Постанова № 40227689, 22.08.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2014
Номер справи
813/5220/14
Номер документу
40227689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2014 року Справа № 813/5220/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Грень Н.М.,

секретар судового засідання Петрик Р.І.,

представник позивача Компій І.А.,

представник відповідача Микитишин А.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова про стягнення заборгованості з Державного підприємства «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація»,-

Суть справи

До Львівського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова (далі - позивач, УПФ України у Галицькому районі м. Львова) до Державного підприємства «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» (далі - відповідач, ДП «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація») про стягнення з відповідача 33714,53 грн. витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на користь позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації. Відповідно до повідомлень про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, відповідач повинен відшкодувати витрати на виплату пенсій в розмірі 33714,53 грн. Оскільки така сума не погашена відповідачем у добровільному порядку, позивач звернувся із позовом до суду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти зобов'язання щодо виплати витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів не заперечив, однак пояснив, що у зв'язку із ненадходженням коштів від Державної казначейської служби України здійснити виплати по фінансуванню різниці між сумою пенсій не міг.

Суд з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та,-

в с т а н о в и в :

ДП «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» зареєстроване як юридична особа з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи 13823105 та зареєстроване в УПФ України у Галицькому районі м. Львова як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

УПФ України у Галицькому районі м. Львова направлялися ДП «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» повідомлення та повідомлення уточнююче про відшкодування позивачу витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів /а.с.5-14/.

Згідно вказаних у позовній заяві розрахунків загальна сума боргу становить 33714,53 грн.

Оскільки відповідач у добровільному порядку не відшкодував вищевказану суму заборгованості, позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через віце-прем'єр-міністра - міністра соціальної політики України.

У п. 3 Положення викладено основні завдання Пенсійного фонду України, одним з яких є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно з законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів.

Відповідно до п. 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Економічні, соціальні та правові гарантії наукової та науково-технічної діяльності визначено Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Відповідно до вимог ч. 9 ст. 24 цього нормативного акта, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р затверджено «Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» (далі - Порядок). Згідно з п. 2, 4 цього Порядку, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення (п. 5 Порядку).

За час роботи в ДП «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» його працівники одержали стаж наукової роботи, який в подальшому дозволив їм реалізувати право на отримання пенсій відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Наявність необхідного стажу для отримання наукових пенсії підтверджено долученими до матеріалів справи довідками про підтвердження наукового стажу на підприємстві. Факт понесення органами ПФ України витрат на виплату наукових пенсій підтверджено долученими до матеріалів справи довідками управління з виплати пенсій /а.с.17-57/.

Орган ПФ України надіслав ДП «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» повідомлення та повідомлення уточнююче про розмір суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів /а.с.5-14/; вказані повідомлення в т.ч. містить інформацію про різницю між згаданими видами пенсії, 50% різниці між сумами пенсій, а також про частку від цієї суми (як у відсотках, так і в коштах), яку відповідач повинен відшкодувати за рік.

Згідно з розрахунком суми заборгованості ДП «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за вказаний у позовній заяві період становить 33714,53 грн.,

Крім того, рішення про призначення позивачем пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам ДП «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація», як і повідомлення про суми пенсії відповідачем не оскаржувалися, докази протилежного у матеріалах справи відсутні.

За таких обставин позовні вимоги УПФ України у Галицькому районі м. Львова про стягнення 33714,53 грн. різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є обґрунтованими та слід задовольнити.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-160, 163 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Український Регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» (Львівська область, м. Львів, пл. Соборна, 3А; код ЄДРПОУ 13823105) на користь Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова (Львівська область, м. Львів, пр. Червоної Клини, 35; код ЄДРПОУ 20847365) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату наукових пенсій в сумі 33714 (тридцять три тисячі сімсот чотирнадцять) грн. 53 коп.

3. Судові витрати з відповідача не стягувати.

Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Грень Н.М.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 22.08.2014р.