ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.06.09 Справа № 10/243/09
Суддя Алейникова Т.Г.
За позовом Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора (71114, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шаумяна, 2) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Державної екологічної інспекції в Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72-А)
До відповідача товариства з обмеженою відповідальністю “Преслав”, (72145, Запорізька область, Приморський район, с. Преслав, вул. Варбанського, 54-Б)
Суддя Алейникова Т.Г.
Представники:
Від позивача : Макаренко В.М. дов. від 27.01.09
Від відповідача: Єременко Р.С. дов.
У судовому засіданні оголошено резолютивну частину рішення.
Розглядається спір про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Преслав" 3 030,57 грн. - шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідач письмового відзиву не надав.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд встановив:
Бердянською природоохоронною міжрайонною прокуратурою за участю фахівців Державної екологічної інспекції в Запорізькій області в наглядовому порядку перевірено додержання вимог водоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Преслав»Приморського району Запорізької області.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «Преслав», в період часу з 24.04.2007 року по 16.09.2008 року для виробничих цілей використовувало підземні води шляхом їх забору із підземних джерел без дозволу на спеціальне водокористування та ліміту, що надаються органами Міністерства екології та природних ресурсів у встановленому законом порядку. За вказаний період незаконно використано 15100 м3 підземних вод.
В результаті здійснення спец водокористування без дозволу, державі заподіяна шкода на суму 3030,57 грн., розрахунок якої зроблений відповідно до "Методики підрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в слідстві порушення законодавства про охоронну і раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 18.05.95р. № 37. Зареєстрованої в Мінюсті України 01.06.95р. № 162/698 та Постанови Кабінету міністрів України № 836 від 18.05.99р. "Про затвердження нормативів плати за спеціальне використання водних ресурсів".
За фактом незаконного використання підземних вод у кількості 15100 м3 Державною екологічною інспекцією складено протокол по факту порушення водного законодавства від 16.09.2008 року, складено акт-припис від 16.09.2008 року та претензію на суму 3 030,57 грн., яку направлено на адресу ТОВ «Преслав».
До теперішнього часу шкода заподіяна самовільним забором води у добровільному порядку невідшкодована, у зв'язку з чим прокурор звернувся з цим позовом до суду.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.
Відповідно до ст. З Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», одним із основних принципів охорони навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності.
Відповідно до ст.ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності з встановленням лімітів використання природних ресурсів.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Згідно зі ст. 13 Водного кодексу України Державне управління в галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів здійснюється за басейновим принципом на основі державних, цільових, міждержавних та регіональних програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів. Державне управління в галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів здійснюють Кабінет Міністрів України, Уряд Автономної Республіки Крим, місцеві Ради та їх виконавчі комітети, спеціально уповноважені органи державної виконавчої влади та інші державні органи відповідно до законодавства України. Спеціально уповноваженими органами державної виконавчої влади у галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань водного господарства, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань геології та використання надр, їх органи на місцях та інші державні органи відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 9 ст. 44, ст.ст. 49, 50 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу із встановленням строків спеціального водокористування.
Відповідно до п. 6 ч. З ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
На підставі вищевикладеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Державне мито і витрати на ІТЗ судового процесу відносяться на відповідача.
Керуючись ст. 49, 82, 84 ГПК України, суд
Вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Преслав”, (72145, Запорізька область, Приморський район, с. Преслав, вул. Варбанського, 54-Б, ЄДРПОУ 347385040) на користь Державної екологічної інспекції в Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72-А) , 3 030,57 грн. - шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення водного законодавства, зарахувавши зазначену суму до спеціального фонду місцевого бюджету Преславської сільської ради на р/р 33115331700291 в Управлінні Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677022, код платежу 24062100. Видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Преслав”, (72145, Запорізька область, Приморський район, с. Преслав, вул. Варбанського, 54-Б, ЄДРПОУ 347385040) на користь державного бюджету України 102 грн. витрат по держмиту та 118 грн. витрат на ІТЗ судового процесу. Видати накази.
Суддя Алейникова Т.Г.
Рішення підписане 10.06.09