ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Щербаков В.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
УХВАЛА
іменем України
"26" серпня 2014 р. Справа № 817/1620/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "14" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про скасування вимоги ,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області, в якому просив скасувати вимогу від 15.05.2014 року №Ф-39 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 1267,95 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус фізичної особи-підприємця та перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та є пенсіонером за віком, а тому відповідно до норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не зобов'язаний.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14.07.2014 року позов задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано вимогу Сарненської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-39 від 15.05.2014 року в сумі 1267,95 грн.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що позивачу призначена пенсія за віком як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто, застосовано пільгову умову - зменшення пенсійного віку, а тому звільнення від сплати єдиного внеску позивача не стосується, як особи, що отримує інші види пенсійних виплат, не передбачених ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового повідомлення.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 є громадянином, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії ( посвідчення серії НОМЕР_1 від 21.12.1993 року а.с.10), зареєстрований 26.01.2008 року як фізична особа-підприємець (а.с.7) та з 01.01.2012 року здійснює підприємницьку діяльність - роздрібна торгівля з лотків та на ринку із застосуванням спрощеної системи оподаткування (а.с.6).
Згідно копії паспорта дата народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Згідно з пенсійним посвідченням з 12.07.2012, позивач отримує пенсію за віком (а.с.11).
У зв'язку з несплатою ОСОБА_3 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування 15.05.2014 року Сарненською ОДПІ сформовано вимогу №Ф-39 про сплату боргу (недоїмки) за І квартал 2014 року на суму 1267,95 грн. (а.с.12).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI.
Відповідно до п.4. ч.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно ч.4 ст.4 Закону №2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини 1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вищевказана норма набрала законної сили 06.08.2011 року.
Як вже зазначалось, позивач є пенсіонером з липня 2012 року та отримує пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому з 12.07.2012 року звільнений від сплати єдиного внеску.
Стаття 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює наступні види пенсійних виплат 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV.
Отже, при призначенні пенсії в 2012 році зі зменшенням пенсійного віку, незважаючи на те, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, застосовано норми ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 4 статті 4 Закону №2464-VI визначені необхідні умови для звільнення від сплати єдиного внеску, а саме: особа обрала спрощену систему оподаткування і є пенсіонером за віком або інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Жодних інших вимог не встановлено.
Тож, при винесенні оскаржуваної вимоги відповідачем не враховано вказані обставини та протиправно зобов'язано позивача сплачувати єдиний внесок за І квартал 2014 року.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність та скасування вимоги Сарненської ОДПІ №Ф -39 від 15.05.2014 року.
Надання ОСОБА_3 законодавчо визначеної пільги, вираженої у заниженні віку, необхідного для призначення пенсії, не змінює виду пенсійного забезпечення саме пенсії за віком.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "14" липня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Сарненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Широка,18, м.Сарни, Рівненська область, 34500
- ,