Справа №712/10852/14а
провадження 2-а/712/428/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2014 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ТОКОВА С.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання провести донарахування пенсії державному службовцю,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання провести донарахування пенсії державному службовцю. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається, що вона є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 20.06.2008 року. Статтею 37 закону України « Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від їх заробітної плати, які нараховуються страхові внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та ранг за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування. Постановою правління Пенсійного фонду від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753\09\2670 затверджена форма довідки про складові заробітної плати з урахуванням рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011р. Про порушення свого права, в частині не включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань їй стало відомо з джерел Інтернету.
Після звернення до Управління державної казначейської служби у м. Черкаси Черкаській області їй надано довідку від 19.06.2014 р. № 13-12\206-5989 про складові заробітної плати за період 20.06.2006 р. по 20.06.2008 року, який був нею обраний для визначення розміру пенсії, за новою формою. Відповідно до довідки Управління державної казначейської служби у м. Черкаси Черкаській області в інші виплати включені суми з червня 2006 р по грудень 2006р - 3573,11 грн., за 2007 рік - 6502,34грн., з січня 2008 р. по червень 2008р.-13079,59 грн., всього за 24 місяця на загальну суму 23155,04 грн.. На всі суми інших виплат нараховані страхові внески. Вона звернулась до Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаській області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, але отримала відмову датовану 20.06.2014 р. № 328\А-10. Вважає відмову протиправною, тому звернулася для захисту порушених прав до суду.
Відповідачем до суду подано заперечення, в якому вказували, що позивач пропустила строк звернення до суду оскільки, лист Вищого адміністративного суду від 13.06.2012 № 1483/12/13-12 «звертав увагу на те, що вимоги про нарахування та проведення органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат є публічно-правовими, а не цивільно-правовими». Отже, повинні застосовуватись строки позовної давності визначені статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Строки позовної давності, встановлені главою 19 Цивільного кодексу України, до цих відносин не застосовуються. Ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які, за діючими правилами, нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.
Матеріальна допомога та індексація не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт з утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». Проте, з запровадженням нової форми довідки, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами. Просили в задоволенні позову відмовити.
У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 20.06.2008 року з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34).
19.06.2014 року позивач звернулася до Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, а 20.06.2014 року за вих. № 328/А-10 позивач отримала відмову мотивуючи тим, що зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України „Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» не вносилися і, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно - правовими актами.
Із наданої суду довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, яка надавалась УПФ для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» від 22.11.2011 року вбачається, що до неї не були включені інші виплати.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу», які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний акти
Статтею 37 закону України « Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від їх заробітної плати, які нараховуються страхові внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та ранг за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу , премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати , а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками робот за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсації та інші грошові матеріальні виплати, яки не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені актами норми.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарних місяця роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (ч. 1 ст. 40).
Частиною 1 статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У постановах Кабінету Міністрів України від 18.05.1998 року № 697 та № 1170 від 22.12.2010 року (з 01.01.2011 року) визначено вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. У такому переліку не зазначені ані матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, ані матеріальна допомога на оздоровлення.
Окрім того, структура заробітної плати визначена Законом України «Про оплату праці», статтею 2 якого закріплено, що до її складу відносяться основна заробітна плата, додаткова заробітна плата (доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу на врахування «інших виплат», підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.
На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». У вказаній довідці міститься поле «інші виплати», з необхідністю їх розшифровки.
Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальна допомога на соціально-побутові потреби та допомога на оздоровлення, відповідач діяв усупереч вимогам законів України та ряду підзаконних актів.
Поряд з цим, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 29.07.2014 року згідно штампу вхідної кореспонденції Соснівського районного суду м. Черкаси № 25300 та просить суд здійснити перерахунок пенсії з дня призначення.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначена пенсія з 21.06.2008 року, до суду з адміністративним позовом вона звернулась 29 липня 2014 року, тобто після сплину 6 місячного строку, визначеного КАС України. А тому, суд вважає, що перерахунку підлягає пенсія, яка нараховувалась позивачу з 29.01.2014 року ( за шість місяців, що передували зверненню до суду)
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 6, 17-18, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 22, 92 ч.1 Конституції України, Закону України „Про державну службу", Закону України „Про оплату праці" , Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності зі ст.ст. 33. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії у відповідності зі ст.ст. 33, 37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку премії, надбавки та інші виплати, зазначені в довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 починаючи з 29 січня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ: