Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18 серпня 2014 р. № 820/12227/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Кікоян Г.О.,
за участю представника позивача - Батюк А.Г.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (далі по тексту - позивач, Фонд) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_2), в якому просить суд, стягнути з ОСОБА_2 19649,06 грн. - матеріальне забезпечення на випадок безробіття та 1579,02 грн. - вартість наданих соціальних послуг.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки НОМЕР_3. 03.10.2008 р. та 03.06.2013 р. відповідачем подано заяви про надання статусу безробітного. Згідно поданих заяв, відповідачу наказом від 27.05.2013 року № НТ130527 з 27.05.2013 року наданий статус безробітного і відповідно до п.п. 2.4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п. 2.7., 2.9. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена допомога по безробіттю з 03.06.2013 р. по 28.05.2014 р. На час отримання статусу безробітної особа була зареєстрована як ФОП, тобто була зайнятою особою, а отже допомога отримана неправомірно та повинна бути повернута у розмірі 20228, 08 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідачка проти задоволення позову заперечувала, виходячи з того, що вважала, що її підприємницька діяльність припинена та на час звернення до центру зайнятості вона вже не є фізичною особою - підприємцем.
Суд заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 26.09.2008 року звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міськрайонного центру зайнятості, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки НОМЕР_3 (а.с. 6).
03.10.2008 року подана заява про надання статусу безробітного, в якій зазначається, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. Згідно з поданої заяви, ОСОБА_2 наданий статус безробітної та призначена виплата допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» з 03.10.2008 р. по 27.09.2009 р.
В порушення ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ", відповідач при реєстрації у центрі зайнятості приховала від державної служби зайнятості дані про свою реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи-підприємця, про що свідчить Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в якій зазначено, що дата запису про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця: 06.09.1996 рік. ОСОБА_2 отримувала матеріальне забезпечення на випадок безробіття з 03.10.2008 року по 27.09.2009 року.
Під час перебування на обліку в центрі зайнятості Відповідач отримала соціальну послугу у вигляді організації оплачуваних громадських робіт відповідно до п. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття».
Повторно ОСОБА_2 звернулась до Харківського міського центру зайнятості 20.05.2013 року та була зареєстрована з відкриттям персональної картки НОМЕР_2.
03.06.2013 року відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, в якій зазначається, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. Згідно з поданої заяви, ОСОБА_2 наданий статус безробітної та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі без урахування страхового стажу відповідно до п.п.2,4 ст.22 та п.2 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.п.2.7., 2.9. «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» з 03.06.2013 р. по 28.05.2014 р.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу. готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки, на день отримання статусу безробітної особи вона була зареєстрована як ФО-П, у відповідності із законодавством, особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності не може бути визнана безробітною.
Згідно з ч. З ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця .
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою -підприємцем.
Отже, Відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності.
Частиною 2 ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.
Згідно з п. 40 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, перереєстрація безробітного здійснюється з дня подання відповідної заяви або не раніше ніж через 90 календарних днів з дня припинення попередньої реєстрації відповідно до абзаців дев'ятнадцятого - двадцять другого підпункту 1 за умови повернення коштів, отриманих за період попередньої реєстрації, та абзацу другого підпункту 2 пункту 37 зазначеного Порядку.
05.03.2009 року між Харківським міським центром зайнятості та Територіальним центром соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян Фрунзенського району м. Харкова підписано договір № 201109030500028 про спільну діяльність щодо організації оплачуваних громадських робіт, згідно з яким кошти Фонду ЗДССУВБ перераховувалися для організації оплачуваних громадських робіт для тимчасового працевлаштування безробітних. ОСОБА_2 брала участь у оплачуваних громадських роботи у період з 13.10.2009 року по 30.11.2009 року. За цей період Харківським міськрайонним центром зайнятості перераховано кошти до Територіальним центром соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян Фрунзенського району м. Харкова на відшкодування витрат на проведення оплачуваних громадських робіт ОСОБА_2, у сумі 1579 грн. 02 коп.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи. Право на забезпечення та соціальні послуги за цим Законом мають також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" до соціальних послуг відноситься професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Незастраховані особи, яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги за цим Законом, виконують обов'язки та несуть відповідальність, так як і застраховані особи (ч. 4 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ").
15.04.2014 року складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 109-ФОП від 29.04.2014 року про те, що під час перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа-підприємець з 06.09.1996 року.
Харківським міським центром зайнятості 30 квітня 2014 року за № 748 виданий наказ «Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення та вартості наданих соціальних послуг ПІБ - ОСОБА_2», в якому зазначалося про необхідність повернення Відповідачем коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 03.10.2008 року по 27.09.2009 року у розмірі 13193 грн. 13 коп., з 01.09.2013 року по 28.04.2014 року в сумі 5455 грн. 93 коп. та вартості наданих соціальних послуг (коштів відшкодованих на оплачувані громадські роботи Територіальному центру соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян Фрунзенського району м. Харкова) у розмірі 1579 грн. 02 коп.
Харківським МЦЗ був направлений лист-претензія від 30.04.2014 р. за №ХМЦЗ-02-11960-22/14 щодо повернення відповідачем добровільно коштів у сумі 20228 грн. 08 коп.
На час розгляду справи по суті сума боргу на рахунки Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття гр. ОСОБА_2 в сумі 20228 грн. 08 коп. не перераховано. Наказ № 748 від 30.04.2014 року про повернення коштів відповідачем не оскаржений.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі - Закон № 5067) діяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, спрямовується і координується Міністром - керівником центрального органу виконавчої влади у сфері соціальної політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права. До сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, можуть належати підприємства, установи та організації. Фінансування діяльності центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції та виконання ним функцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону № 5067 центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", управління майном.
Абзацом 2 ч. 1 ст. 20 Закону № 1533 передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи, з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до цього Закону та Закону України "Про зайнятість населення", взаємодіють з органами доходів і зборів, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими центральними органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства, проведення інших заходів по виконанню цього Закону.
Згідно п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону № 5067 центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників;
Згідно п. 4 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Пунктами 6 та 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, визначено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону № 5067 зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
У пункті 2 цієї ж статті Закону визначено, що безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
У ч. 3 ст. 3 Закону № 5067 встановлено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 219 виплата допомоги по безробіттю припиняється, зокрема, у разі виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної, або неповідомлення державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку.
Згідно ч. ч. 2 та 3 ст. 36 Закону № 1533 застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, судом встановлено, що вартість наданих соціальних послуг на загальну суму 20228 грн. 08 коп. відповідачем не відшкодовано, що підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, що вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості про стягнення з відповідача зазначеної суми є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (61000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код 36224721) 18649, 06 грн. (вісімнадцять тисяч шістсот сорок дев'ять гривень 06 копійок) витрат з допомоги по безробіттю та 1579, 02 грн. (одна тисяча п'ятсот сімдесят дев'ять гривень 02 копійки) вартості наданих соціальних послуг, а всього 20228, 08 грн. (двадцять тисяч двісті двадцять вісім гривень вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.