Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2014 р. № 820/14604/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В,
при секретарі судового засідання Кульчій А.М.
за участю:
представника позивача - Нагорної Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому з урахуванням уточнень просить суд стягнути з відповідача на користь Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості суму матеріального забезпечення у розмірі 1919,86 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 01.04.2013 р. ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2. Згідно поданої заяви, відповідачу наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю. При проведенні звірки центра зайнятості було встановлено, що допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки, ОСОБА_2 під час перебування на обліку в центрі зайнятості не повідомила, що вона була зарахована до складу учнів ЦПТО №2 за професією "оператор комп"ютерного набору" з 30.09.2013 року. Таким чином, ОСОБА_2 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітна належала до категорії зайнятого населення, чим порушила Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " та "Про зайнятість населення". ОСОБА_2 було направлено лист - претензію про необхідність повернення допомоги по безробіттю в розмірі 2131,54 грн. До теперішнього часу заборгованість відповідачем у повному обсязі не сплачена.
Представник Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості - в судове засідання з'явилася, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідача у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, причин неявки до суду не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 звернулась до Харківського міського центру зайнятості з письмовою заявою, в якій просила до вирішення питання про працевлаштування надати їй статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" .
Наказом від 08.04.2013 року ОСОБА_2 надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
15.11.2013 року відповідач була знята з обліку, у зв"язку з працевлаштуванням за наймом на умовах трудового договору (контракту) відповідно до абзацу 3 абзацу 2 пп. 1 п. 37 Порядку.
11.12.2013 року ОСОБА_2 вдруге звернулась до Харківського міського центру зайнятості з письмовою заявою, в якій просила до вирішення питання про працевлаштування надати їй статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Наказом від 18.12.2013 року ОСОБА_2 надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
05.06.2014 року відповідач була знята з обліку, у зв"язку з невідвідуванням без поважних причин територіального органу протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування відповідно до абзацу 2 пп.2 п.37 Порядку.
Вподальшому, шляхом обміну інформації на державному рівні з Державною податковою адміністрацією України була отримана інформація, щодо одержання доходу ОСОБА_2Р у вигляді стипендії у 4 кварталі 2013 року.
На підставі отриманої інформації, спеціалістами Харківського міського центру зайнятості був складений акт розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення №961 МД від 19.06.2014 року відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно п.2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до вимог Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), у разі, коли: подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником відповідного центру зайнятості.
Як встановлено з акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №961 МД від 19.06.2014 року під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітної ОСОБА_2 була зарахована до складу учнів ЦПТО №2 за професією "оператор комп"ютерного набору" з 30.09.2013 року (згідно наказу №278 від 30.09.2013 року про зарахування до складу учнів на навчання за державним замовленням).
Відповідно до п. б ч. 3 ст. 1 вказаного Закону України в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу. Зокрема , Фізична особа - підприємець не може бути визнана безробітним, оскільки відповідно до п. б ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" віднесена до категорії зайнятого населення.
Таким чином, ОСОБА_2 в порушення ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття" під час призначення та отримання допомоги по безробіттю, своєчасно не повідомила Харківський міський центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати вказаної допомоги, а саме про те, що вона була зарахована до складу учнів ЦПТО №2 за професією "оператор комп"ютерного набору" з 30.09.2013 року.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності передбачено, що у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
На підставі виявлених порушень з боку ОСОБА_2, директором Харківського міського центру зайнятості винесено накази про повернення коштів № 1007 та № 1008 від 23.06.2014.2014 р., в яких передбачено вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 2131,54 грн., виплачених ОСОБА_2, як матеріальне забезпечення на випадок безробіття, а саме: за період з 30.09.2013 по 04.10.2013 р. - 88,32 грн., заперіод з 18.12.2013 по 14.04.2014 року у сумі 2131,54 грн.
В подальшому Харківським міським центром зайнятості ОСОБА_2, направлено лист - претензію № 18029 від24.06.2014 р., з попередженням, що у разі неповернення коштів у встановлений строк, питання щодо їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, прийнято рішення в межах повноважень та відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю, яке надіслано відповідачу. На момент розгляду справи сума отриманої допомоги по безробіттю відповідачем у повному обсязі не повернута та складає 1919,86 грн.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту повернення суми отриманої допомоги по безробіттю, суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (вул. Шевченка, буд. 137-А, м. Харків, 61013, р/р 37177300802007, в ГУ ДКСУ у Харківській області, код 36224721, МФО 851011), незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1919,86 грн.(одна тисяча дев"ятсот дев"ятнадцять гривень 86 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя Бідонько А.В.
Повний текст постанови виготовлений 22.08.2014 року.