Справа № 639/2847/14-ц
6-а/639/7/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2014 року Жовтневий районний суд м. Харкова
в складі : головуючого - судді Труханович В.В.
за участю секретаря - Малойван Є.І.
розглянувши заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області Пугач Н.В. про зміну порядку виконання рішення суду у адміністративній справі №2012/9355/2012 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Харкова звернувся старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області Пугач Н.В. із заявою про зміну порядку виконання рішення суду у адміністративній справі №2012/9355/2012 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Просила суд змінити порядок виконання виконавчого листа №2012/9355/2012, виданого 06.08.2013 року Жовтневим районним судом м. Харкова, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести з 23.09.2010 року перерахунок пенсії і здійснити виплату недоплаченої пенсії з 23.09.2010 року по день проведення перерахунку та виплачувати пенсію з урахуванням підвищення (перерахунку), на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області на користь ОСОБА_2 суму недоплаченої пенсії у розмірі 17 250,37 грн. за період з 23.09.2010 року по день проведення перерахунку в лютому 2014 року.
В обґрунтування заяви державний виконавець вказала, що у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами.
У своєму поданні державний виконавець посилається на інформаційний лист №846/12/13-13 від 13.06.2013 року, в якому вказано, що у цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення суду можливо шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.
Представник Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області в судове засідання не з'явився, Пугач Н.В. просила суд розглядати заяву без участі представника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надала суду письмові заперечення, де вказала, що проти задоволення заяви заперечує, оскільки заява необґрунтована та безпідставна, а підстави для застосування положень ст. 263 КАС України відсутні.
Інші сторони в судове засідання не з'явились, про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, що, відповідно до положень ст. 263 КАС України, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні заяви слід відмовити, виходячи з наступних обставин.
Так, судом встановлено, що постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.04.2013 року позов ОСОБА_2 було задоволено частково, та, окрім іншого, зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області пілся отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести з 01.08.2008 року перерахунок пенсії і здійснити виплату недоплаченої пенсії з 01.08.2008 року по день проведення перерахунку та виплачувати пенсію з урахуванням підвищення (перерахунку).
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2013 року постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.04.2013 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести з 01.08.2008 року по 22.09.2010 року перерахунок пенсії і здійснити виплату недоплаченої пенсії з 01.08.2008 року по 22.09.2010 року було скасовано.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.01.2014 року постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.04.2013 року, змінену ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2013 року було залишено без змін.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області знаходиться виконавче провадження №42254298 з виконання виконавчого листа №2012/9355/2012, виданого 06.08.2013 року Жовтневим районним судом м. Харкова, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести з 23.09.2010 року перерахунок пенсії і здійснити виплату недоплаченої пенсії з 23.09.2010 року по день проведення перерахунку та виплачувати пенсію з урахуванням підвищення (перерахунку)
Державний виконавець в тексті заяви вказувала, що у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, а тому, на її думку, необхідно змінити порядок виконання рішення суду.
Але, суд не погоджується із вказаними доводами державного виконавця, та зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 даної статті передбачено, що суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
З наведеної норми вбачається, що суд може змінити спосіб виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.03.2014 року, відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Харківській області було повідомлено, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в сумі 17 250,37 грн., та відповідні виплати будуть проведені за наявності бюджетного фінансування.
Так, державний виконавець вважає, що для виконання рішення суду необхідно змінити зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Отже, законом чітко передбачено, що виплати на виконання рішення суду можуть проводитися виключно за рахунок Державного бюджету України, за умови наявності відповідного фінансування витрат.
Згідно з ч. 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Частинами 1 та 2 статті 3 зазначеного Закону передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження» із заявою про виконання рішення суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.
Відповідно до п. п. 24, 25 зазначеного Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.
Таким чином, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на який посилається заявник, а також зазначеним вище Порядком № 845 встановлено певний механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників-державних підприємств, установ, організацій, яким не передбачено стягнення коштів з вказаних боржників шляхом звернення стягувача або державного виконавця до суду із заявою або з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення.
За змістом вищевикладених норм, для безспірного списання коштів з Державного бюджету України на підставі судового рішення стягувач або державний виконавець повинні звертатись безпосередньо до органів Державної казначейської служби, а не до суду.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що посилання старшого державного виконавця Пугач Н.В. на інформаційний лист №846/12/13-13від 13.06.2013 року є помилковим, оскільки він був відкликаний інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 11.02.2014 № 173/11/14-14.
Також, статтею 263 КАС України передбачено звернення державного виконавця до суду саме з поданням, а не з заявою, як в даному випадку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення заяви відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 263 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 23 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області Пугач Н.В. про зміну порядку виконання рішення суду у адміністративній справі №2012/9355/2012 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя В.В. Труханович