ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2009 року Справа № 2а-2669/09/2370
10год.55хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Новікової Т. В.,
при секретарі - Комишній О. М.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю ЧРДА від 01.03.2009р.),
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої державної допомоги,
В С Т А Н О В И В :
Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації звернулося до суду з адміністративним позовом від 08.04.2009р. №830/01-12, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 незаконно отримані кошти соціальної допомоги на дітей в розмірі 2844грн.12коп. Мотивуючи позов, позивач зазначив, що отримання відповідачем державних коштів на дітей є безпідставним, оскільки відповідно до рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 11.02.2008року по справі № 2-207/2008р., неповнолітні діти, на утримання яких нараховувалася допомога, були відібрані від матері і передані органу опіки та піклування Черкаської районної державної адміністрації.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та надав до суду клопотання від 16.06.2009р. в якому уточнив позовні вимоги щодо не стягнення коштів, як допомоги на ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1).
Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Ухвала про призначення справи до розгляду та повістка направлялися відповідачу за зазначеною у матеріалах справи адресою (від 07.05.2009р., 27.05.2009р. та 05.06.2009р.).
Відповідно до ст.128 КАС України справа вирішується на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, з огляду на таке.
На підставі заяви ОСОБА_2 від 16.01.2003 року, відповідно ч.1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 04.11.2004 р. N 2164-IV, відповідачу було призначено виплату допомоги на дітей як одинокій матері починаючи з 27.01.2003р.
Однак, перевіркою щодо достовірності майнового стану ОСОБА_2 проведенною дежавними соціальними інспекторами Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації встановлено, що відповідно до рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 11.02.2008 року по справі № 2-207/2008р. (суддя Пальонний В.С.), неповнолітні діти ОСОБА_3ІНФОРМАЦІЯ_2. та ОСОБА_4., ІНФОРМАЦІЯ_3., відібрано від матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, без позбавлення батьківських прав та передано органу опіки та піклування Черкаської районної державної адміністрації.
Тому відповідно до розпорядження №888 від 29.10.2008 року, виплату допомоги на дітей ОСОБА_2, як одинокій матері, припинено та направлено лист від 24.10.2008 року № 118/10-1 із вимогою повернути надмірно отримані соціальні виплати у вигладі допомоги на дітей як одинокій матері в сумі 2844грн.12коп.
Позивачем здійснено розрахунок та видано довідку згідно якої переплата виникла за період з 01.03.2008р. по 30.09.2008р. та складає 2844грн.12коп. (а.с. 10).
Оскільки відповідачем не повернуто зазначені кошти в установленому законом порядку, тому позивач правомірно звернувся до суду про стягнення надмірно виплаченої соціальної допомоги.
Відповідно до статті 18-1 Закону України від 21.11.1992р. №2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.
Статтею 182 Закону України від 21.11.1992р. №2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено умови призначення допомоги на дітей одиноким матерям, згідно яких, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності довідки органів запису актів громадянського стану про підстави внесення до книги записів народжень відомостей про батька дитини та призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Згідно пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 27 грудня 2001 р. N 1751 (далі-Порядок), особи яким виплачується допомога зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо), а суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Пунктом 48 Порядку встановлено, що органи, які призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Тому в ході перевірки використання коштів, передбачених на виплату соціальної допомоги, проведеної в ідповідно до Положення про проведення перевірок цільового використання бюджетних асигнувань, передбачених для надання населенню субсидій та адресної соціальної допомоги, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, Державного комітету статистики України від 21 липня 1999 р. N 119/167/96/114/175/266, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 1999 р. за N 578/3871, встановлено, що громадянці ОСОБА_2, здійснено переплату коштів за період з 01.03.2008р. по 30.09.2008р., яка складає 2844грн.12коп.
Відповідно до абз. 6 п.33 Порядку, допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні.
Як вбачається із рішення зі справи №2-207/2008р. від 11 лютого 2008 р. (а.с.7), неповнолітні діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відібрані від матері ОСОБА_2, без позбавлення батьківських прав та передані органу опіки та піклування Черкаської районної державної адміністрації. Отже, відповідач з 01.03.2008р. по 30.09.2008р., безпідставно отримувала кошти на дітей, які у той час знаходились на утриманні держави.
Зокрема, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками, дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини (ст.16 Закону № 2811-XII).
Беручи до уваги те, що заборгованість відповідача перед управлінням Управлінням праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації становить 2844грн.12коп., яка в установлені законодавством строки не сплачена; доказів погашення відповідачем заборгованості станом на день розгляду спору, або заперечення проти адміністративного позову до суду не надходило, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ч. 3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 16.06.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.06.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 94, ч.2 ст.128, ст.ст. 159 - 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь бюджету через Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації (18000 м.Черкаси, вул.Енгельса,157 р/р №35418026000205, код 03195926, МФО 854018 ) надмірно нараховані кошти державної допомоги на дітей у сумі 2844грн.12коп.(дві тисячі вісімсот сорок чотири гривні дванадцять копійок).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т. В. Новікова
Повний текст постанови виготовлений 22.06. 2009 року.