ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 802/800/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Дончик В. В.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Граб Л.С.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.
за участю:
секретаря судового засідання: Майданюк Я.Л.
представника позивача: Іщенко О. В.
представника позивача: Мар"євича К. М.
представника відповідача: Галицького І. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне об'єднання" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне об'єднання" до Державної інспекції України з контролю за цінами про визнання протиправним та скасування рішення та припису , -
В С Т А Н О В И В :
В березні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне об`єднання" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції України з контролю за цінами, в якому, з врахуванням уточнених позовних вимог та об'єднання адміністративних справ в одне провадження просило: визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції України з контролю за цінами № 31 від 24.02.2014 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін; визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції України з контролю за цінами № 19 від 25.02.2014 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 04 червня 2014 року та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив відносно задоволення апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2014 року - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, завідувачем та головним спеціалістом сектору у Вінницькій області Держцінінспекції з 31.01.2014 р. по 19.02.2014 р. проведено планову перевірку дотримання ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої складено акт від 19.02.2014 року № 006.
Відповідно до акту 24.02.2014р. Державною інспекцією України з контролю за цінами прийнято рішення № 31 про застосування до ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, в якому вирішено вилучити у ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" в дохід державного бюджету, р/р 31111106700002, код 21081100, одержувач - УДКСУ у м. Вінниці, код 38054707, банк одержувач УДКСУ у м. Вінниці, МФО 802015 штраф в сумі 666122,37 грн.; зобов`язати ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 666122,37 грн.
Крім того, на підставі висновків акту перевірки 25.02.2014р. Державною інспекцією України з контролю за цінами винесено припис № 19, яким зобов`язано ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" в місячний термін усунути порушення, а саме: здійснити розрахунки тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", надати їх до Державної інспекції України з контролю за цінами для отримання висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та подати на затвердження виконавчого комітету Вінницької міської ради на протязі не більше шести місяців; до затвердження виконавчим комітетом Вінницької міської ради тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій безпосередньо для ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання", при визначені складових тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - прибирання сходових кліток та прибирання прибудинкових територій та інших - дотримуватись вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги"; здійснити перерахунки та повернути споживачам зайво отримані кошти в сумі 745511,66 грн., в тому числі необґрунтовано отриману виручку в сумі 666122,37 грн.
Позивач, не погоджуючись з висновками перевіряючих, вважаючи оскаржуване рішення та припис протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся до суду з адміністративним позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому відмовив в задоволенні позову ТОВ «Житлово-Експлуатаційне Об`єднання".
Суд апеляційної інстанції погоджується з прийнятим рішення суду першої інстанції з огляду на наступне.
З висновків акту перевірки, на підставі яких відповідачем прийнято оскаржуване рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій, вбачається, що під час перевірки встановлено, що ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" при формуванні та застосуванні складових тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - "технічне обслуговування ліфтів" та "енергопостачання ліфтів", враховувались накладні витрати підприємства, що є порушенням вимог пунктів 11, 23 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869, рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 24.03.2011р. № 686 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету № 954 від 27.04.2009р. "Про погодження вартості з технічного обслуговування ліфтів для МКП "Вінницяліфт", частини 1 примітки до Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню, які затверджені постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики № 497 від 23.04.2012р. і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 23.04.2012р. за №598/20911.
Суд першої інстанції погодився з доводами відповідача, що внаслідок порушення вищезазначених нормативно-правових актів, ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" необґрунтовано отримано виручку за період з 01 лютого 2013 року по 01 лютого 2014 року на загальну суму 764235,43 грн.
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Ч. 1 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
01.06.2011р. постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" № 869 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
10.01.2013р. виконавчим комітетом Вінницької міської ради прийнято рішення № 15 "Про обслуговування житлового фонду", яким виконком міської ради зобов`язав Департамент житлового господарства в термін до 01.02.2013р. укласти договір "Про передачу в господарське відання житлові будинки та прибудинкові території" ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання", а також зобов`язав Департамент житлового господарства, МКП "ЖЕК № 14", МКП "ЖЕК №16", ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" в термін до 01.02.2014р. здійснити передачу житлового фонду.
П. 2 вказаного рішення зобов`язано ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" укласти договори на комунальні послуги з відповідними службами міста та проводити нарахування комунальних послуг мешканцям з 01.02.2013р., а також дозволено ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" для прийнятого на обслуговування житлового фонду тимчасово використовувати тарифи (граничні) на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які затвердженні рішенням виконавчого комітету міської ради від 26.04.2012р. № 995.
Необхідно зазначити, що рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 26.04.2012р. № 995 "Про встановлення тарифів (граничних) на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому фонду, який знаходиться на обслуговуванні МКП "ЖЕК-5", МКП "ЖЕК-6", МКП "ЖЕК-7", МКП "ЖЕК-12", МКП "ЖЕК-14", МКП "ЖЕК-15", МКП "ЖЕК-16", ПП "Мешканець", ПП "Бокуд", ТОВ "Енергоагроімпекс", затверджено порядок та періодичність надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
У пункті 4 даного рішення зазначено, що виконавчим комітетом міської ради вирішено нарахування та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій проводити за фактично надані послуги в звітному місяці (в межах тарифів встановлених п. 2) відповідно до порядку і періодичності та вимог діючих нормативів, стандартів, правил визначених чинним законодавством, при цьому рівень рентабельності не повинен перевищувати 4-х відсотків.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянти, що при формуванні плати для мешканців житлових будинків по такій складовій як "технічне обслуговування ліфтів", ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" вартість послуги згаданої складової збільшувало на відсоток накладних витрат у відповідному місяці та рентабельності, оскільки згідно п. 11 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869, витрати з технічного обслуговування ліфтів, як складова вартості послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розраховуються виходячи із вартості обслуговування (без електроенергії) одного ліфта з розрахунку на місяць, кількості ліфтів у житловому будинку та сумарної загальної площі квартир (крім квартир першого поверху та нежитлових приміщень).
Крім того, колегія суддів вважає, що на дану складову витрат не передбачено нарахування накладних витрат і, як наслідок, нарахування позивачем таких витрат призвело до зайвої сплати коштів мешканцями будинків, що обслуговує ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання".
Таким чином, за період з лютого по вересень 2013 року мешканцям 177 житлових будинків внаслідок нарахування накладних витрат на погоджену послугу з технічного обслуговування ліфтів ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" зайво нараховано до сплати 660689,37 грн.
Отже, із врахуванням відсотка оплати наданих житлово-комунальних послуг в розмірі 97,55%, сума необґрунтовано отриманої виручки ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" складає 644502,48 грн. (660689,37 грн. х 97,55% / 100%).
Вказана позиція стосується і формування ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" плати для мешканців будинків по такій складовій як "енергопостачання для ліфтів".
Так, п. 23 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869, встановлено, що витрати з енергопостачання ліфтів, як складової вартості послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розраховуються виходячи із середньої кількість електроенергії для одного ліфта з розрахунку на місяць, тарифу на 1 кВт.г електроенергії, кількості ліфтів у житловому будинку та сумарної загальної площі квартир (крім квартир першого поверху та нежитлових приміщень). тобто, на дану складову витрат також не передбачено нарахування накладних витрат.
Окрім цього, колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 28 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869, обсяг накладних витрат визначається у відсотках до фонду заробітної плати основних робітників виконавця з урахуванням кошторисної вартості зазначених витрат відповідно до законодавства.
Тобто, визначення обсягу накладних витрат здійснюється у відсотках до фонду заробітної плати основних робіт саме виконавцями, якими в даному випадку являються треті особи, які на замовлення ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" здійснюють "технічне обслуговування ліфтів" та "енергопостачання для ліфтів"
Зважаючи на викладене, враховуючи відсоток оплати споживачами отриманих житлово-комунальних послуг, колегія суддів приходить до висновку, що Державною інспекцією України з контролю за цінами правомірно вирішено вилучити у ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" в дохід державного бюджету штраф у розмірі 666122,67 грн., про що і прийнято оскаржуване рішення.
Що стосується тверджень позивача про те, що рішення Державної інспекції України з контролю за цінами № 31 від 24.02.2014 року про застосування до нього адміністративно-господарських санкцій є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки застосовані ним санкції не узгоджуються з нормами статті 20 Закону України "Про ціни та ціноутворення", так як, окрім вилучення у ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" в дохід державного бюджету 666122,67 грн. необґрунтовано отриманої виручки, одночасно його зобов`язано таку ж суму повернути споживачам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення", за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції такі, як вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки
Відповідно до ч. 2 статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету. При цьому, сума необґрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача, повертається споживачам.
Здійснивши системний аналіз вищевказаних норм законодавства, колегія суддів зазначає, що за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін до суб`єктів господарювання застосовуються такі адміністративно-господарські санкції, як вилучення до держаного бюджету необґрунтовано одержаної виручки та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Однак, якщо сума необґрунтованої одержаної виручки, одержана суб`єктами господарювання, які на постійні основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача, вона повертається споживачам.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення № 31 від 24.02.2014р. про застосування адміністративного-господарських санкцій, яким у ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" вилучено в дохід державного бюджету штраф у сумі 666122,37 грн. та зобов`язано його повернути споживачам необґрунтовано одержану виручку в сумі 666122,37 грн., прийнято Державною інспекцією України з контролю за цінами правомірно, на підставі та у межах наданих йому повноважень.
Також, колегія суддів погоджуються з висновком суду щодо відмови в задоволенні адміністративного позову в частині визнання протиправним та скасування припису Державної інспекції України з контролю за цінами № 19 від 25.02.2014р., з огляду на наступне.
З висновків акту перевірки, на підставі яких відповідачем винесено оскаржуваний припис, під час перевірки вбачається, що ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" при формуванні тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій допускались порушення щодо формування та застосування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а саме: при визначенні складових тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - прибирання сходових кліток та прибирання прибудинкових територій, застосовувалась договірна ціна, яка визначалась договорами, укладеними між ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" та безпосередніми виконавцями МКП "ЖЕК-14", МКП "ЖЕК-16", ПП "Мешканець"; обсяг накладних витрат в ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" визначається не у відсотках до фонду заробітної плати основних працівників виконавця, а до прямих витрат на надання послуг (виконання робіт); накладні витрати ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" нараховувало на такі складові тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, як технічне обслуговування ліфтів та енергопостачання ліфтів, що призвело до зайвого отримання товариством в період з 01 лютого по 31 серпня 2013 року на загальну суму 745511,66 грн. (з врахуванням відсотка оплати споживачам житлово-комунальних послуг); ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" оформляло акти виконаних робіт із старшими по будинках або мешканцями по формі, що не відповідає формі, встановленій рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 26.02.2012р. № 995 та не надавало акти виконаних робіт підрядними організаціями для узгодження із старшими по будинку, як це передбачено рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 28.11.2013р. № 2693; не визначена прибудинкова територія житлових будинків, що передані в господарське відання ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання"; з 01 лютого 2013 року до теперішнього часу ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" користується тарифами на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які були затверджені для інших житлово-комунальних підприємств м. Вінниці.
Вказані дії призвели до порушення ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" вимог пунктів 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 23, 28 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869, пункту 1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 954 від 27.04.2009р. "Про погодження вартості з технічного обслуговування ліфтів для МКП "Вінницяміськліфт", частини 1 примітки до Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню, які затверджені постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики № 497 від 23.04.2012р. і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 23.04.2012р. за № 598/20911.
З урахуванням виявлених під час перевірки порушень, приписом Державної інспекції України з контролю за цінами № 19 від 25.02.2014р. зобов`язано ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" в місячний термін усунути вказані порушення, а саме: здійснити розрахунки тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", надати їх до Державної інспекції України з контролю за цінами для отримання висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та подати на затвердження виконавчого комітету Вінницької міської ради на протязі не більше шести місяців; до затвердження виконавчим комітетом Вінницької міської ради тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій безпосередньо для ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання", при визначені складових тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - прибирання сходових кліток та прибирання прибудинкових територій та інших - дотримуватись вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги"; здійснити перерахунки та повернути споживачам зайво отримані кошти в сумі 745511,66 грн., в тому числі необґрунтовано отриману виручку в сумі 666122,37 грн.
Як слідує з матеріалів справи, перевіркою встановлено, що позивач безпосередньо не надає мешканцям житлових будинків, які знаходяться в його господарському віданні, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а тому для виконання вказаних послуг, ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" уклало відповідні договори з виконавцями.
Згідно договору від 01 лютого 2013 року № 4/5 "Про надання послуг", укладеного між ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" та МКП "ЖЕК-16", останній як виконавець своїми силами та засобами здійснює надання послуг по прибиранню місць загального користування та прибудинкових територій житлових будинків. Місячна вартість послуг по прибиранню місць загального користування та прибудинкових територій житлових будинків визначена в додатку № 1 до згаданого договору.
Крім того, на запит сектору у Вінницькій області Держцінінспекції у Вінницькій області від 06.02.2014р. № 1002-18-54 про надання інформації щодо порядку формування плати за вищезазначені послуги, від ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" отримано пояснення, згідно якого для забезпечення надання послуг по прибиранню сходових кліток та прибудинкових територій житлових будинків, переданих ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" на обслуговування з 01 лютого 2013 року, товариством розроблено проект договору на надання вищезазначених послуг, який був запропонований різним організаціям, що мали відповідних працівників. Враховуючи те, що альтернативи у виборі підрядних організацій на надання вищезазначених послуг станом на лютий 2013 року не було, за договірну ціну (вартість) на послуги з прибирання прийнято пропозиції організацій, що погодились на надання послуг по прибиранню сходових кліток та прибудинкових територій житлових будинків на умовах, визначених товариством в проекті договору. Таким чином, з 01 лютого 2013 року укладено договори з МКП "ЖЕК-14", МКП "ЖЕК-16", ТОВ "Енергоагроімпекс", ПП "Мешканець", а договірна вартість їхніх послуг визначена в додатках до даних договорів.
Отже, на підставі вищезазначеного колегія суддів приходить до висновку, що позивачем не спростовується того факту, що здійснення розрахунків тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначалось ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" на договірних умовах.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики;2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Частиною 1 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" № 869 від 01.06.2011р. затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Відповідно до положень вищевказаного порядку, тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) - вартість надання таких послуг, розрахована на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. При цьому, послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
Виходячи із викладеного, колегія суддів прийшла до висновку, що встановлення та застосування ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" мешканцям плати за послуги з прибирання сходових кліток та прибудинкових територій житлових будинків на договірній основі є порушення норм зазначених законодавчих та нормативно-правових актів з питання формування цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Таким чином, колегія суддів погоджуються з висновком суду першої інстанції, що припис № 19 від 25 лютого 2014 року щодо зобов`язання позивача здійснити розрахунки тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", надати їх до Державної інспекції України з контролю за цінами для отримання висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та подати на затвердження виконавчого комітету Вінницької міської ради на протязі не більше шести місяців, виданий Державною інспекцією України з контролю за цінами на виконання ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" норм Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що припис № 19 від 25.02.2014 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, винесено Державною інспекцією України з контролю за цінами правомірно, на підставі та у межах наданих йому повноважень, а тому суд першої інстанції правильно залишив адміністративний позов в цій частині без задоволення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що позивачем не надано суду достатньо належних доказів, які б свідчили про правомірність заявлених позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне об'єднання", - залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2014 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 05 серпня 2014 року .
Головуючий Граб Л.С.
Судді Драчук Т. О.
Загороднюк А.Г.