ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2014 р. Справа № 804/7735/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 15601,83грн., -
ВСТАНОВИВ:
02.06.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 15601,83грн.
Свої позовні вимоги Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області обґрунтовує тим, що за результатами проведеного аналізу діяльності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 було встановлено порушення пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України у частині несплати у встановлені законодавством строки податкових зобов'язань за період з 15.08.2012 року по 19.05.2014 року у сумі 15601,83грн., а саме: з податку на доходи фізичних осіб - 3672,01грн., податку на додану вартість - 570,54грн., орендна плата з фізичних осіб - 11359,28грн.
Просить суд: стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України податковий борг у розмірі - 15601,83грн. (п'ятнадцять тисяч шістсот одна гривня вісімдесят три копійки), а саме з:
- податку на доходи фізичних осіб у розмірі - 3672,01грн. (три тисячі шістсот сімдесят дві гривні 01 копійка) на бюджетний рахунок - 3321680170025, код платежу - 11010500, одержувач - Управління державної казначейської служби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, код - 38031648, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012;
- податку на додану вартість у розмірі - 570,54грн. (п'ятсот сімдесят гривень 54 копійки) на бюджетний рахунок - 31119029700025, код платежу - 14010100, одержувач - Управління державної казначейської служби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, код - 38031648, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012;
- орендної плати з фізичних осіб у розмірі 11359,28грн. (одинадцять тисяч триста п'ятдесят дев'ять гривень 28 копійок) на бюджетний рахунок - 33213815700025, код платежу - 13050500, одержувач - Управління державної казначейської служби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, код - 38031648, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012.
У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі.
З адреси відповідача, зазначеної відповідно даних позовної заяви, повернулись конверти із поштовим вкладенням. У відповідності до положень ч.11 ст.35 КАС України вважається, що поштове відправлення є врученим належним чином.
На підставі положень ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 була зареєстрована виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 29.05.1995 року та перебуває на податковому обліку в Криворізькій північній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з 29.05.1995 року за №1С-95.
Згідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до положень ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
За ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеного аналізу діяльності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 щодо дотримання вимоги податкового, валютного та іншого законодавства та встановлено, що останнім було порушено пп.16.14 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України у частині несплати у встановлені законодавством строки податкових зобов'язань. Та станом на 19.05.2014 року за період з 15.08.2012 року по 19.05.2014 року податковий борг відповідача з податку на доходи фізичних осіб становить - 3672,01грн., податку на додану вартість становить - 570,54грн., орендної плати з фізичних осіб становить - 11359,28грн.
Відповідно до підпункту 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.
Згідно пп.14.1.175, п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Положеннями ст.ст. 58, 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
За нормою п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони були надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На виконання вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (чинний на момент формування першої та другої податкових вимог), ст.59 Податкового кодексу України позивачем було винесено першу податкову вимогу від 02.12.2008 року №1/3334 та другу податкову вимогу від 09.01.2009 року №2/49.
Отже, на момент судового розгляду справи загальна сума податкового боргу відповідача складає - 15601,83грн.
Згідно п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У відповідності до положень пп.20.1.18, пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України Контролюючі органи мають право, в тому числі визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, враховуючи, що загальна сума податкового боргу у розмірі -15601,83грн. залишається несплаченою, то суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 15601,83грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України податковий борг у розмірі - 15601,83грн. (п'ятнадцять тисяч шістсот одна гривня вісімдесят три копійки), а саме з:
- податку на доходи фізичних осіб у розмірі - 3672,01грн. (три тисячі шістсот сімдесят дві гривні 01 копійка) на бюджетний рахунок - 3321680170025, код платежу - 11010500, одержувач - Управління державної казначейської служби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, код - 38031648, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012;
- податку на додану вартість у розмірі - 570,54грн. (п'ятсот сімдесят гривень 54 копійки) на бюджетний рахунок - 31119029700025, код платежу - 14010100, одержувач - Управління державної казначейської служби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, код - 38031648, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012;
- орендної плати з фізичних осіб у розмірі 11359,28грн. (одинадцять тисяч триста п'ятдесят дев'ять гривень 28 копійок) на бюджетний рахунок - 33213815700025, код платежу - 13050500, одержувач - Управління державної казначейської служби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, код - 38031648, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А.Ю. Рищенко