Постанова № 40151342, 06.08.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2014
Номер справи
820/10659/13-а
Номер документу
40151342
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 серпня 2014 р. № 820/10659/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання - Маренич Т.О.

за участю:

представника позивача - Єршової О.І.,

представника відповідача - Атаманіченко Н.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державна фінансова інспекція в Харківській області до Дочірнє підприємство"Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" про про зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Державна фінансова інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд зобов'язати Дочірнє підприємство "Харківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України" виконати обов'язкові вимоги Державної фінансової інспекції в Харківській області від 29.05.2013 року №810-17/1850 шляхом зазначеним у вимозі, а саме:

- забезпечити відшкодування коштів замовнику робіт - Службі автомобільних доріг у Харківській області в загальній сумі 1115685,00грн. (один мільйон сто п'ятнадцять тисяч шістсот вісімдесят п'ять гривень нуль копійок);

- забезпечити надходження коштів в загальній сумі 32870,17грн. (тридцять дві тисячі вісімсот сімдесят гривень сімнадцять копійок) на поточний рахунок або в касу філії. У разі необхідності звернутись з відповідними позовами до суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Харківською об'єднаною державною фінансовою інспекцією відповідно до ухвал Ленінського районного суду м. Харкова від 10.04.2013р. та від 08.05.2013р. проведено позапланову ревізію фінансово - господарської діяльності філії "П"ятихатське ДЕП" ДП "Харківський облавтодор" ВАТ "ДАК Автомобільні дороги України" за період з 01.07.2010р. по 01.01.2013р., результати якої оформлені актом від 22.05.2013р. № 810-10-219. За висновками перевірки, встановлені факти порушень у діяльності підприємства, що слугувало підставою для видання вимоги № 810-17/1850 від 29.05.2013р. Дана вимога була предметом судового розгляду та на теперішній час залишена без змін, тобто визнана цілком законною. Разом з тим, підприємство не виконало вимогу у повному обсязі, у зв'язку з чим ДФІ звернулось з даним позовом до суду.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Відповідач - Дочірнє підприємство "Харківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України", позов не визнав.

У письмових запереченнях на позов (а.с. 136-138) відповідач вказав, що асфальтобетонна суміш в 2011р. по об'єктам субвенцій отримана від АБЗ в кількості 1527, 25т., у т.ч. 637,9т, вказаних в акті ДФІ, перевезена на об'єкти в повному обсязі, що підтверджується подорожніми листами, укладена, що підтверджується актами виконаних робіт, підписаних замовником та списаних по формі М19 відповідно з кількістю використаного матеріалу (акти виконаних робіт, та відомості ресурсів). Висновки ДФІ щодо зайво списаного підприємством пального також є необґрунтованими.

У судовому засіданні заперечуючи проти позову, представники відповідача вказали, що вважають вимогу ДФІ від 29.05.2013 року №810-17/1850 необґрунтованою та незаконною, а тому просили суд ухвалити рішення про відмову у задоволенні позову.

Суд, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

За матеріалами справи судом встановлено, що Харківською об'єднаною державною фінансовою інспекцією відповідно до ухвал Ленінського районного суду м. Харкова від 10.04.2013р. та від 08.05.2013р. проведено позапланову ревізію фінансово - господарської діяльності філії "П"ятихатське ДЕП" ДП "Харківський облавтодор" ВАТ "ДАК Автомобільні дороги України" за період з 01.07.2010р. по 01.01.2013р., результати якої оформлені актом від 22.05.2013р. № 810-10-219. (а.с. 13-30).

29.05.2013р. позивачем з посиланням на названий вище акт ревізії, видано спірну вимогу № 810-17/1850 (а.с. 11-12).

В ході ревізії було встановлено, що в порушення вимог п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 № 174, в період з 01.07.2010 по 31.12.2012 була завищена вартість робіт з ямкового ремонту асфальтобетонного покриття автодоріг, виконаних філією " П'Ятихатське ДЕП" на загальну суму 1115685, 00 грн. У зв'язку з цим ДФІ зобов'язало підприємство забезпечити відшкодування коштів замовнику робіт - Службі автомобільних робіт у Харківській області в загальній сумі 1115685, 00 грн.

Також, в ході ревізії встановлено, що в порушення вимог п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, в період з 01.07.2010 по 31.12.2012 було зайво списано палива на загальну суму 32870, 17 грн. У зв'язку з цим ДФІ зобов'язало підприємство забезпечити надходження коштів в загальній сумі 32870, 17 грн. на поточний рахунок або в касу філії. У разі необхідності звернутись з відповідними позовами до суду.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року у справі № 820/4925/13-а за позовом Дочірнього підприємства "Харківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" до Державної фінансової інспекції у Харківській області, за участю Харківського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері про скасування вимоги, позов задоволено частково. Скасовано пункти 1 вимоги ДФІ №810/17/1850 від 29.05.2013 року. та 2 в частині зайво списанного палива на суму 22760,56 грн. В задоволенні іншої частини позову відмовлено. (а.с. 62-67).

Як вбачається з вказаного вище судового акту, судовим рішенням, що не набрало чинності вимоги в частині відшкодування коштів замовнику робіт - Службі автомобільних доріг у Харківській області в загальній сумі 1 115685,00 грн. у зв'язку з завищенням вартості робіт з ямкового ремонту асфальтобетонного покриття автодоріг, виконаних філією "П"ятихатське ДЕП" та забезпечення надходження коштів в частині автодоріг, виконаних філією "П"ятихатське ДЕП" та забезпечення надходження коштів в частині суми 22760,56 грн. на поточний рахунок або в касу філії у зв'язку зі встановленням зайво списаного палива, скасовано. В задоволенні іншої частині позову, що становить 10 09,61 грн. відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2014р. постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013р. по справі № 820/4925/13-а скасовано в частині задоволення позову та в цій частині прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позову. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 року по справі №820/4925/130а залишено без змін.

В силу ст. 254 КАС України постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2014р. набула законної сили.

Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, правомірність та обґрунтованість вимоги ДФІ № 810-17/1850 від 29.05.2013р. доведена у судовому порядку, а відтак окружний адміністративний суд не знаходить правових підстав для залишення при розв'язанні спору поза увагою правових позицій, які викладені адміністративним судом апеляційної інстанції в згаданому вище судовому акті.

Частиною 2 ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

У силу положень ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

З положень наведеної норми закону чітко і безумовно слідує, що законодавець надав органам державного фінансового контролю повноваження по встановленню винних у допущенні фактів порушення законодавства посадових осіб та матеріально відповідальних працівників підконтрольної установи.

Пунктом 2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами (затверджено постановою КМУ від 20.04.2006р. №550; далі за текстом - Порядок №550), положення якого спрямовані на законодавчу деталізацію правовідносин з приводу реалізації органами державного фінансового контролю владних управлінських функцій контролю у спосіб проведення інспекцій також зазначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Згідно з п.7 ч.1 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органам державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до п.46 Порядку №505, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Аналізуючи положення наведених норм законодавства, суд доходить висновку, що письмова вимога органу державного фінансового контролю за своєю правовою суттю є рішенням суб'єкта владних повноважень, породжує для зобов'язаної особи правові наслідки у вигляді необхідності вчинення певних дій.

Оскільки судовим розглядом достеменно встановлено, що відповідачем не забезпечено повне усунення виявлених ревізією порушень, матеріали справи не містять жодних фактичних даних, які б засвідчували виконання відповідачем вимоги № 810-17/1850 від 29.05.2013р., позов підлягає задоволенню. Судовим розглядом не встановлено факту порушення заявленою суб'єктом владних повноважень вимогою прав та охоронюваних законом інтересів платника податків у сфері публічно-правових відносин.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області до Дочірнього підприємства "Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Дочірнє підприємство "Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" (код ЭДРПОУ 31941174, місцезнаходження: 61202, м.Харків, вул.Ахсарова, 2) виконати вимогу від 29.05.2013 року №810-17/1850, а саме:

- забезпечити відшкодування коштів замовнику робіт - Службі автомобільних доріг у Харківській області в загальній сумі 1115685,00грн. (один мільйон сто п'ятнадцять тисяч шістсот вісімдесят п'ять гривень нуль копійок);

- забезпечити надходження коштів в загальній сумі 32870,17грн. (тридцять дві тисячі вісімсот сімдесят гривень сімнадцять копійок) на поточний рахунок або в касу філії.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 08 серпня 2014 року.

Суддя Панченко О.В.