ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
У Х В А Л А
19.06.09 Справа № 8/140пн.
За позовом Кіровської міської ради, м. Кіровськ Луганської області,
до Служби автомобільних доріг у Луганській області, м. Луганськ, -
про передачу проїзної частини автомобільної дороги у державну власність.
Суддя господарського суду Луганської області Середа А.П.,
при секретарі судових засідань Качановській О.А.,
в присутності представників сторін:
від позивача –Салєнко О.А. –заступник міського голови, - довіреність №1757 від 19.06.09 року;Борець І.М. - завідуючий юридичним відділом, - довіреність №1335 від 14.05.09 року;
від відповідача –Латарія Л.М. –начальник юридичного відділу, - довіреність №б/н від 14.05.09 року, -
розглянувши матеріали справи, -
в с т а н о в и в :
суть спору: позивачем заявлено вимогу про зобов'язання відповідача в особі Служби автомобільних доріг у Луганській області (Укравтодор) прийняти у державну власність ділянку дороги довжиною 2 км, яка прилягає до дороги загального користування Т-13-17 «Під'їзд до міста Кіровська».
До початку судового засідання представники сторін звернулися до суду з клопотанням про відмову від здійснення фіксації судового процесу технічними засобами, яке не суперечить вимогам ст.ст.4-4,22 та 81-1 ГПК України, а тому його задоволено судом.
Представники позивача позов підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, пославшись на те, що Служба автомобільних доріг у Луганській області (далі –Служба автодоріг) не може бути належним відповідачем за цим спором, оскільки автомобільна дорога, про спонукання до прийняття якої відповідачем з комунальної у державну власність ставить вимогу позивач, - належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у особі Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор); Служба автодоріг у Луганській області не уповноважена вирішувати це питання по суті, а також без відома та дозволу Укравтодору приймати у власність держави спірну дорогу.
З огляду на викладене представник відповідача просить суд замінити первісного відповідача в особі Служби автодоріг у Луганській області належним відповідачем в особі Державної служби автомобільних доріг України (відзив на позов від 19.06.09 року за вих. №1ю-1155).
Представники позивача не заперечили проти заміни відповідача.
Заслухавши представників сторін, розглянувши клопотання відповідача, дослідивши обставини справи та наявні у ній докази, суд дійшов наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Державна служба автомобільних доріг України (Укравтодор) та відповідні органи місцевого самоврядування звернулися до Кабінету Міністрів України з пропозицією про передачу проїзної частини автомобільних доріг, що суміщаються з дорогами загального користування, з власності територіальних громад сіл, селищ та міст у державну власність, з віднесенням їх до сфери управління Укравтодору за переліком згідно з додатком.
Кабінет Міністрів України погодився з цими пропозиціями та 11.09.07 року видав розпорядження №735-р «Про передачу проїзної частини автомобільних доріг у державну власність», при цьому у п.6 розділу «Луганська область»додатку до розпорядження вказав автомобільну дорогу Т-13-17 під'їзд до м. Кіровська, яка проходить по вул. Воровського, протяжністю 2 кілометри, –з власності територіальної громади міста Кіровська.
На виконання вищезгаданого розпорядження, з метою винесення на сесію Кіровської міської ради питання про передачу спірної дороги з комунальної власності у державну, - 06.11.06 року комісія у складі 4 осіб, до якої увійшли також представники Служби автодоріг у Луганській області та Слов'яносербського РАД Дочірнього підприємства «Луганський облавтодор», склали акт комісійного обстеження вулиць міста Кіровська, які суміщаються з автомобільними дорогами загального користування.
За наслідками розгляду цього питання 6-а сесія Кіровської міської ради 5-го скликання 07.11.06 року прийняла рішення №128 «Про передачу проїзної частини доріг комунальної власності, які суміщаються з дорогами загального користування, у державну, до сфери управління Укравтодору».
14.12.06 року Кіровський міський голова видав розпорядження №468 «Про утворення комісії з прийому-передачі проїзної частини дільниць доріг комунальної власності», до складу якої увійшло 5 осіб, включаючи представника Служби автомобільних доріг у Луганській області та філії «Слов'яносербський РАД Дочірнього підприємства «Луганськоблавтодор».
Вказана комісія склала Акт приймання-передачі (без номера та дати), згідно якому передала з власності Кіровського міського комунального підприємства «Комбінат комунальних підприємств» «у власність ДП «Луганськоблавтодор»»об'єкт –автомобільну дорогу, яка знаходиться «за адресою: м. Кіровськ, вул. Воровського, ділянка дороги, яка суміщається з дорогою загального користування Т-13-17 «Під'їзд до м. Кіровська»протяжністю 2 км»; рік введення в експлуатацію - 1997, площа забудови –218,7 кв.м; відновною вартістю 168714,15 грн., залишковою вартістю –322,62 грн.
Акт не містить підписів та печаток Служби автодоріг у Луганській області та ДП «Луганський облавтодор».
Як вбачається зі службового листування, наданого позивачем до справи, фактично спірна ділянка автодороги до цього часу не передана ані Службі автодоріг у Луганській області, ані ДП «Луганський облавтодор».
З урахуванням викладеного, розглянувши клопотання відповідача про залучення до участі у справі належного відповідача в особі Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор) замість Служби автомобільних доріг у Луганській області, суд вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пропозиція про передачу спірної дороги з комунальної власності у державну до Кабінету Міністрів України внесена Укравтодором, узгоджена з органами місцевого самоврядування; Кабмін погодився з нею, з віднесенням переданих у такий спосіб об'єктів до сфери управління Укравтодору.
Згідно п.1 Положення про Державну службу автомобільних доріг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.04.07 року №628, Укравтодор є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра транспорту та зв'язку.
Наказом Державної служби автомобільних доріг України від 10.01.05 року №3 «Про сферу управління Державної служби автомобільних доріг України»затверджено Перелік підприємств і організацій, які належать до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України, до числа яких віднесено і Службу автомобільних доріг у Луганській області (пункт 12).
Законом України від 21.09.06 року №185-У «Про управління об'єктами державної власності»встановлено, що суб'єктами управління об'єктами державної власності, серед низки інших, є міністерства та інші органи виконавчої влади (уповноважені органи управління) (ст.4), які погоджують передачу об'єктів комунальної власності у державну власність (п.18 ст. 6 названого Закону).
Згідно п. 1.1 Положення про Службу автомобільних доріг у Луганській області, затвердженого наказом Голови Укравтодору від 17.12.04 року №904, названа Служба є державною організацією та належить до сфери управління Укравтодору, підвідомча їй та здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування; вона є юридичною особою (п.1.3), але до предмету її діяльності не належить погодження передачі об'єктів комунальної власності у державну та навпаки (п.2 Положення); такі дії не віднесені до числа її прав (п.3.1) та обов'язків (п.3.2).
За таких обставин Служба автомобільних доріг у Луганській області не може вважатися належним відповідачем по цій справі, - оскільки таким повинна бути Державна служба автомобільних доріг України (Укравтодор).
З огляду на те, що Укравтодор є центральним органом виконавчої влади, подальший розгляд цього спору повинен здійснюватися відповідно до норми, викладеної у ч. 4 ст. 16 ГПК України, в якій сказано, що справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, розглядаються господарським судом міста Києва.
Аналогічна позиція викладена у п.27.5 Рекомендацій Вищого господарського суду України від 27.06.07 року №04-5/120 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.16,17,22,24 та 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Здійснити заміну неналежного відповідача по цій справі в особі Служби автомобільних доріг у Луганській області, ідентифікаційний код 25903424, яка знаходиться за адресою: місто Луганськ, вул. Лінія залізниці, 9, - на належного відповідача в особі Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор), яка знаходиться за адресою: 03680, місто Київ, МСП-150, вул. Фізкультури, 9.
2.Справу за підсудністю спрямувати до господарського суду міста Києва.
Ухвалу може бути оскаржено до Луганського апеляційного господарського суду у десятиденний термін.
Суддя А.П.Середа