Постанова № 40119787, 29.07.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2014
Номер справи
809/2043/14
Номер документу
40119787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2014 р. Справа № 809/2043/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Біньковської Н.В.

при секретарі судового засідання Хоми О.В.

за участю:

представника позивача - Гоголя І.Р.

представників відповідача - Баралецької М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ-Авто" до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №0008751503 від 30.04.2014 року, №0008781503 від 30.04.2014 року, №0008721503 від 30.04.2014 року, №0006501501 від 08.04.2014 року, №0006511501 від 08.04.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську про скасування податкових повідомлень-рішень №0008751503 від 30.04.2014 року, №008781503 від 30.04.2014 року, №0008721503 від 30.04.2014 року, №0006501501 від 08.04.2014 року, №0006511501 від 08.04.2014 року.

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем підпункту 75.1.1. пункту 75.1. статті 75, пункту 86.2. статті 86, пункту 200.10. статті 200 Податкового кодексу України щодо строків проведення камеральних перевірок, строків направлення актів камеральних перевірки та строків прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а відтак незаконним визначенням зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями штрафу.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позовній заяві. Суду пояснив, що ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" дійсно сплачувало податкові зобов'язання з податку на додану вартість, з плати за землю із порушенням термінів їх сплати, однак вважає, що у зв'язку із порушенням відповідачем строків проведення перевірок та прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, податковим органом незаконно застосовані штрафні. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечила з підстав наведених в письмовому запереченні, суду пояснила, що Державна податкова інспекція у м.Івано-Франківськ діяла в межах наданих повноважень, оскаржувані рішення прийняті згідно чинного законодавства, просить в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши докази суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19.09.2003 року ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області як платник податків.

Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України (надалі ПК України) податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Пунктом 31.1 статті 31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Стаття 203 ПК України визначає порядок надання податкової декларації з податку на додану вартість та строки розрахунків з бюджетом. Так, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

У відповідності до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за поточний період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

ДПІ у м. Івано-Франківську проведено камеральні перевірки дотримання правил сплати (перерахування) ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" податкових зобов'язань по земельному податку і орендній платі за землю з юридичних осіб, самостійно задекларованих позивачем в податкових деклараціях з плати за землю на 2013 рік, та перевірки податкової звітності з податку на додану вартість ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" за звітний податковий період вересень, жовтень 2013 року згідно податкових декларацій № 9066953400 від 21.10.2013 року, № 9075146775 від 20.11.2013 року, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань № 9077528599 від 02.12.2013 року, за результатами яких складено акти № 2016/15-03/5495466. від 30.04.2014 року (а.с.16-17), № 2017/15-03/5495466 від 30.04.2014 року (а.с.20-21), № 1749/15-03/5495466 від 30.04.2014 року (а.с.23-24), № 1793/15-1/05495468 від 07.04.2014 року (а.с.38-43).

Перевірками встановлено, що ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" порушило терміни сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб, орендній платі за землю з юридичних осіб, протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, а також з податку на додану вартість протягом строків, визначених пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України.

Позивач не заперечує встановлені в ході зазначених перевірок обставини, визнає порушення з його сторони терміну сплати узгоджених сум податкових зобов'язань.

Відповідно до пункту 20.1.28 статті 20 ПК України органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 126.1. статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі акта камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків від 30.04.2014 року за № 2016/15-03/5495466, яким встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 30.04.2014 року за № 0008751503, яким ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" визначено суму штрафу у розмірі 10% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 3076,80 грн. (а.с.19).

На підставі акта камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків від 30.04.2014 року за № 2017/15-03/5495466, яким встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб, відповідач згідно податкового повідомленням-рішенням форми "Ш" визначив ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" суму штрафу у розмірі 10% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 1480,71 грн. (а.с.22).

На підставі акта камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків від 30.04.2014 року за № 1749/15-03/5495466, яким встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб, Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 30.04.2014 року за № 0008721503, яким позивачу визначено суму штрафу у розмірі 10% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 2592,05 грн. (а.с.25).

На підставі акта камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість від 07.04.2014 року за № 1793/15-1/05495468 Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 08.04.2014 року за № 0006501501, яким позивачу визначено суму штрафу у розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 8553,65 грн. (а.с.36) та податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 08.04.2014 року за № 0006511501, яким ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" визначено суму штрафу у розмірі 10% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 3690,20 грн. (а.с.37).

Отже, суд приходить до переконання, що податковим органом правомірно застосовано до позивача оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями штраф за порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язань.

Стосовно тверджень позивача про незаконність зазначених вище податкових повідомлень-рішень з підстав порушення відповідачем строків проведення камеральних перевірок, строків направлення актів камеральних перевірки та строків прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд зазначає наступне.

Згідно пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог пункту 86.2 статті 86 Кодексу. Тобто за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, що підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях (пункту 86.7 статті 86 ПК України).

Податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків (пункт 86.8 статті 86 ПК України).

Акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість від 07.04.2014 року за № 1793/15-1/05495468, а також податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 08.04.2014 року за № 0006501501 та податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 08.04.2014 року за № 0006511501 направлені позивачу згідно супровідного листа від 08.04.2014 року за № 5508/10/09-15-15-122/2050 (а.с.35) і отримані позивачем 11.04.2014 року. Акти камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків від 30.04.2014 року за № 1749/15-03/5495466, від 30.04.2014 року за № 2016/15-03/5495466, від 30.04.2014 року за № 2017/15-03/5495466 направлені Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області на підставі супровідного листа від 05.05.2014 року за № 6987/10/09-15-15-03/2527 (а.с.15) та отримані ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" 08.05.2014 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи позивача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.93); податкові повідомлення-рішення форми "Ш" від 30.04.2014 року за № 0008721503, від 30.04.2014 року за № 0008751503, від 30.04.2014 року за № 0008781503 направлені ПАТ "Івано-Франківськ-Авто" відповідно до супровідного листа від 19.05.2014 року за № 7840/10/09-15-15-03-38/2743 (а.с.18) та 22.05.2014 року отримані позивачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи останнього на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.95).

Твердження позивача із посиланням на п.200.10 ст.200 ПК України щодо пропуску відповідачем строку проведення камеральної перевірки є безпідставними, оскільки ст.200 ПК України визначає порядок визначення суми податку, який підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків із податку на додану вартість, а в даному випадку предметом камеральної перевірки було несвоєчасність сплати самостійно задекларованих податкових зобов'язань.

При цьому суд зазначає, що ймовірні порушення контролюючим органом термінів проведення камеральної перевірки, а також порушення строків прийняття податкових повідомлень-рішень № 0006501501 від 08.04.2014 року, № 0006511501 від 08.04.2014 року не можуть слугувати підставою для скасування податкових повідомлень-рішень за наявності допущених відповідачем порушень вимог податкового законодавства. Зважаючи на приписи статей 161, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, постанову про задоволення позовних вимог та скасування рішень суб'єкта владних повноважень адміністративний суд приймає лише в разі наявності фактів порушення такими рішеннями безпосередніх прав, свобод чи інтересів особи-позивача.

Враховуючи наведене, на підставі аналізу норм законодавства та наданих доказів, суд приходить до переконання, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ-Авто" (ідентифікаційний код 05495466, 76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, село Микитинці, вулиця Юності, будинок 41А) на користь Державного бюджету України 1644 (одну тисячу шістсот сорок чотири) гривні 30 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Біньковська Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 04.08.2014 року.