Постанова № 40270929, 12.08.2014, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2014
Номер справи
802/2926/14-а
Номер документу
40270929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 серпня 2014 р. Справа № 802/2926/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Томчука Андрія Валерійовича,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області до Замостянського відділу державної виконавчої служби Вінницького міського управління юстиції про скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

У липні 2014 року Вінницька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Вінницькій області (далі – Вінницька ОДПІ) звернулась в суд з адміністративним позовом до Замостянського відділу державної виконавчої служби Вінницького міського управління юстиції (далі - Замостянський ВДВС Вінницького МУЮ) про скасування постанови.

Зазначали, що Вінницькою ОДПІ керуючись ст.11 та ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» направлено на виконання до Замостянського ВДВС Вінницького МУЮ на примусове виконання виконавчий лист №2а/0270/4757/12 виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 19.10.2012 року про стягнення податкового боргу. Однак, постановою державного виконавця Замостянського ВДВС Вінницького МУЮ ВП №43806340 від 26.06.2014 року відмовлено у відкритті виконавчого провадження на підставі п. 8 ч.1 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" з посиланням на статті 95-99 Податкового кодексу України. Позивач вважає постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження протиправною, оскільки обставини, на які посилається держаний виконавець, є необґрунтованими.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, надавши суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, згідно наявних у ній доказів, позов підтримують в повному обсязі (а.с.15).

Представник відповідача в судове з’явився, з невідомих суду причин. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою про отримання копії ухвали суду (а.с.13). Заяв, клопотань про неможливість прибуття у судове засідання суду не надано, письмових заперечень також не направлено.

Згідно із частиною 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 20.06.2014 року Вінницька ОДПІ звернулась із заявою про примусове виконання рішення (виконавчий лист) до Замостянського ВДВС Вінницького МУЮ про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 2а/0270/4757/12 виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 19.10.2012 року щодо стягнення з ТОВ «Сучасні технології-Біо» податкового боргу в розмірі 1190,00 грн.

26.06.2014 року державним виконавцем Замостянського ВДВС Вінницького МУЮ винесено постанову ВП №43806340 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа). Відмова полягала у тому, що порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України. Дане законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. При цьому органи державної виконавчої служби до цієї процедури не залучаються тому немає підстав для відкриття виконавчого провадження в порядку передбаченому Законом України "Про виконавче провадження" (а.с.7).

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд враховує наступне.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про виконавче провадження" (далі - Закон), яким визначено умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) – це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 2 Закону передбачено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу".

Згідно статті 5 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до вимог статті 11 Закону державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Положення частини 1 статті 17 Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Частинами 1 та 2 статті 25 Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

Підстави та порядок відмови у відкритті виконавчого провадження визначені статтею 26 Закону України "Про виконавче провадження".

Так, у пунктах 1-8 частини 1 цієї статті зазначені обставини, на підставі яких державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження.

Як свідчать матеріали справи, державний виконавець керувався пунктом 8 частини 1 статті 26 Закону.

Положення п.1.5 "Інструкції з організації примусового виконання рішень", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02 лютого 2012 року передбачають, що під час здійснення виконавчого провадження державний виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Статтями 95-99 Податкового кодексу України встановлено порядок виконання судових рішень щодо стягнення податкового боргу, зокрема п. 95.1 статті 95 закріплено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

З аналізу наведеної норми вбачається, що Податковим кодексом України встановлено особливий порядок виконання судових рішень про стягнення коштів з платника податків у рахунок погашення податкового боргу. Органами стягнення за такими рішеннями, які здійснюють процедуру їх примусового виконання, є контролюючі органи в розумінні Податкового кодексу України, до яких належить і Вінницька ОДПІ ГУ Міндоходів у Вінницькій області.

Проте, вказані положення Податкового кодексу України не виключають можливості здійснення виконавчого провадження на підставі виконавчого листа, виданого відповідно до процесуального законодавства України.

Окрім того, статтями 95-99 Податкового кодексу України не визначено порядок відмови у відкритті виконавчого провадження за наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.

Частиною 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до частини 4 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржувану постанову, відповідач не врахував всіх обставин, що мають істотне значення в спірних правовідносинах, що призвело до помилкового висновку про те, що стягнення податкового боргу з юридичних осіб виконується виключно органами Міністерства доходів та зборів України та виключає здійснення виконавчого провадження органами державної виконавчої служби. А тому, постанова ВП №43806340 від 26 червня 2014 року про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) винесена на підставі виконавчого листа № 2а/0270/4757/12 виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 19 жовтня 2013 року підлягає скасуванню.

Окрім того, главою 4 Закону України "Про виконавче провадження" визначено загальний порядок звернення стягнення на майно боржника.

Так, пунктом 1 ч. 32 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що заходами примусового виконання рішень є: звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного вище, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають (ст. 94 КАС України).

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Замостянського відділу державної виконавчої служби Вінницького міського управління юстиції про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) серії ВП №43806340 від 26 червня 2014 року.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: Томчук Андрій Валерійович