Постанова № 40240040, 19.08.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2014
Номер справи
816/3025/14
Номер документу
40240040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/3025/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бойка С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шевченко І.В.

представника позивача - Пехоти М.О.,

представників відповідача - Головка С.І., Корольова І.М., Гаврищука С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Виконавчого комітету Руденківської сільської ради про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

31 липня 2014 року Державна фінансова інспекція в Полтавській області звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Руденківської сільської ради про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги від 09.04.2014 № 01-14/903 «Про усунення порушень», а саме: стягнути до сільського бюджету несплачені орендарями кошти за оренду земельних ділянок в сумі 59498,63 грн., стягнути з орендарів земельних ділянок недоотриману плату за землю в розмірі 59489,63 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за результатами планової виїзної ревізії сільського бюджету та фінансово - господарської діяльності виконавчого комітету Руденківської сільської ради за період з 01.01.2010 по 31.11.2013, що оформлена актом ревізії № 01-21-80 від 24.03.2014, на адресу відповідача направлено письмову вимогу від 09.04.2014 № 01-14/903 «Про усунення порушень». Пунктом 2 вказаної вимоги було зобов'язано відповідача стягнути до сільського бюджету несплачені орендарями кошти за оренду земельних ділянок в сумі 59498,63 грн., стягнути з орендарів земельних ділянок недоотриману плату за землю в розмірі 59489,63 грн. Оскільки на момент подання позовної заяви інформація про виконання відповідачем вказаної вимоги в повному обсязі у позивача відсутня, останній скористався правом звернення до суду з позовом про зобов'язання Виконавчого комітету Руденківської сільської ради вчинити дії, а саме: виконати п. 2 вимоги №01-14/903 від 09.04.2014.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень посилались на те, що позовні вимоги є необґрунтованими та передчасними, оскільки Руденківська сільська рада в межах своїх повноважень, наданих Законом України «Про місцеве самоврядування», вчинила вичерпних заходів щодо виконання п. 2 вимоги №01-14/903 від 09.04.2014. Зокрема, з метою стягнення заборгованості по орендній платі з орендаря гр.ОСОБА_5 08.05.2014 Руденківською сільською радою було подано до Новосанжарського районного суду Полтавської області позов про стягнення з гр.ОСОБА_5 заборгованості з орендної плати в сумі 22 008,20 грн. За даним позовом ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області відкрито провадження у справі. Розгляд справи було призначено на 11.08.2014. У зв'язку з поданням позивачем, Руденківською сільською радою, уточнення до позовної заяви, розгляд справи відкладений судом на 02.09.2014. Справа по суті не розглянута.

Щодо стягнення заборгованості по орендній платі з орендаря гр.ОСОБА_6, то за зверненням Руденківської сільської ради до Новосанжарської районної прокуратури від 29.11.2013 про надання допомоги по стягненню з гр. ОСОБА_6 боргу з орендної плати за землю, Новосанжарська районна прокуратура підготувала позов по даному факту та подала його в інтересах Руденківської сільської ради до Новосанжарського районного суду. Ухвалою Новосанжарського районного суду від 02.06.2014 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом прокурора. Ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 07.07.2014 вказану ухвалу Новосажарського районного суду скасовано, а матеріали справи за позовом прокурора Новосанжарського району направлено до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження. На даний час питання про відкриття провадження за позовом прокурора Новосанжарського районного суду про стягнення з гр.ОСОБА_6 заборгованості по орендній платі ще не вирішено.

Таким чином, як на думку відповідача, Руденківською сільською радою зі свого боку вжиті всі передбачені чинним законодавством заходи по виконанню п. 2 вимоги Державної фінансової інспекції від 09.04.2014. Результати вжитих заходів по виконанню даної вимоги зараз залежать не від сільської ради, а від рішень Новосанжарського районного суду. Руденківська сільська рада неодноразово листами від 30.04.2014 та від 17.07.2014 повідомляла Державну фінансову інспекцію про обставини виконання п. 2 вимоги про стягнення заборгованості по орендній платі.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Полтавською міжрайонною державною фінансовою інспекцією в Полтавській області на виконання п.6.3.6.1 Плану контрольно - ревізійної роботи на ІV квартал 2013 року, проведено планову виїзну ревізію сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Руденківської сільської ради за період з 01.01.2010 по 31.11.2013.

За результатами ревізії складено акт № 01-21/80 від 24.03.2014, який підписано без заперечень та було отримано головою сільської ради Головком С.І. 24.03.2014.

На підставі вищевказаного акту ревізії Полтавською МДФІ на адресу відповідача було направлено вимогу від 09.04.2014 № 01-14/903 «Про усунення порушень», пунктом 2 якої зобов'язано відповідача стягнути до сільського бюджету несплачені орендарями кошти за оренду земельних ділянок в сумі 59498,63 грн., стягнути з орендарів земельних ділянок недоотриману плату за землю в розмірі 59489,63 грн. Вимогою встановлено термін подання інформації про виконання вимоги до 04.05.2014.

Оскільки, на думку позивача, у встановлений строк відповідачем пункт 2 вимоги в повному обсязі не виконано, Державна фінансова інспекція у Полтавській області звернулася до суду з позовом до Виконавчого комітету Руденківської сільської ради про зобов'язання вчинити дії.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог Державної фінансової інспекції у Полтавській області, суд виходить з наступного.

Статтею 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" встановлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно частини 1 статті 4 цього Закону, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

У ході ревізії Полтавською МДФІ вибірковим методом було досліджено питання зарахування коштів, що надійшли за використання природних та матеріальних ресурсів, в тому числі орендної плати за землю користувачами гр. ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7 за 2011-2013 роки.

Так, з - поміж іншого, було встановлено, що відповідно до рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання від 11.06.2007, Руденківською сільською радою було укладено Договір оренди землі від 28.11.2007 з гр. ОСОБА_6 на передачу в строкове платне користування земельної ділянки для комерційного використання (оптової торгівлі та складського господарства), яка знаходиться по вул. Миру, 41 в с. Руденківка Новосанжарського району.

Об'єктом оренди стала земельна ділянка загальною площею 1,39 га, яка віднесена до комерційного призначення. Відповідно до п. 3 Договору оренди землі від 28.11.2007, на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, а саме: 6 складських приміщень, фасовочний цех, контора, підсобне приміщення, туалет, котельня, а також майданчик з твердим покриттям.

Вказаним договором передбачено: п.5 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 741091,01 грн.; п. 8 - договір укладено на 49 років; п. 9 - орендна плата вноситься в розмірі 7410,91 грн.; п. 10 - обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції; п. 13 - розмір орендної плати переглядається 1 раз в рік, у разі зміни розмірів земельного податку. Договір зареєстровано в Новосанжарському ВО ПРФ «ЦДЗК» 28.07.2009 за № 040954500014.

В ході ревізії встановлено, що рішенням п'ятнадцятої сесії Руденківської сільської ради двадцять четвертого скликання від 21.01.2004 затверджено середній показник грошової оцінки за 1 кв.м земель комерційного призначення, який, згідно технічної документації, становив 20,90 грн. Рішенням шостої сесії Руденківської сільської ради шостого скликання від 12.04.2011, розглянувши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах села Руденківка, затверджено базову вартість 1 кв.м земель в с. Руденківка станом на 01.01.2011 в розмірі 53,00 грн. за 1 кв.м.

При цьому у ході ревізії було встановлено, що на виконання п. 13 Договору оренди землі від 28.11.2007, додаткові угоди щодо зміни розміру орендної плати не вносились.

Як зафіксовано в Акті ревізії, відповідно до пояснення сільського голови Головка С. І., зміни до Договору оренди землі від 28.11.2007 з гр.ОСОБА_6 не вносились по причині «... листи відправлені на поштову адресу ним не отримуються, повертаються; на телефонні дзвінки не відповідає, прохання з'явитися до сільської ради через контактних осіб ігнорує, місце його проживання чи знаходження невідомо».

В ході ревізії, у відповідності до п. 13 Договору оренди землі від 28.11.2007, вищезазначених рішень сесій Руденківської сільської ради, вимог Податкового кодексу та розробленої ДП «Полтавським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою» документації, проведено розрахунок недоотриманої сільським бюджетом за 2011-2013 роки орендної плати за використання гр.ОСОБА_6 земельної ділянки комерційного призначення площею 1,39 га , яка знаходиться в оренді відповідно до Договору оренди землі від 28.11.2007.

Відповідно до проведеного Розрахунку, сільським бюджетом Руденківської сільської ради втрачено доходів в загальній сумі 120832,06 грн.

Отже, позивач дійшов висновку, що і було зафіксовано в Акті ревізії, що внаслідок неповного застосування Руденківською сільською радою повноважень у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, визначені частинами „а" та „б" п. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97 - ВР від 21.05.1997, вимог ст. 67, 193 Господарського кодексу України, щодо не виконання умов укладених договорів, сільським бюджетом станом на 31.12.2013 року не отримано коштів в сумі 37 490,43 грн. від надання в оренду земельної ділянки гр. ОСОБА_8

Внаслідок допущеного порушення сільському бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 37 490,43 грн.

Також в ході ревізії було встановлено, що, відповідно до рішення четвертої сесії Руденківської сільської ради шостого скликання від 11.01.2011, гр.ОСОБА_5 надано в оренду земельну ділянку для підприємств іншої промисловості площею 0,62 га терміном на 1 рік, про що укладено Договір оренди землі від 26.01.2011, який, згідно інформації відділу Держземагенства у Новосанжарському районі, за № 532340004000371 зареєстровано 26.01.2011. Предметом договору є строкове платне користування земельною ділянкою для підприємств промисловості, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Орендну плату за користування земельною ділянкою площею 0,62 га за цільовим призначенням для підприємств промисловості встановлено в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки і становить 24 641,28 грн.

Відповідно до п. 13 вищезазначеного договору, розмір орендної плати переглядається один раз у рік на початок року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищенням цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 14 у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної ставки НБУ несплаченої суми за кожний день прострочення.

Дослідженням питання надходження до сільського бюджету коштів за оренду землі від гр.ОСОБА_5 за 2011-2013 роки встановлено, що згідно даних бухгалтерського обліку установи, до бюджету Руденківської сільської ради від вищезазначеного землекористувача, відповідно до Договору оренди землі від 26.01.2011, надійшли кошти за оренду землі: в грудні 2011 року в сумі 540,08 грн., в січні 2012 року - 2093,00 грн.

При цьому слід зазначити, що до ревізії документів, які підтверджують факт повідомлення гр.ОСОБА_5 про перегляд орендної плати за землю, відповідно до виготовленої нової грошової оцінки населених пунктів Руденківської сільської ради та затверджених ставок земельного податку, а також заключення додаткової угоди до договору оренди землі від 26.01.2011 року, укладеного з гр. ОСОБА_5, в частині внесення змін до пункту «Орендна плата», згідно затверджених ставок земельного податку, відповідно до рішення шостої сесії Руденківської сільської ради шостого скликання від 12.04.2011 та на виконання п. 36 зазначеного договору, не надано.

Рішенням двадцять восьмої сесії Руденківської сільської ради шостого скликання від 16.07.2013, розглянувши заяву гр.ОСОБА_5 про продовження терміну дії договору оренди зареєстрованого в відділі Держкомзему у Новосанжарському районі 23.11.2011 за № 532340004000371 на земельну ділянку площею 0,62 га для підприємств промисловості, враховуючи те, що за гр. ОСОБА_5 через невиконання умов договору рахується заборгованість по орендній платі за земельну ділянку в сумі 22 548,28 грн., вищезазначеній громадянці відмовлено у продовженні терміну дії зазначеного договору оренди землі.

В ході ревізії, у відповідності до п. 9 Договору оренди землі від 26.01.2011, вищезазначених рішень сесій Руденківської сільської ради, вимог Податкового кодексу та розробленої ДП «Полтавським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою» методики проведено розрахунок недоотриманої сільським бюджетом за 2011-2013 роки орендної плати від гр.ОСОБА_5 за використання 0,62 га земельної ділянки промисловості, яка знаходиться в оренді зазначеного користувача.

Внаслідок неповного застосування Руденківською сільською радою повноважень у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, визначені частинами "а" та "б" п. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997, бюджетом Руденківської сільської ради станом на 31.12.2013 не отримано плати за землю в розмірі 22 008,20 грн. (в т. ч 2011 рік - 2060,94 грн., 2012 рік - 19947,26 грн.).

Внаслідок допущеного порушення сільському бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 22 008,20 грн.

Таким чином, за результатами проведеної ревізії було виявлено факт завдання сільському бюджету шкоди на загальну суму 59 498,63 грн., внаслідок невчинення посадовими особами відповідача заходів щодо отримання у повному розмірі орендної плати за землю від землекористувачів гр. ОСОБА_6 та ОСОБА_5

З огляду на вищезазначене, позивачем на адресу Руденківської сільської ради було направлено вимогу від 09.04.2014 № 01-14/903 «Про усунення порушень», пунктом 2 якої зобов'язано відповідача стягнути до сільського бюджету несплачені орендарями кошти за оренду земельних ділянок в сумі 59 498,63 грн., стягнути з орендарів земельних ділянок недоотриману плату за землю в розмірі 59489,63 грн. Вимогою встановлено термін подання інформації про виконання вимоги до 04 травня 2014 року.

Заперечуючи проти позову та стверджуючи про необґрунтованість та передчасність вимог ДФІ у Полтавській області, представники відповідача наголошували на тому, що посадовими особами Руденківської сільської ради в межах своїх повноважень, наданих Законом України «Про місцеве самоврядування», вчинили вичерпних заходів щодо виконання п.2 вимоги №01-14/903 від 09.04.2014. Зазначали, що відповідач та прокурор Новасанжарського району Полтавської області в інтересах Руденківської сільської ради звертались з позовами до Новосанжарського районного суду про стягнення з гр.. ОСОБА_6 та гр.ОСОБА_5 заборгованості по орендній платі.

Разом з тим, суд звертає увагу, що станом на дату розгляду даної справи, відповідачем не було надано відповідних рішень районного суду, які б набрали законної сили, щодо стягнення зі вказаних осіб заборгованості. Крім того, не було надано суду і докази надходження на відповідний рахунок Редунківської сільської ради стягнутої з гр. ОСОБА_6 та гр.ОСОБА_5 заборгованості по орендній платі за землю, що б могло свідчити про виконання п.2 вимоги №01-14/903 від 09.04.2014.

Докази та доводи, наведені відповідачем, не свідчать про повне виконання заявленої позивачем вимоги, оскільки наразі кошти до бюджету, про повернення яких йдеться у вимозі, не повернуті.

Суд критично оцінює посилання відповідача, оскільки надані ухвала Новосанжарського районного суду Полтавської області від 08.05.2014 №2/542/417/14 та ухвала Апеляційного суду Полтавської області від 17.07.2014 №22-ц/786/2434/14 не є доказом виконання Руденківською сільською радою п.2 вимоги №01-14/903 від 09.04.2014.

З- поміж іншого, суд звертає увагу на те, що у матеріалах справи відсутні будь - які докази оскарження відповідачем вимоги №01-14/903 від 09.04.2014, відтак, вона є чинною та не скасованою.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і тому вона є обов'язковою до виконання.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 13.05.2014 № 21-89а14.

Таким чином, вимога №01-14/903 від 09.04.2014 є обов'язковою до виконання Руденківською сільською радою.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Всупереч зазначеним нормам законодавства, відповідач не надав доказів в обґрунтування своїх заперечень та виконання заявленої вимоги у повному розмірі.

Відтак, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов"язати виконавчий комітет Руденківської сільської ради виконати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 09 квітня 2014 року №01-14/903.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 26 серпня 2014 року.

Суддя С.С. Бойко