ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Махаринець Д.Є.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
УХВАЛА
іменем України
"18" серпня 2014 р. Справа № 817/1256/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" червня 2014 р. у справі за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 до Рокитнівського відділення Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання дій протиправними, скасування вимоги та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року СПД ФО ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до Рокитнівського відділення Сарненської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області (далі - Рокитнівське відділення Сарненської ОДПІ) про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-30 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування в сумі 4757,29 грн. та зобов'язання вчинити дії щодо припинення нарахування єдиного внеску.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 червня 2014 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано вимогу Рокитнівського відділення Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 20.02.2014 №Ф-30 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 4757,29грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, хоч були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( 3 категорія), що підтверджено посвідченням від 14.04.2010 серії НОМЕР_1 (а.а.с.14-16).
Позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець 25.04.2003, з 01.01.2012 здійснює підприємницьку діяльність із застосуванням спрощеної системи оподаткування.(а.с.17).
Згідно довідки УПФУ в Рокитнівському районі Рівненської області від 14.03.2012 №858/04, ОСОБА_3 отримує пенсію за віком з 17.02.2010 (а.с.14).
20.02.2014 Рокитнівським відділенням Сарненської ОДПІ для було сформовано та надіслано вимогу про сплату недоїмки №Ф-30 зі сплати єдиного внеску на суму 4757,29грн. (а.с.9).
Наявність такої недоїмки відповідач обґрунтовує тим, що критерієм звільнення від сплати єдиного внеску, є досягнення особою, яка обрала спрощену систему оподаткування, певного віку після якого вона має право на призначення відповідної пенсії, а не факт отримання пенсії, у тому числі пенсії за віком на пільгових умовах.
Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п.4 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
При цьому, Законом України від 07 липня 2011 року № 3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України», який набув чинності з 06 серпня 2011 року, статтю 4 Закону №2464-VI доповнено частиною четвертою, якою встановлено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, як вірно відзначено судом першої інстанції, оскільки позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і на неї з серпня 2011 року згідно ч.4 ст.4 Закону №2464-VI розповсюджується обов'язок зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Визначальним для розв'язання цього спору є правильне розуміння положень частини четвертої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якою визначено, що особи, зазначені у пункті 4 частини 1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідач вважає, що пенсіонером за віком у розумінні наведеної норми є особа, якій призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Водночас, позивач вважає, що таким пенсіонером може бути особа, якій призначено пенсію за віком згідно будь-якого закону, яким визначено призначення пенсії залежно від досягнення віку.
За загальним правилом пенсію за віком прийнято називати таку пенсію, яка встановлюється з досягненням певного віку та за наявності необхідного стажу роботи. Пенсії за віком поділяються на три види: 1) на загальних підставах; 2) пільгових; 3) спеціальних юридичних підставах (умовах).
З частини четвертої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вбачається, що однією з умов звільнення осіб від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком. Будь-яких застережень в цій нормі про те, що під пенсіонерами за віком слід розуміти лише тих осіб, яким призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не має.
Системний аналіз викладеного вказує на те, що під пенсіонерами за віком, указаними в частині четвертій статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", необхідно розуміти всіх осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з досягненням віку і незалежно від законів, якими таке право на пенсію за віком встановлено.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, судова колегія апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції повно встановив обставини справи, дав належну оцінку доказам, правильно застосував норми матеріального та процесуального права та правомірно задовольнив позовні вимоги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" червня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_3 АДРЕСА_1,34200
3- відповідачу/відповідачам: Рокитнівське відділення Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Радянська,5,смт.Рокитне,Рівненська область,34200
4-третій особі: - ,