ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.07 р. Справа № 37/58пн
18 годин 45 хвилин
Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті та проголошена в повному обсязі
в судовому засіданні у приміщенні господарського суду Донецької області у присутності сторін
(м. Донецьк, вул. Артема, 157, кабінет судових засідань № 210)
за поданням Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Селидове
до державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове
про продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів на майно Державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове, яке визначене у протоколі № 1 від 30 січня 2007 року та знаходиться за адресою: м. Селидове, вул. Миру, 1, у сумі 2188197 грн. 28 коп. на строк до 720 годин.
Суддя господарського суду Донецької області Яманко Валентина Григорівна
при секретарі судового засідання Шкурідіній І. О.
Представники:
від Селидівської ОДПІ: Богуславська Л. М. - податковий керуючий за наказом № 7 від 5 жовтня 2006 року та дорученням № 1384/10/10 від 1 лютого 2007 року, Тимофєєв Є. В. – юрист за дор. № 75/10/10 від 9 січня 2007 року,
від ДП “Селидіввугілля”: Косенюк О..М. – за дов. від 13 червня 2006 року.
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Донецької області 1 лютого 2007 року об 14 годин 00 хвилин надійшло подання Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Селидове № 1420/10/24 від 1 лютого 2007 року (арк. справи 3-4) до державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове про продовження умовного адміністративного арешту активів Державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове на строк до 720 годин, розгляд якого згідно пункту 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-ІУ від 6 жовтня 2005 року, до початку діяльності окружного адміністративного суду підвідомчий господарському суду Донецької області.
Зважаючи на встановлений статтею 9 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 – ІІІ від 21 грудня 2000 року 48 - годинний термін розгляду подання податкового органу на продовження терміну умовного адміністративного арешту активів господарський суд Донецької області прийняв до розгляду подання Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Селидове № 1420/10/24 від 1 лютого 2007 року, відкрив провадження в адміністративній справі № 37/58 пн та призначив судовий розгляд на 2 лютого 2007 року о 14 годин 00 хвилин, про що суд надіслав відповідну телеграму державному підприємству “Селидіввугілля”, м. Селидове (арк. справи 33) та 1 лютого 2007 року Селидівська об’єднана державна податкова інспекція, м. Селидове отримала ухвали про відкриття, подання та документи, додані до подання, для вручення державному підприємству “Селидіввугілля”, м. Селидове. Також, 1 лютого 2007 року о 14 годині 20 хвилин суд вручив представнику Селидівської ОДПІ за його згодою судові повістки для податкового органу та для державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове.
Під час судового розгляду 2 лютого 2007 року Селидівська ОДПІ уточнила подання (арк. справи 36-37), зазначивши вимогою: продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів на майно Державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове, яке визначене у протоколі № 1 від 30 січня 2007 року та знаходиться за адресою: м. Селидове, вул. Миру, 1, у сумі 2188197 грн. 28 коп. на строк до 720 годин. Державне підприємство “Селидіввугілля”, м. Селидове проти продовження умовного адміністративного арешту активів на строк до 720 годин заперечувало. Примирення сторони не досягли.
Селидівська об’єднана державна податкова інспекція є органом державної влади та відповідно в розумінні пункту 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень, що створений Указом Президента України "Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій" № 760/96 від 22 серпня 1996 року зі змінами та доповненнями внесеними Указом Президента України від 20 квітня 2000 року N 605/2000. Селидівська ОДПІ діє на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509 – ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року зі змінами та доповненнями станом на 1 січня 2006 року. Згідно до наказу № 395 від 28 вересня 2006 року (арк. справи 24-25) Красноармійська ОДПІ була реорганізована шляхом виділення з її складу Димитрівського та Селидівського відділень та створення на їх базі ДПІ у м. Димитрові та Селидівської ОДПІ. Відповідно до наказу № 1188-0 (арк. справи 26) на посаду начальника Селидівської ОДПІ був призначений Ярош А. Г. Селидівська ОДПІ зареєстрована 4 жовтня 2006 року виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області як юридична особа. Згідно довідки Головного управління статистики у Донецькій області від 6 жовтня 2006 року (арк. справи 28) Селидівська ОДПІ включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 34399928. Згідно довідки державного реєстратора (арк. справи 29) Селидівська ОДПІ станом на 18 жовтня 2006 року рахується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Селидівська об’єднана державна податкова інспекція, м. Селидове зазначила, що державне підприємство “Селидіввугілля”, м. Селидове відмовляється від допуску податкового керуючого Богуславської Л. М. до проведення перевірок збереження активів, що перебувають в податковій заставі, за наявності законних підстав для їх проведення всупереч підпункту 8.6.5 пункту 8.6 статті 8 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”. Селидівська ОДПІ зазначила, що станом на 1 лютого 2007 року ДП “Селидіввугілля” має заборгованість перед бюджетом в розмірі 107886532,95 коп., тому стосовно нього діють обмеження, встановлені пунктом 8.6 статті 8 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”, щодо вільного розпорядження активами, які перебувають у податковій заставі. Селидівська ОДПІ зазначила, що податковим керуючим Богуславською Л. М. були дотримані усі вимоги вказаного Закону в частині попередження підприємства стосовно виходу податкового керуючого на підприємство для перевірки збереження активів, що перебувають в податковій заставі. Посадовими особами ДП “Селидіввугілля” податкова керуюча Богуславська Л. М. не була допущена до проведення перевірки збереження активів, що перебувають в податковій заставі, 28 грудня 2006 року, 25 січня 2007 року, 22 січня 2007 року – до опису активів, у зв’язку з чим 29 січня 2007 року в 9 годин 30 хвилин начальником Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції Ярош А.Г. було прийняте рішення № 1 (арк. справи 5) про застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків - державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове строком на 96 годин з 29 січня 2007 року до 2 лютого 2007 року. Зазначене рішення було отримано державним підприємством „Селидіввугілля” 29 січня 2007 року, вхідний номер 230. Також, Селидівська об’єднана державна податкова інспекція, м. Селидове зазначила, що звільнення активів з–під адміністративного арешту може призвести до їх зникнення або знищення та послалася на порушення порядку відчуження активів встановлені при перевірках. У доповненнях від 2 лютого 2007 року (арк. справи 80) до подання Селидівська ОДПІ зазначила про те, що в період перебування активів ДП “Селидіввугілля” в податковій заставі, боржником неодноразово порушувались правила відчуження активів, які перебувають у податковій заставі, а саме: згідно акту перевірки № 11 від 22 травня 2006 року встановлено відчуження активів без попереднього узгодження з податковим органом у сумі 18343 грн., на цю суму у відповідності з пунктом 17.1.8 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” застосовано штрафну санкцію; згідно акту перевірки № 27 від 27 липня 2006 року встановлено відчуження у сумі 7247,92 грн. та застосована відповідна сума штрафної санкції.
Державне підприємство “Селидіввугілля”, м. Селидове зареєстроване 6 червня 2005 року виконавчим комітетом Селидівської міської Ради Донецької області як юридична особа, про що було видане свідоцтво про державну реєстрацію (арк. справи 9). Державне підприємство “Селидіввугілля”, м. Селидове включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 33426253, про що свідчить довідка Головного управління статистики у Донецькій області від 7 червня 2005 року (арк. справи 11). Відповідно до статуту (арк. справи 7-8) державне підприємство “Селидіввугілля”, м. Селидове зареєстроване за адресою: м. Селидове, вул. К. Маркса, 41.
В поясненнях ДП “Селидіввугілля” (арк. справи 75) від 2 лютого 2007 року зазначило, що головною причиною сплати податкових зобов’язань не в повному обсязі та непогашення наявної податкової заборгованості є недостатнє фінансування ДП “Селидіввугілля” зі сторони держави та несвоєчасне надходження виділених бюджетних засобів, що тягне за собою несвоєчасний ввід до експлуатації очисних вибоїв, зниження видобутку вугілля, нестабільне фінансування підприємства. В запереченнях (арк. справи 81) від 2 лютого 2007 року ДП “Селидіввугілля” зазначило, що відповідно до підпункту 9.3.3 пункту 9.3 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” продовження строків безпосередньо пов’язано з наявністю достатніх підстав рахувати, що звільнення активів від адміністративного арешту може погрожувати їх зникненням або знищенням. В поданні Селидівської ОДПІ та в уточненнях до подання, на думку ДП “Селидіввугілля”, не зазначені не тільки достатні, але і взагалі будь – які підстави, що підтверджують законність та обґрунтованість подання.
Представники сторін клопотань про повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявили, у зв'язку з чим на підставі пункту 2-1 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-IV від 6 жовтня 2005 року судовий розгляд був проведений без технічної фіксації.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до довідки Селидівської ОДПІ про розрахунки з бюджетом (арк. справи 12) станом на 26 січня 2007 року державне підприємство „Селидіввугілля” має заборгованість перед бюджетом в розмірі 96342497, 99 грн. – недоїмка, 8549208,76 грн. – залишок несплаченої пені, які підприємством на час розгляду подання Селидівської ОДПІ 2 лютого 2007 року не погашені. Податковий борг станом на час прийняття постанови за даними податкового органу складає загальну суму 107 886 532 грн. 95 коп., що підтверджується уточненням до подання (арк. справи 36), актами звірки, підписаними тільки Селидівською ОДПІ (арк. справи 58-74).
ДП “Селидіввугілля” у судовому засіданні 2 лютого 2007 року надало довідку про заборгованість підприємства (арк. справи 79), відповідно до якої загальна сума боргу ДП “Селидіввугілля” станом з 1 січня 2005 року по 1 січня 2007 року складає 49514,7 тис. грн. При цьому, в порушення частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України ДП “Селидіввугілля” не надав судових рішень або інших доказів, згідно яких сума податкового боргу склала би суму 49514,7 тис. грн., яка зазначена в довідці ДП “Селидіввугілля” (арк. справи 79).
Пунктом 1.10 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями станом на час прийняття постанови, передбачено, що податкова вимога – це письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу. 4 липня 2005 року (вхідний номер 151) ДП “Селидіввугілля” була вручена податковим органом перша податкова вимога № 1/92 від 1 липня 2005 року, корінець якої доданий до матеріалів справи (арк. справи 13). 9 серпня 2005 року (вхідний номер 534) ДП “Селидіввугілля” була вручена податковим органом друга податкова вимога № 2/103 від 5 серпня 2005 року, корінець якої доданий до матеріалів справи (арк. справи 14). Зазначені податкові вимоги ДП “Селидіввугілля” оскаржені в адміністративному чи судовому порядку не були, що підтверджується листом Селидівської ОДПІ № 15338/10/10 від 2 лютого 2007 року (арк. справи 56).
Начальником Красноармійської ОДПІ 12 вересня 2005 року було прийняте рішення № 19 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу ДП “Селидіввугілля” (арк. справи 15). Селидівською ОДПІ до матеріалів справи наданий витяг реєстратора (арк. справи 16) в якому зазначено, що 29 жовтня 2003 року в Державному реєстрі застав рухомого майна зроблено запис про податкову заставу майна ДП “Селидіввугілля” з терміном дії до 28 жовтня 2008 року. 20 липня 2005 року та 12 грудня 2006 року до Державного реєстру обтяжень рухомого майна були внесені зміни стосовно відомостей про обтяження рухомого майна ДП “Селидіввугілля”, про що свідчать витяги № 4152360 та № 10429195 (арк. справи 17-18).
Виконання повноважень щодо проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, покладається на податкових керуючих, що призначаються в порядку, визначеному в Положенні про призначення, звільнення та компетенцію податкового керуючого, затвердженому наказом Державної податкової адміністрації України від 2 серпня 2001 року N 312, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 22 серпня 2001 року за N 736/5927, із змінами та доповненнями, внесеними наказом ДПА України від 6 червня 2003 року № 276.
5 жовтня 2006 року виконуючим обов’язки начальника Селидівської ОДПІ Ярош А. Г. був виданий наказ № 7 (арк. справи 19-21) про закріплення податкових керуючих за підприємствами, що мають податковий борг та активи яких перебувають в податковій заставі, до виникнення однієї з обставин, зазначених у підпункті 8.7.1 пункту 8.7 статті 8 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Згідно додатку до зазначеного наказу (арк. справи 22) податковим керуючим ДП “Селидіввугілля” (сума податкового боргу 99172075,41 грн. станом на 5 жовтня 2006 року) була призначена Богуславська Л. М. 9 листопада 2006 року та 18 грудня 2006 року податковим керуючим Богуславською Л. М. були складені акти № 18 (арк. справи 50-52) та № 5 (арк. справи 53-55) опису активів.
Згідно пунктів 5.5, 5.6 розділу 5 Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого наказом ДПА України від 20 вересня 2004 року № 544, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2004 року за № 1236/9835, до основних функцій податкового керуючого відносяться, серед інших: здійснення періодичних перевірок стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, отримання від платника податків інформації та документів про операції із заставленими активами, а в разі відчуження таких активів без згоди податкового керуючого - отримання пояснення; вимагання надання вичерпної інформації про активи, які перебувають у податковій заставі, надання технічної, технологічної та іншої супровідної документації на описані активи.
Відповідно до розділу 6.2 зазначеного Положення податковий керуючий має право: здійснювати періодичні перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, у тому числі безпосередньо на підприємстві; безперешкодного доступу до активів, що пропонуються для продажу на публічних торгах; отримувати від платника податків - боржника повну інформацію та документи про операції із заставленими активами; отримувати від платника податків або його службових (посадових) осіб пояснення в разі відчуження заставних активів без згоди податкового органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою); проводити опис (виділення) активів для їх продажу в рахунок погашення податкового боргу, а також здійснювати інші заходи з погашення податкового боргу, зазначені у Законі України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно підпункту 8.6.5 пункту 8.6 статті 8 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий керуючий має право здійснювати перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, проводити опис (виділення) активів для їх продажу у випадках, передбачених цим Законом, одержувати від боржника повну інформацію про операції із заставленими активами, а в разі їх відчуження без згоди податкового органу (за умови – коли наявність такої згоди має бути обов’язковою згідно з нормами цього Закону) отримувати пояснення від платника податків або його службових (посадових осіб).
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 розділу 2 Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого наказом ДПА України від 20 вересня 2004 року № 544, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2004 року за № 1236/9835, перевірка стану збереження активів платника податків проводиться у разі поширення на активи платника податків права податкової застави. Право на проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, надано органам державної податкової служби України, а саме податковим керуючим.
Пунктами 3.2, 3.3 розділу 3 вищезазначеного Положення передбачено, що безпосередньо при проведенні перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, податковий керуючий пред'являє платнику податків такі документи: службове посвідчення працівника органу державної податкової служби України; копію наказу податкового органу за місцем реєстрації платника податків про призначення податковим керуючим такого платника податків; повідомлення про проведення перевірки стану збереження активів такого платника податків, підписане керівником податкового органу та зареєстроване у такому податковому органі. Вказані документи є достатніми для проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, і оформлення додаткових документів не потребується.
Згідно пункту 2.6 розділу 2 вказаного Положення для проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, оформлюється повідомлення про проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, що було дотримано податковим керуючим Богуславською Л.М. перед виходом на перевірку стану збереження активів ДП “Селидіввугілля”, що перебувають у податковій заставі – повідомлення № 6166/10/24 від 27 грудня 2006 року (арк. справи 43). Підставою для оформлення вказаного повідомлення є погоджене керівником (його заступником) органу державної податкової служби України за місцем реєстрації платника податків подання податкового керуючого, в якому зазначається обґрунтування необхідності проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, відповідне подання від 10 жовтня 2006 року (арк. справи 41). Про проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, податковий керуючий попередньо повідомляє такого платника податків письмово (листом, факсом, телеграмою тощо), лист № 6165/10/24 від 27 грудня 2006 року наданий податковим органом до матеріалів справи (арк. справи 42).
Незважаючи на встановлене дотримання податковим керуючим Богуславською Л. М. наведених вимог Закону та Положення про проведення перевірок, 28 грудня 2006 року посадові особи ДП “Селидіввугілля” не допустили її до проведення перевірки стану збереження активів, що перебувають у податковій заставі, та відмовилися від підпису акту про не допуск (арк. справи 44). В зазначеному акті податковий керуючий Богуславська Л. М. зазначила, що головний бухгалтер ДП “Селидіввугілля” Скрипаль Є. В. у присутності ст. о/у Красноармійського ВПМ Гужви М.В., Ларіонової Я.І., Завадіної О.М. відмовилася надати документи, які відображають рух грошових коштів за грудень 2006 року, оскільки на підприємстві відсутній генеральний директор Пожитько І. І. та ним не надавались відповідні розпорядження, а також вважає, що перевірка руху коштів не входить до кругу питань, що перевіряються податковим керуючим, оскільки ця інформація є конфіденційною таємницею (банківською), яка може бути відкрита за рішенням суду.
Враховуючи недопуск податкового керуючого Богуславської Л. М. до перевірки активів ДП “Селидіввугілля” на це підприємство був надісланий повторно лист № 585/10/24 від 17 січня 2007 року (арк. справи 45) з попередженням про необхідність проведення опису активів, на який ДП “Селидіввугілля” надало відповідь № 10/140 від 22 січня 2007 року (арк. справи 46), в якому було зазначено про відсутність правових підстав у податкового органу витребувати документи, що є комерційною таємницею підприємства та проводити опис дебіторської заборгованості. 22 січня 2007 року генеральним директором ДП “Селидіввугілля” Пожитько І. І. повторно була недопущена податкова керуюча Богуславська Л. М. до проведення перевірки стану збереження активів, що перебувають у податковій заставі, та Пожитько І.І. відмовився від підпису акту про не допуск (арк. справи 47-48), оскільки як зазначено в акті про не допуск (арк. справи 48), в листі податкового органу про проведення опису не вказані підстави для його проведення.
25 січня 2007 року податковою керуючою Богуславською Л. М. був складений акт (арк. справи 23) про не допуск до перевірки стану збереження активів, в якому зазначено, що податковим керуючим державного підприємства „Селидіввугілля”, призначеним наказом № 7 від 5 жовтня 2006 року, здійснено вихід за адресою підприємства: м. Селидове, вул. К. Маркса, 41, для здійснення перевірки стану збереження активів. Про здійснення перевірки підприємство було попереджено листом № 930/10/24 від 24 січня 2007 року (вх. № 192 від 24 січня 2007 року) (арк. справи 76), яке було отримано ДП “Селидіввугілля” 25 січня 2007 року, про що свідчить супровідний лист № 1016/10/24 від 25 січня 2007 року, вхідний номер 202 (арк. справи 75). Представникам ДП “Селидіввугілля” у відповідності з пунктом 3.2 пункту 3 Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, було пред’явлено податковою керуючою Богуславською Л. М.: службове посвідчення, копія наказу Селидівської ОДПІ № 7 від 5 жовтня 2006 року про закріплення податкових керуючих, повідомлення № 972/10/24 від 25 січня 2007 року (арк. справи 77) про проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі. На вимогу податкового керуючого про надання документів щодо використання грошових коштів, для перевірки додержання боржником вимог абзацу „б” підпункту 8.6.1 пункту 8.6 статті 8 “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” головний бухгалтер підприємства відмовила у їх наданні, оскільки вважає витребувану податковим керуючим інформацію комерційною таємницею, яка може бути розкрита тільки за рішенням суду, крім того, головний бухгалтер зазначила, що на підприємстві тимчасово відсутній генеральний директор, який розпоряджень щодо надання документів для перевірки не давав.
Розділом 7 Положення про призначення, звільнення та компетенцію податкового керуючого, передбачено, що податковий керуючий, який є посадовою особою органу державної податкової служби, зобов'язаний дотримуватись комерційної та службової таємниці. За невиконання або неналежне виконання податковим керуючим посадових обов'язків, у тому числі за розголошення конфіденційної інформації щодо суб'єкта підприємницької діяльності та протиправні дії, що завдали шкоди боржнику чи кредитору, він несе відповідальність згідно з чинним законодавством.
Всупереч вимогам частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її заперечення, ДП “Селидіввугілля” не надало до заперечень доказів про відсутність прав у податкового керуючого Богуславської Л. М. на отримання інформації про рух активів, які перебувають у податковій заставі, документів про здійснення операцій з заставленими активами з огляду на наявність в неї, передбачених законодавством повноважень та доступу до комерційної та службової таємниці.
Крім того, згідно пункту 3.9 розділу 3 Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого наказом ДПА України від 20 вересня 2004 року № 544, посадові (службові) особи платника податків, дії яких заважають податковим керуючим виконанню наданих їм функціональних повноважень (зокрема, недопущення податкового керуючого на територію платника податків, ненадання або несвоєчасне надання податковому керуючому необхідних документів, надання недостовірної інформації та інше), притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством України.
Пунктом 3.10 розділу 3 зазначеного Положення передбачено, що у разі недотримання податковим керуючим вимог, передбачених цим Положенням, платник податків може не допустити податкового керуючого до проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, а також повідомити про факт порушення керівника відповідного податкового органу або оскаржити дії податкового керуючого відповідно до чинного законодавства. Доказів оскарження в адміністративному або судовому порядку дій податкового керуючого Богуславської Л. М. ДП “Селидіввугілля” не надало.
Таким чином, судом шляхом дослідження наданих Селидівською ОДПІ доказів було встановлено дотримання податковим керуючим Богуславською Л. М. вимог підпункту 8.6.5 пункту 8.6 статті 8 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого наказом ДПА України від 20 вересня 2004 року № 544, та наявність законних підстав для проведення перевірки стану збереження активів платника податків – ДП “Селидіввугілля”, активи якого перебувають у податковій заставі та податковий борг перед бюджетами та державними цільовими фондами не погашений.
Відповідно до підпунктів 9.1.1, 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу. Арешт активів може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: г) платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Підпунктом 9.1.3 пункту 9.1 статті 9 вказаного Закону передбачено, що арешт активів полягає у забороні вчиняти платником податків будь-які дії щодо своїх активів, які підлягають такому арешту, крім дій з їх охорони, зберігання та підтримання у належному функціональному та якісному стані. Арешт може бути накладеним на будь-які активи юридичної особи, а для фізичної особи - на будь-які її активи, крім тих, що не підлягають арешту згідно із законодавством.
Згідно підпункту 9.2.3 пункту 9.2 статті 9 вказаного Закону умовним арештом активів визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на такі активи, яке полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного податкового органу на здійснення будь-якої операції платника податків з такими активами. Зазначений дозвіл може бути наданий керівником податкового органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення окремої операції платником податків не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Пунктом 9.3 статті 9 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачений порядок застосування арешту активів, а саме за поданням відповідного підрозділу податкової міліції керівник податкового органу (його заступник) може прийняти рішення про застосування арешту активів платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасової заборони відчуження його активів; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебувають активи такого платника податків, з вимогою тимчасової заборони їх відчуження. Наказом ДПА України № 386 від 25 вересня 2001 року був затверджений “Порядок застосування адміністративного арешту активів платника податків”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001 року за № 865/6056, у якому визначена процедура адміністративного арешту активів платника податків. Відповідно до встановленої процедури 29 січня 2007 року заступником начальника Красноармійського ВПМ УПМ ДПА у Донецькій області о 9 годині 05 хвилин було надано начальнику Селидівської ОДПІ подання про застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків - державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове (арк. справи 6) у зв’язку з наявністю обставин, передбачених підпунктом “г” пункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме не допуском посадовими особами ДП “Селидіввугілля” податкової керуючої Богуславської Л. М. до перевірки стану збереження активів, що перебувають у податковій заставі.
29 січня 2007 року в 9 годин 30 хвилин начальником Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції Ярош А.Г. було прийняте рішення № 1 (арк. справи 5) про застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків - державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове строком на 96 годин з 29 січня 2007 року до 2 лютого 2007 року. Зазначене рішення було отримано державним підприємством „Селидіввугілля” 29 січня 2007 року, вхідний номер 230. Згідно пункту 6.7 розділу 6 Порядку застосування адміністративного арешту активів платника податків, затвердженого наказом ДПА України № 386 від 25 вересня 2001 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001 року за № 865/6056, після прийняття податковим органом рішення про арешт активів виконавець, що призначається керівником (або заступником) цього податкового органу, виконує функції, передбачені підпунктом 9.4.1 статті 9 Закону, та складає протокол про застосування адміністративного арешту активів платника податків, який реєструється у журналі. 30 січня 2007 року Богуславською Л. М. був складений протокол № 1 (арк. справи 38-39) про застосування адміністративного арешту активів платника податків (крім арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку) та акт опису. ДП “Селидіввугілля” заперечення та докази невідповідності вимогам закону прийнятого рішення № 1 від 29 січня 2007 року про застосування умовного адміністративного арешту активів та протоколу № 1 від 30 січня 2007 року надано не було.
Підпунктом 9.3.3 пункту 9.3 статті 9 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.
Доказами загрози знищення або зникнення активів ДП “Селидіввугілля” Селидівська ОДПІ вважає неодноразове вчинення посадовими особами ДП “Селидіввугілля” дій по перешкоджанню в отриманні податковим керуючим витребуваних документів, проведенню опису активів та їх перевірки, що підтверджується актами не допуску від 28 грудня 2006 року, 22 січня 2007 року, 25 січня 2007 року та свідчить про приховування реального стану збереження активів. Посилання Селидівської ОДПІ у доповненнях від 2 лютого 2007 року (арк. справи 80) про проведення перевірок 22 травня 2006 року та 27 липня 2006 року, встановлення порушень та застосування штрафних санкцій за відчуження активів без попередньої згоди податкового органу, суд не може прийняти це як доказ при відсутності відповідних актів та податкових повідомлень-рішень на час прийняття постанови. ДП “Селидіввугілля” в запереченнях від 2 лютого 2007 року (арк. справи 82) зазначив, що по акту перевірки від 27 липня 2006 року Селидівською ОДПІ були прийняті три податкових повідомлення – рішення, які в повному обсязі оскаржені в адміністративному порядку. Стосовно акту перевірки від 22 травня 2006 року на момент прийняття постанови ДП “Селидіввугілля” нічого повідомити не може, у зв’язку з відсутністю доказів зі сторони податкового органу.
Господарський суд Донецької області зважаючи на:
· наявність непогашеного податкового боргу ДП “Селидіввугілля” перед бюджетами та державними цільовими фондами станом на день прийняття постанови у сумі 107 886 532 грн. 95 коп., що рахується у податковому органі та відсутність доказів ДП “Селидіввугілля” про не відповідність суми цього податкового брогу,
· опис активів боржника на суму 2 188 197 грн. 28 коп., яка не перевищує, як суми боргу, що рахується податковим органом - 107 886 532 грн. 95 коп., так і суми податкового боргу, що підтверджує ДП “Селидіввугілля” 49 514,7 тис. грн.,
· безпідставний не допуск посадовими особами ДП “Селидіввугілля” податкової керуючої Богуславської Л. М. 28 грудня 2006 року, 22 січня 2007 року, 25 січня 2007 року до проведення перевірки стану збереження активів, що перебувають у податковій заставі, опису активів, ненадання витребуваних документів, здійснення перешкод у виконанні функцій податкового керуючого, що свідчить про приховування підприємством, що має тривалий час податковий борг перед бюджетом, реального стану збереження активів та надає підстави вважати про існування погрози щодо їх знищення або продаж без попередньої згоди з податковим органом,
· не оскарження ДП “Селидіввугілля” ні в адміністративному, ні в судовому порядку дій та вимог податкової керуючої Богуславської Л. М., першої податкової вимоги № 1/92 від 1 липня 2005 року, другої податкової вимоги № 2/103 від 5 серпня 2005 року, рішення № 19 від 12 вересня 2005 року про стягнення коштів та продаж активів, рішення № 1 від 29 січня 2007 року про застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків, протоколу № 1 від 30 січня 2007 року та акту опису активів та відповідно відсутність доказів про визнання їх недійсними,
дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення уточненого подання Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Селидове № 1420/10/24 від 1 лютого 2007 року до державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове про продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів на майно Державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове, яке визначене у протоколі № 1 від 30 січня 2007 року та знаходиться за адресою: м. Селидове, вул. Миру, 1, у сумі 2188197 грн. 28 коп. на строк до 720 годин.
Судові витрати відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зважаючи на те, що позов заявлений суб'єктом владних повноважень до юридичної особи, що не є суб'єктом владних повноважень, та те, що органи державної податкової служби звільнені від сплати судових витрат, не стягуються з юридичної особи, яка не є суб’єктом владних повноважень.
Керуючись статтями 8, 9 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року, Порядком застосування адміністративного арешту активів платника податків, затвердженим наказом ДПА України № 386 від 25 вересня 2001 року та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001 року за № 865/6056, Положенням про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженим наказом ДПА України від 20 вересня 2004 року № 544 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2004 року за № 1236/9835, статтями 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254, пунктом 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-IV від 6 жовтня 2005 року, господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Подання Селидівської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Селидове № 1420/10/24 від 1 лютого 2007 року з урахуванням уточнення № 1539/10/10 від 2 лютого 2007 року до державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове про продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів на майно Державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове, яке визначене у протоколі № 1 від 30 січня 2007 року та знаходиться за адресою: м. Селидове, вул. Миру, 1, у сумі 2188197 грн. 28 коп. на строк до 720 годин задовольнити у повному обсязі.
Продовжити умовний адміністративний арешт активів на майно Державного підприємства “Селидіввугілля”, м. Селидове (85400, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41, код ЄДРПОУ 33426253, рахунок 26002302490817 у Селидівському відділенні “Промінвестбанку”, МФО 334312) , яке визначене у протоколі № 1 від 30 січня 2007 року та знаходиться за адресою: м. Селидове, вул. Миру, 1, у сумі 2188197 грн. 28 коп. на строк до 720 годин з часу прийняття постанови.
Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті в повному обсязі та проголошена в судовому засіданні 2 лютого 2007 року о 18 годин 45 хвилин в присутності представників сторін у приміщенні господарського суду Донецької області (м. Донецьк, вул. Артема, 157, кабінет судових засідань № 210).
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Яманко В.Г.
вик. Тумасова О.А.
т. 3056106
Надруковано 3 примірника:
1. Позивачу – 1.
2. Відповідачу – 1.
3. До справи – 1.
______________
Адреса та телефон господарського суду Донецької області: 83048, м. Донецьк, вул. Артема, 157, тел. 381-88-46.