Постанова № 40196295, 14.08.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2014
Номер справи
821/2989/14
Номер документу
40196295
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2989/1410 год. 21 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гомельчука С.В.,

при секретарі: Корнієнко Я.В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1.,

представників позивача - Барабойник Г.І., Авер'янової С.Б.,

представника відповідача - Попелишко Є.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Сигма" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області - відповідач-1, Управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні - відповідач-2 про стягнення пені,

встановив:

Публічне акціонерне товариство "Сигма" (далі - позивач, ПАТ "Сигма") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач-1, ДПІ), Управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні (далі - відповідач-2, казначейська служба) про стягнення пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість.

Адміністративний позов обгрунтований тим, що у 2009-2011 роках відповідачем-1 проведено документальні перевірки ПАТ "Сигма" з питань правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування, про що були складені відповідні акти перевірок та прийняті податкові повідомлення - рішення № 0005502301/1 від 26 лютого 2010 року про визначення податкового зобов'язання з ПДВ в сумі 498683 грн. 66 коп. та штрафних санкцій в розмірі 249341 грн. 83 коп., від 05 серпня 2010 року № 0002250700/0 про зменшення бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 805580 грн. за квітень - травень 2010 року, від 28 липня 2010 року № 0001100700/0 щодо зменшення бюджетного відшкодування з ПДВ за декларацією січня 2010 року на суму 12884 грн. та за декларацією березня 2010 року на 1427385 грн., від 21 грудня 2010 року № 0004960700/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ на 420623 грн. 67 коп. за деклараціями за грудень 2009 року, січень, лютий, травень 2010 року, від 26 січня 2010 року № 0000302301/0 про зменшення бюджетного відшкодування за квітень 2009 року на 47547 грн., за вересень 2009 року на 289961 грн.

Зазначені рішення ДПІ оскаржені позивачем в судовому порядку. Відповідно до судових рішень у справах № 2а-4951/10/2170 та № 2а-2740/10/2170 податкові повідомлення - рішення суб'єкта владних повноважень скасовані. Процедура підтвердження права позивача на отримання з бюджету відшкодування ПДВ за деклараціями за серпень, 2009 року, січень, березень-травень 2010 року закінчилась 10 листопада 2011 року, по декларації за вересень 2009 року - 12 березня 2012 року , однак перерахування коштів здійснено лише 30 січня 2014 року.

Оскільки вказані суми бюджетного відшкодування підтверджені відповідачем-1 та перераховані 30 січня 2014 року на рахунок позивача у банку із порушенням встановлених законодавством строків, тому ПАТ "Сигма" просить стягнути пеню за прострочення бюджетного відшкодування у розмірі 512565 грн.11 коп.

У судовому засіданні представники позивача просили суд зменшити суму позовних вимог відповідно до поданого відповідачем-1 розрахунку та стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ "Сигма" пеню в сумі 483498 грн. 45 коп. Наголосили, що ДПІ не заперечувались у повному обсязі заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування, про що свідчить лист від 18 лютого 2013 року. Дані кошти були перераховані на рахунок ПАТ "Сигма" у банку з порушенням строків, встановлених Податковим кодексом України. Керуючись положенням пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України, яким передбачено нарахування пені за порушення строків відшкодування сум податку, представники позивача просять задовольнити позовні вимоги щодо стягнення пені в розмірі 483498 грн. 45 коп. у повному обсязі.

Представник відповідача - 1 у судовому засіданні проти позову заперечував, з огляду на обставини, викладені в письмовому запереченні, в якому з посиланням на норми пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України вказав, що позивачем не вірно розраховано суму пені, у зв'язку з тим, що податковим органом отримано ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року у справі № 2а-4951/10/2170 та від 12 березня 2012 року у справі № 2а-2740/10/2170 лише 13 грудня 2011 року та 05 червня 2012 року відповідно. Відтак, по закінченні п'яти робочих днів, тобто 21 грудня 2012 року та 13 червня 2012 року, що настали за днем отримання відповідного рішення, протягом яких ДПІ зобов'язане подати відповідачу -2 висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету виникає заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість ПАТ "Сигма". На підтвердження своєї позиції, представником відповідача -1 надано суду розрахунок пені по ПДВ на суму 483498 грн. 45 коп.

Належним чином повідомлений відповідач -2 не забезпечив явку свого представника у судове засідання.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, дослідивши наявні у справі матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов наступного.

Підпунктом 14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначено, що бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України.

Згідно з п.200.7 ст.200 ПКУ платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до п.200.8 ст.200 ПКУ до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п.200.10 ст.200 ПК України).

Положеннями п.200.11 ст.200 ПК України визначено, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Згідно з п.200.12 ст.200 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п.200.13 ст.200 ПКУ на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

За приписами п.200.14 ст.200 ПКУ, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, зокрема, у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

Відповідно до п.200.15 ст.200 ПКУ, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

З аналізу вказаних правових норм слідує, що процес підтвердження заявлених сум бюджетного відшкодування закінчується висновком органу державної податкової служби, на підставі якого органи Державного казначейства України здійснюють перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

Судом встановлено, що позивачем подано до ДПІ податкові декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року від 08 вересня 2009 року, за вересень 2009 року від 12 жовтня 2009 року, за січень 2010 року від 09 лютого 2010 року, за березень 2010 року від 12 квітня 2010 року, за квітень 2010 року від 14 травня 2010 року, за травень 2010 року від 14 червня 2010 року.

Так, податковим органом проведено документальні перевірки ПАТ "Сигма" з питань правомірності нарахування позивачем сум бюджетного відшкодування. За результатами перевірок складено:

- акт від 27 листопада 2009 року № 3656/23-2/14120788, в якому зафіксовано завищення суми бюджетного відшкодування на 757101 грн. 69 коп. за березень, квітень, вересень 2009 року та прийнято податкове повідомлення - рішення № 0005502301/1 від 26 лютого 2010 року про визначення податкового зобов'язання з ПДВ в сумі 498683 грн. 66 коп. та штрафних санкцій в розмірі 249341 грн. 83 коп.,

- акт перевірки від 29 липня 2010 року № 3401/07-01/14120788, в якому відображено завищення ПАТ "Сигма" суми бюджетного відшкодування за квітень 2010 року на 487000 грн., за травень 2010 року на 318580 грн. та винесено податкове повідомлення - рішення від 05 серпня 2010 року № 0002250700/0 про зменшення бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 805580 грн. за квітень - травень 2010 року,

- акт перевірки від 22 липня 2010 року №32299/07-0/14120788, за висновками якого прийнято податкове повідомлення - рішення від 28 липня 2010 року № 0001100700/0 щодо зменшення бюджетного відшкодування з ПДВ за декларацією за січень 2010 року на суму 12884 грн. та за декларацією за березень 2010 року на 1427385 грн.,

- акт перевірки від 17 грудня 2010 року № 5418/08-0/14120788, за наслідками якого винесено податкове повідомлення - рішення від 21 грудня 2010 року № 0004960700/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ на 420623 грн. 67 коп. за деклараціями за грудень 2009 року, січень, лютий, травень 2010 року,

- акт перевірки від 14 січня 2010 року № 54/23-2/14120788, за висновками якого прийнято податкове повідомлення - рішення від 26 січня 2010 року № 0000302301/0 про зменшення бюджетного відшкодування за квітень 2009 року на 47547 грн., за вересень 2009 року на 289961 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 року у справі № 2а- 4951/10/2170, податкові повідомлення - рішення № 0005502301/1 від 26 лютого 2010 року, від 05 серпня 2010 року № 0002250700/0, від 28 липня 2010 року № 0001100700/0 , від 21 грудня 2010 року № 0004960700/0 скасовано. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року постанову ХОАС залишено без змін. Відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 31 жовтня 2012 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишені без змін.

Податкове повідомлення - рішення від 26 січня 2010 року № 0000302301/0 скасовано постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у справі №2а-2740/10/2170, яка залишена в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2012 року.

Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.1 ст.72 КАС України).

Відтак, судовими рішеннями, які набрали законної сили, підтверджено обґрунтованість заявлених ПАТ "Сигма" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, вересень 2009 року, за січень, березень, квітень, травень 2010 року.

Листом від 18 лютого 2013 року № 3134/10/20.2-29 відповідачем-1 підтверджено наявність підтверджених сум бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2010 року в сумі 12884 грн., за березень 2010 року в розмірі 1427387 грн. , за квітень 2010 року на суму 487000 грн. та за травень 2010 року у сумі 318580 грн.

Як вбачається з виписки з банківського рахунку ПАТ "Сигма" від 30 січня 2014 року заборгованість бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2010 року в сумі 128451 грн. (12884 грн.+12884 грн.+102683 грн.) , за травень 2010 року в розмірі 349470 грн. (30890 грн. + 30890 грн. + 287690 грн.), за вересень 2009 року - 108589 грн., за серпень 2009 року - 149828 грн. 33 коп., за квітень 2010 року - 487000 грн., за березень 2010 року - 1427385 грн. перерахована позивачу 30 січня 2014 року.

За приписами п.200.23 ст.200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, виходячи з аналізу вказаної норми, нарахування пені здійснюється на суму бюджетної заборгованості, погашення якої відбулося.

Позивачем на підтвердження своїх вимог щодо стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 2542134 грн. 33 коп. (декларації за серпень 2009 року, січень, березень, квітень, травень 2010 року) та 108589 грн.70 коп. (декларація за вересень 2009 року) надано розрахунок пені на загальну суму 512565 грн. 11 коп.

Проте, відповідач-1, не погодившись із обчисленою ПАТ "Сигма" сумою пені, долучив до матеріалів справи розрахунок пені з ПДВ на суму 483498 грн. 45 коп. Позивачем прийнято визначену ДПІ суму пені, у зв'язку з чим ПАТ "Сигма" скористалось правом, встановленим частиною 1 статті 51 КАС України щодо зменшення розміру позовних вимог.

Зі змісту ч.1, ч.2 ст. 69 КАС України вбачається, що Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі, зокрема, пояснень сторін та їхніх представників, письмових доказів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (ч.1 ст. 71 КАС України).

Із дослідженого судом розрахунку відповідача - 1 слідує, що датою виникнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2542134 грн. 33 коп. є 21 грудня 2011 року; заборгованості в сумі 108589 грн. 70 коп. - 13 червня 2012 року.

Оскільки ДПІ отримано ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-4951/10/2170 -13 грудня 2011 року, у справі № 2а-2740/10/2170 - 05 червня 2012 року, що підтверджується відбитками штемпелів вхідної кореспонденції на судових рішеннях, які містяться серед матеріалів справи, тому суд погоджується, що зазначені податковим органом у розрахунку дати, з яких бере початок нарахування пені, відповідають вимогам пункту 200.15 статті 200 ПКУ.

Відтак, із розрахунку пені на суму боргу в розмірі 2542134 грн. 33 коп., кількість днів прострочення у період з 21 грудня 2011 року до дня фактичного перерахування коштів бюджетного відшкодування складає 772 дні.

Отже, пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ нараховує 468261 грн. 14 коп. ( 2542134,33 (борг) * 18,42 (відсоток за розрахунковий період)=468261,14).

Розрахунок пені на суму заборгованості 108589 грн. 70 коп. становить за 597 днів прострочення відшкодування з 13 червня 2012 року по 30 січня 2014 року - 15237 грн. 31 коп.( 108589,70 * 14,032%=15237,31).

Таким чином, загальний розмір пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, що підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь ПАТ "Сигма" складає 483498 грн. 45 коп. (46826,14 коп. + 15237,31 коп.= 483498 ,45).

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Сигма" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні про стягнення пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сигма" пеню в сумі 483 498 (чотириста вісімдесят три тисячі чотириста дев'яносто вісім) грн. 45 коп. за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 серпня 2014 р.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 8.3.3