Постанова № 40185015, 15.07.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
804/6829/14
Номер документу
40185015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2014 р. Справа № 804/6829/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровський області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 3238,51грн., -

ВСТАНОВИВ:

15.05.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровський області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 3238,51грн.

Ухвалою суду від 19.05.2014 року було відкрито провадження у справ та призначено справу до судового розгляду.

Свої позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю «Джерело» (далі - ТОВ «Джерело») пояснює тим, що станом на 16.04.2013 року податковий борг відповідача перед державою зі сплати земельного податку з юридичних осіб склав - 3238,51грн. Вказана сума податкового боргу стягувалась відповідачем в судовому порядку шляхом стягнення спірної суми у порядку стягнення коштів з рахунків у банках, проте останні повернули податковому органу направлені платіжні вимоги без виконання, у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках боржника.

Просить суд: надати дозвіл Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровський області (код ЄДРПОУ - 38685474) на погашення суми податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» (код ЄДРПОУ - 03048154) в розмірі 3238,51грн. (три тисячі двісті тридцять вісім гривень п'ятдесят одна копійка) за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі.

У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомили.

У відповідності до положень ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов з наступних підстав.

ТОВ «Джерело» є зареєстрованим Павлоградською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа 10.04.2000 року та перебуває на обліку в Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник податків з 19.07.1997 року за №20.

Згідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до положень ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

За ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Положеннями ст.76 Податкового кодексу України визначено порядок проведення камеральної перевірки, а саме: встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до пунктів 86.8 та 86.9 ст.86 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

У разі якщо грошове зобов'язання розраховується контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної з обставин, визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, щодо кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається таким контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.

Матеріали такої перевірки разом з висновками контролюючого органу передаються органу, що призначив перевірку.

За положеннями п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується:

після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.

Відповідно до підпункту 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.

Так, станом на 24.04.2014 року за відповідачем рахувався податковий борг зі сплати податків на користь Державного бюджету України у розмірі - 6237,54грн., який виник станом на 30.01.2013 року внаслідок несплати у встановлені строки суми самостійно задекларованих грошових зобов'язань. Станом на 16.04.2013 року податковий борг відповідача перед бюджетом зі сплати земельного податку з юридичних осіб склав - 3238,51грн., в тому числі за основним платежем - 2618,06грн., штрафні санкції - 617,87грн., пеня - 2,58грн.

У відповідності до положень п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

З матеріалів справи вбачається, що 29.01.2013 року до контролюючого органу було подано податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік №41571, в якій самостійно визначено грошове зобов'язання з земельного податку в розмірі - 4340,27грн. щорічно з помісячною сплатою в сумі - 361,69грн. За обліковими даними податкової інспекції відповідачем не було забезпечено сплату у встановлений законодавством термін узгодженого грошового зобов'язання з земельного податку за 2012 рік в розмірі - 4340,27грн.

Крім того, 29.01.2013 року відповідачем до контролюючого органу було подано податкову декларацію з плати за землю за 2013 року №649, в якій самостійно було визначено грошове зобов'язання з земельного податку в розмірі - 4340,27грн. щорічно із помісячною сплатою в сумі - 361,69грн. Проте, відповідачем не було забезпечено сплату у встановлений законодавством термін узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку за 2 податкові періоди - січень, лютий 2013 року в розмірі - 723,38грн. У зв'язку із несвоєчасною сплатою узгодженого грошового зобов'язання за декларацією №41571 від 29.01.2013 року відповідачу була нарахована пеня в розмірі - 2,58грн. Також за порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання ТОВ «Джерело» були нараховані штрафні санкції у розмірі - 617,87грн., відповідно до податкового повідомлення-рішення від 29.01.2013 року №0000371540, що було прийнято на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності з земельного податку з юридичних осіб за №39/154/03048154 від 29.01.2013 року за листопад, грудень 2010 року, січень - грудень 2011 року. Зазначене податкове повідомлення-рішення було отримане відповідачем - 29.01.2013 року, не оскаржувалось та є чинним.

Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Однак, відповідач не сплатив грошове зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 2445,59грн., тому податковий борг останнього склав - 3238,51грн.

Положеннями ст.ст.58, 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

За нормою п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони були надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

На виконання положень ст.59 Податкового кодексу України 30.01.2013 року податковою інспекцією було винесено податкову вимогу №81 про обов'язок платника податків сплатити податковий борг в розмірі - 1566,77грн., яка була надіслана відповідачу - 05.02.2013 року рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

30.01.2013 року податковою інспекцією було винесено податкову вимогу №81, відповідно до якої щодо відповідача був нарахований податковий борг у розмірі 1566,77грн. Така вимога була надіслана відповідачу - 05.02.2013 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Проте, у добровільному порядку ТОВ «Джерело» не сплатило зазначену суму податкового боргу.

За поясненнями податкового органу, ним було в судовому порядку стягнуто спірну суму податкового боргу у розмірі - 3269,70грн. з рахунків у банках, обслуговуючих ТОВ «Джерело» за постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2013 року, справа №804/5906/13-а. Однак, платіжні вимоги повернулись до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровський області від банківських установ без виконання, у зв'язку із відсутністю грошових коштів на рахунках боржника - ТОВ «Джерело».

Тому, позивач звернувся до суду із даним позовом щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 3238,51грн. за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Згідно п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Згідно п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Таким чином, на момент судового розгляду справи, спірна сума податкового боргу відповідача у розмірі - 3238,51грн. залишається несплаченою, тому суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровський області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 3238,51грн. - задовольнити повністю.

Надати дозвіл Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровський області (код ЄДРПОУ - 38685474) на погашення суми податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» (код ЄДРПОУ - 03048154) в розмірі 3238,51грн. (три тисячі двісті тридцять вісім гривень п'ятдесят одна копійка) за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко