Постанова № 402471, 23.01.2007, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.01.2007
Номер справи
11/7100-а
Номер документу
402471
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"23" січня 2007 р. Справа №11/7100-А

за позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державного управління екології та природних ресурсів у Хмельницькій області м. Хмельницький

до комбінату комунальних підприємств м. Старокостянтинів

про стягнення 263 216, 25 грн. шкоди

Суддя Радченя Д.І.

Секретар судового засідання Паюк М.А.

Представники сторін:

від позивача Голдзінська Ю.К. - представник за довіреністю від 24.10.2006р.

від відповідача Шевчук А.О. –представник за довіреністю №164 від 03.11.2006р.

Булич В.Є. –керівник підприємства

За участю Шкадька В.В. –прокурора відділу прокуратури Хмельницької області

Позивач - Хмельницький міжрайонний природоохоронний прокурор м. Нетішин звернувся до суду в інтересах держави в особі Державного управління екології та природних ресурсів у Хмельницькій області м. Хмельницький про стягнення з відповідача - комбінату комунальних підприємств м. Старокостянтинів шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок забруднення земельної ділянки, в сумі 263 216, 25 грн..

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 29.11.2006 року відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання по справі №11/7100-А на 11.12.2006р.

В судовому засіданні 25.01.2007р. за згодою сторін закінчено підготовче провадження.

В судовому засіданні 25.01.2007р. повноважний представник позивача позовні вимоги підтримує, вказуючи, що вони підтверджені матеріалами справи та відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідач у відзиві на позов 04.12.2006р. стверджує, що на адресу комбінату комунальних підприємств не надходило акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №000019 від 28.09.05р. та не складено і не отримано постанови про адміністративне порушення, що порушує законодавство України, і невзмозі були своєчасно його оскаржити, на що мали право. Тому він просить суд врахувати і те, що забруднення земельної ділянки біля сміттєзвалища не було, оскільки там тимчасово складалося гілля, так як проводилася масова підрізка дерев підприємствами ЖЕК та КРБШП. Окрім цього експертиза проведена тим самим управлінням екології та природних ресурсів в Хмельницькій області, яка виступає позивачем по справі. Взято було проби грунтів на вищевказаній ділянці про що свідчить протокол № П-11-04-06-5 від 11.05.2006 р., це підтверджує що земельна ділянка знаходиться в придатному до використання стані. Згідно листа Радковецької сільської ради №122 від 25.05.2006р., дані землі не використовуються за призначенням протягом 8 років, а тому сільська рада не має ніяких претензій до комбінату комунальних підприємств.

В процесі розгляду справи позивачем подано суду клопотання про зменшення позовних вимог, та просить суд стягнути з відповідача 10 528, 65 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу. Дане зменшення проведено в зв’язку з звільненням відповідачем земельної ділянки від твердих побутових відходів.

Прокурором відділу прокуратури області подане клопотання підтримано.

Судом дане клопотання розглянуте та приймається.

Предметом спору необхідно визначити стягнення 10 528, 65 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу.

Окрім цього, відповідачем подано суду клопотання про розстрочку платежу терміном на три роки, в зв’язку з важким фінансовим становищем підприємства відповідача.

Представник позивача не заперечує розстрочці та підтримує дане клопотання.

Представник прокуратури не заперечує наданню відповідачу розстрочки виконання рішення суду.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Проведеною Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою встановлено, що Комбінатом комунальних підприємств м. Старокостянтинів в період з січня по вересень 2005 року, внаслідок порушення технології складування та утилізації твердих побутових відходів на Старокостянтинівському міському сміттєзвалищі, забруднено земельну ділянку, що розташована на території Радковецької сільської ради с. Радківці, площею 0,27 га.

Розмір шкоди, заподіяної відповідачем забрудненням земельної ділянки, згідно „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів, через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997 року і зареєстрований в Мінюсті України 05.05.1998 року, становить 263 216, 25 грн.

Данні обставини підтверджуються актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №000019 від 28.09.05 року, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.02.05 року, державним актом на право постійного користування, довідкою Радковецької сільської ради, довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, поясненнями Манжоса І.К., Андріяша М.М., Білоуса О.В. Крещенко В.П., та розрахунком розміру шкоди.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність, згідно з законодавством України.

Згідно ч. 2 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів;

Крім того, ч. 4 ст. 68 цього ж Закону, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Позивачем, у відповідності до „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів, через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997 року і зареєстрований в Мінюсті України 05.05.1998 року, зроблено розрахунок розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, який відповідно складає 263 216, 25 грн.

Відповідно до ст.47 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", джерелом формування місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди, є частина грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

За таких обставин позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 104, 105, 158-163, 167, 254-255, п.6 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державного управління екології та природних ресурсів у Хмельницькій області м. Хмельницький до комбінату комунальних підприємств м. Старокостянтинів про стягнення 10 528, 65 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу задовольнити.

Стягнути з комбінату комунальних підприємств м. Старокостянтинів, вул.. М. Красовського, 1/1 (код 03356039), на користь держави в особі державного управління екології та природних ресурсів у Хмельницькій області 10 528, 65 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок забруднення земельної ділянки, які перерахувати одержувачу коштів - бюджету Радковецької сільської ради Старокостянтинівського району (класифікація доходів бюджету 24061600 р/р 31512903600429 в УДК у Хмельницькій області, МФО 815013, код 23565058), з розстрочкою виконання помісячно рівними частинами на три роки.

Видати виконавчий лист.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Д.І. Радченя

Віддрук. прим. :

- до справи,

- позивачу,

- відповідачу.