Постанова № 40228704, 18.08.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2014
Номер справи
820/11487/14
Номер документу
40228704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 серпня 2014 р. № 820/11487/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Нуруллаєва І.С.

при секретарі судового засідання - Малишевої І.М.,

за участю представника позивача - Травинської К.О.,

представників відповідача - Дмитрієвої К.С., Довгого В.Є., Головко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" до Державної фінансової інспекції в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Харківській області, в якому з урахуванням уточнень просить суд:

- скасувати Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 06.06.2014 року № 06-25/6101;

- скасувати Вимогу про усунення порушень законодавства з фінансових питань 06.06.2014 року № 06-25/6102;

В обґрунтування позову позивач зазначив, з 22 квітня по 05 травня 2014 року відповідачем Державною фінансовою інспекцією в Харківській області проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" за період 01 квітня 2013 року по 01 квітня 2014 року.

За результатами проведеної ревізії з питань достовірності та правильності визначення Харківським регіональним управлінням Фонду обсягів взятих зобов'язань, встановлено фінансових порушень на загальну суму 24 480,00 грн., внаслідок завищення потреби в плані використання бюджетних коштів станом на 01.01.2014 року щодо виділення Харківському регіональному управлінню Фонду бюджетних асигнувань з загального фонду державного бюджету по КПКВК 2751390 "Надання пільгового дострокового державного кредиту молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла", чим порушено вимоги п. 22 Порядку складення, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2002 року № 228 та відповідно до п.3 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства. До позивача надійшла вимога про усунення порушень законодавства з фінансових питань №06-25/6102 від 06.06.2014 року, та попередження про належно виконання бюджетного законодавства №06-25/6101 від 06.06.2014 року. Позивач вважає, що вимога №06-25/6102 від 06.06.2014 року та попередження №06-25/6101 від 06.06.2014 року, винесені ДФІ в Харківській області є незаконними у зв'язку з невідповідністю висновків, які викладені в акті від 07.06.2014 року №06-12/2, нормам чинного законодавства та фактичним обставинам.

В судовому засіданні представник позивача, позовні вимоги з урахуванням уточнень підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, вказані у позовній заяві, та просив суд задовольнити позов у повному обсязі. Також представник позивача зазначив, що оспорюванні вимоги, винесені відповідачем, є протиправними, необґрунтованими.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову у повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені у письмових запереченнях, та просили суд відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд виходить з наступних підстав.

За матеріалами справи судом встановлено, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Харківської міської ради 04.10.1996 року, ідентифікаційний код юридичної особи - 24478172.

Суд зазначає, що відповідно до ст.2 Положення "Про державну фінансову інспекцію в Україні" головним завданням державної фінансової інспекції є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування; здійснює контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів..

Державний фінансовий контроль реалізується державною фінансовою інспекцією через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 N550, визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання. Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. (Пункти 1 та 2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами.)

Відповідно до пунктів Положення "Про державну фінансову інспекцію в Україні" Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Судом встановлено, що відповідно до вказаних положень, Державною фінансовою інспекцією в Харківській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" за період з 01 квітня 2013 року по 01 квітня 2014 року.

За результатами проведеної ревізії Державною фінансовою інспекцією в Харківській області складено акт № 06-12/2 від 07 травня 2014 року.

На підставі висновків акту ревізії Державною фінансовою інспекцією в Харківській області були винесені попередження про належне виконання бюджетного законодавства від 06.06.2014 року №06/25/6101, та вимогу від 06.06.2014 року №06-25/6102 про усунення порушень законодавства з фінансових питань в якій викладено попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства та пред'явлено вимоги щодо звернення з пропозиціями щодо внесення змін до Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік, в частині зменшення бюджетних асигнувань на загальну суму 24480,00 грн.

Відповідно до висновків акту ревізії встановлено порушення бюджетного законодавства, а саме визначення недостовірних обсягів бюджетних коштів при плануванні бюджетних показників, що призвело до зайвого виділення коштів з державного бюджету ХРУДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" на страхування ризиків по 2 договорам страхування, внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях станом на 01.04.2014 року, чим порушено вимоги п.22,п. 29 Порядку складання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2002 року № 228 та ч.3, 16 ст. 116 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 року №2456-VI, ст. 997 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 року №435-IV та п.2.2 договорів страхування.

Судом встановлено, що відповідно до п.2, Постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 року №584 «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла»

- державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (далі - Фонд) - державна спеціалізована фінансова установа, утворена з метою реалізації державної житлової політики та підпорядкована Кабінету Міністрів України, яка використовує кошти державного, місцевих бюджетів та інших джерел, виділені для надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла";

- правління Фонду - виконавчий орган Фонду, який організовує надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, забезпечує обслуговування кредитних ресурсів, контролює їх цільове та ефективне використання; правління Фонду - виконавчий орган Фонду, який організовує надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, забезпечує обслуговування кредитних ресурсів, контролює їх цільове та ефективне використання;

- регіональне управління, іпотечний центр Фонду (далі - регіональне управління Фонду) - підрозділ Фонду, що є юридичною особою та діє відповідно до положення про нього і надає у порядку, встановленому цим Положенням, пільгові довготермінові кредити молодим сім'ям та одиноким молодим, громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, обслуговує ці кредити, забезпечує їх цільове використання та своєчасне погашення;

- кредит - кошти, матеріальні ресурси, що надаються відповідно до цього Положення молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам цільовим призначенням на будівництво (реконструкцію) і придбання житла у розмірі та на умовах, установлених кредитним договором, і підлягають поверненню в порядку і терміни, визначені зазначеним договором;

- банк-агент - банк України, який за договором, укладеним відповідно до законодавства з правлінням Фонду або регіональним управлінням Фонду, здійснює операції з обслуговування кредитів;

- консультаційний центр - структурний підрозділ регіонального управління Фонду, який у порядку, встановленому правлінням Фонду, веде облік молодих сімей і одиноких молодих громадян, які виявили бажання отримати кредит, оформляє документи, необхідні для його отримання, та надає консультації з питань отримання кредиту;

- кандидат - молода сім'я, яку в правовідносинах, що виникають відповідно до цього Положення, представляє чоловік чи дружина, або одинокий молодий громадянин (громадянка), які згідно із законодавством мають право на отримання кредиту і подали відповідні документи консультаційному центру;

- кредитні ресурси - кошти, передбачені у державному бюджеті та місцевих бюджетах для надання кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла; кошти, що надходять від погашення кредитів та сплати відсотків за користування ними; кошти забудовників, громадських організацій, кредитних спілок і банків; позабюджетні кошти; благодійні внески фізичних і юридичних осіб; кошти від проведення аукціонів, конкурсів, лотерей, тендерів і виставок; інвестиції, в тому числі кредити іноземних та вітчизняних юридичних і фізичних осіб; централізовані відрахування регіональних управлінь Фонду; матеріальні та нематеріальні ресурси, виділені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, фізичними і юридичними особами в установленому порядку; інші надходження, не заборонені законодавством, що спрямовуються Фондом на кредитування будівництва (реконструкції) і придбання житла для молодих сімей та одиноких молодих громадян;

- кредитний договір - договір на отримання кредиту, що укладається в установленому законодавством порядку між регіональним управлінням Фонду і кандидатом, відповідно до якого здійснюється кредитування будівництва (реконструкції) і придбання житла на умовах, що визначаються згідно з цим Положенням;

- позичальник - молода сім'я або одинокий молодий громадянин, які отримали кредит на умовах, визначених кредитним договором;

- замовник - Фонд або регіональні управління Фонду, організації молодіжних житлових комплексів, члени Всеукраїнської асоціації "Укрмолодьжитло", інші юридичні особи, яким Фонд в установленому порядку делегував повноваження із замовлення будівництва (реконструкції) житла для молодих сімей та одиноких молодих громадян;

- забудовник - особа, яка у встановленому законодавством порядку отримала право на використання земельної ділянки для спорудження об'єктів житлового будівництва або згідно з укладеними договорами має право розпоряджатися житловою площею у будинках, які будуються (реконструюються);

- об'єкт кредитування - квартири у багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки та садиби, які продаються на вторинному ринку, за умови, що такі індивідуальні та багатоквартирні житлові будинки збудовано не більше ніж 20 чи реконструйовано не більше ніж 15 років тому, а також індивідуальні житлові будинки або квартири, які будуються (реконструюються);

- експертна оцінка - оцінка вартості житла, що склалася на вторинному ринку регіону, яка проводиться незалежними експертами згідно із законодавством;

- договір про придбання житла - договір, що укладається між кандидатом і відчужувачем (продавцем, управителем, замовником, забудовником), а саме: договір купівлі-продажу житла на вторинному ринку, договір про участь у фонді фінансування будівництва, договір купівлі-продажу цільових облігацій, договір про пайову участь в житлово-будівельному кооперативі та інші договори, укладені з метою забезпечення фінансування будівництва (реконструкції) житла;

- кошти на обслуговування - кошти, що окремо передбачаються у законі про Державний бюджет України та рішеннях про місцеві бюджети на покриття витрат, пов'язаних з виконанням програм з надання пільгових довготермінових кредитів та часткової компенсації, які спрямовуються на поточні та капітальні видатки і на матеріально-технічне забезпечення Фонду.

Як встановлено судом з пояснень позивача, громадяни ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є позичальниками Фонду, які у 2007 та 2008 роках уклали договори про інвестування в будівництво житла за адресою: АДРЕСА_1 із забудовником Управлінням Житлового будівництва Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (м. Київ). Однак, згідно з листами УЖБ термін введення будинку в експлуатацію неодноразово переносився, максимальний з яких на IV квартал 2011 року.

Однак, відповідно до ухвали Господарського суду м. Києва від 11.06.2013 року «Про порушення провадження у справі про банкротство» розпочато процедуру банкротства УЖБ.

Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1231 «Про затвердження Порядку надання кредитів " позичальникам Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" визначено механізм надання Фондом кредитів на будівництво (придбання) житла особам, які є позичальниками, зокрема і відповідно до Порядку №584, та позичальникам Фонду, які уклали договори на будівництво житла із забудовниками до 1 липня 2011 року, кошти яких - інвестовані в об'єкти, будівництво яких в порушення умов таких договорів не розпочато або порушено строки прийняття об'єктів в експлуатацію не менше ніж на дев'ять місяців.

Згідно з п.5 Порядку № 1231 для сплати особистого внеску позичальникові може бути надана в установленому порядку державна підтримка за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для будівництва (придбання) доступного житла.

Враховуючи вищезазначене, з метою фінансування будівництва (придбання) доступного житла за рахунок державної підтримки та отримання його у власність, між Фондом та громадянином ОСОБА_7 укладено договір від 10.09.2013 року №43 про обслуговування коштів для будівництва (придбання) доступного житла за адресою: АДРЕСА_2, відповідно до якого загальний розмір державної підтримки склав 104482,00 гривень.

Аналогічно, між Фондом та громадянином ОСОБА_8 укладено договір від 08.08.2013 №37 про обслуговування коштів для будівництва (придбання) доступного житла за адресою: АДРЕСА_3, відповідно до якого загальний розмір державної підтримки склав 114345,00 гривень.

Умовами вказаних договорів, державна підтримка надається у розмірі 30% вартості нормативної площі - не більш як на 21кв.метр на одну особу та додатково на 10,5 кв. метра на сім'ю, що передбачено умовами Порядку забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2009 № 140. Вартість загальної площі житла, що перевищує нормативну площу, сплачується позичальником за власний рахунок.

Згідно з п.п.2.4 вказаних договорів про обслуговування коштів для будівництва (придбання) доступного житла орієнтована дата введення об'єкта будівництва в експлуатацію визначена 30.12.2013 року.

Ревізією правильності та достовірності визначення розміру державної підтримки, проведеною шляхом співставлення загальної нормативної площі житла, з урахуванням кількості членів сім'ї та граничної вартості 1 кв. метру загальної площі житла у регіоні, порушень не встановлено.

Відповідно до наданої банківської виписки по особовому рахунку ОСОБА_8, відкритому в ПАТ банк „Меркурій", 20.09.2013 року Фондом здійснено зарахування грошових коштів, у вигляді державної підтримки в сумі 114345,00 грн., але не на дату укладання кредитного договору від 23.08.2013 №570, як це передбачено умовами п.п.3 п.17 Порядку №584.

Згідно з банківської виписки по особовому рахунку ОСОБА_7, відкритому в ПАТ банк „Меркурій", зарахування грошових коштів в якості державної підтримки не здійснювалось, що свідчить про неможливість здійснення позичальником ОСОБА_7 першого платежу у зв'язку з неотриманням державної допомоги відповідно до Порядку №1231.

Як зазначалось раніше (розділ 2 акту «Дотримання порядку складання та затвердження кошторисів, внесення до них змін. Загальний стан виконання кошторисів»), станом на 01.01.2014 р. обсяг неоплачених зобов'язань по вищевказаним громадянам Харківського регіонального управління Фонду щодо надання пільгового довгострокового державного кредиту за рахунок загального фонду державного бюджету склав 580827,00 гривень.

Слід відмітити, що договорами передбачено, що у випадку, якщо протягом двох місяців, але не пізніше, ніж до кінця поточного року кредит не буде наданий позичальнику у зв'язку із нездійсненням платежу щодо перерахування коштів кредиту на особистий рахунок позичальника, зобов'язання Сторін за договором припиняються. У цьому разу кредитор зобов'язаний повернути внески позичальнику на придбання житла у строк, зазначений у письмовій вимозі Позичальника.

Приймаючи до уваги, наявність неоплачених зобов'язань, що рахуються у Фонді станом на 01.01.2014 року, у зв'язку з нездійсненням перерахування коштів кредиту на рахунки позичальників, з метою недопущення припинення зобов'язань по кредитним договорам, між Фондом та позичальниками ОСОБА_7 та ОСОБА_8, укладено додаткові угоди до кредитних договорів згідно з якими, дію зобов'язань сторін подовжено на 2013 та 2014 роки.

Згідно з акту, ревізією з питання достовірності та правильності визначення Харківським регіональним управлінням Фонду обсягів взятих зобов'язань по особовим справам ОСОБА_8 та ОСОБА_7, встановлено факти зайвого виділення коштів державного бюджету одержувачу внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях.

Так, ревізією встановлено, що до розрахунків розміру кредиту, які є невід'ємними додатками до кредитних договорів (щодо надання пільгового довготермінового кредиту молодій сім'ї/одинокому молодому громадянину на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла), включаються кошти на страхування суми кредиту у період будівництва (реконструкції) житла , а саме: розмір кредиту по кредитному договору від 14.08.2013 №14/08/13-76 з громадянином ОСОБА_8 складає 326309,00 грн., в т.ч.: кошти на страхування - 13753,00 грн.; розмір кредиту по договору від 11.09.2013 №11/09/13-95 з громадянином ОСОБА_7 складає 254518,00 грн., в т.ч.: кошти на страхування - 10727,00 гривень.

Згідно із вимогами п.15 Порядку №584, страхування ризиків Фонду та позичальників у період будівництва (реконструкції) житла та виконання позичальниками зобов'язань за кредитами здійснюється Фондом або його регіональними управліннями.

Крім того, умовами кредитних договорів передбачено укладання Позичальником договорів добровільного страхування відповідальності позичальника.

На виконання вказаних вимог, КФ ПАТ «Страхова компанія «Оранта- Січ» (Страховик) укладено договори добровільного страхування відповідальності позичальника перед третіми особами (Фондом або/та його регіональними управліннями) за несплату основної суми боргу за кредитом з Страхувальниками - громадянами ОСОБА_8 (договір страхування від 23.08.2013 №ВПО-252/13 на суму 13753,00 грн.) та з ОСОБА_7 (договір страхування від 23.09.2013 №ВПО-254/13 на суму 10727,00 грн.). (а.с. 123-126).

Судом встановлено, що вимогами п.2.2 договорів страхування передбачено припинення дії договорів при повному виконанні Забудовником - ПАТ „Трест «Житлобуд-1» договірних зобов'язань.

Крім того, зазначено, що Страховик забезпечує відповідальність Страхувальника перед Фондом за кредитними договорами та договорами купівлі-продажу майнових прав на квартиру (далі - договір майнових прав).

В матеріалах справи наявні договори купівлі-продажу майнових прав укладених громадянами ОСОБА_8 договір від 14.08.2013 №14/08/13-76 та ОСОБА_7 договір від 11.09.2013 №11/09/13-95 із Забудовником - ПАТ «Трест „Житлобуд-1». (а.с. 127-132)

Відповідно до вимог п.3.1.1 зазначених договорів майнових прав, ПАТ «Трест „Житлобуд-1» зобов'язаний в термін до 30.12.2013 року добудувати та здати в експлуатацію житлові будинки в АДРЕСА_2. За даними декларацій про готовність об'єктів до експлуатації, які зареєстровані Інспекцією ДАБК у Харківській області 26.12.2013, житлові будинки за вказаними адресами введено в експлуатацію.

Тобто, враховуючи введення в експлуатацію житлових будинків по АДРЕСА_3 та по АДРЕСА_2, зобов'язання Забудовника - ПАТ «Трест Житлобуд-1» перед громадянами ОСОБА_8 та ОСОБА_7 припиняються, і як наслідок припиняється дія договорів страхування, з подальшим здійсненням Фондом перерахунку суми зобов'язань.

Як встановлено з матеріалів справи, до ревізії надано розрахунок до Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік за КПКВК 2751390, що є обґрунтуванням показників Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік, затвердженого з 03.03.2014 року в сумі 3320000,00 тис. грн., в т.ч.: надання кредитів по договорам укладеним у 2013 році в сумі 580827,00 гривень.(а.с. 45-46)

При цьому, за даними Фонду станом на 01.04.2014 року обсяг неоплачених зобов'язань Харківського регіонального управління Фонду за 2 кредитними договорами по державному бюджету складає 580827,00 грн., в т.ч.: ОСОБА_7 (кредитний договір від 23.09.2013 №573-К на суму 254518,00 грн.) та ОСОБА_8 (кредитний договір від 23.08.2013 №570-К на суму 326309,00 грн.).

В квітні 2014 року внесено зміни до Плану використання бюджетних коштів на підставі Довідки про зміну до плану використання бюджетних коштів на 2014 рік в частині зменшення видатків на фінансування, де остаточна затверджена сума склала 580827,00 гривень. За даними банківської виписки 24.04.2014 року Фондом на реєстраційний рахунок в ГУДКСУ у Харківській області отримано кошти державного бюджету на суму 580827,00 гривень.

Відповідно до пп. 7-11 положень Порядку №584 фонд під час формування показників державного бюджету на відповідний рік на підставі узагальненої інформації проводить розрахунки необхідного обсягу коштів для надання кредитів та їх обслуговування за рахунок державного бюджету. Зазначені розрахунки в установленому порядку головний розпорядник коштів державного бюджету подає Мінфіну для врахування їх під час складання проекту державного бюджету; бюджетні призначення на виконання програми надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла встановлюються законом про Державний бюджет України та рішеннями про місцеві бюджети на відповідний рік; регіональні управління Фонду проводять розрахунки необхідного обсягу коштів для надання кредитів та на витрати, пов'язані з їх наданням та обслуговуванням за рахунок місцевих бюджетів та в установленому порядку подають зазначені розрахунки Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; Мінфін, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації під час формування показників проектів відповідних бюджетів на основі розрахунків, проведених Фондом та його регіональними управліннями, передбачають окремим рядком кошти для надання кредитів та їх обслуговування.

Враховуючи вище викладене слід зазначити що, ХРУДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" в порушення бюджетного законодавства було недостовірно визначено обсяги бюджетних коштів пр. плануванні бюджетних показників, що призвело до зайвого виділення коштів з державного бюджету України ХРУДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" на страхування ризиків по 2 договорам страхування на загальну суму 24480,00 грн., а саме по громадянам ОСОБА_8-13753,00 грн. та ОСОБА_7 -10727,00 грн., внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях станом на 01.04.2014 року, чим порушено вимоги ч.3, 16 ст.116 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 № 2456-УІ, ст. 997 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-ІУ, п.22, п.29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2002 № 228 та п.2.2 договорів страхування.

Слід зазначити що контроль та дотримання своєчасного страхування ризиків фонду та позичальників в період будівництва, додержанням порядку ведення і достовірність обліку, фінансової та статистичної звітності, здійснюються ХРУДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" відповідно до п.7 ст.8 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996-ХІУ.

Як встановлено судом з пояснень представника позивача, підставою для складання плану використання бюджетних коштів на 2014 рік є витяг змін до розпису УДКСУ від 27.02.2014 року. З пояснень позивача встановлено що, ХРУДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" отримавши витяг, в березні 2014 року було складено та подано на затвердження план використання бюджетних коштів на суму 3320000,00 грн. Підставою для внесення змін є лімітна довідка розпорядника та розпис УДКСУ. Станом на 01.04.2014 року підстави для внесення змін відсутні.

Також, згідно з п.8 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2002 року № 228, одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує для їх здійснення кошти бюджету.

Вимогами п. 2 Положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 № 584 передбачено, що регіональне управління Фонду, в даному випадку Харківське регіональне управління - підрозділ Фонду, що є юридичною особою надає у порядку, встановленому цим Положенням, пільгові довготермінові кредити молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, обслуговує ці кредити, забезпечує їх цільове використання та своєчасне погашення.

Відповідно, Харківське регіональне управління є одержувачем бюджетних коштів, якого залучено до здійснення реалізації вказаної бюджетної програми.

Вимогами п.22 Порядку №228 передбачено, що показники видатків, що включаються до проекту кошторису повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації.

Документальною ревізією встановлено, що Харківським регіональним управлінням до розпорядника коштів нижчого рівня - Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" подано розрахунок потреби до Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік за КПКВК 2751390, підписаний директором та головним бухгалтером Фонду на загальну суму 3320000,00 тис. грн., в тому числі надання кредитів за договорами, укладеними в 2013 році на суму 580827,00 грн. та надання кредитів за договорами 2014 року на суму 2739173,00 гривень. План використання бюджетних коштів на 2014 рік погоджено Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Судом з пояснень відповідача встановлено, що станом на 10.04.2014 року, відповідно до Довідки про зміну до плану використання бюджетних коштів на 2014 рік внесено зміни в частині зменшення видатків на суму 2739173,00 грн. та визначення і затвердження остаточної суми - 580827,00грн., за договорами з надання кредитів, укладеними у 2013 році, до якої включено розмір страхових платежів (ризиків) на період будівництва - 24480,00 гривень.

Але, Харківським регіональним управлінням не було враховано фактичне припинення страхових зобов'язань забудовника перед громадянами та не здійснено коригування потреби шляхом її зменшення на суму страхових платежів (ризиків) на період будівництва, що в свою чергу призвело до завищення потреби на 2014 рік у плані використання одержувачів бюджетних коштів - Харківського регіонального управління на загальну суму 24480,00 гривень. Зазначене є порушенням вимог п.22 Порядку № 228 та відповідно до ч.3 ст.116 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 № 2456-УІ визначене як порушення бюджетного законодавства.

З огляду на вищенаведене дії посадових осіб Державної фінансової інспекції в Харківській області щодо виявлення та відображення в акті ревізії № 06-12/2 від 07.05.2014 року факту порушення бюджетного законодавства є законними та обґрунтованими. У зв'язку із не усуненням фінансового порушення на суму 24 480 грн. Державною фінансовою інспекцією в Харківській області , керуючись п. 7 ст. 10 Закону України „Про основні засади державного фінансового контролю в Україні", п. 46 Порядку проведення інспектування Державної фінансовою інспекцією, її територіальними органами, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, було направлено підконтрольній установі попередження №06-25/6101 від 06.06.2014 року та вимогу № 06-25/6102 від 06.06.2014 року щодо усунення виявленого порушення.

Суд зазначає, що позивач звернувся із пропозиціями щодо внесення змін до Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік по КПКВК 2751390 „Надання пільгового довгострокового державного кредиту молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла „ та КЕКВ 4113 „Надання інших внутрішніх кредитів в частині зменшення бюджетних асигнувань на загальну суму 24480,00 грн., чим виказав згоду із завищенням бюджетних асигнувань.

Враховуючи всі обставини справи, суд вважає що, вимога Позивача щодо скасування попередження №06-25/6101 від 06.06.2014 року та вимоги ДФІ в Харківський області № 06-25/6102 від 06.06.2014 року щодо усунення порушень законодавства з фінансових питань у сумі 24480,00 грн. прийняті у відповідності та у спосіб визначений нормами чинного законодавства та не підлягають задоволенню.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими, та з урахуванням всього вищевикладеного не підлягають задоволенню.

Також, суд зазначає, що відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" до Державної фінансової інспекції в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 22 серпня 2014 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.