_____________________
Справа № 520/2924/14-а
Провадження № 2-а/520/199/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.06.2014 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
судді Пучкової І.М.
за участю секретаря Єгорової Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, державного інспектора сільського господарства в Одеській області ОСОБА_2 про визнання нечинною та скасування постанови, визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання нечинною та скасування постанови про накладення на неї адміністративного стягнення, визнання протиправними дії державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_2 щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення та безпідставного винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, посилаючись на перевищення ОСОБА_2 своїх повноважень.
Представник відповідача Державної інспекції сільського господарства в Одеській області заперечив проти адміністративного позову, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.
Відповідач ОСОБА_2, повідомлений належним чином, до суду не зявився, заперечень проти позову не надав.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню. Статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни від 18.11.2004 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи
У судовому засіданні встановлено, що 17 червня 2013 р. ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу, укладеним з ОСОБА_3, купила 3/5 частини житлового будинку № 12, по вул. 7-а лінія, 6-ї станції Люстдорфської дороги, у м. Одесі. Право власності ОСОБА_1 зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.06.2013 р.
19.07.2013 р. за договором купівлі-продажу ОСОБА_1 купила у ОСОБА_4 2/5 частини зазначеного будинку, зареєструвала право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
11 грудня 2013 р. (у протоколі зазначено 2014 р.) державний інспектор інспекції сільського господарства ОСОБА_2 при перевірці вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки встановив, що ОСОБА_1 самовільно зайняла та самовільно використовує земельну ділянку за адресою: 7-а лінія, 6 станції Люстдорфської дороги, у м. Одесі.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України, при переході права власності на жилий будинок і споруду, право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Згідно зі ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього власника (землекористувача).
Таким чином, не доведено, що ОСОБА_1 - власник будинку № 12, за адресою: 7-а лінія, 6-ї станції Люстдорфської дороги, у м. Одесі, - зайняла самовільно земельну ділянку, де розташовано цей будинок.
У тексті протоколу від 11 грудня 2014 р. про адміністративне правопорушення зазначено, що справа про адміністративне правопорушення буде розглянута 11 лютого 2014 р. Цей протокол самим інспектором Турманідзе Г.З. не підписано. Другий примірник протоколу особі, що притягається до адміністративній відповідальності, - ОСОБА_1 - не надано.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 11 лютого 2014 р. (у постанові зазначено - 2013 р.) державний інспектор Турманідзе Г.З. за ст. 53-1 КУпАП - самовільне захоплення земельної ділянки - наклав на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. Постанова також не підписана державним інспектором Турманідзе Г.З.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, посадові особи зобовязанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна інспекція сільського господарства в Одеській області, відповідно до ч. 4 Положення «Про Державну інспекцію сільського господарства України», затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 459/2011р., здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Згідно зі ст. 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у цій сфері та розглядати справи про адміністративні правопорушення, подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення, повязані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель, мають право державні інспектори сільського господарства, та накладати штраф на громадян - до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Однак ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальністю за статтею 53-1 КУпАП, яка передбачає накладення штрафу від десяти до пятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ж зі ст. 244 КУпАП, від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядати справи про адміністративні правопорушення, повязані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель тощо, і накладати адміністративні стягнення у розмірах до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, - як це передбачено санкцією ст. 53-1 КУпАП, - мають головні державні інспектори сільського господарства в областях та їхні заступники.
Таким чином, державний інспектор сільського господарства ОСОБА_2 не мав відповідних, передбачених законом повноважень, для винесення постанови про притягнення позивача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності і накладення адміністративного стягнення за ст. 53-1 КУпАП, тому дії відповідача у цій частині слід визнати протиправними і скасувати постанову.
Щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення, то, відповідно до ст. 255 КУпАП, державний інспектор сільського господарства ОСОБА_5 мав на це право, тому його дії у цій частині не є протиправними. Разом з тим, згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається дата його складання - у протоколі зазначено 11 грудня 2014 р.; згідно з ч. 2 цієї статті - протокол підписується особою, яка його склала, однак, протокол, і це встановлено у судовому засіданні та представником Державної інспекції сільського господарства в Одеській області не опорюється, державним інспектором Турманідзе Г.З. не було підписано. Крім того, місцем складання протоколу зазначено адресу прокуратури Київського району м. Одеси, чим підтверджуються доводи позивача, що протокол їй для підпису не надавався, був складений за її відсутності, другий примірник протоколу також їй не надавався.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст. 2, 7- 13, 159 163 КАС України, ст. 125, 126 ЗК України, Положенням «Про Державну інспекцію сільського господарства України», затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 459/2011 р., ст.10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 53-1, 244, 255, 256, 283, 285 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, державного інспектора сільського господарства в Одеській області ОСОБА_2 про визнання нечинною та скасування постанови, визнання дій протиправними задовольнити.
Визнати протиправними дії державного інспектора сільського господарства в Одеській області ОСОБА_2 при винесенні постанови № 000963 від 11 лютого 2014 р. про визнання ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, та скасувати зазначену постанову.
Визнати протиправними дії державного інспектора сільського господарства в Одеській області ОСОБА_2 при складанні - у частині оформлення - адміністративного протоколу від 11 грудня 2013 р.
Стягнути з Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, юридична адреса: 65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, буд.5, офіс 6, код за ЄДРПОУ 38018166, поштова адреса: 65001, м. Одеса, вул. Садова, 10, а/с 377, на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 (пятдесят чотири) коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 (пятдесят чотири) коп.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Пучкова І. М.