Ухвала суду № 40157733, 14.08.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2014
Номер справи
810/2544/14
Номер документу
40157733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/2544/14 Головуючий у 1-й інстанції: Лисенко В.І. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

14 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Бистрик Г.М., Оксененка О.М., секретар судового засідання Самсонова М.М., за участю сторін: представник позивача Марченко Р.В., представник відповідача Макаренко С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 червня 2014р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Ф'ючер» до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Ф'ючер» (надалі ТОВ «Агро-Ф'ючер») звернулося до суду з позовом до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 05.03.2014 № 1-10-08-18-01-040 «Про виключення с/г підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування»; визнання протиправними дій відповідача щодо вжиття заходів з метою проведення зустрічної звірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських відносин з ПВП «Квадро» за грудень 2013 року, результати якої оформлені Актом від 17.03.2014 № 28/22-00/36832650; визнання протиправними дій відповідача щодо коригування даних податкової звітності позивача за грудень 2013 рік; зобов'язання відповідача поновити у системі автоматизованого співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів на рівні ДПС України дані податкової звітності за грудень 2013 року шляхом вилучення даних, внесених на підставі Акта перевірки від 17.03.2014 № 28/22-00/36832650.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 05.06.2014р. позовні вимоги задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області від 05.03.2014 № 1-10-08-18-01-040 «Про виключення с/г підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування»; визнано протиправними дії Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області щодо вжиття заходів з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "Агро Ф'ючер" з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських відносин з ПВП «Квадро» за грудень 2013 року, результати якої оформлені Актом від 17.03.2014 № 28/22-00/36832650; визнано протиправними дії Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області щодо коригування даних податкової звітності ТОВ "Агро Ф'ючер" за грудень 2013 рік; зобов'язано Вишгородську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Київській області поновити у системі автоматизованого співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів на рівні ДПС України дані податкової звітності за грудень 2013 року шляхом вилучення даних, внесених на підставі Акта перевірки від 17.03.2014 № 28/22-00/36832650.

Суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 05.06.2014р. як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, представник позивача заперечував проти задоволення скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ «Агро-Ф'ючер» є юридичною особою, знаходиться на податковому облік в органах ДПС, зокрема у Вишгородській ОДПІ.

Позивач у період з 28.04.2010р. до 01.12.2013р. перебувало на загальному режимі оподаткування податком на додану вартість, з 01.12.2013р. перереєстровано на спеціальний режим оподаткування, свідоцтво від 01.12.2013 р. № 200148799. З 06.03.2014 р. у зв'язку з анулюванням відповідачем свідоцтва спеціального режиму оподаткування є платником податку на додану вартість на загальних засадах (свідоцтво від 06.03.2014 р. № 200165611.

18.02.2014 р. відповідачем складено запит № 696/10/15-202/148 на адресу позивача про надання документальних підтверджень та пояснень, яким запропоновано позивачу надати перелік документів стосовно фінансово-господарських відносин товариства за грудень 2013 року.

07.03.2014 р. позивачем надано відповідь на вказаний запит, якою повідомлено, що для надання необхідних документів позивач просить уточнити перевіряємий період та вказати контрагента по взаємовідносинам з яким буде проводитись податковим органом звірка. Позивач будь які документи до вказаної відповіді не долучав.

Відповідачем проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковій звітності з податку на додану вартість за січень 2014 року, за результатами якої складено Акт від 04.03.2014 № 637/15-2/36832650.

В акті перевірки зазначено, що податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем пункту 209.6 статті 209 Податкового кодексу на підставі інформації, що у ТОВ «Агро-Ф'ючер» відповідно до задекларованих даних відсутні власні або орендовані основні фонди та земельні ділянки. У зв'язку з відсутності у товариства основних фондів та земельних ділянок, податковий орган робить висновок про недотримання позивачем встановлених статтею 209 Податкового кодексу, зокрема вимог щодо питомої ваги вартості поставлених підприємством сільськогосподарських товарів.

Отже, за висновками відповідача ТОВ «Агро-Ф'ючер» не підпадає під визначення сільськогосподарське підприємство, оскільки відповідно до задекларованих даних та документів, поданих при реєстрації платником ПДВ спеціального режиму у товариства відсутні власні або орендовані основні фонди та земельні ділянки. А відтак, товариство не має змоги самостійно вирощувати сільськогосподарські товари та, відповідно, не є сільськогосподарським підприємством.

05.03.2014 року відповідачем прийнято рішення № 1-10-08-18-01-040, яким виключено ТОВ «Агро-Ф'ючер» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Крім того, оперативним підрозділом ГУ Міндоходів здійснено заходи щодо встановлення місцезнаходження ТОВ «Агро-Ф'ючер», за результати яких складено рапорт від 05.03.14 р. та висновок від 05.03.2014 № 53310-13-07-01-14 в яких зазначено про відсутність ТОВ «Агро-Ф'ючер» за місцезнаходженням, за вказаною юридичною адресою знаходиться інша юридична особа, генеральний директор якої пояснила, що про існування ТОВ «Агро-Ф'ючер» їй не відомо.

17.03.2014 р. відповідачем складено Акт № 28/22-00/36832650 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Агро-Ф'ючер» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських відносин з ПВП «Квадро» за грудень 2013 року», в якому зазначено, що ТОВ «Агро-Ф'ючер» здійснювало операції, пов'язані з наданням податкової вигоди ПВП «Квадро», а господарські операції між ТОВ «Агро-Ф'ючер» та ПВП «Квадро» є безтоварними.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів. їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно із статтею 209 Податкового кодексу резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

Відповідно до пункту 209.6 статті 209 Податкового кодексу сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно. Ця норма діє з урахуванням того, що:

а) для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду;

б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з постачання основних фондів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності.

Згідно із пунктом 209.11 статті 209 Податкового кодексу, якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то:

а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку;

б) контролюючий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після закінчення наступних 12 послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених цією статтею;

в) таке підприємство вважається платником зазначеного податку на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.

Отже, згідно вказаних норм закону єдиною підставою для застосування до сільськогосподарського правил загального режиму оподаткування податком на додану вартість та, як наслідок, скасування свідоцтва спеціального режиму оподаткування є недотримання таким виробником питомої ваги щодо реалізації сільськогосподарських товарів.

З матеріалів справи вбачається, що згідно договорів оренди ТОВ «Агро-Ф'ючер» орендує земельні ділянки сільськогосподарського призначення, сільськогосподарську техніку.

В перевіряємий період позивач здійснювало реалізацію продукції виключно власного виробництва, зокрема соняшник, що підтверджено деклараціями позивача з ПДВ та податковими накладними.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення відповідача від 05.03.2014 № 1-10-08-18-01-040 прийняте протиправно, за відсутності законодавчо визначених підстав, отже підлягає скасуванню.

Підпунктом 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що органам державної податкової служби надане право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок проведення перевірок визначений статтями 75-86 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232 встановлено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Так, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Порядок отримання органами державної податкової служби податкової інформації за запитами визначений п. п. 9-15 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245.

Згідно з п. п. 1-4, 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Таким чином, згідно вказаних норм закону, у податкового органу відсутні повноваження по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням позивачем податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, в той час як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства реалізується шляхом проведення перевірок платників податків в порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Крім того, відповідно до пункту 3 Порядку, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

З матеріалів справи вбачається, що запитом відповідача від 18.02.2014р. запропоновано позивачу надати перелік документів стосовно фінансово-господарських відносин товариства за грудень 2013 року. В запиті є посилання на пункту 73.5 Податкового кодексу, тобто, з метою проведення зустрічної звірки, проте, в запиті не наведено контрагента відносно якого виникли сумніви стосовно факту здійснення господарських операцій с позивачем, не наведено контрагента по взаємовідносинам з яких податковий орган має намір провести звірку.

Аналізуючи вказане, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції що у відповідача не було підстав для проведення зустрічної звірки ТОВ «Агро-Ф'ючер», отже, дії щодо проведена відповідачем звірка є протиправними.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Згідно з Наказом ДПА України від 18.04.2008 № 266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», затверджено методичні рекомендації взаємодії органів ДПС при опрацюванні таких розшифровок, відповідно до п. 2.21 яких, по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

Встановлено, що за наслідками проведення відповідачем вищезазначеної звірки до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України, відповідачем були внесені коригування, зокрема на підставі акту від 17.03.2014 № 28/22-00/36832650. Апелянтом вказане не спростовано.

Враховуючи вищевикладені висновки про обґрунтованість позовних вимог щодо протиправності дій відповідача по проведенню звірки та зазначені обставини про коригування відповідачем податкових зобов'язань та податкового кредиту позивача, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування даних податкової звітності позивача за грудень 2013 рік та зобов'язання відповідача поновити у системі автоматизованого співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів на рівні ДПС України дані податкової звітності за грудень 2013 року шляхом вилучення даних, внесених на підставі Акта перевірки від 17.03.2014 № 28/22-00/36832650 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Отже, доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текст ухвали виготовлено 14.08.2014р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 червня 2014р., залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 червня 2014р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Ф'ючер» до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без змін.

Ухвалу суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Г.М. Бистрик

О.М. Оксененко

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Бистрик Г.М.

Оксененко О.М.