Справа № 524/6485/14-а
Провадження №
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
13.08.2014 рокуАвтозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі:
головуючого судді - Савічева В.О.
при секретарі - Коваль Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсіоного фонду України в м. Кременчуці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування пенсії, зазначаючи, що у 1986 році вона була евакуйована із зони відчуження Чорнобильської АЕС, має посвідчення особи, яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Полтавською обласною МСЕК № 1 встановлена з 22.05.2008 року безстроково друга група інвалідності, захворювання пов'язані з впливом аварії на ЧАЕС.
З 2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці, як пенсіонерка і їй призначена державна пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, а також додаткова пенсія згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
07.02.2014 року у день виплати пенсії їй стало відомо, що Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці з 01 січня 2014 року невірно нарахував та виплачує державні пенсії (основну та додаткову).
Вважає, що такі дії відповідача є незаконними та просить суд визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці в перерахунку та виплаті щомісячних державних пенсій (основної та додаткової) відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Управління Пенсійного фонду в м. Кременчуці здійснити перерахунок з 01 січня 2014 року та виплачувати ОСОБА_1 передбачені ст.ст. 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державну пенсію виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не прибула просила суд слухати справу без її участі.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці в судове засідання не прибув просив справу слухати без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд приходить до висновку, що слід відмовити в задоволенні позовних вимог позивачу з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Кременчуці та отримує пенсію по інвалідності згідно з ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач просить здійснити з 01.01.2014 року перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статей 50, 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 62 Закону роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Статтею 63 Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Постановою "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 року Кабінет Міністрів України постановив:
- затвердити Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що додається (далі - Порядок);
- Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з п. 1 Порядку цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Порядок визначення розміру основної пенсії по інвалідності встановлено пунктами 9-12 Порядку.
Пунктом 13 Порядку встановлено: щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
1) особам, що належать до категорії 1:
з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
інвалідам I групи - 50 відсотків;
інвалідам II групи - 40 відсотків;
інвалідам III групи - 30 відсотків.
Іншого порядку визначення розміру пенсії відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2012 року законодавством про пенсійне забезпечення не встановлено.
25 січня 2012 року Конституційним Судом України прийнято рішення у справі № 3-рп/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України.
Резолютивною частиною Рішення встановлено, що:
1) однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
2) повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
У мотивувальній частині Рішення, яка є обов'язковою до виконання, зазначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.
Згідно з частиною сьомою статті 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.
Відповідно до п.7 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" Кабінету Міністрів України за результатами щоквартального виконання Державного бюджету України у 2014 році необхідно вносити пропозиції щодо підвищення соціальних стандартів та їх фінансового забезпечення.
Враховуючи викладене, Кабінет Міністрів України має всі достатні правові підстави врегулювати питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».
Відповідно до ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Статтею 117 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Таким чином, постанови Кабінету Міністрів України були обов'язковими для виконання управлінням.
Відповідно до пункту 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року № 5-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 року за № 208/14899, управління в своїй діяльності керується, зокрема, актами Кабінету Міністрів України. Таким чином, постанови Кабінету Міністрів України були обов'язковими для виконання управлінням.
Керуючись ст.ст. 6, 17, 158, 159, 162, 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування пенсії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не брала участь у справі, з моменту отримання копії постанови.
Суддя: