ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" серпня 2014 р.Справа № 924/817/14
за позовом прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Волочиської районної державної адміністрації, м. Волочиськ Хмельницької області
до селянського фермерського господарства "Жайворонок", с. Поляни Волочиського району Хмельницької області
про стягнення на користь Волочиської районної державної адміністрації 33735 грн. збитків за безпідставне (без правовстановлюючих документів) використання земельної ділянки за межами населеного пункту с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району
Суддя Смаровоз М.В.
Представники:
позивача: не з'явився;
відповідача: не з'явився.
прокуратури: Ткачук Н.С.
У судовому засіданні 14.08.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Прокурор Волочиського району в інтересах держави в особі Волочиської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути на користь Волочиської районної державної адміністрації 33735 грн. збитків за безпідставне (без правовстановлюючих документів) використання земельної ділянки за межами населеного пункту с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району.
В обгрунтування позовних вимог, зокрема, відзначається, що проведеною прокуратурою Волочиського району перевіркою встановлено, що ФГ „Жайворонок" використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку площею 26 га за межами населеного пункту с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради. Так, рішенням Волочиської районної ради № 60 від 01.08.1997р. вирішено розширити громадянину ОСОБА_2 26 га ріллі із земель запасу Тарнорудської сільської ради для створення селянського (фермерського) господарства. В подальшому, на підставі зазначеного рішення виготовлено державний акт на право постійного користування землею серії ХМ, який був підписаний, однак не зареєстрований у встановленому законом порядку. 20.07.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ФГ „Жайворонок" на території Тарнорудської сільської ради, про що складено відповідний акт, в якому відзначено, що вказане господарство використовує дану земельну ділянку без правовстановлюючих документів. На виявлені порушення 31.07.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області голові ФГ „Жайворонок" ОСОБА_2 внесено припис про усунення порушень вимог земельного законодавства. Однак, порушення не були усунені, внаслідок чого 24.12.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області голові ФГ „Жайворонок" ОСОБА_2 внесено повторний припис, а також 24.12.2012р. складено протокол про адміністративне правопорушення. За результатами розгляду вказаного протоколу, 29.12.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Протоколом № 2 засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам при Волочиській районній державній адміністрації від 13.02.2014р. визначено розмір збитків (у вигляді орендної плати за землю) відповідно до „Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.93 року, у сумі 33735 грн. Посилаючись на п. 5 вказаної постанови, прокурор зазначив, що збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій. На виконання даного Порядку, Волочиською районною державною адміністрацією 11.03.2014р. було направлено ОСОБА_2 лист з пропозицією добровільного відшкодування суми збитків, зазначених в акті комісії від 13.02.2014р. Однак, станом на даний час, відповідач збитки не відшкодував.
Також, як зазначив прокурор, відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Крім того, керуючись п. „г" ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України та ст. 22 Цивільного кодексу України, прокурор відзначив, що Волочиській районній державній адміністрації завдані збитки у вигляді упущеної вигоди у розмірі 33735 грн., які спричинені безпідставним користуванням земельною ділянкою та несплатою відповідачем орендної плати за фактичне користування землею.
Керуючись ст.ст. 12, 124, 125, 211 ЗК України, ст.ст. 1, 13 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 22, 1166 ЦК України, ст.35 Закону України "Про охорону земель", враховуючи вищевикладене, представники прокуратури та позивача просять задовольнити позов у повному обсязі.
Крім того, 08.08.2014р. позивачем подано пояснення по справі, в яких, посилаючись на нормативні положення, які були чинними на дату прийняття Волочиською районною радою рішення № 60 від 01.08.1997р. (ч. 5 ст. 7, ч. 1 ст. 23, ст. 51 Земельного кодексу України, а також пп.пп. 3.1., 3.2, 3.4 п. 3 „Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди", затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 28 від 15.04.1993р.), зазначено, що вищевказане рішення прийнято Волочиською районною радою в межах повноважень, визначених законом. Також, як відзначено в поясненнях, оскільки право на земельну ділянку виникає тільки після одержання відповідного зареєстрованого документа, користуватися землею ОСОБА_2 не мав права.
У своєму зверненні до суду від 08.08.2014р. представник позивача просить суд розглядати справу в судовому засіданні 14.08.2014р. без його участі.
14.08.2014р. на адресу суду надійшло клопотання селянського фермерського господарства "Жайворонок", у якому відповідач просить розгляд справи відкласти з огляду на неможливість явки повноважного представника відповідача в судове засідання у зв'язку з хворобою керівника господарства. Зважаючи на те, що надання повноважень на представництво сторони в процесі не обмежено певним колом осіб і відповідач не був позбавлений можливості направити в судове засідання свого представника, у задоволенні вищевказаного клопотання суд відмовляє.
Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив на позов не подав (незважаючи на те, що розгляд справи відкладався), повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.
01.08.1997р. Волочиською районною радою прийнято рішення № 60 „Про відведення земельних ділянок для створення селянських (фермерських) господарств", яким, зокрема, вирішено: розширити громадянину м. Волочиськ ОСОБА_2 26 га ріллі із земель запасу Тарнорудської сільської ради для створення селянського (фермерського) господарства.
Як зазначено в Державному акті на право постійного користування землею серії ХМ, на підставі рішення Волочиської районної ради від 01.08.1997р. ОСОБА_2 надано у постійне користування земельну ділянку площею 26 га, що розташована на території Тарнорудської сільської ради та вказано, що землю надано для ведення селянського (фермерського) господарства.
Відповідно до складеного посадовою особою Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.07.2012р., в результаті перевірки встановлено, що ОСОБА_2 рішенням Волочиської районної ради від 01.08.1997р. розширено із земель запасу Тарнорудської сільської ради земельну ділянку площею 26 га для створення селянського (фермерського) господарства. На підставі цього рішення був виготовлений державний акт на право постійного користування землею серії ХМ, який був підписаний, однак не зареєстрований у встановленому законом порядку. В подальшому розпорядженням Волочиської районної держаної адміністрації № 306/2007-р від 13.04.2007р. та розпорядженням Волочиської районної державної адміністрації № 478/2012р від 23.05.2012р. голові ФГ „Жайворонок" ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення ФГ „Жайворонок" для ведення фермерського господарства з передачею в довгострокову оренду площею 26 га. Тобто, на даний час ФГ „Жайворонок" використовує зазначену земельну ділянку без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.
31.07.2012р. посадовою особою Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області видано припис № 000205 голові ФГ „Жайворонок" ОСОБА_2, у якому констатовано, що ФГ „Жайворонок" використовує земельну ділянку площею 26 га на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району без правовстановлюючих документів на землю, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Також, враховуючи вищевикладене, приписано у місячний термін усунути порушення земельного законодавства.
24.12.2012р. посадовою особою Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області видано повторний припис № 000208, яким встановлено, що голова СФГ „Жайворонок" ОСОБА_2 не виконав вимоги припису № 000205 від 31.07.2012р. та продовжує використовувати земельну ділянку площею 26 га для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району та надана СФГ „Жайворонок" рішенням Волочиської районної ради № 60 від 01.08.1997р. для розширення фермерського господарства, без правовстановлюючих документів на землю, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Також, враховуючи вищевикладене, приписано у тридцятиденний термін усунути порушення земельного законодавства.
24.12.2012р. посадовою особою Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення № 000036, в якому встановлено, що 24.12.2012р. голова ФГ „Жайворонок" ОСОБА_2 не виконав вимоги припису № 000205 від 31.07.2012р. та продовжував використовувати земельну ділянку площею 26 га із земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району та надана СФГ „Жайворонок" рішенням Волочиської районної ради № 60 від 01.08.1997р. для розміщення фермерського господарства, без правовстановлюючих документів на землю. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.
29.12.2012р. посадовою особою Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 1-53, якою встановлено факт невиконання гр. ОСОБА_2 вимог припису від 31.07.2012р. № 000205 відповідачем та постановлено визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 306 грн. У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постановлено стягнути подвійний розмір штрафу у розмірі 612 грн.
Посадовою особою Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області складено акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 30.01.2013р., в якому зазначено, що в результаті перевірки встановлено, що голова ФГ „Жайворонок" ОСОБА_2 не виконав вимоги припису № 000208 від 24.12.2012р. та продовжує використовувати земельну ділянку площею 26 га для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району та надана ФГ „Жайворонок" рішенням Волочиської районної ради № 60 від 01.08.1997р. для розширення фермерського господарства, без правовстановлюючих документів на землю, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Також, у цьому акті у графі „Опис пояснень, зауважень або заперечень" гр. ОСОБА_2 зазначив, що не згодний з викладеним у акті.
Згідно з протоколом від 13.02.2014р. № 2 засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, підписаним головою комісії І.Мальованим та секретарем комісії В.Колодій, комісією було вирішено нарахувати за 2011-2012 роки збитки (у вигляді орендної плати за землю) в сумі 33735 грн. за використання ФГ „Жайворонок" земельної ділянки без правовстановлюючих документів, площею 26 га за межами населеного пункту с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради.
17.02.2014р. Волочиською районною державною адміністрацією видано розпорядження № 63/2014-р „Про затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", яким, зокрема, затверджено акт про визначення розміру збитків від 13.02.2014р., складений комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам ФГ „Жайворонок" в сумі 33735 грн.
У своїх поясненнях від 30.05.2014р. гр ОСОБА_2, зокрема, зазначив, що земельна ділянка площею 26 га, що знаходиться за межами с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради, використовувалась на підставі Державного акту серії ХМ та рішення Волочиської районної ради від 01.08.1997р.
У своєму листі № 08-3997/14 від 01.08.2014р. відділ Держземагенства у Волочиському районі повідомив, що Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_2 на території Тарнорудської сільської ради для створення селянського (фермерського) господарства не зареєстрований.
В матеріалах справи також наявні копії: листа № 05-696/14 від 10.02.2014р., довідки від 03.02.2012р. № 04-488/12, листа № 87 від 08.05.2014р., акту від 03.02.2014р., листа № 40-12-818/14 від 14.05.2014р., витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 18794553 від 05.06.2014р. тощо.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Стаття 116 ЗК України встановлює, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Стаття 125 ЗК України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст.ст. 156, 157 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, зокрема, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Як з'ясовано судом, представники прокуратури та позивача просять суд стягнути з відповідача на користь Волочиської районної державної адміністрації 33735 грн. збитків за безпідставне (без правовстановлюючих документів) використання земельної ділянки за межами населеного пункту с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району.
Судом відзначається, що статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено поняття "самовільне зайняття земельної ділянки" - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Незважаючи на те, що відповідно до п.3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, можуть бути лише всі матеріали справи про адміністративне правопорушення в їх сукупності (акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, припис з вимогою усунення порушення земельного законодавства, акт обстеження земельної ділянки), які можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав, суду не надано оригіналу (чи копії) акту обстеження земельної ділянки, складеного посадовою особою Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області щодо використання селянським фермерським господарством "Жайворонок" без правовстановлюючих документів земельної ділянки на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району.
Також судом звертається увага на те, що згідно з ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Відповідно до п.5.6. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003р. № 312 (чинним на час проведення перевірки), в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства наводиться план-схема місцерозташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).
Однак, в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.07.2012р., всупереч п.5.6. вищеозначеного Порядку, не наведено план-схему місцерозташування земельної ділянки із зазначенням площі земельної ділянки та площі, на якій виявлено порушення.
За таких обставин, беручи до уваги наведені вище нормативні положення, враховуючи встановлені факти, судом відзначається відсутність належної індивідуалізації земельної ділянки, про використання якої без правовстановлюючих документів зазначається у позові, недоведеність факту самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки з визначеними площею та місцерозташуванням, що, в свою чергу, унеможливлює як встановлення судом факту завдання збитків відповідачем внаслідок використання земель без правовстановлюючих документів, так і здійснення перевірки обгрунтованості розрахунку таких збитків.
Крім того, судом звертається увага на те, що представники прокуратури та позивача безпідставно просять суд стягнути з відповідача 33735 грн. збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів саме на користь Волочиської районної державної адміністрації, оскільки це суперечить приписам ст.ст.29, 69 Бюджетного кодексу України.
При вирішенні спору судом також враховано правові позиції, наведені в постановах Вищого господарського суду України від 26 листопада 2012 р. у справі № 12/5007/61/11 та від 18 червня 2014 р. у справі № 910/19223/13.
З огляду на вищевикладене, спростовуються доводи представників прокуратури та позивача, наведені в обгрунтування позову.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Волочиської районної державної адміністрації 33735 грн. збитків за безпідставне (без правовстановлюючих документів) використання земельної ділянки за межами населеного пункту с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Тому у позові слід відмовити.
У зв'язку з відмовою в позові, враховуючи приписи ст.49 ГПК України, п.4.6. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", судовий збір підлягає стягненню з позивача в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У позові прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Волочиської районної державної адміністрації, м. Волочиськ Хмельницької області до селянського фермерського господарства "Жайворонок", с. Поляни Волочиського району Хмельницької області про стягнення на користь Волочиської районної державної адміністрації 33735 грн. збитків за безпідставне (без правовстановлюючих документів) використання земельної ділянки за межами населеного пункту с. Тарноруда на території Тарнорудської сільської ради Волочиського району відмовити.
Стягнути з Волочиської районної державної адміністрації (м. Волочиськ Хмельницької області, пл. Центральна, 1, ідентифікаційний код 21315251) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів - УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 1827 грн.
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 19.08.2014р.
Суддя М.В. Смаровоз
Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (31200, Хмельницька обл., м. Волочиськ, вул. Центральна, буд. 1); 3 - відповідачу (31244, Хмельницька обл., Волочиський р-н, с. Поляни).