Постанова № 40255081, 04.08.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.08.2014
Номер справи
826/9217/14
Номер документу
40255081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 серпня 2014 року 08:30 № 826/9217/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Катющенка В.П., розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовомТериторіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. КиєвідоДержавного підприємства «Укрлісконсалтинг» провадження в якій відкрито відповідно до ухвали суду від 11 липня 2014 року,

про: застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Укрлісконсалтинг», в якому просить суд:

- «застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме:

заборонити експлуатацію горизонтально-фрезерного верстата інв. № 6-144;

заборонити експлуатацію газобалонної установки цеху з обробки металу ДП «Укрлісконсалтинг», що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Деревообробна, 1 до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи;

- покласти виконання рішення суду на територіальне управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві шляхом накладення пломб (опечатування)».

Позовні вимоги позивача обґрунтовуються тим, що під час проведення перевірки було встановлено, що Державним підприємством «Укрлісконсалтинг» допущені порушення з питань охорони праці, зокрема:

1. На горизонтально - фрезерному верстаті інв. № 6-144 задня частина шпинделя разом з виступним кінцем гвинта для закріплювання інструменту, а також кінець фрезерної оправки, який виступає з підтримки, не відгороджені знімними кожухами, чим порушено п. 2.11 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями».

2. На горизонтально - фрезерному верстаті несправні та не закріплені засоби захисту, відсутній блокуючий пристрій, чим порушено п. 1.10 Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями».

3. На горизонтально - фрезерному верстаті для закріплення фрез необхідно застосовувати спеціальні механізми пристосування (шомполи, штревелі, тощо), чим порушено п. 2.12 Правил безпечної роботи з інструментами пристроями».

4. Манометри на газобалонній установці знаходяться в неробочому стані, чим порушено п. 8.3.41 НПАОП 0.00-1.07-94 «Правила охорони праці під час експлуатації, зберігання та перевезення балонів».

5. Газобалонна установка зберігається не у спеціально відведеному приміщенні чи місці, чим порушено п. 10.3.12 НПАОП 0.00-1.07-94 «Правила охорон праці під час експлуатації, зберігання та перевезення балонів».

Позовні вимоги також ґрунтуються на долучених до адміністративного позову повідомленні про проведення планової перевірки суб'єкта господарювання № 09/196 від 03.06.2014, направленні на проведення перевірки № 09/204 від 13.06.2014, акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 09/10/202А від 17.06.2014.

Позивач, виявивши численні порушення, зокрема, визначені у пунктах 5, 6, 7, 12, 13 розділу V акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 09/10/202А від 17.06.2014, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідачем 28 липня 2014 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) надано заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що після підписання Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 09/10/202А від 17.06.2014, відповідачем встановлене порушення було усунуто, а саме: манометри невідкладно були замінені на нові. Також повідомлено, що відповідно до п. 10.3.12 та 10.3.13 ДНАОП 0.00-1.07-94 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» газові балони, які використовуються відповідачем, знаходяться у спеціальному приміщенні з дотриманням всіх вимог щодо зберігання, розташування. Стосовно вимоги позивача, яка стосується заборони експлуатації горизонтально-фрезерного верстата інв. № 6-144, відповідачем зазначено, що відповідний верстат не експлуатується, а приведення верстата в належний для експлуатації стан, потребує значних матеріальних затрат, яких бракує на підприємстві.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві у період з 13 червня 2014 року по 17 червня 2014 року проведено планову перевірку Державного підприємства «Укрлісконсалтинг» дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт № 09/10/202А від 17 червня 2014 року перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), та встановлено, зокрема, такі порушення ДП «Укрлісконсалтинг» вимог законодавства:

1. На горизонтально - фрезерному верстаті інв. № 6-144 задня частина шпинделя разом з виступним кінцем гвинта для закріплювання інструменту, а також кінець фрезерної оправки, який виступає з підтримки, не відгороджені знімними кожухами, чим порушено п. 2.11 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями».

2. На горизонтально - фрезерному верстаті несправні та не закріплені засоби захисту, відсутній блокуючий пристрій, чим порушено п. 1.10 Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями».

3. На горизонтально - фрезерному верстаті для закріплення фрез необхідно застосовувати спеціальні механізми пристосування (шомполи, штревелі, тощо), чим порушено п. 2.12 Правил безпечної роботи з інструментами пристроями».

4. Манометри на газобалонній установці знаходяться в неробочому стані, чим порушено п. 8.3.41 НПАОП 0.00-1.07-94 «Правила охорони праці під час експлуатації, зберігання та перевезення балонів».

5. Газобалонна установка зберігається не у спеціально відведеному приміщенні чи місці, чим порушено п. 10.3.12 НПАОП 0.00-1.07-94 «Правила охорон праці під час експлуатації, зберігання та перевезення балонів».

З вказаного акта вбачається, що у зв'язку з виявленням порушень, зазначених у рядку № 5, 6, 7, 12, 13 таблиці, Головним державним інспектором ДІН в АПК Мазурок В.А. рекомендовано про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва), а саме: експлуатацію горизонтально-фрезерного верстата інв. № 6-144 та газобалонної установки цеху з обробки металу ДП «Укрлісконсалтинг».

Акт № 09/10/202А від 17 червня 2014 року перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ДП «Укрлісконсалтинг» підписано інженером з охорони праці ДП «Укрлісконсалтинг» ОСОБА_2 та директором ОСОБА_3.

Також з вказаного акта вбачається, що наведені представники підприємства погодились з виявленими порушеннями.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до абзацу другого статті 1 вказаного Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (абз. 3 ст. 1 Закону).

Відповідно до статті 2 зазначеного закону дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно частини першої статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема, пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Приписами частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до частини четвертої статті 5 зазначеного Закону органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Згідно частини сьомої статті 7 вищезазначеного Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про охорону праці» охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

У відповідності до вимог частини другої статті 4 зазначеного Закону державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема, пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно частини першої статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема:

- безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;

- забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю; геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами встановлено Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11 серпня 2011 року № 826 (Далі - Положення № 826).

Згідно пункту 2.20 розділу II Положення № 826 посадова особа, яка здійснює перевірку, повинна мати при собі службове посвідчення і направлення на проведення перевірки (додаток 3), а у випадку перевірки режимних об'єктів - додатково допуск, оформлений у встановленому порядку. Копія направлення на проведення перевірки надається суб'єкту господарювання.

У відповідності до підпунктів 2.23, 2.24, 2.25 розділу II Положення № 826 за результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти.

В актах зазначається стан дотримання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі недотримання - детальний опис виявлених порушень із зазначенням норми законодавства.

Не пізніше останнього дня перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами Держгірпромнагляду України (членами комісії), які здійснювали перевірку, та керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою.

Один примірник акта вручається керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі під підпис.

Якщо керівник суб'єкта господарювання або уповноважена ним особа не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями, які є невід'ємною частиною акта.

У разі відмови керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи підписати акт посадова особа Держгірпромнагляду України вносить до такого акта відповідний запис. При цьому один примірник акта направляється суб'єкту господарювання рекомендованим листом, а на другому примірнику проставляються відповідний вихідний номер листа, яким було відправлено акт, та дата направлення.

Другий примірник акта протягом трьох років зберігається у підрозділі Держгірпромнагляду України, що здійснював перевірку.

Пунктом 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 визначено, що Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 3 Положення № 408/2011 одним із основних завдань Держгірпромнагляду України є організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Згідно абзацу другого підпункту 6 пункту 4 Положення № 408/2011 Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв.

У відповідності до пункту 6 Положення № 408/2011 Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Пунктом 2.26 розділу II Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем згідно акта від 17 червня 2014 року № 09/10/202А встановлено 13 порушень законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема, у зв'язку з виявленням п'яти (5, 6, 7, 12, 13 розділу V) рекомендовано про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва), а саме: експлуатацію горизонтально-фрезерного верстата інв. № 6-144 та газобалонної установки цеху з обробки металу ДП «Укрлісконсалтинг».

Враховуючи принцип державного нагляду (контролю), а саме - пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності та матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про застосування заходів реагування у вигляді заборони експлуатації горизонтально-фрезерного верстата інв. № 6-144 та заборони експлуатації газобалонної установки цеху з обробки металу ДП «Укрлісконсалтинг», що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Деревообробна, 1 до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи;

При цьому, судом не приймаються до уваги посилання відповідача, що зазначені у акті № 09/10/202А від 17 червня 2014 року порушення фактично усунуті, оскільки останнім не надано суду будь-яких доказів усунення встановлених перевіркою порушень, зокрема, зазначених у пунктах 5, 6, 7, 12, 13 розділу V.

В частині позовних вимог про покладення виконання рішення суду на територіальне управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві шляхом накладення пломб (опечатування), суд зазначає, що остання задоволенню не підлягає, оскільки зазначений позивачем спосіб безпосередньо передбачений пунктами 2.31-2.36 Положення № 826 та є дискреційними повноваженнями останнього.

На підставі вищенаведених норм законодавства та керуючись вимогами статей 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві задовольнити частково.

Застосувати до Державного підприємства «Укрлісконсалтинг» (код ЄДРПОУ 00994207) захід реагування у сфері державного нагляду, а саме:

заборонити експлуатацію горизонтально-фрезерного верстата інв. № 6-144;

заборонити експлуатацію газобалонної установки цеху з обробки металу ДП «Укрлісконсалтинг», що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Деревообробна, 1 до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ч. 8 ст. 183-2, ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Катющенко