ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кушнір О.Г.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"13" серпня 2014 р. Справа № 562/825/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "02" червня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 02.06.2014 року позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №69/05-26 від 10.02.2014 року з урахуванням посадового окладу у розмірі 1340 грн., винагороди за вислугу років у розмірі 40% в сумі 584 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення в сумі 6681,40 грн. і надбавки за високі досягнення у праці в сумі 1022 грн., починаючи з 01.03.2014 року.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 понесені нею судові витрати в сумі 73,08 грн..
У решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, відповідач у справі подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні його вимог.
Посилається, зокрема на те, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Надбавка за вислугу років позивачу визначена в розмірі, визначеному ст.33 Закону України "Про державну службу", а саме 20%, що відповідає фактично відпрацьованому часу в органах державної податкової служби.
Вважає посилання позивача на постанову КМУ від 12 вересня 1997 року №1013 безпідставним, оскільки вона регулює виключно оплату праці працівників податкової служби та не стосується пенсійного забезпечення державних службовців.
Сторони в судове засідання не з"явились, хоч були повідомлені належним чином про дату, час і місце апеляційного розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень.
Згідно ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
З врахуванням приписів вищевказаних статей, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.
Матеріали справи свідчать, що у березні 2014 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії по Закону України «Про державну службу» починаючи з 01.10.2013 року відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №69/05-26 від 10.02.2014 року з урахуванням посадового окладу у розмірі 1340 грн., винагороди за вислугу років у розмірі 40% згідно постанови КМУ від 12.09.1997 року №1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання» в сумі 584 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення на загальну суму 6681,40 грн. і надбавки за високі досягнення у праці згідно постанови КМУ від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» в сумі 1022 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 17.02.2014 року вона зверталася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01.02.2008 року з урахуванням указаних вище виплат, які при перерахунку пенсії у 2008 році не були враховані, оскільки не були включені у довідку Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10.02.2014 року №69/05-26. Відповідач у здійснені перерахунку пенсії їй безпідставно відмовив, тому його дії є протиправними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставну відмову позивачу у проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням вищевказаних виплат, враховуючи наступне.
В ході розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що з 05.05.2004 року позивачу призначено пенсію за віком як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу", виходячи із заробітку з врахуванням 20% винагороди за вислугу років. Загальний трудовий стаж позивача при цьому складав 42 роки 9 місяців 7 днів, з яких 10 років 4 дня на державній службі.
Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці»).
До структури заробітної плати згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, зокрема, враховуються:
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 33 Закону України «Про державну службу», зокрема, встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 35 вказаного Закону передбачено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Згідно зі ст. 37 вказаного Закону на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання", винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадиться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
Відповідно до п.п. 3 п. 2 Постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №268 від 09.03.2006 року при наданні щорічної відпустки працівникам надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення.
З положень підпункту «в» п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» вбачається, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Проаналізувавши наведені норми законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Крім того, винагорода за вислугу років встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб. Вона виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органом державної податкової служби в Державному бюджету України, й враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства. На винагороду за вислугу років нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вона повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця в розмірах, що виплачується на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право відповідний вид пенсії згідно Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: довідки Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції у Рівненській області №69/05-26 від 10.02.2014 року, заробітна плата по посаді начальника відділу, з якої призначено пенсію, станом на 01.02.2008 року для перерахунку пенсії становить: посадовий оклад - 1340,00 грн., надбавка за ранг - 120,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 1022,00 грн., премія (20,5 % посадового окладу) - 274,70 грн., винагорода за вислугу років (40%) - 584,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 3340,70 грн., та для вирішення соціально-побутових питань - 3340,70 грн., з яких нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку позивача, згідно розпорядження №133055 від 30.08.2004 року, становить 80%.
Таким чином, позивач як державний службовець має право на отримання пенсії з врахуванням фактично отриманої в період проходження служби виплати винагороди за вислугу років розміром у 40%, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення й інші виплати, отримувані в період проходження служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», оскільки останню прийнято саме на виконання вимог ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», а дії відповідача щодо невключення вказаних виплат при перерахунку пенсії є протиправними.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними.
Слід також зазначити, що аналогічна позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20.02.2012 року (справа №21-430а11) та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.06.2012 року (справа № 47009\09).
Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
На думку апеляційного суду, оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги не є переконливими, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Підстави для скасування постанови відсутні, а тому її слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "02" червня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35701
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області вул. Мазепи, 2,м.Здолбунів,Рівненська область,35705
- ,