номер провадження справи 2/45/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.08.2014 Справа № 908/2300/14
Суддя Мойсеєнко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя,
до відповідача: Дочірнього підприємства "Енерго-Експорт" товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Експорт", м. Запоріжжя,
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю представників сторін:
від позивача - Михайловський А.С. (довіреність № 01/02-17/02190 від 23.07.2014р.); Лисенко Є.А. (довіреність № 01/02-17/02186 від 23.07.2014 р.);
від відповідача - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада з позовом до Дочірнього підприємства "Енерго-Експорт" товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Експорт" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.07.2003р. № 362, укладеного між Запорізькою міською радою та Дочірнім підприємством "Енерго-Експорт" товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Експорт", щодо земельної ділянки площею 0,2135 га, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, схрещення вул. Української та вул. Гончарова, для будівництва автозаправної станції, виклавши пункти 1.6 та 3.1 договору в наступній редакції:
- «п.1.6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1542430,75 грн. (один мільйон п'ятсот сорок дві тисячі чотириста тридцять грн. 75 коп.) в цінах 2013 року".
- "п. 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 92545,84 грн. (дев'яносто дві тисячі п'ятсот сорок п'ять грн. 84 коп.), що складає шість відсотків нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2013 року".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 від 26.06.2012 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя», яким встановлено нові коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати за користування земельними ділянками у м. Запоріжжі, зокрема, наданим для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій розмір орендної плати дорівнює шестикратному розміру земельного податку, що також становить 6% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Запорізькою міською радою 25.11.2013р. на адресу відповідача було направлено пропозицію про внесення змін до договору оренди землі, однак відповідач не надав відповіді, додаткову угоду не уклав. У зв'язку з цим Запорізька міська рада звернулась до суду за захистом порушених прав та інтересів.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського Кодексу України, ст. ст. 274, 288-1, 288-5 Податкового кодексу України, ст. ст. 18, 20 Закону України "Про оцінку землі", ст. ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 10, 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Ухвалою господарського суду від 04.07.2014 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 2/45/14 та призначено розгляд справи на 17.07.2014р.
Ухвалою господарського суду від 17.07.2014р. розгляд справи відкладено на 14.08.2014 р. за клопотанням відповідача у зв'язку з неявкою його представника.
В судовому засіданні 14.08.2014р. були присутні лише представники позивача, за їх заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Відповідач в судове засідання не з'явився, уповноваженого представника не направив, подав клопотання від 13.08.2014 р. про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю направити в суд повноважного представника, що викликано його зайнятістю в іншому судовому засіданні.
Суд залишив клопотання відповідача без задоволення, оскільки викладені в ньому обставини не підтверджені відповідними доказами (повісткою про виклик у судове засідання, ухвалою суду, посвідченням про відрядження тощо). Крім того, суд вже відкладав розгляд справи за таким клопотанням відповідача, однак відповідач не подав заперечень на позов та витребуваних судом документів, тобто не скористався належним чином своїм правом на судовий захист.
Присутні в судовому засіданні представники позивача заперечили проти відкладення розгляду справи.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Статтею 75 ГПК України передбачено, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті, і присутність представника відповідача при розгляді справи не є обов'язковою.
В судовому засіданні 14.08.2014 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, судом встановлено наступне.
09.06.2003 р. Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач) та Дочірнім підприємством "Енерго-Експорт" товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Експорт" (орендар, відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований 01.07.2003 р. в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 362.
Відповідно до умов пунктів 1.1, 1.2, 1.3 цього договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,2135 га за адресою: м. Запоріжжя, схрещення вул. Української та вул. Гончарова, для будівництва автозаправної станції.
В п. 1.6 договору визначено, що грошова оцінка земельної ділянки становить 1210438,25 грн. в цінах 2002 року.
Згідно з пунктами 3.1, 3.2, 3.4 договору плата встановлена за один календарний рік у розмірі 12104,38 грн. за загальну площу земельної ділянки і вноситься орендарем щомісячно в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Орджонікідзевського району 33216812800003 у відділенні Держказначейства в Орджонікідзевському районі, МФО 813015, код ЄДРПОУ 26014130, код 13050200, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податного) місяця. Орендна плата на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року. Умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за угодою сторін. Орендна плата підлягає індексації відповідно до індексації грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Договір укладено на термін до 30.11.2049 р. (п. 2.1 договору).
Отже, на час розгляду судом даної справи умови договору оренди землі є чинними.
26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", яким затверджено коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати, для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, в розмірі 6.
У зв'язку з прийняттям даного рішення Запорізька міська рада звернулась до Дочірнього підприємства "Енерго-Експорт" товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Експорт" з пропозицією від 21.11.2013 р. №01/02-32/03759 про внесення змін до договору оренди землі шляхом викладення пункту 3.1 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 53667 грн. 67 коп. 92545,84 грн. (дев'яносто дві тисячі п'ятсот сорок п'ять грн. 84 коп.), що складає шість відсотків нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2013 року". До пропозиції було додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткового договору.
Як вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 04.01.2014 р., пропозицію було надіслано на юридичну адресу відповідача: м. Запоріжжя, вул. Українська, б. 58, яка станом на 05.06.2014 р. значиться адресою місцезнаходження відповідача у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповіді на пропозицію позивач не отримав. У зв'язку з цим Запорізька міська рада звернулася до господарського суду з даним позовом, в якому просить внести зміни до пунктів 1.6 та 3.1 договору оренди землі від 01.07.2003р. № 362.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі", який є спеціальним законом для регулювання спірних правовідносин сторін, передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Частиною 1 статі 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У ч. 2 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" закріплено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Пунктом 3.3 договору оренди землі передбачено, що умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за угодою сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Як визначено у пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Виходячи з положень пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата, поряд із земельним податком, є формою плати за землю, яку згідно з пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України віднесено до загальнодержавних податків.
Відповідно до пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування за цим податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Базою оподаткування згідно з пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
За приписами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є загальнодержавним податком, мінімальний граничний розмір якого регулюється Податковим кодексом України. Зокрема, розмір річної орендної плати для земельних ділянок несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У той же час, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключеної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 18, ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частинами 1, 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Виходячи з наведених положень законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення м. Запоріжжя" було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя.
Зокрема, цим рішенням встановлено, що розмір орендної плати визначається згідно формули О=П*К*К1, де О - розмір орендної плати, П - розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу України, К - коефіцієнт, визначений даним рішенням, К1 - коефіцієнт індексації. Значення коефіцієнту К для земельних ділянок міста Запоріжжя, на яких здійснюється торгівля нафтопродуктами, встановлено 4.
Рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", збільшено коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати, для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, який тепер дорівнює 6.
Відповідно до витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом укладеного між сторонами договору оренди землі, станом на 08.02.2013 р. нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки збільшилась і складає 1542430,75 грн.
Таким чином, розмір земельного податку для орендованої земельної ділянки складає 15424,31 грн. (1% від нормативної грошової оцінки), звідси орендна плата складає 15424,31 грн. х 6 = 92545,84 грн., де 6 - коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати.
Згідно з ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" не визнавалось недійсними в судовому прядку та є чинним.
Отже, запропоновані відповідачу для внесення змін у договір розміри нормативної грошової оцінки землі та орендної плати відповідають вимогам чинного законодавства та рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79, від 27.07.2011 р. № 16, від 26.06.2012 р. № 37.
Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому зміна розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи встановлені судом обставини, позовні вимоги про внесення змін у пункти 1.6 та 3.1 договору оренди землі в частині нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати підлягають задоволенню у запропонованій позивачем редакції.
Відповідно до 49 ГПК України судовий збір за розгляд позовної заяви покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Змінити договір оренди земельної ділянки від 01.07.2003р. № 362, укладеного між Запорізькою міською радою та Дочірнім підприємством "Енерго-Експорт" товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Експорт", щодо земельної ділянки площею 0,2135 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення вул. Української та вул. Гончарова, для будівництва автозаправної станції, виклавши пункти 1.6 та 3.1 в наступній редакції:
- «п.1.6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1542430,75 грн. (один мільйон п'ятсот сорок дві тисячі чотириста тридцять грн. 75 коп.) в цінах 2013 року".
- "п. 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 53667 грн. 67 коп. 92545,84 грн. (дев'яносто дві тисячі п'ятсот сорок п'ять грн. 84 коп.), що складає шість відсотків нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2013 року".
Стягнути з Дочірнього підприємства "Енерго-Експорт" товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Експорт" (вул. Українська, 58, м. Запоріжжя, 69095, ідентифікаційний код 31950278) на користь Запорізької міської ради (пр. Леніна, буд 206, м.Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код 04053915) витрати зі сплати судового збору в сумі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).
Видати наказ.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Рішення оформлено та підписано 19.08.2014р.
і набирає законної сили після закінчення
десятиденного строку з дня його підписання.