ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
13 серпня 2014 рокум.ПолтаваСправа № 816/2912/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кулик - Куличок О.Л.,
позивач - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представників відповідачів - Ярового О.В., Федорченка С.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, Комісії з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації про визнання незаконними та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
25 липня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання незаконним та скасування рішення комісії з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації Полтавської області від 26.05.2014.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилалася на те, що вказаним рішенням їй відмовлено у влаштуванні дітей до дитячого будинку сімейного типу до вирішення наступних питань: аналізу перспектив вибуття дитини-вихованки ОСОБА_5 з дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_1 та участі матері-вихователя у створенні належних передумов для її подальшого життя; вивчення питань режиму та графіка роботи ОСОБА_1 як матері-вихователя дитячого будинку сімейного типу. Позивач вважає рішення незаконним, оскільки на момент його винесення угода № 6 від 10.10.2008 між позивачем та Семенівською РДА про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу не була припинена, а підстав для додаткового вивчення умов проживання, навчання та виховання дітей у вказаному будинку не було, оскільки будь-яких зауважень з приводу виховання дітей протягом дії угоди до неї не надходило.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року до участі у справі в якості другого відповідача залучено Комісію з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації.
У судовому засіданні 13 серпня 2014 року судом поставлено на обговорення питання щодо поширення юрисдикції адміністративного суду на спір, що виник між сторонами.
Представник позивача наполягав на тому, що справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Представники відповідача вказували на те, що справа підлягає розгляду судом згідно норм Цивільного процесуального кодексу України.
Заслухавши думку представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини першої 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як встановлено судом, предметом спору у даній справі є рішення Комісії з питань захисту прав дитини Семенівської районної державної адміністрації від 26 травня 2014 року про відмову у влаштуванні дітей до дитячого будинку сімейного типу.
Відповідно до пункту 1 Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, комісія з питань захисту прав дитини є консультативно-дорадчим органом, що утворюється головою районної районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради.
Комісія з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації створена згідно розпорядження голови Семенівської районної державної адміністрації від 17.04.2014 № 186 і відповідно до пункту 1 Положення про вказану комісію, є консультативно-дорадчим органом, що утворюється головою районної державної адміністрації.
Із аналізу норм Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини та аналогічних норм Положення про Комісію з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації вбачається, що рішення комісії мають рекомендаційний (консультативний) характер.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Комісія з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не здійснює владні управлінські функції у сфері публічно-правових відносин.
При цьому згідно пункту 4 Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини комісія розглядає питання, пов'язані із захистом прав дітей, які, як правило, регламентовані нормами Сімейного та Цивільного кодексу України, іншими актами цивільного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Беручи до уваги те, що предметом спору є рішення комісії з питань захисту прав дитини Семенівської районної державної адміністрації, яка не є суб'єктом владних повноважень, що здійснює владні управлінські функції у відносинах із позивачем, при цьому будь-яких вимог щодо рішень, дій, або бездіяльності Семенівської районної державної адміністрації як суб'єкта владних повноважень позивачем не заявлено, суд приходить до висновку, що спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Натомість справа підлягає розгляду судом в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, Комісії з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації Полтавської області про визнання незаконним та скасування рішення.
Роз'яснити позивачу право звернення із вказаним позовом до загального місцевого суду в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачену згідно квитанції № 2384.38.1. від 23.07.2014 суму судового збору в розмірі 73 грн. 08 коп. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали виготовлено 18 серпня 2014 року.
Суддя М.В. Довгопол