Постанова № 40216849, 06.08.2014, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
06.08.2014
Номер справи
569/5569/14-а
Номер документу
40216849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/5569/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2014 року Рівненський міський суд

в особі головуючої судді Крижової О.Г.,

з участю секретаря Гриценюк М.А.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Мовчуна А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому про визнання незаконним дій суб'єкта владних повноважень щодо соціальних виплат, -

В С Т А Н О В И В :

В Рівненський міський суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому про визнання незаконним дій суб'єкта владних повноважень щодо соціальних виплат.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримала пояснила, що ОСОБА_3 є громадянкою України, яка ІНФОРМАЦІЯ_2 року народила доньку ОСОБА_5, батьком якої відповідно до свідоцтва про народження № НОМЕР_1 від 31.05.2012 року виданого Управлінням населення р-ну Чанкая, м. Анкара, Турецької республіки є громадянин Турецької республіки ОСОБА_6. Неповнолітня донька ОСОБА_5, є другою дитиною позивачки, оскільки відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого 11.05.2004 року Відділом РАЦС Рівненського МУЮ вона є матір'ю ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідачем їй, як матері дитини, після її звернення у червні 2012 року до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому та надання належного пакету документів, була призначена виплата одноразової допомоги при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплата яких здійснювалась шляхом перерахування грошових коштів на банківську картку. Вказана допомога була їй виплачена частково, починаючи з липня 2012 року по грудень 2012 року. З грудня 2012 року виплата грошових коштів на банківську картку була припинена з невідомих для позивача причин. Вказує, що з липня 2012 року ОСОБА_3 була відсутня з дітьми на території України, оскільки вона їздила до свого чоловіка в Турецьку республіку. Повернувшись в лютому 2014 року в Україну, позивачка звернулася до спеціаліста Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому для з'ясування причини припинення виплати грошових коштів, на що їй було роз'яснено, що виплата припинена з 01.12.2012 року згідно акту обстеження від 19.11.2012 року у зв'язку з тим, що при виході за місцем проживання було встановлено, що вона з дітьми за вказаною адресою була відсутня, а тому здійснити державними соціальними інспекторами УПСЗН контролю цільового використання державних коштів призначених їй допомог не було можливості, а також неможливо підтвердити факт наявності самих дітей, здійснення догляду за ними. Про необхідність повторної подачі заяви про призначення вказаних виплат допомоги у піврічний строк їй роз'яснено не було. Оскільки її чоловік ОСОБА_6 проживає в Турецькій Республіці, то вона з дітьми час від часу їздить до чоловіка. Цією обставиною скористався Відповідач для того, щоб позбавити її державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Такі дії відповідача грубо порушують законне право позивача на отримання названої вище державної допомоги. Вважає, що виїзд батьків з дитиною тимчасово за межі України не відносяться до обставин, які впливають на виплату державної допомоги та тягнуть припинення вказаних виплат. Крім того, навіть факт постійного проживання отримувача допомоги за межами України прямо не передбачений як підстава для припинення їх виплати. Просить уточнені позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги не визнав, з мотивів викладених у письмових запереченнях. Додатково пояснив, що при проведенні соціальним інспектором обстеження матеріально-побутових умов факт проживання позивача з дитиною і цільового використання коштів виплаченої допомоги не був встановлений, а соціальним інспектором подані пропозиції призупинення виплати, тому з 01.12.2012 року управлінням праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому припинено виплату допомоги при народжені дитини ОСОБА_3, про що їй направлено письмове повідомлення та роз'яснено необхідність звернутися за поновленням виплати протягом шести місяців з дня припинення виплати. Однак позивач до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому із заявою про поновлення виплати допомоги при народженні дитини зверталася. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, встановлені обставини та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовна заява підлягає до повного задоволення з наступних підстав.

У відповідності до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну. Згідно ст. 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Абзацом 7 ч. 1 ст. 3 Закону України від 11.12.2003р. № 1382-IV „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" встановлено, що реєстрація - це внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації. Згідно ст. 2 даного Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією , законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Згідно з Примірним регламентом з оформлення документів та контролю з питань реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, затвердженим наказом МВС від 03.02.2006 № 96, зі змінами та доповненнями у разі реєстрації неповнолітніх дітей до 15 років разом з батьками (одним з батьків) відомості про їх реєстрацію вносяться до талона реєстрації одного з батьків.

Згідно довідки ЖКП «Західне» про склад сім'ї від 11.02.2014 р. ОСОБА_3 разом з дочкою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована в АДРЕСА_1.

Статтею 46 Конституції України гарантовано громадянам України право на соціальний захист.

Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому, відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.9, ч.1 ст.68 Конституції України - вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з врахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Статтями 2,10 зазначеного Закону, п.п. 2,10 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 передбачено, що державна допомога сім'ям з дітьми призначається і виплачується громадянам України, які постійно проживають з дитиною.

Відповідно до ч.1 ст.4 вказаного Закону, покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям, із дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Згідно ст. 12 Закону, п.13 Постанови, виплата допомоги при народженні дитини здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяці рівними частинами.

Пунктом 13 Постанови передбачені підстави припинення виплати державної допомоги, зокрема виплата допомоги припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання, крім дітей, які народилися під час перебування матері в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань за умови перебування дитини разом з матір'ю; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; смерті дитини; смерті отримувача допомоги; виникнення інших обставин. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Відповідно до вимог п.49 Постанови, виїзд батьків з дитиною тимчасово за межі України не відноситься до обставин, які впливають на виплату державної допомоги та тягнуть припинення вказаних виплат.

Враховуючи те, що мати ОСОБА_3 є громадянкою України, постійно проживає, здійснює догляд та піклування за неповнолітньою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, тому рішення Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому про призупинення виплати допомоги при народження дитини, суперечить вимогам законодавства та порушує майнові права та інтереси

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст.11,18,71,86,158,163,186 КАС України, Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми, Постановою КМУ від 27.12.2012 року, №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми», -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому про визнання незаконним дій суб'єкта владних повноважень щодо соціальних виплат - задовольнити.

Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту щодо припинення виплати громадянці України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, державної допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому поновити громадянці України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, виплату державної допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 починаючи з 01 грудня 2012 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому нарахувати та виплатити ОСОБА_3 вищезазначену допомогу із урахуванням проведених виплат.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Рівненського міського суду О.Г. Крижова