| ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______ РІШЕННЯ ІМЕНЕМ
УКРАЇНИ 03.02.09 Справа № 6/248пн Суддя
Василенко Т.А., розглянувши матеріали за позовом Стаханово
-Алчевської міжрайонної природоохранної прокуратури в інтересах держави в особі Стахановської
міської ради , м. Стаханов Луганської області до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, м.
Стаханов Луганської області про
звільнення земельної ділянки в
присутності представників сторін: від позивача -Коряковцева О.О., дов. № 01-28/1383 від 17.04.08; від відповідача - не прибув; від заявника -Ногіна О.Н., посв. №306 від 04.07.07; в с т а н о в и в: Обставини справи: заявлено
вимогу про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку площею 0,0071 га
по АДРЕСА_1, яка використовується для обслуговування магазину та привести її у
належний для використання стан. Відповідач відзив на позовну заяву не надав, в судові засідання
тричі не з'явився, про причини неявки не повідомив. Але про дату та час
проведення судових засідань був повідомлений належним чином, так, в матеріалах
справи відсутні будь-які докази які б свідчили про неотримання останнім
процесуальних документів, а також зміни юридичної адреси. Згідно матеріалів
справи відповідач мешкає та зареєстрований за адресою -АДРЕСА_2 В обґрунтування позовних
вимог заявник та позивач зазначає що, згідно договору оренди земельної ділянки
від 05.08.02, ПП ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку площею 0,0071 га, яка
знаходиться у м. Стаханові Луганської області, по вул. Б.Хмельницького, р-н
Центрального ринку, для обслуговування літнього торгівельного павільйону.
Договір був укладений до 26.06.03 і на момент звернення до суду його строк вже
закінчився. Згідно актів перевірки дотримання вимог земельного законодавства,
в тому числі і станом на 10.01.09 вбачається, що відповідач використовує
зазначену вище земельну ділянку без правовстановлюючих документів. З огляду на викладене, позивач та прокурор вказують на те, що відповідач повинен звільнити самовільно
зайняту земельну ділянку площею 0,0071га по АДРЕСА_1 та привести її у належний
для використання стан. В обґрунтування вказаних вимог позивач посилається
на ст.ст. 123, 125,151, 212 Земельного
кодексу України. Відповідач відзив на позовну заяву не надав, позов не оспорив. Оцінивши матеріали справи та доводи учасників процесу, у їх
сукупності суд прийшов до наступного. Згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу
України земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою
охороною держави. Розпорядження землями територіальних громад належить до
повноважень сільських, селищних, міських рад ( пункт „а” частини 1 ст.12 ЗКУ). Землі, які належать на праві власності територіальним громадам
сіл, селищ та міст, є комунальною власністю (ч. 1 ст.83 ЗКУ). Згідно ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються
Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них
нормативно -правовими актами. Згідно договору оренди
земельної ділянки від 05.08.02 (державна реєстрація за № 246 від 06.08.02) ,
укладеного між позивачем та відповідачем, останньому на підставі рішення Стахановської міської ради від 73/123 від
26.06.02 було передано в оренду земельну ділянку, яка знаходиться в м.
Стаханові Луганської області по вул. Хмельницького (р-н Центрального ринку),
для установки торгівельного павільйону. Договір було укладено терміном до 26.06.03, починаючи з моменту
нотаріального посвідчення договору. Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі»договір
оренди землі припиняється в тому числі і в разі закінчення строку, на який його було укладено. Тобто,
строк дії вказаного договору закінчився 26.06.03. 06.10.06 відповідач звернувся до позивача із заявою про поновлення
строку дії договору оренди на нових умовах для реконструкції павільйону під
капітальну споруду. Листом від 03.11.06 позивач відмовив відповідачу у заяві
посилаючись на ненадання останнім необхідних документів. 13.11.08 відповідач також направив позивачу лист з проханням
надати в оренду земельну ділянку 0,0075 га по вул. Б.Хмельницького (в районі
Центрального ринку) для обслуговування торгівельного павільйону. Зазначений лист також був залишений без задоволення у зв'язку з
ненаданням відповідачем необхідних документів. Відповідно до ст. 116 ЗК право власності та право постійного
користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або
користувачем документа, що посвідчує таке право, та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її
меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї,
на державної реєстрації забороняється. Згідно ст. 212 Земельного Кодексу України самовільно зайняті
земельні ділянки підлягають поверненню
власникам землі, приведення земельних
ділянок у придатний для використання
стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок
громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні
ділянки. Згідно ст. 9 Закону України «Про державний контроль за
використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її
територіальні органи. Державний
контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів
здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у роботі комісій при прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються
з метою підвищення родючості ґрунтів та
забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель, тощо. Відповідно до «Порядку планування та
проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням
та охороною земель», затвердженого наказом Державного комітету України по
земельним ресурсам від 12.12.03 № 312 держземінспекція та її територіальні органи проводять планові, позапланові та оперативні перевірки. Пунктом 4.1. Порядку встановлено, що державні інспектори проводять
перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників
земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення
земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи
землекористувача або уповноважених ними
осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків. Згідно розділу 5 Порядку при проведенні всіх видів перевірок
складається акт у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику
юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі
надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з
повідомленням про вручення. В акті державний
інспектор зазначає: дату та місце
складання акта; посаду та прізвище інспектора (інспекторів), який (які) проводив (проводили) перевірку; посади та прізвища осіб, які були
залучені до перевірки; посаду та прізвище представника юридичної
особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці; місцезнаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються; місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка
використовується; категорію земель та
склад угідь; цільове призначення та
фактичний стан використання (освоєння) земельної ділянки; наявність документів, які посвідчують право власності чи право користування
земельною ділянкою; обставини порушення
земельного законодавства; суть порушення
з посиланням на акти чинного законодавства, вимоги яких порушені. Акт підписується державним інспектором (інспекторами), який (які) проводить (проводять) перевірку, представником юридичної особи чи фізичною особою, що використовують земельні ділянки, свідками (за їх наявності). В акті наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної
ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На
плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо). 11.03.07 держінспектором з контролю за використанням та охороною
земель у Луганській області складено акт про порушення відповідачем вимог
земельного законодавства, за яким визначено, що відповідачем самовільно зайнята земельна ділянка під обслуговування
магазину на землях житлової та громадської забудови Стахановської міської ради,
загальною площею 0,0071га за адресою -АДРЕСА_1 На підставі вказаного акту щодо ОСОБА_1 складено протокол про
адміністративне правопорушення та внесено припис про усунення виявлених
порушень і визначено строк усунення цих порушень до 11.04.08. Також щодо
ОСОБА_1 винесено постанову від 17.03.08 про накладення адміністративного
стягнення за виявлені порушення
земельного законодавства, а саме
самовільне зайняття земельної ділянки, розташованої по вул. Хмельницького м.
Стаханова, площею 0,0071 га. Разом з цим, слід визначити, що 22.04.08 також був складений акт
перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо відповідача, складено протокол про адміністративне
правопорушення від 22.04.08, внесено припис про усунення порушень та
винесено постанову від 25.04.08 про
накладення на ОСОБА_1 адміністративного штрафу. З вказаними документами відповідач був ознайомлений. 28.07.08, 04.09.08 було
складено ще два акт перевірки земельного законодавства, за якими зазначено, що
ОСОБА_1 приписи не виконано. Порушення земельного законодавства триває. Разом з цим, позивачем до
суду надано акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від
10.01.09, за яким вбачається, що на цей час відповідачем фактично використовується спірна земельна ділянка під
розміщення торгівельного майданчику. В силу статей 42,
43, 33 ГПК України правосуддя в господарських сулах здійснюється на засадах
змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом;
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на
підставу своїх вимог і заперечень. З огляду на вказані положення позивач при зверненні з позовом мав
обґрунтувати свої вимоги поданими суду доказами, а відповідач -спростувати
доводи позивача. Тобто, виходячи з наведених приписів, згідно з принципом
змагальності саме позивач мав надати суду певні докази допущення відповідачем
порушень. У разі ж надання позивачем відповідних доказів та невизнання певних
обставин відповідачем, на останнього покладається обов'язок їх спростування. В той же час, відповідачем
до суду не надано будь-яких доказів оформлення у встановленому законом порядку документів, що
посвідчують право користування та володіння спірною земельною ділянкою. Навпаки, із матеріалів справи вбачається, що відповідач продовжує
самовільно використовувати земельну ділянку без наявності на цей відповідних
правовстановлюючих документів. З огляду на
викладене позов слід задовольнити у повному обсязі з віднесенням судових витрат
на відповідача. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82,
84, 85 ГПК України, суд в и р і ш и в : 1. Позов
задовольнити. 2. Зобов'язати фізичну особу -підприємця ОСОБА_1, який мешкає
за адресою - АДРЕСА_3, код НОМЕР_1 звільнити самовільно зайняту
земельну ділянку площею 0,0071 га, розташовану по АДРЕСА_1 та привести її у
належний для використання стан. 3. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, який мешкає за адресою - АДРЕСА_3, код
НОМЕР_1 на користь: - Державного бюджету України: на поточний рахунок 31118095700006, банк -ГУ ДКУ в Луганській області,
МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -Управління Державного казначейства у м.
Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200,
символ звітності -095, державне мито у сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп.;
на п/р 31211259700006, банк: ГУДКУ у
Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, код ОКПО
24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259,
витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп., видати наказ Стаханівській ОДПІ. Рішення набирає
законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання,
оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України. Дата підписання рішення -05.02.2009. Суддя Т.А.Василенко Помічник
судді Т.В.Шкуть