Постанова № 40244719, 15.07.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
804/4229/14
Номер документу
40244719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2014 р. Справа № 804/4229/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про стягнення податкового боргу у сумі 1298454,72грн., -

ВСТАНОВИВ:

27.03.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з позовом до Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про стягнення податкового боргу у сумі 1298454,72грн.

Ухвалою суду від 31.03.2014 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Свої позовні вимоги Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області обґрунтовує тим, що за результатами проведеного аналізу діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства було встановлено порушення пп.16.1.4 п.16.4 ст.16 Податкового кодексу України. Так, податковий борг у відповідача виник у жовтні 2001 року та станом на 21.01.2014 року накопичено новостворений податковий борг у розмірі - 1298454,72грн., а саме: з податку на прибуток у розмірі - 957737,86грн., з податку на додану вартість (ПДВ) - 340716,86грн. Відповідачу були виставлені перша та друга податкові вимоги від 24.10.2001 року №1/60, від 24.11.2001 року №2/162 відповідно на підставі ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ.

Просить суд: стягнути з Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» (код ЄДРПОУ - 00130850) на користь Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі 1298454,72грн., в тому числі: з податку на додану вартість у розмірі - 340716,86грн. на бюджетний рахунок - №31112029700022, код платежу - 14010100, одержувач - Управління державної казначейської служби у Жовтневому районі, код - 38031627, банк - ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012; з податку на прибуток у розмірі - 957737,86грн. на бюджетний рахунок - №31110009700022, код платежу - 11021000, одержувач - Управління державної казначейської служби у Жовтневому районі м. Кривого Рогу, код ОКПО - 38031627, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО - 805012.

У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.

Від представника позивача та представника відповідача надійшли письмові заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

У відповідності до положень ч.4 ст.122 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю з наступних підстав.

Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» (код ЄДРПОУ - 00130850) було зареєстроване виконавчим комітетом Криворізької міської ради 23.01.1992 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи видане виконавчим комітетом Криворізької міської ради - 01.09.1999 року.

Відповідач перебуває на податковому обліку в Криворізькій північній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Згідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до положень ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Згідно ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

За ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.

Положеннями ст.ст.58, 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

За поясненнями позивача, за відповідачем рахується податковий борг у загальній сумі - 1298454,72грн., в тому числі з податку на прибуток у розмірі - 957737,86грн., з ПДВ у розмірі - 340716,86грн. На виконання вимог ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) податковим органом було винесено першу та другу податкові вимоги від 24.10.2001 року №1/60, від 24.11.2001 року №2/162 відповідно. За твердженнями відповідача Державним підприємством «Криворізька теплоцентраль» податковий борг з податку на прибуток та з ПДВ на момент звернення до суду є несплаченим, тому становить суму у розмірі - 1298454,72грн.

Згідно довідки-розрахунку податкової інспекції станом на 21.02.2014 року податковий борг відповідача становить - з податку на прибуток у розмірі - 957737,86грн. (недоїмка - 957048,64грн., пеня - 689,22грн.): за податковою декларацією №9017260473 від 08.11.2013 року, дата виникнення боргу - 08.11.2013 року на суму 55965,00грн., за графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу №3 від 30.11.2012 року, дата виникнення боргу - 10.01.2014 року на суму 19063,69грн., за графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу №2 від 23.03.2012 року, дата виникнення боргу - 20.01.2014 року на суму 431822,74грн., за графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу №3 від 30.11.2012 року, дата виникнення боргу - 10.02.2014 року на суму 19063,69грн., за графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу №2 від 23.03.2012 року, дата виникнення боргу - 20.02.2014 року на суму 431822,74грн.

З податку на додану вартість недоїмка у розмірі - 1297765,50грн.: за графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу №3 від 30.11.2012 року, дата виникнення боргу - 10.02.2014 року на суму - 330435,15грн., за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань №9007126540 від 17.02.2014 року, дата виникнення боргу - 17.02.2014 року, на суму 12,00грн., за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань №9007250313 від 17.02.2014 року, дата виникнення боргу - 17.02.2014 року, на суму 3521,00грн., за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань №9007245747 від 17.02.2014 року, дата виникнення боргу - 17.02.2014 року, на суму - 51,00грн., за графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу №2 від 23.03.2012 року, дата виникнення боргу - 20.02.2014 року на суму 6697,71грн.

Однак, під час судового розгляду справи судом було встановлено, що відповідач у повному обсязі сплатив спірну суму податкового боргу за спірний період, що становить предмет судового розгляду у даній адміністративній справі.

Так, на підтвердження належної сплати податкового боргу відповідачем було надано суду належні документи: довідку про погашення податкових зобов'язань, графік №2, №3 погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду - постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2012 року, справа №2а/0470/5769/11, ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.10.2012 року, справа №2а/0470/7178/12, пояснення податкового боргу з податку на прибуток, копії ухвал від 10.02.2012 року, від 19.10.2012 року, від 22.04.2013 року, про порушення провадження у справі паро банкрутство від 07.04.2005 року.

Так, згідно даних обліку податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємства суми розстрочення згідно Графіка погашення розстрочених платежів №2 від 23.03.2012 року та графіка погашення розстрочених платежів №3 від 30.11.2012 року за період з 10.01.2014 року по 20.02.2014 року, а також сума податкових зобов'язань нарахована згідно уточнюючої декларації від 08.11.2013 року були погашені наступними платіжними дорученнями: №1774 від 26.11.2013 року на суму - 55965,00грн., №252 від 16.01.2014 року на суму - 19063.69грн., №251 від 16.01.2014 року на суму - 62582,42грн., від 17.01.2013 року на суму - 277355,71грн., від 23.01.2014 року на суму - 91884,61грн., від 17.02.2014 року на суму - 19063,69грн., від 21.02.2014 року на суму - 187200,00грн., від 25.02.2014 року на суму - 244622,74грн. Згідно даних обліку податкових зобов'язань з податку на додану вартість, нараховані суми розстрочення згідно Графіка погашення розстрочених платежів №2 від 23.03.2012 року та Графіка погашення розстрочених платежів №3 від 30.11.2012 року за період з 10.01.2014 року по 20.02.2014 року, а також сума податкових зобов'язань нарахована згідно уточнюючих декларацій від 17.07.2014 року були погашені наступними платіжними дорученнями: №166 від 15.01.2014 року на суму - 500000,00грн., №250 від 16.01.2014 року на суму - 12965,68грн., №249 від 16.01.2014 року на суму - 6697,71грн., №1189 від 17.02.2014 року на суму - 24238,60грн., №1187 від 17.02.2014 року на суму - 6697,71грн., №1234 від 18.02.2014 року на суму - 111727,08грн., №1393 від 20.02.2014 року на суму - 41200,00грн., №1399 від 21.02.2014 року на суму - 335800,00грн., №1754 від 28.02.2014 року на суму - 3478,00грн. Суми податкових зобов'язань, нараховані згідно податкових декларацій з податку на додану вартість 30.01.2014 року та 28.02.2014 року були погашені наступними платіжними дорученнями: №641 від 23.01.2014 року на суму - 91859,68грн., №657 від 24.01.2014 року на суму - 225884,32грн., №688 від 29.01.2014 року на суму - 350202,00грн., №699 від 30.01.2014 року на суму - 290000,00грн., №706 від 30.01.2014 року на суму - 360000,00грн., №1538 від 27.02.2014 року на суму - 1500000,00грн., №1482 від 26.02.2014 року на суму - 562916,07грн., №1753 від 28.02.2014 року на суму - 1171246,93грн. Загальна сума сплаченого податкового боргу з податку на додану вартість, з податку на прибуток разом становить - 6552651,64грн.

Отже, у сплачену вищезазначену частину суми податкового боргу входить спірна сума податкового боргу з ПДВ та податку на додану вартість у розмірі - 1298454,72грн. Отже, на момент судового розгляду справи судом було встановлено факт виконання зобов'язання Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» щодо сплати податкового боргу у загальному розмірі - 1298454,72грн. Крім того, на виконання положень ст.ст.69, 70, 71 КАС України представником відповідача було надано суду копію листа Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 06.06.2014 року №9126/10/04-83-25 «Про податковий борг», відповідно до якого податкова інспекція повідомила ДП «Криворізька теплоцентраль» про те, що сума податкового боргу останнього станом на 21.01.2014 року, яка є не погашеною станом на 01.06.2014 року становить - 21238,00 тис. грн., сума податкового боргу ДП «Криворізька теплоцентраль» станом на 21.03.2014 року, яка є непогашеною станом на 01.06.2014 року становить - 22351,80 тис. грн. Тобто, сума податкового боргу, що виник у відповідача у 2001 році, фактично є сплаченою на момент судового розгляду справи.

У відповідності до положень ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області задоволенню не підлягають та у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про стягнення податкового боргу у сумі 1298454,72грн. - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко