ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/2068/14
14 серпня 2014 року 15год. 40хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Лютко М.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Янчарук О.І.,
відповідача: представник не з'явився,
третьої особи позивача: представник Бочуляк І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державна податкова інспекція у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області
до Приватного сільськогосподарського підприємства "Полісся" про стягнення коштів за простроченою заборгованістю за бюджетними позичками , -ВСТАНОВИВ :
Державна податкова інспекція у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області звернулась до суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Полісся" про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, в сумі 5528,00 грн., за простроченою заборгованістю за бюджетними позичками.
В обґрунтування позову зазначає, що станом на 01.07.2014 Приватним сільськогосподарським підприємством "Полісся" не погашено прострочену заборгованість за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням) у 1994-1997 роках, в результаті чого виникла заборгованість по сплаті основного боргу в сумі в сумі 5528,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав з наведених у ньому підстав, просив задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 04.08.2014 залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області.
Представник третьої особи в судовому засіданні позов податкового органу підтримав та просив задовольнити повністю.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає з таких підстав.
Матеріалами справи стверджено, що Приватне сільськогосподарське підприємство "Полісся" зареєстроване як юридична особа Рівненською районною державною адміністрацією (а.с.5-6).
Суд встановив, що управлінням Державної казначейської служби у Рівненському районі на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості" скеровано на адресу Державної податкової інспекції у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області подання №50 від 01.07.2014 для здійснення до ПСП "Полісся" заходів щодо стягнення простроченої заборгованості основного боргу в сумі 5528,00 грн. (а.с.7).
Вирішуючи адміністративний спір, суд враховує наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).
Наведений Порядок регламентує, зокрема, дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993 - 1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993 - 1998 роках.
Відповідно до п.п.3, 4, 5, 9 п.2 Порядку №174, боржник - суб'єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань за такою угодою; бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993 - 1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги; заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - зобов'язання перед державою, що виникають у суб'єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги; прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги.
Згідно з пунктами 6, 9, 10 Порядку №174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані. Кошти, що надходять до бюджету в рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, зараховуються органами Державної казначейської служби на рахунки, відкриті згідно з бюджетною класифікацією. Державна казначейська служба на підставі зазначеної в пунктах 4 і 8 цього Порядку інформації, що подана Мінфіном, відображає зміни заборгованості за кредитами в обліку виконання державного бюджету та протягом тижня після надходження інформації, зазначеної в пункті 8 цього Порядку, інформує територіальні органи Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника про розмір простроченої заборгованості за кредитами та нарахованої на її суму пені, а також про розмір простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою. З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені
У пункті 15 Порядку №174 встановлено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
При призначенні справи до судового розгляду ухвалою від 23.07.2014 було зобов'язано позивача надати суду всі наявні докази на підтвердження позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що будь-які докази, які підтверджують факт отримання відповідачем бюджетних позичок, сплати отриманих бюджетних позичок, розрахунок виникнення заборгованості , - у позивача відсутні.
Ухвалою від 04.08.2014 суд зобов'язав третю особу на стороні позивача надати суду докази, які підтверджують надання Приватному сільськогосподарському підприємству "Полісся" в 1994-1997 роках бюджетних позичок на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням), а саме: контракти, договори, платіжні доручення, відомості щодо погашення боргових зобов'язань відповідачем, докази обліку за даними Державної казначейської служби України основного боргу в сумі 5528,00 грн.
Третя особа на стороні позивача зазначених доказів суду не подала. Представник третьої особи в судовому засіданні ствердив про відсутність таких доказів.
Разом з тим, представником третьої особи в судовому засіданні надано графік погашення заборгованостей, реструктуризованих згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.04.2002 та наказу головупрсільгосппроду від 17.06.2002 №37 по Рівненському районі згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №3 від 06.01.1997, а також протокол №307/1 від 03.09.2002 урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державними та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання, між стороною-надавачем позичок та стороною-отримувачем (а.с.29,30).
Дослідженням зазначених доказів встановлено, що реструктуризована заборгованість за бюджетними позичками, отриманими ПСП "Полісся" в розмірі 31753,00 грн. (в тому числі й в сумі 5528,00 грн., з приводу стягнення яких пред'явлено адміністративний позов) з 2002 року підлягала відображенню як заборгованість за бюджетними позичками ВАТ "Рівненське КХП". При цьому за даними районного відділення Державного казначейства як позичальник за обумовленою заборгованістю обліковується ВАТ "Рівненський КХП", а не за ПСП "Полісся" (а.с.29,30).
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи, що позивач та третя особа на стороні позивача на вимогу суду не надали жодного достовірного доказу, який би підтверджував фактичне одержання Приватним сільськогосподарським підприємством "Полісся" бюджетних позичок/фінансової допомоги, та документально не підтвердили розміру заборгованості, заявленої до стягнення, суд констатує, що позивач не виконав процесуального обов'язку доказування та не надав суду належних та допустимих доказів на обгрунтування позовних вимог.
Крім того, відповідно до п.9 ст.17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
У підпункті 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу.
Відповідно до п.95.2 ст.95 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Всупереч викладеному, податковим органом не надано суду доказів надіслання відповідачу податкової вимоги. При цьому, представник позивача в судовому засіданні ствердив, що податкова вимога про сплату заборгованості відповідачу не надсилалась.
З огляду на наведене, суд вважає, що звернувшись з адміністративним позовом про стягнення обумовленої заборгованості суб'єкт владних повноважень не дотримався встановленої законом процедури.
За встановлених обставин суд вважає, що позовна вимога Державної податкової інспекції у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Полісся" про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, в сумі 5528,00 грн. за простроченою заборгованістю за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням) у 1994-1997 роках, не підтверджена належними й допустимими доказами, а тому до задоволення не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 94 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В позові відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дорошенко Н.О.