Справа №628/1908/14-к
Провадження №3/628/554/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2014 року Суддя Куп`янського міськрайонного суду Харківської області при секретарі Дюковій Г.Б., за участю прокурорів Долі А.Є., Сіровицького Д.Л., Павлюченка А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп'янську матеріал, який надійшов з Куп'янської міжрайонної прокуратури Харківської області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця смт.Шевченкове Шевченківського району Харківської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, розлученого, не працюючого, пенсіонера МВС, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. - НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий 23 липня 2001року Куп'янським МРВУМВСУ в Харківській області,
- за ч.1 ст. 172-6 КУпАП України.
- роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП України, ст. 63 Конституції України,
встановив:
ОСОБА_1, звільняючись 29.10.2013року з посади начальника ізолятору тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб Куп'янського МВ ГУ МВС України в Харківській області, не подав декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, як під час звільнення за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а також станом на 01.04.2014року - за період з 01.01.2013року по 31.12.2013року, тобто за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за 2013 рік, тобто вчинив дії, які містять ознаки адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого п.1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та ч.1 ст. 172-6 КУпАП України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 винним у скоєному правопорушенні себе не визнав, пояснивши, що за час роботи в Куп»янському МВ ГУМВСУ в Харківській області щорічно подав декларацію, як того вимагає законодавство, однак при звільненні з органів внутрішніх справ працівниками кадрової служби ГУ МВС України в Харківській області йому не роз'яснювалися необхідність та обов'язок подати декларацію за поточний рік, тобто рік, у якому відбулося звільнення. Вважає, що обов'язок підготовки всіх необхідних документів при звільненні покладена на працівника кадрової служби, який повинен був повідомити його про необхідність подання декларації і тільки після цього його могли звільнити зі служби. Також зазначив, що додана до матеріалів справи пам'ятка працівникам органів та підрозділів внутрішніх справ України щодо антикорупційної поведінки, з якою він був ознайомлений 01.12.2006року, не містить жодного посилання на обов'язок подавати декларацію ні за час роботи в органах внутрішніх справ, ні після звільнення; відомість про ознайомлення особового складу Куп'янського МВ ГУМВСУ в Харківській області із Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011року не містить дати його ознайомлення з нею, тому не може бути взята до уваги. Після звільнення він ніякого майна не придбав і ніякої вигоди не мав.
Заслухавши ОСОБА_1, думку прокурора, вивчивши матеріали справи та допитавши свідків, приходжу до наступного.
Встановлено, що згідно витягу з наказу №222 о/с від 25.12.2012року майора міліції ОСОБА_1 призначено на посаду начальника ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб Куп'янського МВ ( з обслуговування м.Куп'янськ, Куп'янського та Дворічанського районів) ГУ, а також у зв'язку організаційно-штатними змінами наказом №269 о/с від 18.07.2013 року майора міліції ОСОБА_1 перепризначений на посаду начальника ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб Куп'янського МВ ГУ ( з обслуговування м.Куп»янськ, Куп'янського та Дворічанського районів) МВС України в Харківській області. (а.с. 6-7).
Так, перебуваючи вже на посаді начальника ІТТ Куп'янського МВ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_1 попереджено під підпис із вимогами Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», наказом ГУМВСУ в Харківській області від 09.02.2012року № 155 та додаткові заходи щодо попередження корупції, хабарництва та інших протиправних дій (а.с. 13-14).
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про міліцію» особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЗУ «Про міліцію» порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України №114 від 29.07.1991року до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством. Особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ можуть присвоюватися такі спеціальні звання - старший начальницький склад: майор міліції - майор внутрішньої служби.
Крім цього, відповідно до ч. 11 ст. 18 Закону України «Про міліцію» на працівників міліції поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Відповідно до п. «д» п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» cуб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Таким чином, ОСОБА_1, займаючи посаду начальника ізолятору тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб Куп'янського МВ ГУМВС України в Харківській області та маючи спеціальне звання майор міліції, є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
29.10.2013року наказом начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області №385о/с «По особовому складу» згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за ст. 63 п. «Б» (через хворобу) майора міліції ОСОБА_1, начальника ІТТ Куп'янського МВ ГУМВС України в Харківській області (з обслуговування м. Куп'янська, Куп'янського та Дворічанського районів), з 29.10.2013року звільнено у запас Збройних сил (а.с. 17).
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Статтею 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» визначено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені в пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, які зобов'язані подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, тобто в тому числі і особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Проведеною Куп'янською міжрайонною прокуратурою Харківської області перевіркою за фактом дотримання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» встановлено, що декларація про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру за 2013рік від колишнього начальника ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб Куп'янського МВ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_1 до УКЗ ГУМВСУ в Харківській області станом на 26.05.2014року не надходила (а.с.11).
Редакція ч.1 ст.12 вищезазначеного закону із змінами, які набрали законної сили 09.06.2013 р., передбачає лише два строки подання декларації : до 1 квітня та до 31 грудня. У даному випадку мова йде про те, що суб'єкт декларування при припиненні трудових відносин подає декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями до 1 квітня за звітній рік чи до 31 грудня за наявності певних обставин, а саме: перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою.
Відповідні роз'яснення містяться у рішенні Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією від 16 січня 2014 року, а саме :
суб'єкти декларування, які звільняються з роботи (служби) у :
січні - березні поточного року, подають декларацію за звітний рік (тобто за рік, який передує року звільнення) та декларацію за поточний рік ;
квітні - грудні поточного року, подають декларацію за поточний рік, у якому відбулося звільнення.
Суб'єкти декларування (за винятком осіб, зазначених у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 Закону), які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, через рік після її припинення подають декларацію за рік, що минув, за місцем попередньої роботи (служби).
Згідно роз'яснень, які містяться у листі Мін'юсту від 11.12.2013 р. № 19937-0-33-13/11, суб'єкту декларування, який звільнився (припинив діяльність) в поточному році, необхідно подати за своїм останнім місцем роботи (служби) декларацію за період з 1 січня до дати звільнення (припинення діяльності) із зазначенням дати її заповнення та протягом одного року за минулий рік за формою, яка встановлена Законом.
Таким чином, ОСОБА_1, звільнившись з посади начальника ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб Куп'янського МВ ГУМВС України в Харківській області, мав подати за місцем попередньої роботи декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до доручення Куп'янського МВ ГУМВСУ в Харківській області № 53 від 21.01.2013року з метою впровадження антикорупційних ініціатив Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та керівництва МВС України з питань подолання корупції в органах і підрозділах внутрішніх справ МВС України, а також для забезпечення практичної реалізації положень Програми антикорупційних заходів у системі МВС на 2011-2015роки» були закріплені відповідальні працівники Куп'янського МВ за організацію роботи з попередження корупційних проявів серед підлеглих працівників МВ.
Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - відповідно начальник та ст. інспектор сектору кадрового забезпечення Куп'янського МВ ГУМВСУ в Харківській області, пояснили, що при звільненні будь-якого працівника міліції, в тому і числі і ОСОБА_1, до відділу кадрів ГУ МВС України в Харківській області подається пакет документів, до якого входить декларація і пам'ятка - застереження щодо антикорупційної поведінки, без ознайомлення з якими неможливо провести звільнення. Крім того, вони також пояснили, що з метою забезпечення попередження корупційних проявів серед підлеглих працівників Куп'янського МВ ГУМВСУ в Харківській області систематично проводяться заняття щодо вивчення антикорупційного законодавства.
Оскільки згідно із Законом України „Про засади запобігання і протидії корупції" працівники органів та підрозділів внутрішніх справ України незалежно від займаної посади або спеціального звання є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, тобто представниками влади, діяльність яких пов'язана з виконанням завдань у сфері запобігання і протидії злочинності та забезпечення правопорядку, отже вони відповідно до Закону України «Про міліцію», Правил поведінки та професійної етики осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, затверджених Наказом МВС України № 155 від 22.02.2012року є обізнаними у сфері чинного законодавства, у зв'язку з чим пояснення ОСОБА_1 про незнання законодавства судом не можуть бути прийняті до уваги.
На підставі викладеного приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та кваліфікує їх за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, а також те, що ОСОБА_1 раніше до відповідальності за корупційні правопорушення не притягався, вважаю за необхідне застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі, передбаченому ст. 4 ч.2 п. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 172-6, 283, 284, 285, 299, 307 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення вигляді штрафу на користь держави у розмірі 170 (сто сімдесят) грн., які перерахувати на р/р 31117106700013 ОКПО 37813292 одержувач Куп'янський ВДК МФО 851011 Банк УДК у Харківській області
Стягнути з ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору на користь держави (р/р 31211206700013, ОКПО 37813292, МФО 851011 банк УДК у Харківській області, код ЄДРПОУ суду 02893930, пункт з таблиці ставок судового збору п. 5) в сумі 36,54 грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня
повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців з дня винесення постанови.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Куп'янський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, або прокурором протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: