Постанова № 40183914, 08.08.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2014
Номер справи
819/1119/14-а
Номер документу
40183914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1119/14-a

"08" серпня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді судді Білоус І.О.

при секретарі судового засідання Габрилецькій С.Е.

представників: позивача- Сивак М. І., Шевченко В. М., відповідача - Франківа В. П.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Техінмаш" до Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося публічне акціонерне товариство "Техінмаш" із адміністративним позовом до Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини та письмові пояснення.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вважає оскаржене позивачем рішення про відмову у державній реєстрації прав та обтяжень № 13551822 від 04.06.2014 р. правомірним, обґрунтованим та підставним. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.

16.05.2014 р. позивач звернувся із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на нерухоме майно - склад електролінії, що розташована за адресою: Тернопільська область м. Тернопіль вул. Подільська буд. 46.

Згідно із карткою прийому заяви № 13093289 разом із нею позивачем було подано копії наступних документів:

Технічний паспорт б/н виданий 24.05.2013 р., протокол загальних зборів ПАТ «Техінмаш» № 1, від 27.01.2011 р., договір оренди земельної ділянки № 546 від 30.08.202 р. , витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку серія та № НВ-6100939812014, виданий Відділом Держземагенства у м. Тернополі 25.02.2014 р., наказ про перейменування товариства, довіреність, копія паспорту громадянина України, копію картки фізичної особи - платника податків, квитанції про сплату державного мита та за надання витягу.

22.05.2014 р. Державним реєстратором прав на нерухоме майно Гриндою О. Я. за результатами розгляду цієї заяви було прийнято рішення № 13229431 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, із зазначенням про встановлення відсутності у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703, а саме, документу, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об»єкту.

В подальшому, 04.06.2014 р. Державним реєстратором прав на нерухоме майно Гриндою О. Я. було прийнято рішення № 13551822 про відмову у державній реєстрації права власності за поданою позивачем заявою від 16.05.2014 р. № 6632152 із зазначенням причини - у зв»язку з тим, що після завершення п»ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, а саме: не подано документ що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об»єкту.

Не погодившись із вказаним рішенням ПАТ "Техінмаш" оскаржило його в судовому порядку.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1.07. 2004 р. N 1952-IV - заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина.

Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості їх надходження.

Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Згідно ст. 19 Закону N 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі:

1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;

2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

5) рішень судів, що набрали законної сили;

6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Тобто, перелік підстав державної реєстрації прав на нерухоме майно, у розумінні Закону № не є вичерпним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. N 868 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. П. 36 даного Порядку передбачено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

П. п. 16 п.37 Порядку визначено, що документами, які підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, можуть буди в тому числі і інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону, тобто, перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно є невичерпний.

Аналізуючи перелік документів, що міститься у картці прийому заяви № 13093289 від 16.05.2014 р. та співставляючи їх зі змістом вищенаведених приписів Закону N 1952-IV та Порядку N 868, суд приходять до висновку, що у переліку, зазначеному у картці прийому № 13093289 відсутній документ, який підтверджує виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно на об»єкт, за реєстрацією якого звертався позивач.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № N 1952-IV, у разі, якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

П. 16 Порядку № 868 також передбачено, що, у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав, не в повному обсязі, державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.

Досліджуючи зміст рішення Державного реєстратора № 13229431 від 22.05.2014 р. судом встановлено, що реєстратором зазначено про відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703 (яка втратила чинність12.02.2014, у зв»язку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868"Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно"), а саме, відсутність документу, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття і експлуатацію закінченого будівництвом об»єкта. Тобто дане рішення не містить висновку про відсутність документу, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно на об»єкт, за реєстрацією якого звертався позивач, обов»язковість наявності якого встановлено як приписами Закону N 1952-IV так і Порядку N 868.

Суд при цьому, не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що із поданих позивачем документів реєстратором вбачається що даний об»єкт є новозбудованим, та відповідно для такого об»єкту і вимагається документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об»єкту, про який зазначено у рішенні про зупинення розгляду заяви про реєстрацію від 22.05.2014 р., оскільки із рішення про зупинення не вбачається рекомендацій щодо надання документів, які визначені вимогами п. 49 Порядку № 868 для новозбудованих об»єктів та відсутні серед переліку документів, що міститься у картці прийому заяви від 16.05.2014 р., зокрема, посилання на відсутність документу, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

Натомість, згідно зі ст.1 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 4.03.1992 р. N 2163-XII (далі - Закон № N 2163-XII) приватизація державного майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва .та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.

Відповідно до ст. 17 Закону N 2163-XII - приватизація зданих в оренду єдиних майнових комплексів державних підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, крім невеликих державних підприємств, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій акціонерних товариств (далі - товариства), заснованих державними органами приватизації та орендарями. До статутного капіталу товариства вноситься державне майно, передане в оренду (крім майна, що не підлягає приватизації та має передаватися на утримання або у схов господарському товариству на договірних засадах), та майно, що є власністю орендаря.

Згідно п.12 Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, затвердженого Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав, яке втратило чинність 01.01.2013, до таких документів належало, зокрема, рішення засновника про створення відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації), та перелік зазначеного майна, наданий засновником чи державним органом приватизації.

Відповідно до дублікату наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області від 04.08.1995 р. № 430 «Про створення відкритого акціонерного товариства «Техінмаш» та дублікату переліку нерухомого майна, що передане у власність відкритому акціонерному товариству «Техінмаш» від 17.03.2008 р. Фонд державного майна України по Тернопільській області передав у власність відкритому акціонерному товариству «Техінмаш» в тому числі і, відповідно до п. 18 Переліку - склад електролінії (інв. № 13001926).

Згідно із протоколом загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства «Техінмаш» публічне акціонерне товариство "Техінмаш" є новим найменуванням відкритого акціонерного товариства "Техінмаш" відповідно до вимог Закону України "Про акціонерні товариства", яке засновано відповідно до наказу регіонального відділення Фонду Державного Майна України по Тернопільській області від 04.08.1995 р. № 430 шляхом ліквідації Державного технологічного інституту машинобудування «Техінмаш»та створення відкритого акціонерного товариства «Техінмаш» відповідно до указу Президента України від 26.1.1994 р. № 699/94 «Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів, та враховуючи акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу Державного технологічного інституту машинобудування «Техінмаш».

За наведених обставин суд приходить до переконання, що дублікат наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області № 430 від 17.03.2008 та дублікат переліку до нього є, в розумінні Порядку № 868, іншими документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Судом також встановлено, що до заяви про державну реєстрацію прав та їх обмежень ПАТ "Тернопільголовпостач" № 1478100 було додано квитанції про сплату державного мита за надання витягу з Державного реестру прав; технічний паспорт на виробничій будинок склад електролінії № 46 по вул. Подільській м. Тернопіль, договір оренди земельної ділянки серії ВАА № 610745 від 30.08.2002 р., протокол загальних зборів ПАТ «Техінмаш» № 1, від 27.01.2011 р., витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку серія та № НВ-6100939812014, виданий Відділом Держземагенства у м. Тернополі 25.02.2014 р., наказ про перейменування товариства, довіреність, копія паспорту громадянина України, копію картки фізичної особи - платника податків.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши зміст вищезазначених документів, суд приходить до висновку про наявність у позивача усіх необхідних документів для проведення реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Разом з тим, суд зазначає, що оскільки рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію від 22.05.2014 р. позивачем не оскаржувалось, на момент винесення оскарженого рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 04.06.2014 р. № 13551822 державний реєстратор фактично не мав можливості дослідити надані суду документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону, тому підстав для задоволення вимог про визнання протиправним рішення про відмову суд не вбачає..

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що рішення про відмову у державній реєстрації права власності на нерухоме майно ПАТ "Техінмаш" підлягає до скасування, оскільки відповідачем не доведено наявність правових підстав для прийнятя рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за наявності у позивача усіх передбачених законом документів, та при прийнятті рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію не визначено у повному обсязі у розумінні Закону № N 1952-IV і Порядку № 868, відповідно до характеристик об»єкту, який позивач просив зареєструвати, рекомендацій щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття. Тобто, за таких обставин, які встановлені в судовому засіданні та підтверджені належними та допустимими доказами, що містяться у матеріалах адміністративної справи, слід зобов»язати відповідача зареєструвати за Публічним акціонерним товариством "Техінмаш" право власності на 1/1 об"єкт нерухомого майна-склад електролінії, що розташований за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул.Подільська будинок 46.

На підставі вищенаведеного, суд приходить до переконання про необхідність часткового задоволення позову шляхом скасування оскарженого позивачем рішення та зобов»язання відповідача зареєструвати вищезазначене нерухоме майно.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Скасувати рішення Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 13551822 від 04.06.2014 р.

3.Зобов"язати Реєстраційну службу Тернопільського міського управління юстиції тернопільської області зареєструвати за Публічним акціонерним товариством "Техінмаш" право власності на 1/1 об"єкт нерухомого майна-склад електролінії, що розташований за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул.Подільська будинок 46.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 13.08.2014 р.

Суддя Білоус І.О.

копія вірна

Суддя Білоус І.О.