Постанова № 40192942, 07.08.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2014
Номер справи
809/4049/13-а
Номер документу
40192942
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" серпня 2014 р. Справа № 809/4049/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Руміша В.Я.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представників відповідача Кота Р.С., Луканюка В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Івано-Франківської митниці Міністерства доходів і зборів України про визнання незаконним та скасування наказу за №259-К від 19.08.2013 року, поновлення на роботі та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу,-

ВСТАНОВИВ:

19.12.2013 року ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Івано-Франківської митниці Міністерства доходів і зборів України (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування наказу за №259-к від 19.08.2013 року про його звільнення з роботи, поновлення на посаді та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу.

02.01.2014 року ухвалою суду дану позовну заяву залишено без розгляду.

10.04.2014 року ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.01.2014 року скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

16.05.2014 року дана адміністративна справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та її призначено до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваним наказом його за наявності переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, передбачених пунктами 1 та 2 частини 1 статті 42 Кодексу законів про працю України протиправно, звільнено з посади головного інспектора митного поста «Івано-Франківськ центральний» за скороченням штатної чисельності митниці на підставі пункту 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав вказаних в позовній заяві, обґрунтовуючи заявлений позов тим, що позивачем утримуються двоє неповнолітніх дітей, в сім'ї позивача немає більше працівників із самостійним заробітком, що у відповідності до пунктів першого та другого частини 1 статті 42 Кодексу законів про працю України є перевагою в залишенні на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці. Також позивач та його представник зазначили, що позивач має високу кваліфікацію та продуктивність праці порівняно з всіма іншими працівниками, а тому його звільнення з посади є протиправним.

Відповідач позову не визнав, його представником суду надано письмові заперечення проти заявлених позовних вимог, які мотивовані тим, що у зв'язку із скороченням штатної чисельності працівників Івано-Франківської митниці, за наслідками аналізу продуктивності праці та кваліфікації працівників, з дотриманням порядку вивільнення працівників, передбаченого трудовим законодавством позивача було звільнено із займаної посади головного інспектора митного поста «Івано-Франківськ центральний» за скороченням штатної чисельності митниці на підставі пункту 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

Представники відповідача проти заявленого позову заперечили з мотивів зазначених в письмову запереченні та наданих письмових поясненнях.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши докази, суд встановив наступне.

Позивач з 06.11.2002 року зарахований в штат Івано-Франківської митниці на посаду інспектора вантажного відділу №1, також 06.11.2002 року позивачем прийнята присяга державного службовця України.

30.01.2012 року наказом начальника Івано-Франківської митниці за №29-к позивача призначено на посаду головного інспектора митного поста «Івано-Франківськ-Центральний» Івано-Франківської митниці Державної митної служби України.

Наказом Державної митної служби України за №674-к від 02.04.2012 року позивачу присвоєне чергове спеціальне звання інспектора митної служби 1 рангу.

Оскаржуваним наказом голови комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці за № 259 - к від 19.08.2013 року позивача звільнено з роботи з 19.08.2013 року в зв'язку із скороченням штатної чисельності митниці, відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також, строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації, реорганізації, банкрутства, або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності, або штату працівників.

Розглядаючи заявлені позовні вимоги, судом встановлена фактичність змін в організації виробництва і праці відповідача, скорочення чисельності штату працівників Івано-Франківської митниці та, зокрема, митного посту «Івано-Франківськ - Центральний» на підставі наступних доказів.

Указом Президента України за №141/2013 від 18.03.2013 року «Про Міністерство доходів і зборів України» утворено Міністерство доходів і зборів України, затверджено положення про вказаний центральний орган виконавчої влади та у відповідності до пункту 2 цього Указу визначено Міністерство доходів і зборів України правонаступником Державної податкової служби України та Державної митної служби України, що реорганізуються.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 229 від 20.03.2013 року «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів України, в тому числі Івано-Франківську митницю Міндоходів, до якої приєднано Івано-Франківську митницю, що реорганізовується.

Штатним розписом Івано-Франківської митниці на 2013 рік, затвердженим 17.01.2013 року головою Державної митної служби України до прийняття вищевказаних нормативно-правових актів та утворення Міністерства доходів і зборів України, а також його територіальних органів було передбачено всього 134 штатних одиниці, митний пост «Івано-Франківськ - Центральний» - 27 штатних одиниць.

Наказом виконуючого обов'язки начальника Івано-Франківської митниці за №2 від 18.05.2013 року введено в дію з 29.04.2013 року тимчасову організаційну структуру та тимчасовий штатний розпис Івано-Франківської митниці Міндоходів на 2013 рік, затвердженого 07.05.2013 року згідно наказу Міністерства доходів і зборів України за №80 від 26.04.2013 року «Про затвердження чисельності працівників територіальних органів Міндоходів» затверджено та введено в дію структуру та штатний розпис Івано-Франківської митниці Міндоходів.

Тимчасовим штатним розписом Івано-Франківської митниці Міндоходів на 2013 рік передбачено всього 96 штатних одиниці, митний пост «Івано-Франківськ - Центральний» - 11 штатних одиниць.

01.06.2013 року згідно наказу виконуючого обов'язків начальника Івано-Франківської митниці Міндоходів за №20 від 01.06.2013 року розпочато виконання Івано-Франківською митницею Міндоходів покладениз на неї функцій і повноважень, визначених у Положенні про Івано-Франківську митницю Міндоходів, затвердженому наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 року за №51.

Повідомленням про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи державного реєстратора Реєстраціної служби Івано-Франківського міського управління юстиції в Івано-Франківській області від 20.08.2013 року підтверджено внесення запису №11191120020000351 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Івано-Франківської митниці, 20554195 на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації, запис про яке внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Як наслідок, судом встановлено фактичність змін в організації виробництва і праці відповідача, скорочення чисельності штату працівників Івано-Франківської митниці на 38 штатних одиниці та, зокрема, митного посту «Івано-Франківськ - Центральний» на 16 штатних одиниці та встановлена наявність змін в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації установи.

Встановлюючи додержання відповідачем норм законодавства, що регулюють правовідносини при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та відсутність можливості перевести позивача з його згоди на іншу роботу, наявність у позивача переважного права на залишення на роботі, судом встановлена відповідність дій відповідача підставі, межам повноважень та способу, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами наказу Держмитслужби України за №106 від 26.04.2013 року «Про утворення комісій з проведення реорганізації митниць» та відповідно до Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1074від 20.10.2011 року, наказом Івано-Франківської митниці Державної митної служби України за №123від 29.04.2013 року утворено комісію з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці.

Зазначеною комісією проводились засідання, в ході яких було обговорено, які посади підлягають скороченню, а також кандидатури працівників, які підлягають звільненню у зв'язку з реорганізацією Івано-Франківської митниці, яка супроводжується скороченням штатної чисельності.

Так, згідно протоколу №1 від 21.05.2013 року засідання Ради по роботі з кадрами Івано-Франківської митниці запропоновано розглянути можливість скорочення посад згідно переліку та провести консультації з метою визначення кандидатур посадових осіб митниці для вивільнення із займаних посад.

28.05.2013 року комісією з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці проведено засідання на якому, за результатами обговорення кандидатур, запропонованих Радою по роботі з кадрами Івано-Франківської митниці для наступного вивільнення із займаних посад, всебічного розгляду їх особових справ, освітнього рівня та кваліфікації, стажу та продуктивності роботи, наявність дисциплінарних стягнень та заохочень, вирішено повідомити 37 посадових осіб митниці про наступне вивільнення із займаних посад в зв'язку із скороченням штатної чисельності Івано-Франківської митниці, в тому числі головного інспектора митного поста «Івано-Франківськ-Центральний» ОСОБА_1

При цьому, комісією було проаналізовано рівень кваліфікації та продуктивність праці осіб, які займали посади, що підлягають скороченню, оскільки статтею 42 Кодексу законів про працю України передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці, враховано наявність дисциплінарних стягнень та заохочень, наявності підтвердження пере важності в праві на залишення на роботі.

З врахуванням наведеного, комісією було визначено коло посадових осіб, які підлягають звільненню: головний інспектор з охорони праці та цивільної оборони ОСОБА_6, головний інспектор з питань внутрішньої безпеки ОСОБА_7, головний інспектор відділу оперативних чергових ОСОБА_8, інспектор відділу оперативних чергових ОСОБА_9, інспектор відділу оперативних чергових ОСОБА_10, старший інспектор відділу митних платежів ОСОБА_11, головний інспектор відділу організації митного контролю ОСОБА_12, головний інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_13, головний інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_1, старший інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_14, старший інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_15, старший інспектор митного поста "Калуш" ОСОБА_16, старший інспектор митного поста "Калуш" ОСОБА_17, старший інспектор митного поста "Калуш" ОСОБА_18, старший інспектор митного поста "Калуш" ОСОБА_19, інспектор митного поста "Долина" ОСОБА_20, головний інспектор митного поста "Калуш" ОСОБА_21, інспектор митного поста "Долина" на час відпустки по догляду за дитиною ОСОБА_22, головний інспектор митного поста "Ямниця" ОСОБА_23, старший інспектор митного поста "Ямниця" ОСОБА_24, інспектор митного поста "Ямниця" ОСОБА_25, головний інспектор господарсько-експлуатаціного відділу ОСОБА_26, старший інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_27, інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_28, головний інспектор по роботі із ЗМІ - прес-секретар ОСОБА_29, головний інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_30, головний інспектор відділу інформаційних технологій ОСОБА_31, начальник сектору митного аудиту ОСОБА_32, головний інспектор із захисту інформації відділу митних інформаційних технологій ОСОБА_33, старший інспектор господарського-експлуатаційного відділу ОСОБА_34, головний інспектор відділу митних платежів ОСОБА_35, старший інспектор сектору митного аудиту ОСОБА_36, старший інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_37, головний інспектор відділу фінансів, бухобліку та звітності ОСОБА_38, старший інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_39, старший інспектор відділу оперативних чергових ОСОБА_40, головний інспектор відділу кадрової роботи ОСОБА_41, інспектор митного поста "Івано-Франківськ-Центральний" ОСОБА_42

Водночас комісією було запропоновано кандидатури працівників, які можуть бути переведені на інші посади, з врахуванням рівня їх кваліфікації та продуктивності праці.

Наказом голови комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці за №147 від 01.06.2013 року про наступне вивільнення було попереджено всіх працівників Івано-Франківської митниці Державної митної служби України, в тому числі й позивача.

03.06.2013 року відповідачем з дотриманням вимог статті 49 Кодексу законів про працю України позивача було повідомлено про звільнення із займаної посади у зв'язку з скороченням та роз'яснено порядок реєстрації в Державній службі зайнятості та порядок самостійного працевлаштування.

Наказом голови комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці за № 259 - к від 19.08.2013 року позивача звільнено з роботи з 19.08.2013 року в зв'язку із скороченням штатної чисельності митниці, відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

Отже, відповідачем, в межах своїх повноважень було вчинено необхідні заходи, для визначення професійно-кваліфікаційного рівня працівників, з метою прийняття об'єктивного рішення щодо їх рекомендування чи не надання рекомендацій на переведення до Івано-Франківської митниці Міндоходів.

При цьому, суд перевіряючи дотримання відповідачем порядку звільнення позивача за пунктом 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України на відповідність дотримання гарантій щодо переважного право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, передбачених статтею 42 цього Кодексу встановив відсутність порушення відповідачем зазначених гарантій при звільненні позивача.

Частина 1 статті 42 Кодексу законів про працю України встановлює, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Судом встановлено, що відповідач вирішуючи питання дотримання переважності прав працівників при скороченні чисельності штату виходив із розуміння продуктивності праці як узагальненого показника її результативності, а кваліфікації як освітнього рівня, стажу роботи та здатності виконувати доручення. З цією метою відповідачем враховувалися відомості про спеціальне звання та дату його присвоєння, кількість перевірених декларацій та суми стягнутих платежів, стаж роботи, наявні заохочення та їх кількість, освіта, відомості про які надано суду.

В сукупності цих показників, як ознак кваліфікації та продуктивності праці позивач не наділений переважним правом на залишення на роботі перед працівниками митного поста «Івано-Франківськ - Центральний», яким відповідач запропонував за згодою переведення на посади до Івано-Франківської митниці Міндоходів, а саме ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_28, ОСОБА_24

Одночасно суд, як ознаки кваліфікації та продуктивності праці позивача враховує його попередню роботу. Позивач на момент звільнення вважався таким, що дисциплінарних стягнень не мав, однак за період роботи притягався до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення доган 20.04.2005 року та 13.05.2010 року, а також у вигляді оголошення зауважень 29.03.2012 року та 29.11.2012 року.

Також, суд зазначає, що переваги, наявністю яких позивач обґрунтовує позов на підставі частини 2 статті 42 Кодексу законів про працю України застосовуються при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації між працівниками. Відповідачем при прийняті оскаржуваного рішення, а також судом при розгляді заявленого позову не встановлено рівності умов продуктивності праці і кваліфікації позивача з працівниками митного поста «Івано-Франківськ - Центральний», яким відповідач запропонував за згодою переведення на посади до Івано-Франківської митниці Міндоходів, крім того переваги в залишенні на роботі на підставі частини 2 статті 42 Кодексу законів про працю України мають й інші працівники, але водночас володіють вищою, у порівнянні з позивачем, кваліфікацією та продуктивністю праці.

Твердження позивача та його представника про наявність у позивача гарантій встановлених статтею 252 Кодексу адміністративного судочинства України не обґрунтовують заявленого адміністративного позову, оскільки позивач членом профспілкового комітету не обирався і гарантії передбачені вказаною нормою права на нього не поширюються.

За результатом судового розгляду справи, суд приходить до висновку, що відповідач, у спірних правовідносинах, що виникли між сторонами діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак, підстави для визнання протиправним та скасування оскаржуваного наказу відсутні.

На підставі статті 124 Конституції України, статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_5 до Івано-Франківської митниці Міністерства доходів і зборів України про визнання незаконним та скасування наказу за №259-К від 19.08.2013 року, поновлення на роботі та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 12.08.2014 року.