ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2014 рокуСправа № 912/1981/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1981/14
за позовом державного підприємства "Голованівське лісове господарство", Кіровоградська область, смт. Голованівськ
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області, м. Кіровоград
про скасування постанови
за участю представників сторін:
від позивача - адвокат ОСОБА_1, довіреність від 15.01.2014;
від відповідача - завідувач сектору правового забезпечення Панфілов О.Г., довіреність № 01-06/40 від 13.01.2014.
Державне підприємство "Голованівське лісове господарство" (надалі - ДП "Голованівське лісове господарство") звернулось до господарського суду із позовом, який містить вимогу: визнати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області від 22 травня 2014 року № 20/887/2014ю-Гол про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою державне підприємство "Голованівське лісове господарство" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 1 пункту 1 ччастини 6 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 12180,00 грн., протиправною та скасувати.
Ухвалою від 24.06.2014 позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у даній справі та витребувано від сторін необхідні докази.
Ухвалою від 15.07.2014 розгляд справи відкладався, а в судовому засіданні 05.08.2014 оголошувалась перерва до 12:00 год. 14.08.2014 на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається, зокрема, на те, що він не є виконавцем будівельних робіт, а саме, будівництва житлового будинку та господарських будівель і споруд на території ДП "Голованівське лісове господарство", як це зазначено в приписі №196/2013ю-Гол про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 27.12.2013, невиконання вимог якого стало підставою для винесення спірної постанови, а тому не мав будь-яких підстав подавати декларацію про початок виконання будівельних робіт.
Відповідач позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні повністю, оскільки вважає, що проведення перевірки та винесення постанови здійснено з дотриманням норм чинного законодавства.
У судовому засіданні 14.08.2014 представник позивача позов підтримав в повному обсязі; представник відповідача позов заперечив в повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали справи та оцінивши подані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
27.12.2013 посадовою особою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області проведено позапланову перевірку дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил державним підприємством "Голованівське лісове господарство".
За результатами перевірки встановлено, що на території ДП "Голованівське лісове господарство" було побудовано житловий будинок з прибудовами та господарськими будівлями. Загальна кількість будівель - 5 шт. Загальна площа житлового будинку - 172,46 кв.м., господарської будівлі (ГБ1) - 85,01 кв.м., господарської будівлі (ГБ2) - 37,42 кв.м., господарської будівлі (ГБ3) - 13,58 кв.м., господарської будівлі (ГБ4) - 16,95 кв.м. Будівництво даного об'єкта було здійснено без подання декларації до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області, що є порушенням статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Виявлене порушення зафіксовано в акті перевірки дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №2036/2013ю-Гол від 27.12.2013 (надалі - Акт перевірки №2036/2013ю-Гол від 27.12.2013).
27.12.2013 стосовно ДП "Голованівське лісове господарство" складено протокол №119/2013ю-Гол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та винесено припис №196/2013ю-Гол про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (надалі - припис №196/2013ю-Гол від 27.12.2013).
Як зазначено в приписі №196/2013ю-Гол від 27.12.2013, цей припис видано позивачу про те, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на будівництво житлового будинку та господарських будівель і споруд на території ДП "Голованівське лісове господарство" встановлено виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт на території ДП "Голованівське лісове господарство", що є порушенням статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". З метою усунення виявлених порушень позивача зобов'язано подати декларацію про початок виконання будівельних робіт та повідомити про виконання припису до 03.02.2014.
За правопорушення виявлене згідно Акту перевірки №2036/2013ю-Гол від 27.12.2013 заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області накладено на ДП "Голованівське лісове господарство" штраф у сумі 43848,00 грн. згідно постанови №1/13/2014ю-Гол про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності 09.01.2014.
В подальшому 08.05.2014 посадовою особою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області проведено позапланову перевірку дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил державним підприємством "Голованівське лісове господарство", про що складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №574/2014ю-Гол (надалі - Акт перевірки №574/2014ю-Гол від 08.05.2014), в якому зазначено про те, що позивачем вимоги пунктів 1, 2 припису №196/2013ю-Гол від 27.12.2013 не виконано, чим порушено пункт 3 частини 4 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Крім того, в Акті перевірки №574/2014ю-Гол від 08.05.2014 зазначено про те, що посадовою особою ДП "Голованівське лісове господарство" було надано пояснення що дані будівлі господарству не належать, будівельні роботи по будівництву об'єкта господарством не проводились. Також цією посадовою особою було наголошено на тому, що справа по вищезазначеному об'єкту розглядається в суді.
08.05.2013 стосовно ДП "Голованівське лісове господарство" складено протокол №16/2014ю-Гол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
22.05.2014 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 20/887/2014ю-Гол, згідно якої за невиконання припису №196/2013ю-Гол від 27.12.2013 ДП "Голованівське лісове господарство" визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абзацом 1 пункту 1 частини 6 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у розмірі 12180,00 грн.
Спір виник внаслідок того, що позивач вважає, що постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 20/887/2014ю-Гол від 22.05.2014 є такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства України та порушує права та законні інтереси позивача, а тому має бути визнана протиправною та скасована господарським судом.
Вирішуючи даний спір, господарський суд враховує наступне.
Статтею 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.
Згідно пункту 5 цього Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Приписами пунктів 11, 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначено, що посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт. Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний, зокрема, виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (надалі - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України №244 від 06.04.1995 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 735).
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розглядаються Держархбудінспекцією та її територіальними органами (далі - інспекції). Накладати штраф від імені інспекцій мають право керівник Держархбудінспекції та уповноважені ним його заступники, керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники у межах своїх повноважень.
Штрафи накладаються на суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - суб'єкти містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (п.3 Порядку).
Відповідно до пункту 21 Порядку при розгляді справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності посадова особа інспекції, до повноважень якої належить розгляд справ, під час розгляду справи зобов'язана з'ясувати, чи було вчинено правопорушення у сфері містобудівної діяльності, чи винний відповідний суб'єкт містобудування в його вчиненні, чи підлягає він притягненню до відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За результатами розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності приймається постанова (п.22 Порядку), яка відповідно до пункту 28 Порядку може бути оскаржена суб'єктом містобудування, щодо якого її винесено, до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк інспекції, яка винесла відповідну постанову.
Відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності встановлена Законом України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", який визначає правопорушення у сфері містобудівної діяльності, як протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Норми статті 2 названого Закону класифікують правопорушення у сфері містобудівної діяльності за суб'єктами відповідальності.
Частина 1 пункту 6 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" визначає, що суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення як невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Господарський суд враховує, що приписом №196/2013ю-Гол від 27.12.2013 з метою усунення порушення, яке виявлено Актом перевірки №2036/2013ю-Гол від 27.12.2013, ДП "Голованівське лісове господарство" зобов'язане подати декларацію про виконання будівельних робіт.
При цьому, при проведенні перевірки, за результатами якої складено Акт перевірки №574/2014ю-Гол від 08.05.2014, посадова особа позивача заперечувала виконання позивачем будь-яких будівельних робіт щодо будівництва виявлених об'єктів, посилаючись на те, що справа по цих об'єктах слухається в суді.
Дійсно, на момент проведення перевірки 08.05.2014 року в провадженні господарського суду Кіровоградської області знаходилась справа №912/311/14, порушена па позовом за позовом державного підприємства "Голованівське лісове господарство" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - товариства з обмеженою відповідальністю Мисливське господарство "Голованівське" про визнання протиправною та скасування постанови. Предметом спору у цій справі була постанова Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області від 09 січня 2014 року № 1/13/2014ю-Гол про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої державне підприємство "Голованівське лісове господарство" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого, зокрема, статтею 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 43848,00 грн.
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 27.05.2014 у справі №912/311/14, яке набрало законної сили 11.06.2014, постанова Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області від 09 січня 2014 року № 1/13/2014ю-Гол про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визнана протиправною та скасована.
При вирішенні спору у справі №912/311/14 господарським судом було встановлено, що будівництво виявлених відповідачем при перевірці, яка проводилась 27.12.2013, об'єктів було здійснено без подання декларації до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області, але відповідачем не доведено, що саме ДП "Голованівське лісове господарство" повинне подати до органу державного архітектурно-будівельного контролю декларацію про початок виконання будівельних робіт. Даним рішенням також встановлено, що будівництво виявлених відповідачем будівель здійснювалось ТОВ Мисливське господарство "Голованівське", а не позивачем. Зазначені обставини не підлягають доказуванню в силу вимог частини 3 статті 35 Господарського процесуального кодексу України
Отже, позивачем не було вчинено правопорушення, на усунення якого відповідачем видано припис №196/2013ю-Гол від 27.12.2013.
Із аналізу матеріалів справи вбачається, що в бездіяльності позивача щодо неподання останнім до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області декларації про початок виконання будівельних робіт відсутній такий елемент як протиправність, що не є правопорушенням в розумінні статті 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Відповідно до статті 5 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" постанову центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк органу, який виніс постанову.
Позивач звернувся до господарського суду з пропуском цього строку. Проте суд визнає причини пропуску строку звернення до господарського суду поважними та задовольняє клопотання позивача про відновлення пропущеного строку.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації позивача у справі.
Господарський суд прийшов до висновку, що справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відносно позивача за матеріалами перевірки від 08.05.2014 розглянута відповідачем без дотримання вимог, зокрема, пунктів 19, 21 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №244 від 06.04.1995 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 735), що призвело до безпідставного прийняття спірної постанови.
З огляду на викладене позовні вимоги ДП "Голованівське лісове господарство" про визнання незаконною та скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області №20/887/2014ю-Гол від 22.05.2014 є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
На підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору в розмірі 1218,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконною постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області від 22 травня 2014 року № 20/887/2014ю-Гол про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою державне підприємство "Голованівське лісове господарство" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацу 1 пункту 1 частини 6 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 12180,00 грн., та скасувати.
Стягнути з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дворцова, буд. 28, ідентифікаційний код 23092275) на користь державного підприємства "Голованівське лісове господарство" (26500, Кіровоградська обл., смт. Голованівськ, вул. Леніна, буд. 87, ідентифікаційний код 00992194) - 1218 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 19.08.2014р
Суддя О.Б. Шевчук