Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2014 року Справа № П/811/2255/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача: Приватного сільськогосподарського підприємства «Шевченка»
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
за участю:
секретаря судового засідання - Дегтярьова Д.В.,
представників:
позивача - Демченко О.М.,
відповідача - Дмитрух Д.М.,
Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Шевченка» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 17 597,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач використовує найману працю, однак ним не дотримано нормативу кількості робочих місць для працюючих інвалідів, а тому відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарську санкцію та пеню за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році.
Відповідачем подано до суду заперечення на позов у відповідності до змісту якого позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки інваліди для працевлаштування до ПСП «Шевченка» центром зайнятості не звертались.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 04.08.2014 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 11.08.2014 р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. №875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Судом встановлено, що Приватне сільськогосподарське підприємство «Шевченка» 19.06.2014 року подано до Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік (а.с.7), відповідно до змісту якого середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві відповідача у 2013 році складала 20 осіб, фонд оплати праці за 2013 рік становив 344,0 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника у 2013 році складала 1 946,00 грн. Таким чином, норматив створення робочих місць для інвалідів складає 1 робоче місце (20 х 0,04).
Відповідно до п.4 ч.3 ст.50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. №5067-VІ (далі - Закон №5067-VІ), роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Як встановлено в судовому засіданні, станом на 04.01.2013 року у Приватного сільськогосподарського підприємства «Шевченка» існувала вакансія для інваліда за посадою черговий, створена 04 січня 2013 року (а.с.34).
Згідно з Інструкцією затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 р. №420, норми якої діяли до 12 липня 2013 року, відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.
У відповідності до п.2.1 Порядку подання форми звітності N 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року №316, форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Судом встановлено, що в період з 04.01.2013 року по 31.12.2013 року звіти форми №3-ПН до Новоукраїнського районного центру зайнятості Приватним сільськогосподарським підприємством «Шевченка» не подавались. Дані обставини підтверджено представником відповідача в судовому засіданні.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону №5067-VІ визначено, що вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа.
Суд вважає, що неподаючи звіти про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів з 04.01.2013 року по 31.12.2013 року, Приватне сільськогосподарське підприємство «Шевченка» не здійснило інформування державної служби зайнятості, в напрямку організації працевлаштування інвалідів, чим порушило ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. №875-ХІІ.
Згідно із п.п.3.1. пункту 3 вказаного Порядку порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
У відповідності до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. №875-ХІІ позивачем вірно визначено, що норматив робочих місць для інвалідів складає одне робоче місце. Також ним вірно визначено пеню: 77 днів прострочення за період з 16.04.2014 по 01.07.2014 р. в розмірі 397,32 грн. (17 200,00 грн. х 0,03% х 77).
Згідно до ч. 2 ст. 20 вказаного Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Відповідачем на день розгляду справи адміністративно-господарські санкції не сплачено.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Приватного сільськогосподарського підприємства «Шевченка» адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 17 597,32 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Шевченка», код ЄДРПОУ 03756945 (27153, с. Кропивницьке, Новоукраїнський р-н, Кіровоградської обл., вул. Шевченка, 1) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 17 200,00 грн. (сімнадцять тисяч двісті грн. 00 коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 397,32 грн. (триста дев'яносто сім грн. 32 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова