ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" серпня 2014 р. Справа № 286/2519/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" червня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року ОСОБА_3 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, в якому просила провести донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року, пенсії як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить не менше 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 13 червня 2014 року в задоволенні позову ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відмовлено за безпідставністю.
ОСОБА_3 з постановою не погодилась, подала апеляційну скаргу, в якій просить судове рішення скасувати з прийняттям нового про задоволення позову. На обґрунтування зазначає, що суд неправильно застосував норми матеріального права, не врахував принципу пріоритетності норм права, а тому постановив незаконне рішення.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач є є пенсіонером, інвалідом 3 групи категорії 1, проживає в м. Овруч Житомирської області, отримувала спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1, посвідчення потерпілої, довідками про проведені виплати.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_3 у нарахуванні та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року, пенсії як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить не менше 8 мінімальних пенсій за віком та підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат діяв правомірно, оскільки здійснював виплату позивачу підвищення до пенсії у розмірі, у відповідності до п. 2 ч.11 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено мінімальний розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, який становить: І група інвалідності - 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; ІІ група інвалідності - 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; ІІІ група інвалідності - 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до п.1 ч. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: інвалідам І групи - 474,5 гривні; інвалідам ІІ групи - 379,6 гривні; інвалідам ІІІ групи - 284,7 гривні. Пунктом 15 вказаної постанови 15 визначено розміри підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, передбаченого статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: тим, що проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, - 13,2 гривні; тим, що проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, - 10,5 гривні; тим, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, - 5,2 гривні.
Колегія суддів апеляційного суду з таким висновком не погоджується з наступних міркувань.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати : ст.39 Закону - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати, ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 3 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, ст. 54 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи, державна пенсія не може бути нижчою - 6 мінімальних пенсій за віком.
Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України про Державний бюджет України не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Таким чином, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року до 22.07.2011 року спірні відносини регулювалися відповідно до ст.ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататсрофи".
Пунктом 4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, ст.ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататсрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно ст..3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто положення п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не встановлено обмеження щодо виплат відповідно до З У "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататсрофи", тому з 01.01.2014 року діють положення ст.ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататсрофи".
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, внаслідок чого постановив помилкове судове рішення.
З огляду на те, що судом першої інстанції рішення прийняте з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" червня 2014 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області щодо відмови у нарахувані та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року, пенсії як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить не менше 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року та підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області нарахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року, пенсії як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить не менше 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року та підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11100
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
4-третій особі: - ,