ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"26" серпня 2014 р. Справа № 817/1619/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Городнюк В. М. ,
за участю
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідача Старійчука А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" липня 2014 р. у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 21 липня 2014 року визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної додаткової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби №0001311742 від 25.03.2013 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності на суму 28680,90 грн. в тому числі за основним платежем 22536,72 грн. та штрафами (фінансовими) санкціями (штрафами) 6144,18 грн.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної додаткової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби за №0001321742 від 25.03.2013 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 510 грн., в тому числі штрафами (фінансовими) санкціями (штрафами) 510 грн.,
Визнано протиправною та скасовано вимогу №Ф-21 від 27.05.2014 року Державної податкової інспекції у місті Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в частині визначення боргу на суму 49555,26 грн.
Визнано протиправним та скасовано рішення № 0001121742 від 03.06.2014 року Державної податкової інспекції у місті Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в частині нарахованих штрафних санкцій на суму 6127,41 грн.
В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про відмову в позові.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що Державною додатковою інспекцією у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства фізичної особи-підприємця ФОП ОСОБА_5 за період з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року, про що зазначено в акті від 15.03.2013 року за № 68/2337611818/17-116.
За наслідками перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення:
- форми «Р» за №0001311742 від 25.03.2013 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності на суму 28680,90 грн. в тому числі за основним платежем 22536,72 грн. та штрафами (фінансовими) санкціями (штрафами) 6144,18 грн.;
- форми «Р» за №0001321742 від 25.03.2013 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 510 грн., в тому числі штрафами (фінансовими) санкціями (штрафами) 510 грн. (т. 1 а.с. 7, 8).
В подальшому Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_5 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року, а також сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, про що складено акт від 27.05.2014 року за № 86/2337611818/17-16-17-01-19 (т. 1 а.с. 49-63).
За наслідками перевірки прийнято:
- вимогу № Ф-21 від 27.05.2014 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на суму 57805,48 грн.;
- рішення № 0001121742 від 03.06.2014 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 6539,92 грн. (т. 1 а.с. 9, 10).
З приводу обґрунтованості податкового повідомлення-рішення форми «Р» № 0001311742 від 25.03. 2013 року колегія суддів зазначає наступне.
В 1 кварталі 2011 року діяли положення розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 N13-92 "Про прибутковий податок з громадян", відповідно до ст.13 якого оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів, належать документально підтверджені витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації.
Відповідно до пункту 1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що розділ III цього Кодексу застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.
Зокрема, відповідно до п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи -підприємця.
Згідно з п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинною до 06.08.2011 року), до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат виробництва (обігу) згідно з розділом III цього Кодексу.
Пунктом 177.4 статті 177 Податкового кодексу України (в редакції, що є чинною, починаючи з 06.08.2011 року) передбачено, що до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.
Відповідно до п. 138.1 ст. 138 розділу III Податкового кодексу України, витрати, які враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із витрат операційної діяльності, інших витрат, крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.
Згідно з пп. 138.1.1 п. 138.1 ст. 138 розділу III Податкового кодексу України, витрати операційної діяльності включають собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку та витрати банківських установ.
Пунктом 138.2 статті 138 розділу III Податкового кодексу України встановлено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
В силу вимог пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 розділу III Податкового кодексу України до складу витрат не включаються витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Відповідно до абз. 1-2 п. 44.1 ст. 44 розділу ІІ Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
У податковій декларації майновий стан та доходи за 2011 рік позивачем відображено доходи від здійснення господарської діяльності на рівні 4215046,04 грн., витрати - на рівні 4 135 806,24 грн.
За наслідками перевірки податкової декларації про майновий стан та доходи за 2011 рік не підтверджено витрати на суму 67543,18 грн., зокрема:
30958,58 грн. - витрати, які відповідачем не прийнято до складу валових витрат позивача за 2011 рік, як такі, що не підтверджені документально по використанню запасних частин, ремонту транспортних засобів та технічного обслуговування автомобілів з них витрати у сумі 5080 грн. сформовані за операціями з придбання запчастин у платників єдиного податку. Відповідачем також вказано, що ФОП ОСОБА_5 не є платником податку на прибуток і не зобов'язаний вести бухгалтерський облік, а тому нараховувати амортизацію немає законних підстав, а як наслідок включати до складу валових витрат запасні частини, послуги по ремонту транспортних засобів та технічного обслуговування;
14733 грн. - розбіжність за рахунок віднесення до складу валових витрат позивача на думку відповідача від'ємних значень курсових різниць за 2011 рік;
18616 грн. завищення валових витрат на придбання послуг мобільного зв'язку отриманих від ПАТ «МТС Україна», використання яких не підтверджено документально та витрат по техогляду, реєстрації, перереєстрації на суму 3235 грн.
У податковій декларації про майновий стан та доходи за 2012 рік позивачем відображено доходи від здійснення господарської діяльності на рівні 4118339,96 грн., витрати - на рівні 4 042953,76 грн.
За наслідками перевірки податкової декларації про майновий стан та доходи за 2012 рік не підтверджено витрати на суму 75267 грн., зокрема:
37335,38 грн. витрати, які відповідачем не прийнято до складу валових витрат позивача за 2012 рік, як такі, що не підтверджені документально по використанню запасних частин, ремонту транспортних засобів та технічного обслуговування автомобілів;
13824 грн. за рахунок віднесення до складу валових витрат позивача на думку відповідача від'ємних значень курсових різниць за 2012 рік;
22355 грн. завищення валових витрат на придбання послуг мобільного зв'язку отриманих від ПАТ «МТС Україна», використання яких не підтверджено документально та витрат по техогляду, реєстрації, перереєстрації на суму 1753 грн.
Відповідно до п. 138.1 ст. 138 розділу III Податкового кодексу України, витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6-138.9, підпунктами 138.10.2-138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті; інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу; крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.
Згідно з пп. 138.1.1 п. 138.1 ст. 138 розділу III Податкового кодексу України, витрати операційної діяльності включають собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2-140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.
Пунктом 138.8 статті 138 розділу III Податкового кодексу України передбачено, що собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме: прямих матеріальних витрат; прямих витрат на оплату праці; амортизації виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; загальновиробничі витрати, які відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку; вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбання електричної енергії (включаючи реактивну).
Пунктом 138.4 статті 138 розділу III Податкового кодексу України встановлено, що витрати, які формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.
Як вбачається з матеріалів справи та бухгалтерської довідки, розшифровки структури валових витрат, позивач не включав до складу валових витрат суми, кваліфіковані перевіряючим як непідтверджені:
за 2011 рік у сумі 38429 грн., а саме:
5080 грн. витрати. з придбання у фізичних осіб-підприємців, які у 2011 році перебували на спрощеній системі оподаткування, запасних частин до автомобілів та послуг по ремонту транспортних засобів;
18616 грн. витрати на придбання послуг зв'язку від ПАТ «МТС Україна».;
14733 грн. - від'ємного значення курсової різниці.
За 2012 рік у сумі 36179 грн., а саме:
13824 грн. за рахунок віднесення до складу валових витрат позивача на думку відповідача від'ємних значень курсових різниць за 2012 рік;
22355 грн. завищення валових витрат на придбання послуг мобільного зв'язку отриманих від ПАТ «МТС Україна».
На підтвердження формування витрат по статті придбання запчастин до автомобілів, ремонт та технічне обслуговування транспортних засобів за 2011 рік на суму 25878,58 грн. ( 30958,58 грн. - 5080 грн.) та 2012 рік на суму 37335,38 грн. надано первинні документи з придбання запчастин, акти на списання.
Відповідно до даних бухгалтерського обліку позивача балансова вартість основних засобів станом на 01.01.2011 року становить 1135565,13 грн., а станом на 01.01.2012 року 1452934,29 грн. З врахуванням п. 139.1.5 п. 139.1 статті 139, пп.146.12 ст 146 розділу III Податкового кодексу України платник вправі віднести вартість ремонтів та поліпшення об'єктів основних засобів в межах 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних засобів, на початок звітного податкового року до витрат звітного періоду. Відтак, гранична сума витрат пов'язаних з ремонтом та поліпшенням об'єктів основних засобів за 2011 рік складає 113556 грн., за 2012 рік - 145293 грн.
Таким чином, витрати позивача за 2011 рік на ремонт та поліпшення транспортних засобів складають 69171 грн., (запчастини 51879 грн. + послуги ремонту 17292 грн.) і відповідно за 2012 рік - 70367 грн. ( запчастини 44105 грн. + послуги ремонту 26262 грн.), що в межах 10 відсоткового обмеження на витрати звітного періоду.
Крім того, правомірність формування валових витрат підприємця підтверджена сумами амортизаційних відрахувань транспортних засобів, що брали участь в господарській діяльності на суму 121388,25 грн. за 2011 рік і на суму 157500 грн. за 2012 рік та засвідчується реєстрами бухгалтерського обліку по рахунках 10,13,63, договорами на придбання транспортних засобів, накладними, вантажно-митні деклараціями, платіжними дорученнями на оплату транспортних засобів, довідками-рахунками, реєстраційними свідоцтвами, договорами страхування транспортних засобів, які безпідставно не прийняті перевіркою у зв'язку з відсутністю реєстрації транспортних засобів саме за фізичною особою-підприємцем.
З матеріалів судової справи вбачається, що у власності ФОП ОСОБА_5 за період проведення перевірок перебували транспортні засоби, які останній використовує у підприємницькій діяльності, що підтверджується наявними в матеріалах справи міжнародними транспортними накладними, рахунками, товарно-транспортними накладними та подорожніми листами, виписками банку про зарахування коштів за надані послуги перевезення. Надання послуг з перевезення вантажів ФОП ОСОБА_5 здійснює на підставі ліцензії серії АВ №550267, виданої Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті на необмежений строк починаючи з 17.09.2010 року. Для використання вказаних автомобілів у господарській діяльності Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в Рівненській області видано позивачу відповідні ліцензійні картки.
Також судом першої інстанції встановлено, що до складу валових витрат за 2011 рік позивачем віднесено витрати з технічного огляду, витрати пов'язані із заміною реєстраційних свідоцтв у сумі 1636 грн., а витрати у сумі 2841 грн. пов'язані з реєстрацією транспортних засобів включено до балансової вартості транспортних засобів для поступової амортизації згідно правил ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28.12.1994 року (далі Закон №334-94-ВР), ст.146 розділу III Податкового кодексу України
Аналогічно в 2012 році у складі витрат із непідтвердженої суми по реєстрації, перереєстрації, технічного огляду в розмірі 1753 грн. підприємцем відображено 698 грн., а в сумі 1950 грн. збільшено балансову вартість об'єкта амортизації згідно вимогами податкового обліку.
Згідно з додатком № 7 «Про склад валових витрат виробництва (обігу), що виключаються з валового доходу платників податку - фізичних осіб» до Інструкції про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, затвердженої наказом ГДПІ України від 21.04.1993р. №12, фізична особа - платник податку не є юридичною особою і платником податку на прибуток, не має обов'язку вести бухгалтерський облік, тому формує витрати за переліком статті 5 «Валові витрати» і відповідно до статті 8 «Амортизація» Закону №334-94-ВР з деякими особливостями. Положення статті 5 («Валові витрати») застосовуються в частині підтвердження первинними документами витрачених сум згідно із операціями (які відповідають переліку статті 5), за результатами або за участю яких у податковому періоді (у звітному кварталі) безпосередньо отриманий дохід. Відповідно до статті 8 («Амортизація») можливо додатково зменшити валовий дохід виключно на суми витрат, які підлягають амортизації і не перевищують розмір амортизаційних відрахувань, нарахованих шляхом застосування норм амортизації до балансової вартості груп основних фондів, лише у випадку ведення бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів відповідно з Порядком, який встановлюється Міністерством фінансів України
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 N92, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.05.2000 за №288/4509, основні засоби - це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Згідно вимог п.п. 8.2.1 п. 8.2. ст. 8 Закону № 334/94-ВР основні фонди визначено як матеріальні цінності, що призначаються платником податку для використання у господарської діяльності протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких перевищує 1000 грн., і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом.
За правилами пп.14.1.138 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, основні засоби - це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у зв'язку з Фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).
Пунктом.14 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України у 2011 році норматив для основних засобів, визначений пп.14.1.138 п.14.1 ст.14 Кодексу, встановлюється в розмірі 1000 грн.
Так, транспортний засіб, що належить фізичній особі та використовується в господарській діяльності фізичної особи - підприємця (платником податку), який перебуває на загальній системі оподаткування в розумінні Податкового кодексу України є основним засобом (п.п. 8.2.1 п. 8.2. ст. 8 Закону № 334/94-ВР, п.п. 14.1.138 п.14.1 ст.14 ПКУ).
Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затверджене наказом Мінтрансу України від 30.03.1998 N102, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.04.1998 за №268/2708, (далі - Положення №102) визначає порядок проведення технічного обслуговування і ремонту дорожніх транспортних засобів і розповсюджується на юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють експлуатацію, технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів (за винятком тролейбусів, мопедів і мотоциклів) незалежно від форм власності.
Пункт "в" підпункту 138.10.2 пункту 138.10 статті 138 розділу III Податкового кодексу України визначає, що витрати на утримання основних засобів (комплекс операцій чи операція з підтримки роботоздатності або справності виробу під час використання за призначенням; зберігання і транспортування - згідно з п.1.3 Положення N102) придбання пально-мастильних матеріалів, амортизація, ремонт (комплекс операцій щодо відновлення справності або роботоздатності виробів та відновлення ресурсів виробів чи їх складових частин - згідно з п.1.3 Положення N102) відносяться до витрат операційної діяльності, а тому за умови їх документального підтвердження включаються до складу витрат фізичної особи-підприємця на загальній системі оподаткування.
Згідно із п.138.2 ст.138 розділу III Податкового кодексу України, всі витрати, понесені в зв'язку з технічним обслуговуванням, амортизацією, ремонтом повинні бути підтверджені первинними документами, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II Податкового кодексу України.
Видаткові накладні на придбання запасних частин до автомобілів в сукупності з актами встановлення, актами здачі - прийняття робіт підтверджують понесення витрат позивачем та зв'язок з його господарською діяльністю.
ФОП ОСОБА_5 здійснювалося ведення бухгалтерського обліку та нараховувалась амортизація на придбані основні засоби (транспортні засоби) в розрізі груп основних фондів відповідно до первинних документів в 1 кварталі 2011 року та пооб'єктно в 2-4 кв. 2011 року, 2012 році, що підтверджується наказом від 31.12. 2010 р. № 1/311210-К, реєстрами аналітичного та синтетичного обліку позивача, а саме: головною книгою, відомостями щодо обліку необоротних активів і зносу (рахунки 10 і 13).
В основу прийняття вимоги №Ф-21 від 27.05.2014 року про сплату боргу (недоїмки) в частині визначення боргу на суму 49555,26 грн., рішення № 0001121742 від 03.06.2014 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області в частині нарахованих штрафних санкцій на суму 6127,41 грн. покладено висновки відповідача про порушення позивачем вимог п. 2, ч. 1, ст. 7, ч. 11 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI внаслідок заниження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування на загальну суму 57805,48 грн., в тому числі за 2011 рік на 23437,48 грн., за 2012 рік на 26117,48 грн., за 2013 рік на 8250,22 грн., що призвело до застосування штрафних санкцій у розмірі, передбаченому п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI, що склало 6532,92 грн. в тому числі за 2011 рік - 3515,62 грн., за 2012 рік - 2611,79 грн., за 2013 рік - 412,51 грн.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI (надалі - Закон України №2464-VI), платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України №2464-VI, єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Частиною 11 статті 8 Закону України №2464-VI передбачено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Пунктом 3 частини 11 статті 25 Закону України №2464-VI визначено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції - за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для донарахування позивачеві єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування на суму 49555,26 грн. стало збільшення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 значення чистого оподаткованого доходу за 2011 рік на суму 67543,18 грн., що відображено в акті перевірки від від 15.03.2013 року за №68/2337611818/17-116, та за 2012 рік на суму 75267,38 грн., що відображено в акті перевірки від 15.03.2013 року за №68/2337611818/17-116.
Враховуючи правомірність формування позивачем витрат за 2011 рік у сумі 67543,18 грн., та за 2012 рік у сумі 75267,38 грн., вимога № Ф-21 від 27.05. 2014 року про сплату боргу (недоїмки) в частині визначення боргу на суму 49555,26 грн. та рішення № 0001121742 від 03.06.2014 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області в частині нарахованих штрафних санкцій на суму 6127,41 грн. є протиправними.
Стосовно правомірності податкового повідомлення-рішення форми «Р» №0001321742 від 25.03.2013 року слід зазначити наступне.
Відповідно до пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно з ст. 18 Податкового кодексу України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Пунктом 51.1 статті 51 Податкового кодексу України передбачено, що податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку контролюючому органу за місцем свого обліку.
Підпунктом "б" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України встановлено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Подання звітності податковими агентами передбачена порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року № 1020 (надалі - Порядок). Відповідно до п. 1.2 Порядку дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом ІV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.
Відповідальність за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку передбачена накладенням штрафу у розмірі 510 гривень відповідно до п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України .
Матеріалами справи встановлено, що позивач є фізичною особою-підприємцем. Податковий орган стверджує, що позивачем не подано податковий розрахунок за формою 1-ДФ і не повідомлено державну податкову інспекцію про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9
Однак, згідно з п. 177.8 ст. 177 Податкового кодексу України під час нарахування (виплати) фізичній особі-підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.
Оскільки матеріалами справи підтверджується реєстрація вказаних фізичних осіб-підприємців, доходи виплачені позивачем вказаним фізичним особам-підприємцям не включаються до бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб. Позивач не утримує та не сплачує до бюджету податок з доходів фізичних осіб від імені та за рахунок платника цього податку. Позивач не є податковим агентом відносно таких осіб і звільнений від обов'язку подання щодо них податкових розрахунків форми №1 ДФ, а тому штрафні санкції за неподання таких розрахунків до нього не застосовуються.
Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість та задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" липня 2014 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) Г.І. Майор
(підпис) Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Повний текст cудового рішення виготовлено "26" серпня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу:
2 - позивачу: Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023
- ,