ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2014 р. Справа № 804/3951/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріМединській А.О. за участю: представника позивача представник відповідача Черненко А.А. не з'явився (заява про розгляд справи без участі) розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції про визнання незаконними дій, протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції з позовними вимогами про визнання дій державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції Пілярчука О.В. щодо винесення постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 26.07.2013р. незаконними та скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 26.07.2013 року.
В обґрунтування адміністративного позову, позивач зазначає, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 18.07.2013р. була отримана підприємством 06.08.2013р., в той час як строк для добровільного виконання встановлено до 25.07.2013р., а 26.07.2013р. винесено оскаржувану постанову про стягнення з боржника виконавчого збору, у зв'язку з чим, виконати її у встановлений термін не представлялося можливим. До того ж, під час винесення оскаржуваної постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 26.07.2013р. діяв мораторій на задоволення вимог кредиторів ПАТ «Дніпропетровськгаз», який введений ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.10.2005р. по справі №Б24/235/05, у зв'язку з чим порушено вимоги Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Крім того, зазначає, що його зобов'язання на момент винесення оскаржуваної постанови взагалі є припиненими на підставі Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та енергетичну енергію». Позивач вважає, що постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 26.07.2013р. винесена протиправно та підлягає скасуванню.
Відповідачем подані заперечення проти адміністративного позову, в яких вказує, що у позивача відсутні правові підстави для задоволення позову та зазначає, що позивач не виконав вимоги виконавчого документа у добровільному порядку у строк встановлений у постанові про відкриття виконавчого провадження від 18.07.2013р., а саме до 25.07.2013р. відносно ПАТ «Дніпропетровськгаз» з примусового виконання виконавчого листа №2а/0470/8062/11, копія якої для відправки сторонам виконавчого провадження була передана до діловода 18.07.2013р., у зв'язку з чим, на підставі ст.28 Закону України «Про виконавче провадження» після закінчення строку на самостійне виконання, на наступний день 26.07.2013р. державним виконавцем винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 150468,35грн. Таким чином, представник відповідача, вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві та доповненнях.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, згідно клопотання від 14.05.14р. вх.№29275/14 просить розглянути справу без його участі.
Заслухавши представників позивача, дослідивши чинне законодавство, матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи А01 №060262 Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації зареєстровано 23.01.1998 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради.
Відповідно до ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 14.10.2005 р. у справі № Б24/235/05 введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, та відповідно до ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 08.04.2014р. відкладено підготовче засідання до 10.06.2014р.
Судом встановлено, що станом на 19.06.2013 р. ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» віднесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та підтверджує участь у процедурі погашення заборгованості згідно із Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Як встановлено судом, державному виконавцю Жовтневого ВДВС ДМУЮ було передано до виконання виконавчий лист № 2а/0470/8062/11, виданий 12.07.2013 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом про стягнення з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 1504683,55 грн.
Згідно постанови про відкриття виконавчого провадження №39143324 від 18.07.2013 року державним виконавцем Жовтневого ВДВС ДМУЮ було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа №2а/0470/8062/11, та надано ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» строк для самостійного виконання рішення до 25.07.2013 року.
Вказана постанова про відкриття провадження від 18.07.2013р. була направлена на адресу ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та отримана останнім 06.08.2013р., що підтверджується штампом вх.№5/1-0967 на супровідному листі №26349/6, копія якого наявна в матеріалах справи.
Відповідно до постанови про стягнення з боржника виконавчого збору №39143324 від 26.07.2013 року державним виконавцем Жовтневого ВДВС ДМУЮ зазначено, постановою від 18.07.2013р. відкрито виконавче провадження, запропоновано боржнику виконати його в добровільному порядку в строк до … року, боржником у наданий строк виконавчий лист не виконано. Постановив: стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» виконавчий збір у розмірі 150468,35грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.12.2013р. по справі №2а/0470/8062/11, розстрочено виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.11.2011 року по справі № 2а/0470/8062/11 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 1504683,55 грн. строком на 2 роки (24 місяці) зі сплатою боргу щомісяця рівними частками по 62695,15 грн. (шістдесят дві тисячі шістсот дев'яносто п'ять грн.. 15 коп.).
Також судом досліджено надані позивачем платіжні доручення від 16.01.2014р., від 17.04.2014р. та від 20.05.2014р.
Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 №606-XIV (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 Закону № 606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Згідно ч.1 ст.17 Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Постанова про відкриття виконавчого провадження може бути оскаржена сторонами у десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.26 вказаного Закону, державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення.
Згідно ч.1 ст.27 Закону, у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною 2 статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Відповідно до ч.1 т.28 Закону, у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України "Про виконавче провадження", копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до статті 47 цього Закону, що надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Державний виконавець або уповноважена ним особа може особисто вручити документи виконавчого провадження сторонам або іншим учасникам виконавчого провадження під розписку (ч.4 ст.31 вказаного Закону).
Згідно ч.1 ст.35 Закону, за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладення провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012р., державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження зобов'язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення своєчасного і повного виконання рішень.
Згідно п.п.3.7.1 п.3.7 розділу 3 вказаної Інструкції, постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при першому надходженні виконавчого документа державному виконавцю на наступний день після завершення строку, наданого боржнику для самостійного виконання рішення. У постанові про стягнення виконавчого збору визначається розмір виконавчого збору, що підлягає стягненню, зазначений у частині першій статті 28 Закону. Примусове стягнення виконавчого збору здійснюється відповідно до вимог Закону.
Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Як вбачається з матеріалів справи, державному виконавцю Жовтневого ВДВС ДМУЮ було передано до виконання виконавчий лист № 2а/0470/8062/11, виданий 12.07.2013 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом про стягнення з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 1504683,55 грн.
Згідно постанови про відкриття виконавчого провадження №39143324 від 18.07.2013 року державним виконавцем Жовтневого ВДВС ДМУЮ було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа №2а/0470/8062/11, та надано ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» строк для самостійного виконання рішення до 25.07.2013 року.
Відповідно до постанови про стягнення з боржника виконавчого збору №39143324 від 26.07.2013 року державним виконавцем Жовтневого ВДВС ДМУЮ зазначено, постановою від 18.07.2013р. відкрито виконавче провадження, запропоновано боржнику виконати його в добровільному порядку в строк до … року, боржником у наданий строк виконавчий лист не виконано. Постановив: стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» виконавчий збір у розмірі 150468,35грн.
У зв'язку з не виконанням вимоги виконавчого документа у добровільному порядку у строк встановлений у постанові про відкриття виконавчого провадження від 18.07.2013р., а саме до 25.07.2013р. на наступний день 26.07.2013р. державним виконавцем винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору №39143324 від 26.07.2013 року, в якій зазначено, що постановою від 18.07.2013р. відкрито виконавче провадження, запропоновано боржнику виконати його в добровільному порядку в строк до … року, боржником у наданий строк виконавчий лист не виконано. Постановив: стягнути з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» виконавчий збір у розмірі 150468,35грн.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, вказана постанова про відкриття провадження від 18.07.2013р. була направлена на адресу ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та отримана останнім 06.08.2013р., що підтверджується штампом вх.№5/1-0967 на супровідному листі №26349/6, копія якого наявна в матеріалах справи.
За правилами Закону № 606-XIV в постанові про відкриття виконавчого провадження державний виконавець зазначає строк для добровільного виконання рішення суду, який не може перевищувати семиденний та попереджає боржника про примусове виконання рішення суду після закінчення встановленого строку зі стягненням, зокрема, виконавчого збору.
Отже, підставою для винесення державним виконавцем постанови про стягнення виконавчого збору є невиконання боржником рішення у строк, встановлений постановою про відкриття виконавчого провадження, за умови обізнаності боржника про таку постанову та про строк в який він може добровільно сплатити борг.
В даному випадку державним виконавцем не надано ПАТ «Дніпропетровськгаз» можливість добровільно виконати вимоги виконавчого листа, так як постанова про відкриття виконавчого провадження була отримана підприємством лише 06.08.2013 року, в той час як строк для добровільного виконання встановлено до 25.07.2013 року.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 Закону № 606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Таким чином, відповідач також, не скористався правом та не вжив заходів, передбачених ч.1 ст.35 Закону, а саме, за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів.
За вказаних обставин постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 26.07.2013р., винесена з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження», оскільки відповідачем не надано ПАТ «Дніпропетровськгаз» можливість добровільно виконати вимоги виконавчого листа, так як постанова про відкриття виконавчого провадження була отримана підприємством лише 06.08.2013 року, а відповідно, постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 26.07.2013р. є протиправною та підлягає скасуванню.
Також, судом прийнято до уваги той факт, що на виконання ухвали від 30.12.2013 року по справі №778ВР-2а/0470/8062/11 з розстрочення виконання рішення по справі № 2а/0470/8062/11 Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» щомісячно сплачує заборгованість по 62 695,15 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 16.01.2014р., від 17.04.2014р. та від 20.05.2014р. Тобто рішення суду виконується боржником добровільно.
При винесенні рішення, судом також враховано, що 08 серпня 2013 року до Жовтневого відділу державної виконавчої служби було подано заяву про зупинення виконавчого провадження, в якій зазначалось, що 14.10.2005 року ухвалою господарського суду Дніпропетровської області у відношенні до ПАТ «Дніпропетровськгаз» порушено справу про банкрутство за № Б24/235/05 та оголошено мораторій на задоволення вимог кредиторів. В подальшому, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.07.2013 року провадження у справі про банкрутство за № Б24/235/05 відкладено до 01 січня 2014 року. Також ПАТ «Дніпропетровськгаз» внесено в реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, і тому, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 13 січня 2011 року № 2940-VI приймає участь у процедурі погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, яка діє до 01 січня 2014 року, що передбачає зупинення виконавчого провадження.
У відповідності до п.6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року № 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу належать до видів відповідальності за невиконання рішення самостійно та за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі. Виконавчий збір - це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у строк, встановлений для його самостійного виконання. Для застосування виконавчого збору виконавець приймає постанову, яка, у разі її невиконання самостійно, виконується примусово в установленому Законом України "Про виконавче провадження" порядку.
Таким чином, виконавчий збір - це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у строк, встановлений для його добровільного виконання.
Отже, підставою для винесення державним виконавцем постанови про стягнення виконавчого збору є невиконання боржником рішення у строк, встановлений постановою про відкриття виконавчого провадження, за умов обізнаності боржника про таку постанову та про строк в який він може добровільно сплатити борг.
Аналогічна правова позиція висвітлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 12.02.2014 в адміністративній справі №826/1234/13-а (К/800/61608/13).
Аналізуючи викладене, суд зазначає, що можливості вчинення дій для добровільного виконання вимог постанови про відкриття виконавчого провадження від 18.07.2013р. відповідачем не надано, вказане позбавило позивача можливості скористатись правом як на оскарження постанови так і на добровільне виконання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а порушене право поновленню шляхом визнання протиправною та скасування постанови Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції про стягнення з боржника виконавчого збору №39143324 від 26.07.2013 року.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідачем правомірність своїх дій не доведена, відповідач при винесенні оскаржуваного рішення, діяв з порушенням чинного законодавства, не у спосіб встановлений законом, у зв'язку з чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції про визнання незаконними дій, протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Жовтневого відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції про стягнення з боржника виконавчого збору №39143324 від 26.07.2013 року.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Турлакова