Рішення № 401917, 08.09.2006, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
08.09.2006
Номер справи
8/297
Номер документу
401917
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.09.2006 р. Справа № 8/297

За позовом Полтавського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м.Полтава

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Сузір'я", м.Лубни

про стягнення 1470,00 грн. штрафних санкцій, 30 грн. 58 коп. - пені

Суддя Плеханова Л.Б.

Представники:

Від позивача Белько Л.В. дов.№ 04-379\1877 від 15.06.06.

Від відповідача Іващенко Ю.О. дов.№ 34/1 від 23.06.06 .

СУТЬ СПОРУ : Стягується 1470 грн. штрафних санкцій та 30,58 грн. пені за незайнятеінвалідом 1 робоче місце у 2005 р.

Відповідач у відзиві, його представник у засіданні заперечує проти позовних вимог (лист № 33 від 03.08.2006 р.) на тій підставі, що норматив робочимх місць для працевлаштування інвалідів йому не доводився в порушення ст.ст.18,19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Сторони заявили клопотання про відмову від фіксації судового процесу технічними засобами, яке судом задоволено.

Розглянувши матеріали справи, встановив слідуюче :

Згідно наданого відповідачем "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік" (форма № 10-П1), середньооблікова кількість штатних працівників становить 10 ос. Норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів складає 1 ос.

Фактично в 2005 році на підприємстві інваліди не працювали.

Відповідно до ст.20 Закону підприємства (об"єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, передбаченим ч.1 ст.19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Частина 1 ст.19 Закону встановлює норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця., якщо інше не передбачено законом.

Частиною 1 ст.18 Закону передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерсьтва соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів (далі - органи працевлаштування інвалідів).

Аналіз зазначених положень Закону про захист інвалідів дає підстави для висновку про те, що обов"язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов"язком відбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов"язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в ч.1 ст.18 цього Закону. Це підтверджується і змістом абз.2 п.3 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 р.), згідно з яким завданням Фонду є здійснення контролю за додержанням підприємствами нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, а також п.п.3 п.4 та п.п.3 п.5 цього Положення, яким Фонду надано право здійснювати контроль, за своєчасним перерахуванням підприємствами штрафних санкцій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та здійснювати перевірки підприємств щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Крім того, відповідно до п.5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.95 р. № 314 "Про організацію робочих місць, та працевлаштування інвалідів" (далі - Положення), підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділенням Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Пунктом 14 Положення встановлено, що підприємства у межах доведеного нормативу за власні кошти створюють робочі місця для працевлаштування інвалідів : щорічно до 1 лютого року, що наста є за звітнім, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів : інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Отже, чинним законодавством щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні на підприємства покладено обов"язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно з п.3 Положення, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інваліда відповідної нозології, атестоване соціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

До цього ж, пунктом 2 Положення передбачено, що робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням фізичних можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування.

Таким чином, з урахуванням приписів ст.19 Закону та зазначеною Положення, на підприємства покладається обов"язок вжити відповідних заходів для забезпечення встановлених нормативів та направити повідомлення відповідним органам.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не надав інформацію про інформування державної служби зайнятості та місцевих органів соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів, що передбачено п.14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 р. № 314, що підтверджується листом Решетилівського районного центру зайнятості № 103 від 05.03.2005 р., згідно якого в 2004 році відповідач не повідомляв про наявність створених робочих місць для інвалідів.

Як встановлено судом та знайшло своє підтвердження у матеріалах справи, згідно статистичного звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів по формі № 10-ПІ за 2005 рік, підприємством не підприємством не було створено 1 робоче місце для працевлаштування інваліда (а.с.3). Оскільки середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві складає 10 чол.Ю, то 4 % норматив кількості робочих місць становить 1.

Сума штрафних санкцій, яку необхідно перераховувати за не створення робочих місць для інвалідів в зв"язку з невиконанням 4 % нормативу, визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Середня річна заробітна плата на підприємстві обчислюється, згідно постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку сплати підприємствами (об"єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів", шляхом ділення суми нарахованого фонду оплати праці на середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу.

Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів по формі № 10-ПІ за 2005 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 2940,0 грн., тобто сума штрафних санкцій дорівнює 1470,0 грн.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідач не виконав свої зобов"язання щодо створення робочих місць відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Керуючись ст.ст.49,82-84 ГПК України, ст.ст.19, 106 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сузір"я" (37500, м.Лубни, вул.К.Маркса,59/1, р\р 26000301490405 в ФАКБ "Нацкредит", МФО 331746, код 23279909) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м.Полтава, вул.Зигіна,1, р/р 31213230600011, УДК в Полтавській обл., МФО 831019, одержувач : ВДК, код 23813243)- 1470,0 грн. штрафних санкцій;

-в доход державного бюджету України на рахунок ВДК у м.Полтаві, р\р 31111095600002 УДК у Полтавській області, МФО 831019, ЗКПО 23809520, код платежу 220 90200 - 102,00 грн. держмита;

-на користь ДП "Судовий інформаційний центр", 03057, м.Київ, пр.Перемоги,44, (р\р 26002014180001 в ВАТ "Банк Універсальний", м.Львів, МФО 325707, код 30045370) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118,00 грн.

Видати виконавчі листи.

Суддя Плеханова Л.Б.