Рішення № 40125810, 06.08.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
06.08.2014
Номер справи
916/2323/14
Номер документу
40125810
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2014 р.Справа № 916/2323/14

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Князєвій К.Р.

За участю представників сторін:

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи: не з'явився.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Донвуглересурси" до комунального закладу „Татарбунарська центральна районна лікарня", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління державної казначейської служби у Татарбунарському районі Одеської області, про стягнення 35 000,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Донвуглересурси" (далі по тексту - ТОВ „Донвуглересурси") звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до комунального закладу „Татарбунарська центральна районна лікарня" (далі по тексту - КЗ „Татарбунарська центральна районна лікарня"), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління державної казначейської служби у Татарбунарському районі Одеської області, про стягнення 35 000,00 грн., сплачених в якості забезпечення пропозиції конкурсних торгів, які не були повернуті відповідачем, незважаючи на настання визначених законом підстав для їх повернення.

Відповідач повністю заперечує проти позову, наголошуючи на тому, що неповернення спірної суми забезпечення пропозиції конкурсних торгів не здійснюється з вини Управління державної казначейської служби у Татарбунарському районі Одеської області.

Третьою особою не було наведено суду власної правової позиції по суті заявлених вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника відповідача, господарський суд встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, КЗ „Татарбунарська центральна районна лікарня" виступало замовником процедури закупівлі за державні кошти вугілля кам'яного АМ (13-25), ДК 016-2010-05.10.1, вагою 749 тон, за процедурою відкритих торгів. З метою проведення вказаної процедури закупівлі комітетом із конкурсних торгів відповідача було затверджено відповідну документацію конкурсних торгів. Відповідно до вказаної документації конкурсних торгів потенційним учасникам процедури закупівлі було встановлено кінцевий строк для подання своїх конкурсних пропозицій до 01.08.2013р. до 09 год. 00 хв.

У відповідності до ст.ст. 1, 2 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями; який був чинним на момент проведення спірної процедури закупівлі) державною закупівлею є придбання замовником товарів робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом. Замовником є розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю в порядку, встановленому цим Законом. Цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень (у будівництві - 300 тисяч гривень), а робіт - 1 мільйон гривень, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, умови застосування якої встановлені розділом VIII 1 цього Закону, у тому числі на технічне обслуговування, іншу оплатну підтримку на майбутнє об'єкта закупівлі чи виплат, пов'язаних з використанням об'єктів права інтелектуальної власності.

В порядку, передбаченому вказаним законом, закупівля може здійснюватись шляхом застосування зокрема процедури відкритих торгів (ч. 1 ст. 12 Закону України „Про здійснення державних закупівель"). В свою чергу, відповідно до положень ст. 20 названого Закону, відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи.

Згідно зі ст. 1, ч. 1 ст. 22 Закону України „Про здійснення державних закупівель" документацією конкурсних торгів є документація, що розробляється та затверджується замовником, оприлюднюється для вільного доступу та безоплатно подається замовником під час проведення торгів (конкурсних торгів) фізичним/юридичним особам. Документація конкурсних торгів безоплатно надсилається або надається замовником протягом трьох робочих днів з дня отримання від фізичної/юридичної особи відповідного запиту. Документація конкурсних торгів безоплатно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу і може бути безоплатно отримана кожною фізичною/юридичною особою. Документація конкурсних торгів повинна містити зокрема розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати).

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України „Про здійснення державних закупівель" замовник має право зазначити в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в документації конкурсних торгів вимоги щодо надання забезпечення пропозиції конкурсних торгів. У разі якщо надання забезпечення пропозиції конкурсних торгів вимагається замовником, у документації конкурсних торгів повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення пропозиції конкурсних торгів не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання пропозиції конкурсних торгів одночасно надає забезпечення пропозиції конкурсних торгів.

Положеннями ч.ч. 1, 3, 4 ст. 27 Закону України „Про здійснення державних закупівель" передбачено, що розкриття пропозицій конкурсних торгів здійснюється в день закінчення строку їх подання у час та в місці, що зазначені в оголошенні про проведення процедури закупівлі. Під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряється наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів. Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів складається у день розкриття пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою Уповноваженим органом.

19.08.2012р. у приміщенні КЗ „Татарбунарська центральна районна лікарня" відбулось розкриття пропозицій конкурсних торгів на закупівлю за державні кошти товару вугілля кам'яного АМ (13-25), ДК 016-2010-05.10.1, про що було складено відповідний протокол. Як вбачається із змісту вказаного протоколу розкриття, для участі у процедурі закупівлі були подані пропозиції конкурсних торгів наступних учасників: товариства з обмеженою відповідальністю „ОС-НОВА 2007", товариства з обмеженою відповідальністю „Донвуглересурси" та приватне акціонерне товариство „Виробниче об'єднання „Облпаливо", конкурсні пропозиції яких відповідають вимогам документації конкурсних торгів.

В свою чергу, як свідчать матеріали справи, для участі у процедурі закупівлі вугілля кам'яного АМ (13-25), ДК 016-2010-05.10.1, замовником якої виступав КЗ „Татарбунарська центральна районна лікарня", позивачем було внесено забезпечення пропозиції конкурсних торгів на суму 70 000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1198 від 13.08.2013р.

Як свідчать матеріали справи, а саме протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів від 29.08.2013р., складений комітетом із конкурсних торгів КЗ „Татарбунарська центральна районна лікарня", переможцем торгів на закупівлю вугілля кам'яного АМ (13-25), ДК 016-2010-05.10.1 було вирішено визнати приватне акціонерне товариство „Виробниче об'єднання „Облпаливо", з яким відповідачем і було укладено договір про закупівлю вугілля кам'яного за державні кошти № 221 від 19.09.2013р.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями; який був чинним на момент проведення спірної процедури закупівлі) замовник повинен повернути забезпечення пропозиції конкурсних торгів учаснику протягом трьох банківських днів з дня настання підстави для повернення забезпечення пропозиції конкурсних торгів, зокрема у разі укладення договору про закупівлю з учасником, що став переможцем конкурсних торгів.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі із актів цивільного законодавства, до яких відносяться Закони України. Зобов'язання, в свою чергу, гідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Суд зазначає, що Закон України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями) втратив чинність 20.04.2014р. у зв'язку із прийняттям Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 10 квітня 2014 року N 1197-VII. Проте, п. 3 Прикінцевих положень Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 10 квітня 2014 року N 1197-VII передбачено, що процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпочаті до набрання чинності цим Законом, завершуються відповідно до порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом, але не пізніше ніж у тримісячний термін.

Таким чином, спірні правовідносини щодо повернення забезпечення пропозиції конкурсних торгів підпадають під правове регулювання положень ч. 4 ст. 24 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями), якими передбачено повернення забезпечення пропозиції конкурсних торгів, зокрема у разі укладення договору про закупівлю з учасником, що став переможцем конкурсних торгів.

Проте, як свідчать матеріали справи, в порушення зобов'язань, покладених на відповідача положеннями ч. 4 ст. 24 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями), забезпечення конкурсної пропозиції, сплачене позивачем, було повернуто останньому лише частково в сумі 35 000,00 грн. згідно з платіжним дорученням № 3 від 09.01.2014р., яке було виконано органом Управлінням державної казначейської служби у Татарбунарському районі Одеської області 27.01.2014р.

Таким чином, на теперішній час у відповідача існує невиконане грошове зобов'язання перед ТОВ „Донвуглересурси" щодо повернення залишку забезпечення пропозиції конкурсних торгів в сумі 35 000,00 грн., що, в свою чергу, свідчить про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність правових підставі для їх задоволення.

При цьому, заперечення проти позову, в обґрунтування яких покладено твердження, що неповернення спірної суми забезпечення пропозиції конкурсних торгів не було здійснено з вини Управління державної казначейської служби у Татарбунарському районі Одеської області господарським судом до уваги не приймаються, оскільки виконання визначеного п. 4 ст. 24 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями) обов'язку повернення забезпечення конкурсних пропозицій не перебуває в залежності від наявності чи відсутності відповідних коштів в розпорядженні органу казначейської служби, яким здійснюється обслуговування замовника закупівлі. Крім того, відповідно до положень ст.ст. 614, 617 ЦК України, ст. 218 ГК України відсутність у боржника грошових коштів для здійснення розрахунків, навіть у випадку фінансування такого боржника за рахунок коштів державного бюджету, не може бути підставою для звільнення цього боржника від відповідальності за допущене порушення власних зобов'язань.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вищевикладене, факт існування обов'язку КЗ „Татарбунарська центральна районна лікарня" повернути позивачу залишок забезпечення пропозиції конкурсних торгів в сумі 35 000,00 грн. витікає з положень чинного законодавства та підтверджується матеріалами справи. Доказів, спростовуючих викладене, відповідачем суду надано не було.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог шляхом присудження до стягнення із КЗ „Татарбунарська центральна районна лікарня" на користь ТОВ „Донвуглересурси" забезпечення пропозиції конкурсних торгів в сумі 35 000,00 грн. відповідно до ст.ст. 1, 2, 12, 20, 22, 24, 27 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями), п. 3 Прикінцевих положень Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 10 квітня 2014 року N 1197-VII, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 614, 617 ЦК України, ст. 218 ГК України.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 20, 22, 24, 27 Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. № 2289-VI (з наступними змінами та доповненнями), п. 3 Прикінцевих положень Закону України „Про здійснення державних закупівель" від 10 квітня 2014 року N 1197-VII, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 614, 617 ЦК України, ст. 218 ГК України, ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 111-28 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з комунального закладу „Татарбунарська центральна районна лікарня" /68100, Одеська область, Татарбунарський район, м. Татарбунари, вул. Московська, 16, код ЄДРПОУ 01998911, р/р 35413008000737 в ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011/ на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Донвуглересурси" /83087, м. Донецьк, вул. Солов'яненка, 115, код ЄДРПОУ 25121804, р/р 26003013000227 в ПАТ „Банк „Юнісон", МФО 380902/ забезпечення пропозиції конкурсних торгів в сумі 35 000 грн. 00 коп. /тридцять п'ять тисяч грн. 00 коп./, судовий збір в сумі 1 827 грн. 00 коп. /одна тисяча вісімсот двадцять сім грн. 00 коп./. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення підписано 11.08.2014р.

Суддя С.П. Желєзна