ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2014 року Житомир справа № 806/2452/14
час прийняття: 10 год. 45 хв. категорія 8.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
за участі секретаря Прохорчука П.С.,
за участі представника позивача Камінського А.Ф.,
за участі представника відповідача Крилової Т.М., Адамовича Ю.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Житомирський комбінат силікатних виробів" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Житомирський комбінат силікатних виробів" звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15 травня 2014 року № 0000882201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16320, 00 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що вказане рішення прийняте внаслідок висновків перевіряючих про невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків у 48 випадках. Позивач вказав, що cвідоцтвом, виданим виконавчим комітетом Житомирської міської ради № 417 від 02 липня 2012 року, встановлено щоденний режим роботи їдальні підприємства (без вихідних). Однак, фактично, їдальня працює 5 робочих днів на тиждень на підставі наказу по підприємству № 171 від 25 грудня 2008 року, що також підтверджується табелями обліку робочого часу. Кожна із зазначених дат припадає на суботу чи неділю, коли їдальня не працювала, а тому обов'язок щодо роздрукування звітних чеків у ці дні відсутній, що свідчить про неправомірність прийнятого відповідачем рішення.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали і просили у їх задоволенні відмовити. Пояснили, що оспрюване рішення винесено на підставі обгрунтованих висновків перевірки про невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків у 48 випадках.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що під час проведеної працівниками Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області документальної планової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Житомирський комбінат силікатних виробів" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня по 31 грудня 2013 року та з питань дотримання вимог законодавства по єдиному соціальному внеску за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року виявлено порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків на реєстраторі розрахункових операцій в 48 випадках.
За результатами перевірки складено акт № 2742/06-25-22-01/00290676 від 30 квітня 2014 року (а.с. 7-10).
На підставі вказаного акта контролюючим органом 15 травня 2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000882201 про застосування до Товариства штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16320, 00 грн.
Як зазначено в акті перевірки (а.с. 8-9), Публічне акціонерне товариство "Житомирський комбінат силікатних виробів" за період з 01 січня по 31 грудня 2013 року, крім виготовлення та реалізації силікатних виробів власного виробництва, також надавало послуги їдальні виключно своїм працівникам, розрахунки проводилися за готівкові кошти. При такій діяльності підлягає застосуванню реєстратор розрахункових операцій.
Перевіркою виявлено, що у порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків на реєстраторі розрахункових операцій з фіскальним номером 0625009338, а саме за: 19 і 20 січня 2013 року, 26 і 27 січня 2013 року, 30 січня 2013 року, 02 і 03 лютого 2013 року, 09 і 10 лютого 2013 року, 16 і 17 лютого 2013 року, 23 і 24 лютого 2013 року, 02 і 03 березня 2013 року, 16 і 17 березня 2013 року, 23 і 24 березня 2013 року, 30 і 31 березня 2013 року, 06 і 07 квітня 2013 року, 13 і 14 квітня 2013 року, 19, 20 і 21 квітня 2013 року, 27 і 28 квітня 2013 року, 18 і 19 травня 2013 року, 25 і 26 травня 2013 року, 01 і 02 червня 2013 року, 06 і 09 червня 2013 року, 15 і 16 червня 2013 року, 22, 28, 29 і 30 червня 2013 року, 06 і 07 липня 2013 року, 13 і 14 липня 2013 року.
Такі висновки контролюючого органу суд вважає неправомірними з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання (пункт 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Аналіз змісту цих норм дає підстави для висновку, що зазначена фінансова санкція встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимоги закону щоденно друкувати фіскальний звітний чек та зберігати його в книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті; розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199 затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування.
У пункті 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування зміну визначено як період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.
У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам'яті (додаток до названих Вимог) зазначено, що максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години.
У разі, коли підприємство не здійснює діяльність у конкретні дні, що підтверджується відповідним наказом по підприємству, та реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, то відповідно і фіскальні чеки не друкуються. У робочі дні підприємства реєстратор розрахункових операцій повинен бути у ввімкненому стані, і роздрукування фіскального звітного чека є обов'язковим.
Як вбачається із матеріалів справи, 02 липня 2012 року за № 417 виконавчим комітетом Житомирської міської ради позивачеві видано свідоцтво про встановлення режиму роботи об'єкта торгівлі та сфери послуг (а.с. 12), відповідно до якого Товариству встановлено семиденний робочий тиждень (без вихідних).
Разом з тим, згідно з наказом по Публічному акціонерному товариству "Житомирський комбінат силікатних виробів" № 171 а.д. від 25 грудня 2008 року (а.с. 13), на комбінаті встановлено п'ятиденний робочий тиждень для працівників їдальні.
Судом встановлено, що їдальня Товариства фактично працює п'ять днів на тиждень, що підтверджується розрахунками заробітної плати (а.с. 14-20). У дні, вказані в акті перевірки, працівниками їдальні розрахункові операції не проводилися.
За таких обставин, суд вважає, що Товариство не мало законодавчо встановленого обов'язку зі здійснення роздрукування фіскальних звітних чеків 19 і 20 січня 2013 року, 26 і 27 січня 2013 року, 30 січня 2013 року, 02 і 03 лютого 2013 року, 09 і 10 лютого 2013 року, 16 і 17 лютого 2013 року, 23 і 24 лютого 2013 року, 02 і 03 березня 2013 року, 16 і 17 березня 2013 року, 23 і 24 березня 2013 року, 30 і 31 березня 2013 року, 06 і 07 квітня 2013 року, 13 і 14 квітня 2013 року, 19, 20 і 21 квітня 2013 року, 27 і 28 квітня 2013 року, 18 і 19 травня 2013 року, 25 і 26 травня 2013 року, 01 і 02 червня 2013 року, 06 і 09 червня 2013 року, 15 і 16 червня 2013 року, 22, 28, 29 і 30 червня 2013 року, 06 і 07 липня 2013 року, 13 і 14 липня 2013 року.
Враховуючи все викладене вище, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15 травня 2014 року № 0000882201 прийняте з порушенням норм податкового законодавства, а тому позовні вимоги про його скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15 травня 2014 року № 0000882201.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Житомирський комбінат силікатних виробів" 182, 70 грн. сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 28 липня 2014 р.