Ухвала суду № 40122487, 07.08.2014, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
07.08.2014
Номер справи
922/1143/13
Номер документу
40122487
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

УХВАЛА

"07" серпня 2014 р.Справа № 922/1143/13 вх. № 1143/13

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Усатого В.О.

при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.

За участю:

ліквідатора - Тищенко О.І., свід. № НОМЕР_1 від 28.02.2014 р.

представника ПАТ "ПУМБ" - Пашкова Н.В., дов. від 30.05.2014 р.

представника Західної МДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області - Демчин АВ., дов. від 07.03.2014 р.,

боржника - ФОП ОСОБА_4,

розглянувши заяву ПАТ "Перший Український міжнародний банк" про визнання недійсним різультату аукціону

По справі за заявою ФОП ОСОБА_4, м. Харків

до ФОП ОСОБА_4, м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду від 25.04.2013 р. визнано ФОП ОСОБА_4 банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Тищенко О.І.

До суду від ПАТ "Перший Український міжнародний банк" надійшла заява (вх. № 16380 від 19.05.2014 р.), в якій банк просить суд визнати недійсними результати відкритих торгів у формі аукціону (протокол №2 від 25.02.2014 р.) з реалізації 1/2 частини двокімнатної квартири №5, що розташована на 2 поверсі двоповерхового будинку загальною площею 58,8 кв.м., житловою площею 45.8 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 та визнати недійсними результати відкритих торгів у формі аукціону (протокол №4 від 25.02.2014 р.) з реалізації Suzuki SX4 р.н. НОМЕР_2, 2007 р.в., свідоцтво НОМЕР_3.

Розглянувши надану заяву, суд призначив її до розгляду в судовому засіданні 03.06.2014 р.

В судовому засіданні 03.06.2014 р. ліквідатор надав відзив на заяву банку, в якому зазначила, що оголошення про проведення аукціону здійснено 09.01.2014 р., тобто до набрання чинності положення щодо публікації оголошення про продаж майна банкрута на веб-сайті ВГСУ, тому вона здійснена відповідно до умов чинного на той момент законодавства.

Представник банку наполягала на задоволенні їх заяви.

Враховуючи, що відповідно до п.3 ст.55 Закону, визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу, суд залучив до участі у справі покупців спірного майна - ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Заслухавши ліквідатора та представника ПАТ "Перший Український міжнародний банк", враховуючи залучення ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до участі у справі та необхідність отримання від них відзиву на заяву банку, а також отримання додаткових документів, суд відклав розгляд заяву банку на 17.06.2014 р.

В судове засідання 17.06.2014 р. ліквідатор не з"явилася, проте надала доповнення до свого відзиву на заяву та просила слухати справу без її участі у зв"язку із її знаходженням в цей час у м.Рівне на засіданні суду, а також просила відмовити в задоволенні заяви банку.

Представник ПАТ "Перший Український міжнародний банк" не надав доказів направлення ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ТБ "Ресурс-Інформ" копії заяви про визнання недійсними результатів відкритих торгів.

Покупці спірного майна - ОСОБА_5 та ОСОБА_6, а також ТБ "Ресурс-Інформ" в дане судове засідання не з"явилися, відзивів на заяву банку не надали.

Враховуючи нез"явлення ліквідатора та інших учасників процесу, а також необхідність отримання витребуваних документів, суд відклав розгляд заяви банку на 22.07.2014 р.

Покупець ОСОБА_6 в дане судове засідання не з"явилася, проте надала відзив на заяву банку, в якому вона заперечувала проти цієї заяви, зазначила, що аукціон проведений з дотримання норм закону за результатами якого вона стала власником транспортного засобу - автомобіля Suzuki SX 4.

Від ТБ "Ресурс-Інформ" надійшов відзив на заяву банку, в якому зазначено, що проведення аукціону було здійснено згідно вимог діючого законодавства.

Від покупця ОСОБА_5 пояснень щодо заяви банку не надійшло та вона також не з'явилася в дане судове засідання.

В дане судове засідання ліквідатор також не з'явилася.

Розглянувши надані документи, враховуючи нез'явлення учасників процесу та необхідність отримання витребуваних документів, суд відклав розгляд заяви банку на 07.08.2014 р. та повторно зобов'язав ПАТ "Перший Український міжнародний банк" надати суду докази направлення ОСОБА_5 ОСОБА_6 та ТБ "Ресурс-Інформ" копії заяви про визнання недійсними результатів відкритих торгів, зобов'язав ОСОБА_5 надати відзиви на заяву банку, зобов'язав сторони надати документи в обгрунтування своїх вимог або заперечень щодо спірної заяви.

В судовому засіданні 07.08.2014 р. ПАТ "Перший Український міжнародний банк" наполягав на задоволенні його заяви.

Від ОСОБА_7 надійшов відзив на заяву, в якому вона повністю заперечує проти заяви банку та вважає, що аукціон відбувся з дотриманням вимог законодавства, у зв"язку з чим просила відмовити в задоволенні заяви.

Ліквідатор просила відмовити в задоволенні заяви ПАТ "Перший Український міжнародний банк".

Розглянувши заяву ПАТ "Перший Український міжнародний банк", вислухавши учасників процесу, суд зазначає наступне.

В обгрунтування своєї заяви про визнати недійсними результати відкритих торгів у формі аукціону, які відбулися 25.02.2014 р. ПАТ "Перший Український міжнародний банк" зазначає, що зазначені аукціони були проведені з порушенням вимог Закону, а саме: порушенням порядку здійснення оголошення про проведення аукціону. Банк відмічає, що відповідно до ст.58 Закону, організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником. Аналогічна вимога міститься в п.4.2.2 Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, яке набрало чинності 19.01.2014 р. Отже, станом на дату проведення зазначених аукціонів з реалізації майна банкрута, обов"язковою вимогою закону була публікація оголошення про проведення аукціону як на веб-сайті Державного органу з питань банкрутства, так і на веб-сайті Вищого господарського суду України. Однак, на думку заявника, публікація оголошення на веб-сайті Вищого господарського суду України ліквідатором не була здійснена, що є підставою для визнання результатів цих аукціонів недійсними.

Пунктом 11 Розділу X Прикінцеві та Перехідні положення Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 4 статті 10 та частиною 8 статті 44 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року, суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником. Спори, які виникають при проведенні та виконанні результатів аукціонів, у тому числі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу майна, розглядаються в межах провадження у справі про банкрутство.

Отже, при розгляді даного спору про визнання результатів аукціону недійсними застосувуються приписи Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року, який набрав чинності 19.01.2013 року, та спір розглядається в межах провадження у даній справі про банкрутство.

Відповідно до частин 1, 2 статті 44 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року, після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону. Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства або залучити на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги.

Згідно з частинами 1, 4 - 8 статті 49 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року, продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів. Суб'єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Організатор аукціону визначається замовником за конкурсом, що проводиться у визначеному замовником порядку, основними критеріями якого вважаються наявність ліцензії, достатній, але не менш як три роки, досвід проведення аукціонів, запропонована найменша сума винагороди. Учасниками аукціону можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземні юридичні особи, які подали необхідні документи та пройшли процедуру реєстрації виконавцем аукціону відповідно до цього Закону. Замовнику та організатору забороняється встановлювати вимоги, вчиняти дії чи виявляти бездіяльність, що будь-яким чином порушують рівність учасників аукціону або допускають їх дискримінацію. Усім учасникам аукціону гарантується рівний доступ до будь-якої інформації про майно, виставлене для продажу, а також про хід підготовки та проведення аукціону.

Частинами 1, 3, 5 статті 51 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року передбачено, що за договором про проведення аукціону організатор аукціону зобов'язується за свій рахунок провести аукціон та укласти договір з його переможцем, а замовник - сплатити організаторові аукціону обумовлену договором винагороду. Після оприлюднення оголошення про проведення аукціону організатор може відмовитися від договору лише у випадку, коли проведення аукціону стало неможливим з причин, за які організатор аукціону не відповідає. Організатор аукціону виконує такі функції: опубліковує і розміщує повідомлення про продаж майна боржника і повідомлення про результати проведення торгів; приймає заявки на участь в аукціоні; укладає із заявниками договори про завдаток; визначає учасників торгів; здійснює проведення торгів; визначає переможця торгів і підписує протокол про результати проведення торгів; повідомляє учасників торгів про результати проведення торгів.

Згідно з частиною 3 статті 55 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року, результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними. Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.

Після визнання ФОП ОСОБА_4 банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури ліквідатором проведено інвентаризацію активів банкрута та виявлено заставне майно боржника - 1/2 частина двокімнатної квартири загальною площею 58,8 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, яка знаходиться в іпотеці у ПАТ "Перший Український Міжнародний Банк".

Ліквідатором на виконання вимог п.4 ст.42 Закону в новій редакції, згідно якої продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду, письмову згоду ПАТ «ПУМБ» (вих № 61/420 від 10.07.2013р. ) на реалізацію заставного майна банкрута, включеного до ліквідаційної маси.

За результатами проведення конкурсу з визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута визначено організатора аукціону з продажу майна ФОП ОСОБА_4 - Товарну біржу «Ресурс - Інформ», м.Харків.

З Товарною біржею «Ресурс - Інформ» ліквідатором укладено договір про проведення відкритих торгів у формі аукціону № 1 від 25.07.2013р.

Відповідно п. 1 ст. 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником.

У відповідності п.5 ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.

У відповідності до ст. 65 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов'язаний провести повторний аукціон, а у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов'язаний провести другий повторний аукціон.

02.08.2014 р. Товарна біржа «Ресурс - Інформ» звернулася до Міністерства юстиції України з листом за вих. № 1-02/08 про оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів у формі аукціону з продажу цілісного майнового комплексу банкрута. Відкриті торги у формі аукціону були призначені на 17.09.2013 р.

Відкриті торги не відбулися з причин ненадходження заяв на участь у аукціону, про що на веб-сайті Міністерства юстиції здійснено оголошення за вимогою Товарної біржі «Ресурс - Інформ» від 18.09.2013 р.

30.09.2014 р. Товарна біржа «Ресурс - Інформ» звернулася до Міністерства юстиції України з листом за вих. № 2-30/09 про оприлюднення оголошення про проведення повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу цілісного майнового комплексу банкрута. Перші повторні відкриті торги у формі аукціону були призначені на 04.11.2013 р.

Перші повторні відкриті торги не відбулися з причин ненадходження заяв на участь у аукціону, про що на веб-сайті Міністерства юстиції здійснено оголошення за вимогою Товарної біржі «Ресурс - Інформ» від 05.11.2013 р.

06.11.2013 р. Товарна біржа «Ресурс - Інформ» звернулася до Міністерства юстиції України з листом за вих. № 3-6/11 про оприлюднення оголошення про проведення других повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу цілісного майнового комплексу банкрута. Другі повторні відкриті торги у формі аукціону були призначені на 30.12.2013 р.

Заяв від потенційних покупців на придбання майна банкрута не надходило.

Другі повторні відкриті торги не відбулися з причин ненадходження заяв на участь у аукціону, про що на веб-сайті Міністерства юстиції здійснено оголошення за вимогою Товарної біржі «Ресурс - Інформ» від 31.12.2013 р.

16.01.2014 р. Товарна біржа «Ресурс - Інформ» звернулася до Міністерства юстиції України з листом за вих. № 1-16/01 від 16.01.2014р. про оприлюднення оголошення про проведення аукціону з продажу майна ФОП ОСОБА_4 окремими лотами. Аукціон з продажу майна банкрута окремими лотами призначений на 25.02.2014 р.

Зазначений аукціон відбувся та відомості про результати його проведення опубліковані на веб-сайті Міністерства юстиції України за вимогою Товарної біржі «Ресурс - Інформ» від 26.02.2014 р.

Згідно п. 1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", положення щодо офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет набирають чинності через два роки з дня опублікування цього Закону (тобто з 19.01.2014 року). Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, затверджене постановою Пленуму Вищого господарського суду України 17.12.2013 року №16, також набрало чинності лише 19.01.2014 року.

Як свідчать матеріали справи, організатор аукціону Товарна біржа «Ресурс - Інформ» звернулася до Міністерства юстиції України щодо оприлюднення на його веб-сайті оголошення про проведення аукціону з продажу майна ФОП ОСОБА_4 окремими лотами 16.01.2014р., тобто до набрання чинності Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство.

Таким чином, станом на 16.01.2014 р., тобто на час звернення організатора аукціону із заявою про оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів у формі аукціону, підстав для застосування Товарною біржею «Ресурс - Інформ» Положення щодо офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, яке набрало чинності 19.01.2014 р., у біржі не було.

В даному випадку, вимоги ПАТ "Перший Український міжнародний банк" щодо визнання недійсними результатів відкритих торгів у формі аукціону не можуть вважатися такими, що свідчать про недотримання ліквідатором (або організатором аукціону) порядку оприлюднення вказаних відомостей про проведення відкритих торгів.

Відповідно ст. 4-1 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченого цим кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ст.5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України,іншими законодавчими актами України.

Відповідно до частини 1 статті 33 та частини 2 статті 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Частинами 1, 2 статті 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

На підставі викладеного, суд у задоволенні заяви ПАТ "Перший Український міжнародний банк" щодо визнання недійсними результатів відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна ФОП ОСОБА_4 вважає за необхідне відмовити.

Керуючись ст.ст.33,34,43,86 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.37-48, ст.55, 90-92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити ПАТ "Перший Український міжнародний банк" в задоволенні заяви (вх. № 16380 від 19.05.2014 р.) про визнання недійсними результати відкритих торгів у формі аукціону майна ФОП ОСОБА_4

Ухвалу направити ліквідатору, кредиторам, банкруту, ПАТ "Перший Український міжнародний банк", ОСОБА_5, ОСОБА_6, ТБ "Ресурс-Інформ".

Суддя Усатий В.О.