Ухвала суду № 40234308, 18.08.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2014
Номер справи
817/1368/14
Номер документу
40234308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" серпня 2014 р. Справа № 817/1368/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Моніча Б.С.,

при секретарі Степанській А.В. ,

за участю представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Високовольтний союз - РЗВА" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "16" червня 2014 р. у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Високовольтний союз - РЗВА" про застосування заходів реагування ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2014 року Державна екологічна інспекція у Рівненській області звернулась в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Високовольтний союз -РЗВА"( далі- ТОВ "Високовольтний союз-РЗВА) про тимчасову заборону (зупинення) виконання робіт (експлуатацію), що пов"язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів (отримання в Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки).

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 16 червня 2014 року позов задоволено частково. Тимчасово заборонено ТОВ "Високовольтний союз -РЗВА", що розташоване в м.Рівному по вул.Білій, 16, виконання робіт, що пов"язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки, до моменту отримання дозволу, передбаченого ч.4 ст.33 Закону України "Про відходи" та ч.2 ст.55 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища".

В решті позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, його оскаржило ТОВ "Високовольтний союз-РЗВА", подавши апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та прийняти нове про відмову в позові. В апеляційній скарзі, зокрема зазначено, що відповідачем усунуто порушення щодо первинного поточного обліку відходів, а що стосується отримання дозволу на здійснення операцій в сфері поводження з відходами, то суд першої інстанції не дав правильної правової оцінки, що звернення позивача з позовом до суду мало місце до закінчення терміну для усунення даного порушення, визначеного у приписі від 06.05.2014 року, а крім того, підприємством вжито всіх передбачених законом заходів для отримання документу дозвільного характеру. Тому, вважає ТОВ "Високовольтний союз -РЗВА" , підстав для вжиття зазначених судом заходів не було.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відповідач проводить безлімітне та бездозвільне утворення та розміщення відходів, що є порушенням ст. ст. 32, 33 Закону України «Про відходи».

Судом встановлено, що в лютому 2014 року на адресу Державної екологічної інспекції у Рівненській області надійшов лист Управління Служби безпеки України в Рівненській області №8/372 від 12.02.14 р., у якому вказано про наявність інформації про зберігання неналежним чином на території ТОВ "Високовольтний завод -РЗВА" значної кількості відходів, що може створити загрозу для навколишнього природного середовища, життя і здоров"я людей. Одночасно порушено питання про проведення перевірки дотримання ТОВ "Високовольтний союз-РЗВА" природоохоронного законодавства та відповідного реагування (а.с.22).

На підставі даного листа, начальником Державної екологічної інспекції у Рівненській області 28 квітня 2014 року видано наказ №334 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в сфері поводження з відходами ТОВ "Високовольтний союз-РЗВА" з 29.04. по 07.05.2014 р. (а.с.14).

Згідно акту, складеного за результатами перевірки, встановлено, що ТОВ "Високовольтний союз-РЗВА " є підприємством з виробництва комутаційної та розподільчої апаратури на напругу 0,4 - 220 кВ. В процесі виробничої діяльності на підприємстві можливе утворення та розміщення таких видів відходів :

1. осад очисних споруд гальванічного виробництва, який містить оксиди кольорових тяжких металів,- І клас небезпеки ;

2. батареї нікелево-кадмієві зіпсовані або відпрацьовані- І клас небезпеки;

3. лампи люмінісцентні та відходи, які містять ртуть, інші зіпсовані або відпрацьовані - І клас небезпеки;

4. батареї свинцеві зіпсовані або відпрацьовані - І клас небезпеки;

5. масла та састила моторні, трансмісійні інші зіпсовані або відпрацьовані -І-ІІ клас небезпеки ;

а також відходи ІІІ-ІУ класу небезпеки.

Перевіркою встановлено наступні порушення природоохоронного законодавства :

-правил ведення первинного поточного обліку відходів, зокрема в журналі обліку згідно форми №1 ВТ не відображені всі операції в сфері поводження з відходами, чим порушено вимоги п."г" ч.1 ст. 17 Закону України "Про відходи" п.1 Інструкції щодо заповнення типової форми первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 року № 342 ;

-відсутність дозволу на здійснення операцій в сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки, чим порушено вимоги ч.4 ст.33 Закону України " Про відходи", ч.2 ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

За наслідками перевірки , 06 травня 2014 року Державною екологічною інспекцією у Рівненській області було видано припис керівнику ТОВ "Високовольтний союз-РЗВА", яким приписано налагодити ведення первинного поточного обліку відходів- до 15.05.2014 року, та отримати дозвіл на здійснення операцій в сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки ,- до 01.07.2014 року(а.с.13).

Таким чином, одночасно з виданням припису, Державна екологічна інспекція у Рівненській області звернулась до суду із позовом про винесення постанови про тимчасову заборону виконання ТОВ "Високовольтний завод-РЗВА" робіт, пов"язаних із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки за результатами перевірки встановлено факт здійснення діяльності відповідача без спеціального дозволу на розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки, наявні правові підстави для застосування заходів реагування у вигляді тимчасової заборони ТОВ "Високовольтний союз -РЗВА" виконання робіт, що пов"язані з здійсненням операцій у сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки.

Щодо позовних вимог про застосування заходів реагування - до отримання дозволу з Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, суд визнав їх необгрунтованими, оскільки чинним законодавством видача дозволів віднесена до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами.

На думку судової колегії наведений висновок є наслідком неналежного застосування окружним адміністративним судом нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 1 Закону № 877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Пунктом 1 статті 6 Закону № 877 встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Відповідно до частин 1, 2, 7, 8 та 10 статті 7 Закону № 877, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по-батькові) і засвідчується печаткою.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

У разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб'єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.

Колегія суддів зазначає, що зазначеними нормами передбачений вичерпний перелік заходів реагування, які застосовуються за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), а саме: повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції, повне або часткове зупинення реалізації продукції, повне або часткове зупинення виконання робіт, повне або часткове зупинення надання послуг.

Зазначене звернення відбувається на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Тобто, цими нормами передбачено, що орган державного нагляду (контролю) у разі необхідності вжиття інших заходів, крім визначених законом застосування яких відбувається за рішенням суду, складає відповідний розпорядчий документ щодо вжиття заходів реагування для усунення порушень, виявлених під час перевірки, та вправі звернутися до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Колегія суддів зазначає, що зазначеними нормами не передбачено звернення органу державного нагляду (контролю) позивача з вимогами застосувати заходи реагування у вигляді зупинення здійснення викидів забруднюючих речовин, заборони експлуатації об'єктів без дозволу, зупинення діяльності щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення і розміщення відходів, зупинення бездозвільного розміщення та безлімітного утворення відходів, оскільки позивачем не ставиться питання щодо зупинення виробництва/реалізації конкретної продукції або виконання конкретних робіт/послуг у межах господарської діяльності відповідача.

Відтак, позивачем не заявлені вимоги відповідно до закону про винесення постанови щодо застосування заходів реагування, застосування яких може бути здійснено за судовим рішенням.

Колегія суддів зазначає, що в разі невиконання припису або іншого розпорядчого документу про усунення порушень, виявлених під час перевірки, орган державного нагляду (контролю) має право самостійно прийняти розпорядчий документ про вжиття заходів реагування та в передбачених законом випадках звернутись до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування у відповідності до ст. 183-6 КАС України.

Слід зазначити, що Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції (п. 6.1.).

Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264-XII, а саме: статтею 202 визначено компетенцію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, а саме: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року N 2751-XII затверджено Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до пп. «в» п. 4 даного Порядку діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.

Таким чином, вжиття заходів реагування на порушення відповідачем норм чинного законодавства є компетенцією позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що суд першої інстанції безпідставно задовольнив позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Рівненській області про тимчасову заборону виконання робіт, що пов"язані з здійсненням операцій у сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки , оскільки такі не відносяться до заходів, які застосовуються судом згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V.

Відповідно до частин другої та третьої статті 159 КАС законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскільки таким вимогам оскаржувана постанова Рівненського окружного адміністративного суду не відповідає, то відповідно до статті 202 КАС України, вона підлягає скасуванню, з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198,202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Високовольтний союз - РЗВА" задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "16" червня 2014 р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: І.Ф.Бондарчук

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" серпня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Державна екологічна інспекція у Рівненській області вул.Курчатова,11,м.Рівне,33018

3- відповідачу/відповідачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Високовольтний союз - РЗВА" вул.Біла,16,м.Рівне,33001

4-третій особі: - ,