ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 133/952/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Проць В. А.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Граб Л.С.
суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В.
при секретарі: Бевз Ю.В.
за участю представників сторін:
представника позивачки: ОСОБА_2
представника відповідача: Кукурузи Ю. М.
представника відповідача: Живчика Є. Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, голови Козятинської міської ради Гвелесіані О. Г. на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, голови Козятинської міської ради Гвелесіані О. Г. про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити дії , -
В С Т А Н О В И В :
В квітні 2013 року ОСОБА_6 звернулась в суд з позовом до голови Козятинської міської ради Гвелесіані Олександра Георгійовича та Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, в якому просила визнати незаконними дії голови Козятинського міської ради Гвелесіані О. Г. щодо затвердження 01.05.2011 року нового штатного розпису Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування зі скороченням посади інспектора з кадрів; зобов'язати директора Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування Дацюк О. О. ввести в штатний розпис посаду інспектора з кадрів.
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 червня 2014 року позов задоволено: визнано незаконними дії голови Козятинської міської ради Гвелесіані Олександра Георгійовича щодо затвердження 01.05.2011 року нового штатного розпису Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування із скороченням посади інспектора з кадрів; зобов'язано директора Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування Дацюк О.О. ввести в штатний розпис посаду інспектора з кадрів.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції від 12 червня 2014 року та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судовому засіданні представники відповідачів підтримали доводи апеляційних скарг та просили їх задовольнити.
Представник позивачки в судовому засіданні заперечила стосовно задоволення апеляційної скарги та просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 червня 2014 року - скасувати, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 4 сесії 6 скликання Козятинської міської ради № 68-VI від 28.01.2011 року «Про затвердження Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування» вирішено провести реорганізацію Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, відповідно до чинного законодавства та затвердити Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування в новій реакції згідно додатку №1, а Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, затверджене начальником управління праці та соціального захисту населення від 26.12.2008 року визнати таким, що втратило чинність.
В квітні 2011 року директор територіального центру соціального обслуговування Дацюк О. О. надіслав Козятинському міському голові подання для затвердження нового штатного розпису працівників, в якому посада інспектора з кадрів була відсутня.
01.05.2011 року міським головою Гвелесіані О. Г. затверджено новий штатний розпис Козятинського територіального центру соціального обслуговування населення.
Наказом директора Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування від 15.07.2011 року №168-К ОСОБА_6 звільнена з посади інспектора з кадрів на підставі ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України за скороченням чисельності працівників.
Вважаючи дії міського голови щодо затвердження нового штатного розпису незаконними, позивачка оскаржила їх в судовому порядку.
Суд першої інстанції задовольнивши позов ОСОБА_6 дійшов висновку про обґрунтованість та законність її позовних вимог, однак суд апеляційної інстанції не погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
В п. 1 Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, затвердженого рішенням 4 сесії 6 скликання Козятинської міської ради №68-VI від 28.01.2011 року, визначено, що територіальний центр є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає Козятинська міська рада та підпорядковується управлінню праці та соціального захисту населення.
Як з"ясовано судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, п. 1 рішення 4 сесії 6 скликання Козятинської міської ради №68-VI від 28.01.2011 року вирішено провести реорганізацію Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів відповідно до вимог чинного законодавства.
В рішенні зазначено, що прийняття такого рішення викликано необхідністю приведення роботи установи у відповідності до вимог Закону України «Про соціальні послуги» та постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» від 29.12 2009 року №1417.
Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України затверджено Типове положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг); перелік соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами територіального центру, а також зобов'язано обласні державні адміністрації забезпечити координацію роботи, пов'язаної з приведенням до 1 липня 2010 року статутних документів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у відповідність з цією постановою і рекомендовано органам місцевого самоврядування в ході організації діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) керуватись Типовим положенням та переліком, затвердженими цією постановою.
Колегія суддів зазначає, що в новому положенні вбачаються зміни структури територіального центру, перелік соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами, а відповідно і виникла необхідність в перегляді штатного розпису установи та приведення його у відповідність до нових вимог.
Крім того, колегія суддів вважає безпідставними та такими, що спростовуються матеріалами справи, висновки суду першої інстанції щодо необґрунтованого скорочення посади інспектора з кадрів, оскільки фактично не збільшилась штатна чисельність територіального центру, з огляду на наступне.
Згідно штатного розпису територіального центру, затвердженого 04.01.2010 року, копія якого міститься в матеріалах справи, штатна чисельність адміністрації становила 18,0 штатних посад та 80 штатних одиниць, а згідно штатного розпису територіального центру, затвердженого 01.05.2011 року - 16,5 штатних посад та 75 штатних одиниць.
Дані обставини свідчать про скорочення чисельності працівників, а тому висновки суду першої інстанції з приводу збільшення штатної чисельності територіального центру є безпідставними та необгрунтованими.
Також матеріалами справи спростовується висновок суду першої інстанції щодо порушення процедури розроблення та складання штатного розпису, оскільки в п. 3 наказу директора територіального центру №135 від 26 квітня 2011 року зобов'язано головного бухгалтера Бережну Н. М. скласти штатний розпис та подати його на затвердження міського голови.
Що стосується висновку суду першої інстанції про незаконність дій міського голови щодо затвердження нового штатного розпису Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, колегія суддів, не погоджується з даним висновком з наступних підстав.
В пункті 2.3 Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування затвердженого сесією Козятинської міської ради від 28 січня 2011 року № 68-У1 зазначається, що кошторис, штатний розпис територіального центру затверджує міський голова.
Відповідно до пункту 7 Типового положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року № 1147 «Кошторис, штатний розпис територіального центру затверджує керівник органу, що його утворив».
Крім того, територіальний центр, утворений рішенням сесії міської ради на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери її управління.
Згідно частини 2 ст. 78 Господарського кодексу України орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, віднесених цим Кодексом.
Зробивши системний аналіз норм чинного законодавства, колегія суддів вважає необґрунтованим висновок суду першої інстанції про незаконність дій міського голови, оскільки останнім на законних підставах та в межах повноважень затверджено новий штатний розпис, а тому в задоволенні даної позовної вимоги слід відмовити.
З огляду на те, що суд апеляційної інстанції дійшов висновку про правомірність дій голови Козятинської міськради Гвелесіані О. Г., тому позовна вимога ОСОБА_6, що є похідною, про зобов'язання директора Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування населення Дацюк О.О. ввести в штатний розпис посаду інспектора з кадрів, не підлягає задоволенню.
Частиною 3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами у відповідності до ст.74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Таким чином, надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд першої інстанції дійшов невірного висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків суду обставинам справи призвели до помилкового висновку, у зв'язку з чим, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційні скарги Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, голови Козятинської міської ради Гвелесіані О. Г. задовольнити повністю .
Постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, голови Козятинської міської ради Гвелесіані О. Г. про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити дії, - скасувати .
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "12" серпня 2014 р. .
Головуючий Граб Л.С.
Судді Боровицький О. А.
Сапальова Т.В.