Постанова № 40119299, 13.08.2014, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
13.08.2014
Номер справи
711/7765/14-а
Номер документу
40119299
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2а/711/204/14

Справа № 711/7765/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2014 року Придніпровський районний суд м. Черкаси

В складі:

Головуючого - судді Колода Л.Д.

при секретарі: Бойко Ю.О.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Придніпровського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона працювала головним спеціалістом відділу організації професійного навчання в Черкаському обласному центрі зайнятості та 28 лютого 2014 року звільнилась з роботи у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності.

З 03 березня 2014 року вона є пенсіонеркою та отримує пенсію по інвалідності другої групи відповідно до Закону України «Про державну службу».

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями ,- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати , а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 2 Закону України «Про оплати праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належить виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати(доходу) повинні бути сплачені страхові внески. Також з 01.01.2011 року набув чинності Закон України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідно до якого з заробітної плати(доходу) повинен бути сплачений єдиний внесок.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 863 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні знання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» Визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарну місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку)пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а- 4753092670 від 13.08.2010 постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так и спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримали такі надбавки під час перебування на державній службі та звільнені зі служби після їх запровадження. Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково- педагогічним)працівникам» (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а- 4753092670 затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, що набрав чинності з 04.03.2011р. Відповідно до ст. 72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.

При нарахуванні їй пенсії до складу заробітної плати, з якої було обчислено пенсію відповідачем не враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення - 2241,0 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань - 7438,32 грн., грошова винагорода за вислугу років - 3430,47 грн., разова премія - 700 грн. та індексації - 10208,08 грн., які зазначені в довідці від 28.02.2014 р. № 09-16/931 Черкаського обласного центру зайнятості.

На всі виплати, що зазначені в цих довідках нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України.

Дізнавшись про порушення її права, в частині не включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, індексації, разової премії вона звернулась до відповідача стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії вищеперерахованих виплат, які зазначені довідках Черкаського обласного центру зайнятості 28.02.2014 № 09-16/931 та 23.05.2014 № 09-16/2659, але отримала відмову (лист від 03.06.2014 № 256/К-10). Вважає відмову відповідача протиправною, а тому вимушена звернутися до суду з даним позовом.

На підставі вищевикладеного просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо призначення їй, ОСОБА_1, пенсії з урахуванням інших виплат та сум індексації з подальшої її виплати - протиправною. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в м. Черкаси Черкаської області провести перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат відповідно до довідки від 23.05.2014 р. № 09-16/2659 Черкаського обласного центру зайнятості в сумі 24 017,87 грн. починаючи з дня призначення пенсії, а саме з 03 березня 2014 року.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила позов задовольнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області по довіреності Лісун Т.С. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, подала до суду заперечення на позовну заяву та просила суд в задоволенні позову відмовити з підстав зазначених у запереченні на позов.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.

Як встановлено судом, позивач є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності 2 групи. Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 03.03.2014 року.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями ,- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати , а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 2 Закону України «Про оплати праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належить виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати(доходу) повинні бути сплачені страхові внески. Також з 01.01.2011 року набув чинності Закон України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідно до якого з заробітної плати(доходу) повинен бути сплачений єдиний внесок.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 863 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні знання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» Визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарну місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку)пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а- 4753092670 від 13.08.2010 постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.

Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011 р.

Позивачу при виході на пенсію Черкаським обласним центром зайнятості було видано довідку № 09-16/931 від 28.02.2014 р. про складові її заробітної плати за період з 01.02.2012 р. до 31.01.2014 р., який був нею обраний для визначення розміру пенсії за новою формою.

Але при нарахуванні позивачу пенсії до складу заробітної плати, з якої було обчислено пенсію відповідачем не враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення - 2241,0 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань - 7438,32 грн., грошова винагорода за вислугу років - 3430,47 грн., разова премія - 700 грн. та індексації - 10208,08 грн., які зазначені в довідці від 28.02.2014 р. № 09-16/931 Черкаського обласного центру зайнятості.

В подальшому позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, але отримала відмову датовану 03.06.2014 року за вих. № 256/К-10.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області протиправною.

Керуючись ст. ст. 12,17, 19,72, 99, 100, 159- 162 КАС України, ст. 2 Закону України « Про оплату праці», ст. 33,37 Закону України « Про державну службу», суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити повністю. Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області що до призначення ОСОБА_1 пенсії із врахуванням інших виплат та сум індексації - протиправною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням інших виплат на загальну суму 24 017 грн. 87 коп., вказаних в довідці № 09-2659 від 23.05.2014 року, виданій на її ім'я Черкаським обласним центром зайнятості, починаючи з 03 березня 2014 року.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду на протязі десяти днів з дня проголошення.

Головуючий: Л. Д. Колода