Дело № 640/3629/14-а
н/п 2-а/640/76/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.08.2014 Київський районний суд м.Харкова в складі:
головуючого судді Бородіної Н.М.
при секретарі Медведевої Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Держави України, в особі Міністрерства оборони України, в особі Пенсійного фонду України, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 3-я особа Державна казначейська служба України про визнання бездільністю протиправною, визнання права та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
06.03.2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати бездіяльність держави Україна в особі Міноборони щодо не надання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" противоправною та такою, що порушує права позивача як людини які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; зобов'язати державу Україну в особі Міноборони надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; зобов'язати державу Україну в особі Пенсійного Фонду України після отримання повідомлення від Міноборони про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки територіальними органами Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; визнати за позивачем право на перерахунок розміру його пенсії (щомісячної виплати) з 01.01.2014р. у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; визнати за позивачем право на отримання пенсії (щомісячної виплати) з 01.01.2014 р. виходячи із розміру посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; стягнути на користь позивача спричинену моральну шкоду в сумі 32886 грн. з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України шляхом безпосереднього списання коштів з Єдиного казначейського рахунку, стягнути судові витрати, а саме на правову допомогу в сумі 3150 грн.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що у зв'язку із наказом Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" він має право на здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, однак відповідачі вимог закону та покладені на них функції не виконують, внаслідок чого порушують його права.
Відповідач - Пенсійний фонд України проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, зазначивши, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про пенсійне забеспечення осіб, звільнених з віськової служби та деяких інших осіб" від 15.02.2007р. №135/13402 уповноважені структурні підрозділи зобов"язані у п"ятидений строк після прийняття відповідного нормаливного акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забеспечення для відповідних категорій осіб, або у зв"язку з уведенням для зазначених категорій вйськовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забеспечення повідомити про це орган, що призначає пенсії. Однак Міністерство оборони України не повідомляло Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв"язку з виданням наказу № 814 від 27.11.2013року. Крім того, посилання позивача на видання наказу №814 як на підставу перерахунку пенсій є безпідставним оскільки наказ №814 не є законодавчим актом, а є внутрішнім організаційно-розпорядчим документом Міністерства оборони України, тому підстави для проведення перерахунку відсутні. Проти задоволення моральної шкоди відповідач заперечував в повному обзсязі, у зв"язку з відсутністю доказів її спричинення.
Співідповідач - Міністерство оборони України, проти позовних вимог заперечував в повному обсязі, посилаючись на те, що Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ. Після видання наказу № 814 Міністерства оборони України від КМУ не надходило повідомлення, рішення чи вказівки щодо проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям на підставі вказаного наказу. Повідомлення про перерахунок пенсії здійснюється тільки в тому випадку коли рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення прийнто КМУ, однак позивач в своєму позові зазначає підставу для перерахунку пенсії наказ №814, а не рішення КМУ. Проти задоволення моральної шкоди відповідач заперечував в повному обсізя у зв"язку з непідтвердженням заподіяння останньої.
Співідповідач - головне Управлінння пенсійного фонду України в Харківській області, проти позовних вимог заперечував зазначивши, що перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до ЗУ " Про пенсійне забеспечення осіб, звільнених з віськової служби та деяких інших осіб" проводиться у разі прийняття ішення КМУ про зміну розміру хочаб одного з видів грошового забеспечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв"зку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забеспечення та премій у розмірах встановлених законодавством. Оскільки після проведення перерахунку пенсій з 01.01.2008р. рішень стосовно змін грошового забеспечення військовослужбовців не приймалось, то підстав для перерахунку пенсій з виданням наказу №814 Міністерства оборони України немає. Проти зодоволення моральної шкоди відповідач заперечував оскільки вважає, що в діях відповідача відсутне будь-яке порушення прав позивача.
Третя особа Державна казначейська служба України в судове засідання не з"явилась, була повідомлена належним чином, причини неявки суду не відомі.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова, є постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Позивач працював викладачем кафедри тактики (зенітних частин і підрозділів малої та ближньої дії) факультету озброєння Харківського військового університету, звідкіля звільнився у 2004 році. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківської області та отримує пенсію призначену згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в загальному розмірі 1943,66 грн. за посадовим окладом 1150 грн., що підтверджується повідомленням (а.с.8) .
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром Оборони України було видано наказ від 27.11.2013 р. № "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 р. за № 2100/24632 (далі по тексту - Наказ №814).
Зазначеним Наказом Міністра оборони України № 814 затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Таким чином, суд зазначає, що оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано своє право визначати розміри посадових окладів, у тому числі, й Міністру оборони України, то наказ останнього № 814 про встановлення нових розмірів посадових окладів є належною підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців військових навчальних закладів, в даному випадку, позивача.
Як убачається із матеріалів справи, перед звільненням позивач обіймав посаду викладача Харківського військового університету .
Відповідно до наказу №814 посадовий оклад викладача військового навчального закладу Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації (у тому числі військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації), яку обіймав позивач на час звільнення, становить 1180-1250 грн.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо наявності у позивача права на перерахунок та отримання пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, визначеного наказом №814 від 27.11.2013 року, з 01.01.2014р.
Між тим, існує певний порядок перерахунку пенсії. Так Постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. N 45, затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яким передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом ( 2262-12 ) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Абзацом 2 пункту 2 Порядку також закріплено, що Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Міністерство оборони України не повідомляло Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям наказу №814.
Отже, з наведеного випливає, що бездіяльність Міністерства оборони України, щодо неповідомлення Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям наказу №814 є протиправною.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що вищевказані повноваження Міністерства оборони України та повноваження Пенсійного фонду України, щодо подальшого надання повідомлення Головному УПФУ України в Харківській області є дискреційними повноваженнями, а тому суд не вправі покладати на себе функції органу міністерства оборони та пенсійного фонду в частині вирішення питання щодо необхідності направлення відповідних повідомлень та списків .
Посилання Головного УПФУ в Харківської області та Міністерства оборони на те що Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, наявність рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців може бути підставою для перерахунку пенсії, судом не приймається, оскільки частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена і у постанові Верховного суду України від 24.04.2012 по справі № 21-84а12, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Порушень прав позивача, як людини, які передбачені ст.1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не вбачає, оскільки відсутні порушення права власності позивача, тому в цій частині вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Також судом не встановлено порушень зі сторони Держави, у зв'язку із прийняттям наказу №814 .
Крім того, суд вважає за необхідне відмовити позивачу щодо стягнення спричиненої йому моральної шкоди, оскільки позивачем не подано доказів, якими підтверджується факт заподіяння моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, у чому саме полягає вина заподіювача, наявність понесених ним негативних наслідків негативні та інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Розрахунок приведений позивачем у позові, судом не приймається, оскільки для застосування Методики встановлення заподіяння моральної шкоди, потрібні спеціальні знання , які у позивача відсутні, клопотань про призначення експертизи ним не заявлено.
Позивач також просить згідно із заявою (а.с.36) стягнути з Державного бюджету України на його користь витрати на правову допомогу в сумі 3150 гривень, пов'язані з оплатою допомоги адвоката. До вказаної заяви позивачем долучено копію договору про надання правової допомоги з додатком, також надані акти виконаних робіт від 03.003.2014 року, та від 04.03.2014р., квитанції до прибуткового касового ордера №03/03/14 від 03.03.2014р., №04/03/14 від 04.03.2014 р.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом. У разі звільнення сторони від оплати надання їй правової допомоги витрати на правову допомогу здійснюються за рахунок Державного бюджету України. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах" визначено, що розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Позивач має право на відшкодування витрат тільки якщо встановлено, що вони були фактично і необхідно понесені та є розумними.
Із матеріалів справи вбачається, що в суді адвокат або інший фахівець в галузі права як представник позивача, участі не брав, тому відсутні підстави передбачені ст.1 Закону про компенсацію витрат на правову допомогу.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 8, 9, 11, 94, 99, 159, 160-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати право ОСОБА_1 на перерахунок та отримання пенсії, яка призначена згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів військовослужбовців, затверджених наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року №814.
Визнати бездіяльність Міністерства оборони України, щодо не надання повідомлення Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку набуттям чинності наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року №814 - протиправною.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Бородіна Н.М.