Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2014 року справа №812/2223/14
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів: Ханової Р.Ф., Лях О.П., розглянувши у порядку письмового провадженн апеляційні скарги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області та ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 р. у справі № 812/2223/14 за позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції Луганської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконною та скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації та скасування свідоцтва про право власності, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції Луганської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області, третя особа ОСОБА_2, в якому просить:
- визнати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а8» та тамбура «а9» незаконною та сксувати її;
- скасувати свідоцтво про право власності на нерухомк майно № 14128457 від 06.12.2013 р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, зазначено, що позивачка є власником 15/50 частки житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 05.02.1993 р. ОСОБА_2 є власницею 12/50 частки зазначеного будинку. Отже, будинок належить позивачці та ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності. Земельна ділянка, яка надана для обслуговування житлового будинку та господарських будівель також належить позивачу та третій особі на праві спільної часткової власності, що підтверджено державним актом на право власності на земельну ділянку.
Згідно додатка до Держакта встановлено прохід для квартири АДРЕСА_1, площею 17 кв.м. ОСОБА_2 на даний час прохід до квартири перекрито та здійснено самочинне будівництво у вигляді прибудови а8 та тамбура а9.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 р. у справі № 812/2223/14 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано реєстрацію Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області від 27.11.2013 р. № ЛГ 182133300423 декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а8» та тамбура «а9».
Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції Луганської області від 06.12.2013 р. № 8757892 про державну реєстрацію права приватної власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_2.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з вказаною постановою суду Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області звернулась з апеляційною скаргою, доводить, що сфера застосування ДСТУ 4163-2003 не поширюється на фізичних осіб в даному випадку на ОСОБА_2, яка самостійно заповнила та надала декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.
ОСОБА_2 не погодилась з постановою суду першої інстанції, звернулась з апеляційної скаргою в якій просить скасувати постанову та ухвалити нову, якою повністю відмовить в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 21.11.2013 р. звернулася до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області з заявою про прийняття в експлуатацію самовільно збудованого об'єкта, а саме: реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а-8» та тамбура «а-9». До заяви додано: декларацію про готовність об'єкта до експлуатації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж; державний акт на право власності на земельну ділянку; технічний паспорт.
Інспекцією розглянуто надані документи та 27.11.2013 за № ЛГ 182133300423 зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а-8» та тамбура «а-9».
06.12.2013 до Реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції звернулася ОСОБА_2 із заявою про державну реєстрацію прав на реконструйований об'єкт нерухомого майна (житловий будинок) за адресою: АДРЕСА_1. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі ОСОБА_2 подані оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Відповідно до п.п.1 п.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ОСОБА_2 видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Пунктом 46 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 р., визначено перелік документів, що подаються для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна.
Оскільки заявником подано всі необхідні документи, на підставі ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 р., державним реєстратором реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції проведено реєстрацію об'єкта нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності.
Згідно свідоцтва про право власності на житло від 05.02.1993 р. ОСОБА_3 на праві приватної власності належить 15/50 частини житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.14).
ОСОБА_2 згідно свідоцтва про право власності № 14128457 від 06.12.2013 р. на праві приватної власності належить 12/50 частини житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17).
З вищевикладеного вбачається, що житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 перебуває у спільній частковій власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2
З державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЛГ № 129440 та серії ЛГ № 128882 вбачається, що у спільній частковій власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 знаходиться земельна ділянка для обслуговування житлового будинку площею 0,0906 га., розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.19-21, 84).
23 березня 2013 року ОСОБА_3 подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області (далі - Інспекція ДАБК у Луганській області) заяву щодо спільного використання земельної ділянки з співвласником ОСОБА_2 та законності розташування прибудови за адресою: АДРЕСА_1.
На заяву отримано відповідь Інспекції ДАБК у Луганській області від 03.05.2013 р. № 7/1293102к. вих. 2, у якій повідомлено про здійснення позапланової перевірки та у разі виявлення правопорушень у сфері містобудівної діяльності винну особу буде притягнуто до відповідальності згідно з чинним законодавством.
27.11.2013 р. за № ЛГ 182133300423 Інспекцією ДАБК у Луганській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а8» та тамбура «а9» за замовленням ОСОБА_2 (а.с.101-104).
Також, державним реєстратором Реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 8757892 від 06.12.2013 р., яким вирішено провести державну реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований АДРЕСА_1, за ОСОБА_2 (а.с.157).
На підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 8757892 від 06.12.2013 р. проведено реєстрацію об'єкта нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності (а.с.17, 18).
Колегія суддів зазначає, що даний спір виник щодо правомірності здійснення Інспекцією ДАБК у Луганській області реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а8» та тамбура «а9» за відсутності згоди на таке будівництво від співвласника земельної ділянки, на якій розташовано об'єкт будівництва, ОСОБА_3 і, як наслідок, правомірності реєстрації об'єкта нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності ОСОБА_2
Процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж: індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; збудованих до 12 березня 2011 року: громадських будинків I і II категорій складності; будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності встановлює Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та ІІ категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 19.03.2013 № 95, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.04.2013 за № 612/23144 (далі - Порядок № 95).
Відповідно до п.3.1 Порядку № 95 прийняття в експлуатацію об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку, здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України (далі - Інспекція) протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Згідно п.3.2 Порядку № 95 замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта.
Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності).
Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу, та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення у строк, передбачений пунктом 3.1 цього розділу (п.3.3 Порядку № 95).
Відповідно до п.3.4 Порядку № 95 дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею.
Замовник відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.
Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах (п.3.5 Порядку № 95).
Відповідно до п.3.10 Порядку № 95 датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Зареєстрована декларація є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього (п.3.11 Порядку № 95).
Єдиними нормативним документом, що визначає складові підпису є ДСТУ 4163-2003 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», затверджені наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55, пунктом 5.23 яких визначено, що підпис складається з назви посадової особи, яка підписує документ (повної, якщо документ надруковано не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, ініціалу (-ів) і прізвища.
З вищевикладеного суд приходить до висновку, що належним підписанням особою документа є зазначення на ньому прізвища, ініціалів особи та особистого підпису.
Також, оглядом форм заяви про прийняття в експлуатацію об'єкта та декларації про готовність об'єкта до експлуатації, які є додатками до Порядку № 95, встановлено, що на цих документах заявником мають бути зазначені прізвище, ім'я та по батькові.
Відповідно, суд вважає, що на таких документах мають бути зазначені також прізвище, ім'я та по батькові співвласника земельної ділянки, у разі його наявності та підписання ним цих документів.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що зазначене на заяві про прийняття в експлуатацію об'єкта та декларації про готовність об'єкта до експлуатації прізвище «Коваленко» не є належним підписанням ОСОБА_2 цих документів.
Таким чином, судом встановлено невідповідність оформлення декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а8» та тамбура «а9» вимогам Порядку № 95.
З огляду на положення п. 3.5 Порядку № 95 оформлення декларації з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах, є підставою для повернення її замовнику.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Статтею 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено таке:
- заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом (частина 1);
- разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку (частина 3);
- державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом (частина 7).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається фізичним та юридичних особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна.
Свідоцтво про право власності на нерухоме майно підписується державним реєстратором і засвідчується печаткою (ч.2 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Відповідно до п. 46 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин), для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 28, 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав:
документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення);
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер);
документ, що зазначений у пункті 27 цього Порядку та підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці (у разі проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна);
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
Як вже вищевказано, документом, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, є зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації (п.3.11 Порядку № 95).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 для реєстрації права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, до Реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції подано, зокрема, декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а8» та тамбура «а9», зареєстровану Інспекцією ДАБК у Луганській області 27 листопада 2013 року № ЛГ 182133300423.
Судом першої інстанці правильно встановлено протиправність рішення Інспекції ДАБК у Луганській області від 27 листопада 2013 року № ЛГ 182133300423 про реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція 12/50 житлового будинку «А-ІЖ» з добудовою прибудови «а8» та тамбура «а9», а тому на час прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.12.2013 № 8757892, внесення відповідно запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та видачу свідоцтва про право власності від 06.12.2013 № 14128457, ОСОБА_2 державному реєстратору реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції не надано належного документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Відповідно, судом першої інстанції встановлено протиправність рішення державного реєстратора реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції від 06.12.2013 № 8757892 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права в частині позовних вимог, заявлених до реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції, колегія суддів зазначає наступне.
Позивачем заявлено вимогу про скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, серія та номер: 14128457 від 06.12.2013 р.
Разом з тим, з огляду на положення ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якою передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що достатнім та належним способом захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора реєстраційної служби Стахановського міського управління юстиції Луганської області від 06.12.2013 р. № 8757892 про державну реєстрацію права приватної власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_2
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області та ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 р. у справі № 812/2223/14 - залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
Р.Ф. Ханова О.П. Лях